Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά έχω μειοπία 3,50 και 2,70. Θα κάνω όμως διόρθωση και ίσως να μπορέσω να έχω όραση 20/20. Θα υπάρξει πρόβλημα για ειδικές δυνάμεις;
Anonymous

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρωτάω γιατί η πλατυποδία μου είναι μεγάλη... Σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα με την εκπαίδευση;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Αρκεί να μη σε ενοχλούν τα άρβυλα.

Είχα παιδί που βγήκε Ι3 ένοπλο λόγω πλατυποδίας και παρακαλούσε να φοράει ειδικά άρβυλα (Magnum, αυτά που φοράνε οι αξιωματικοί) για τις σκοπιές και δεν τον άφηναν.
hunter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2008 4:35 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hunter »

Ρε παιδιά είχα άσθμα αλλά απο αντοχή τα πάω πολύ καλά και πιστεύω ότι τι έχω ξεπεράσει , μπορώ να βγώ ι1 θέλω πολύ να καταταγώ στις ειδικές δυνάμεις αν κάποιος ξέρει ας απαντήσει , επίσης αν όχι τελικά μπορώ να μην τους πω τίποτα να το κρύψω... ;
hunter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2008 4:35 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hunter »

Έχω την ψυχή και την θέληση και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ευχαριστώ
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

Δες λιγακι τι σου απαντησε ο yandr στην ερωτηση σου στο θεμα "πως πρεπει να εισαι σωματικα" στην ενοτητα εδ... Αλλα καλο θα ηταν να ενημερωθεις απο το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου
Anonymous

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας Παρουσιαστηκα το Νοεμβρη στο Πευκο και ηθελα να παραμεινω ως αμφιβιος. Εχω ενα προβλημα με το θυροειδη μου χωρις να με εχει επηρεασει στο παραμικρο (χρονια μαχητικα αθληματα αγωνιστικα, καταδυσεις, ανωμαλος δρομος αντοχης και αλλα). Ο γιατρος στο 401 με εβγαλε Ι2 Λεγοντας μου πως δεν Προκειται να με επηρεασει ποτε (λογω της πολυ καλης μου φυσικης καταστασης) και Οτι κοβομαι μονο απο αλεξιπτωτα και συνεχιζω ως αφιβιος η ορεινος Το ιδιο μου δηλωσαν οι γιατροι του κεντρου και αξιωματικοι οταν τους Ρωτησα.

Ενω λοιπον ειχαν περασει σχεδον 20 μερες στο κεντρο, εχοντας με επιλεξει για ομαδαρχη, εχοντας Χρεωθει Το Μ16 , κανοντας την πορεια και βολη αλλα και μια νυχτερινη ασκηση , ενω ημουν απο τους καλυτερους στις καμψεις ελξεις τρεξιμο και χωρις να εχω δωσει το παραμικρο δικαιωμα για Να με τιμωρισουν. Μου ανακοινωσαν μια νυχτα οτι κοβομαι λογω εντολης απο το ΓΕΣ να κοπουν Οι Ι2 Και οτι το πρωι φευγω (μετα απο ερωτηση μου οι αξιωματικοι μοι ειπαν οτι υπηρχε πολυ κοσμος στο κεντρο και οτι επρεπε να φυγουν καποιοι).

Ομως αρκετοι Ι2 παρεμειναν Μου λενε παιδια απο μεσα (δεν χρειαζοταν να φυγουν ολοι), δεν εγινε καμια ειδους αξιολογισης για το ποιοι Θα φυγουν. Δεν δοθηκε δικαιωμα επανεξετασης και η αποφαση αυτη πρεπει να παρθηκε μεσα σε μια νυχτα αφου μου το ανακοινωσαν τελευταια στιγμη.

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Snakeshit »

Θα μπορέσω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις με άσθμα και φύσιμα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Μόνο άμα είσαι Ι1, επομένως ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την σωματική ικανότητα.

Λογικά η απάντηση είναι όχι, όμως το άσθμα περνά και μεγάλες περιόδους ύφεσης. Αν χρειάζεσαι αερολίν και κορτιζόνες όμως ξέχνα το.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Snakeshit »

Οχι, έχει καιρό που σταμάτησα να πέρνω τέτοια, ευτυχώς
ydroxoos2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 10:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ydroxoos2 »

Γεια σας είμαι 18 απο 40ημερων έκανα εγχείρηση στην καρδια ! το πρόβλημα μου λέγετε στένωση ισθμού αορτής και παρακολουθούμε απο τότε ! γυμναστική δεν εχω κανει ποτε στο σχολειο με ειχαν απαλαξει ! σε ποια κατηγορια θα βγω ; εμαθα τωρα τελευτεα απο το μεσων μου πως με εχουν για επιλογη ειδικων δυναμεων ! απλωσ θα παω θα ορκιστω και μετα θα με στιλουν αλλου ; ;
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Snakeshit »

Ένας αδερφός ενός φίλου μου είχε κάτι τέτοιο νομίζω και των στείλανε κάπου Ι3-4. Νομίζω,΄το'χε αυτό, δεν είμαι σίγουρος.
ydroxoos2
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 10:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ydroxoos2 »

Δηλαδη θα ειμαι αοπλος ; εγω εχω ενα βισμα οδηγος μπωρο να παω ;
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Snakeshit »

Εφόσον όμως έκανες εγχειρηση, αν δεν αντιμετωπίζεις πλέον κάποιο πρόβλημα δεν πιστεύω να'σαι άοπλος. Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες