Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Νικολας123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 3:33 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Νικολας123 »

Ευχαριστώ αλλά μέσα σε ένα μήνα από το μηδέν που είμαι τώρα μου φαινετφα λίγο χλωμό να τα καταφέρω να βγάζω 4 όμως θα το παλέψω δεν το αφήνω θα το παλέψω κι όπου βγει.. ίσως και να τα καταφέρω μια ερώτηση ακόμα μόνο έχω την δυνατότητα να προπονούνται με βαροι στο σπιτι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω με αυτά σΏστε να βελτιώσω τις ελξεις μια και βλέπω πως ξέρεις για αυτό ρωτάω

Αντώνης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα φίλε. Αν και οι έλξεις είναι μία άσκηση η οποία εστιάζει στους μύες της πλάτης, ίσως το πρόβλημα έγκειται στους πήχεις σου στην αδυναμία σου να βγάλεις υψηλό αριθμό έλξεων. Προσπάθησε να ενδυναμώσεις τους πήχεις σου, οι οποίοι παίζουν σημαντικό ρόλο στην εκτέλεση της άσκησης. Αναζητώντας ανάλογα, θα βρεις πολλά σχετικά βίντεο στο youtube. Καλή λύση είναι και η παραπάνω που έδωσε ο φίλος. Πάντως, ψάξε βίντεο και θα βρεις. Καλή συνέχεια. Μπαίνω κι εγώ σε ένα μήνα.
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Φιλαράκι καλημέρα. Κατ'αρχήν αυτά που σου λέει ο Vess είναι πολύ σωστά και όντως θα σε βοηθήσουν. Με τα βάρη που έχεις δηλαδή με αλτήρες από ότι καταλαβαίνω ότι έχεις μπορείς να κάνεις σκυφτή κωπηλατική (dumbell bent over row) για να δυναμώσεις πλάτη ώστε να τραβάς περιασότερες έλξεις και κάμψεις δικεφάλων (dumbell bicep curls) που πάλι εμπλέκονται στις έλξεις και θα σε βοηθήσουν να σηκώσεις το σώμα σου. Κάτι τελευταίο όμως και σημαντικότερο. Ακόμα και τις έλξεις να μην βγάλεις θα σε πάρουν. Ειδικά στους Αμφίβιους υπάρχει τρομερή έλλειψή και είναι ελαστικοί κατά την εξέταση των αθλημάτων Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεμ πρέπει να προσπαθείς να βελτιωθείς. Σε έναν μήνα μπορείς να φτάσεις τις 4 έλξεις άμα το δουλέψεις πολύ.
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Υπάρχει χρόνος φίλες, αρκεί να ξεκινήσεις ΣΗΜΕΡΑ. Την πρώτη εβδομάδα κάνε 20 μονές, καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Την δεύτερη εβδομάδα 15 διπλές.

Την τρίτη 10 τριπλές, και την τέταρτη 3 σετ των 4 την ημέρα.

Αν κάνεις rows με τους αλτήρες, εννοείται πως θα σε βοηθήσει...

Άβαταρ μέλους
Νικολας123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 3:33 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Νικολας123 »

ευχαριστώ παιδιά πραγματικά . για τις συμβουλές και για τις ελπίδες που μου δώσατε γιατι είχα αρχίσει να σκευτομαι να τα παρατήσω και πως δεν θα τα καταφέρω τελικά θα το παλέψω δεν θέλω να μπω λόγο του ότι έχουν ελλειψη θέλω να μπω γτ είμαι άξιος να μπω και πάλι ευχαριστώ ..
xristos

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από xristos »

Καλησπερα και εγω βρισκομαι στην ιδια κατασταση που αναφερει το παιδι παραπανω. Μπορω να βγαλω το τρεξιμο τις καμψεις και τους κοιλιακους αλλα δυστηχως δεν μπορω να κανω ελξη. Μπαινω τον νοεμβρη και εγω. Αν εχετε να δωσετε καμια συμβουλη για το πως να καταφερω να βγαλω εστω 1-2 είναι ευπροσδεκτη
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

xristos έγραψε:Καλησπερα και εγω βρισκομαι στην ιδια κατασταση που αναφερει το παιδι παραπανω. Μπορω να βγαλω το τρεξιμο τις καμψεις και τους κοιλιακους αλλα δυστηχως δεν μπορω να κανω ελξη. Μπαινω τον νοεμβρη και εγω. Αν εχετε να δωσετε καμια συμβουλη για το πως να καταφερω να βγαλω εστω 1-2 είναι ευπροσδεκτη


Από τη στιγμή που δε μπορείς να βγάλεις καμία, και ταυτόχρονα έχεις τόσο σύντομο χρονικό διάστημα μέχρι να παρουσιαστείς, αυτά που μπορείς να κάνεις είναι ελάχιστα.

Για να κάνεις έλξεις έστω και 1-2, και από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα, άρα σου λείπει η πλάτη και οι ραχιαίοι μύες. Όπως επίσης υποψιάζομαι ότι δεν έχεις σωστό ΔΜΣ και έτσι αυτή η δυσαναλογία του σωματικού σου βάρους δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις έλξεις. Αν και δεν είναι απόλυτο.

Επομένως, προσοχή στο σωματικό σου βάρος και αν είναι δυνατόν να πιάσεις τον ιδανικό ΔΜς, και εκγύμναση σε γυμναστήριο με πολλές ωρες προπόνηση σε πλάτη και ραχιαίους ώστε να μπορείς να σηκώσεις το βάρος του σώματος σου. Αυτά δεν καταφέρνονται από τη μιά στιγμή στην άλλη, έχεις αργήσει.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
vo96

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από vo96 »

Καλημέρα, είναι να μπω τον Ιανουαριο στο στρατο. Ειμαι 1.75 υψος και 79 κιλα. Μπαινωντας πριν λιγες μερες Να διαβασω τα ποστ παρατηρησα οτι ολοι επισημαινεται οτι απαιτειται καποιος χρονος για να αποκτησεις την φυσικη κατασταση που χρειαζεται. Έτσι γράφτηκα στο γυμναστηριο και θα κανω μια προσπαθεια 2 μηνες και κατι για να δω αν θα τα καταφερω. Την πρωτη εβδομαδα εκανα τις ασκησεις που απαιτουνται για να μπεις ΕΔ δοκιμαστικα και είδα οτι μπορώ νά κάνω 10-15 καμψεις αναλογα την κουραση και με το τρεξιμο τα κουτσοκαταφερνω. Ελξεις δυστηχως ουτε εγω μπορεσα να βγαλω. Θα ηθελα να μου δωσετε συμβουλες ωστε μεσα στους επομενους 2 μηνες να μπορω να ανταπεξελθω στις δοκιμασιες.
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Καλημέρα φίλε.

Εφόσον έχεις μέχρι τον Ιανουάριο, τα πράγματα είναι αρκετά εύκολα. Εγώ θα πρότεινα 3 προπονήσεις την εβδομάδα, με κάθε μία να εναλλάσσεται με βάση τα push ups και τις έλξεις. Δηλαδή:

Δευτέρα:push

Τετάρτη:pull

Πρασκευή:push

Δευτέρα:pull

Τετάρτη:push

Πρασκευή:pull

Και ούτω καθεξής

Η push day, να είναι ως εξής:

1) Push-ups:3 σετ μέχρι αποτυχίας (δηλαδή,3 σετ, όσες περισσότερες μπορείς στο καθένα, μέχρι να μην μπορείς να ανέβεις από το πάτωμα).

2) Πιέσεις πάγκου με μπάρα:3 σετ των 5 επαναλήψεων. Ξεκίνα με άδεια μπάρα, και σε κάθε προπόνηση, να προθέτεις 5κιλά. Μετά από μερικές προπονήσεις (περίοπυ όταν φτάσεις στα 50 κιλά, ξεκίνα να προσθέτεις 1-2 κιλά σε κάθε προπόνηση).

3) Καθίσματα (μόνο με το βάρος του σώματος) :3 σετ των 15 επαναλήψεων.

4) Τρέξιμο 1 χιλιόμετρο.

Pull day

1) Κωπηλατική με μπάρα:5 σετ των 5 επαναλήψεων. Ξεκίνα με άδεια μπάρα, και πρόσθεσε 5 κιλά σε κάθε προπόνηση. Μόλις φτάσεις στα 40 κιλά, ξεκίνα να προσθέτεις 1-2 κιλά σε κάθε προπόνηση. Μόλις φτάσεις να κάνεις 5 σετ των 5, με το 80% του σωματικου σου βάρους (αν πχ ζυγίζεις 70 κιλά, όταν μπορείς να κάνεις 5 σετ των 5 με μπάρα που ζυγίζει 56 κιλά), ξεκίνα να κάνεις και έλξεις.

2) Κοιλιακούς:3 σετ των 20.

3) Τρέξιμο 1 χιλιόμετρο.

Κάνοντας αυτά, είναι απόλυτα βέβαιο πως θα είσαι 100% έτοιμος τον Ιανουάριο.

vo96

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από vo96 »

Ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε. Μακαρι να τα καταφερω!
vo96

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από vo96 »

Μετα απο 1 μηνα γυμναστηριο δυστηχως δεν εχω καταφερει να βγαλω ολοκληρη ελξη. Βεβαια ειμαι σε πολυ καλυτερο σημειο απ οτι ξεκινησα. Οταν ξεκινησα δεν μπορουσα να σηκωθω καθολου. Τωρα σηκωνομαι περιπου μεχρι τα ματια-μυτη (δεν καταφερνω δηλαδη ακομα να περασω το σαγονι πανω απο την μπαρα). Εχω απογοητευτει λιγο να πω την αληθεια. Θα προσπαθησω στον ενα μηνα που απομενει και οτι βγει...
N.Paketos

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από N.Paketos »

Μην απογοητευεσαι φιλε μου... Πες μου ομως κατι... Εκανες παλια καθολου γυμναστικη η τωρα ξεκινησες για να βγαλεις τα αθληματα; Ακομα τι υψος και βαρος εχεις; Μπορει να χρειαζεσαι διαφορετικο προγραμμα λογω σωματοτυπου
vo96

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από vo96 »

Ειμαι 1.75 και 76 κιλα αυτη την στιγμη. Εκανα περσι γυμναστικη συχνα. Ιουλιο μεχρι και Νοεμβριο δεν εκανα τιποτα. Εχω απογοητευτει απο την αποψη οτι θελω να υπηρετησω στις ειδικες δυναμεις και δεν ξερω αν θα τα καταφερω
Νεοσυλλεκτος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Νεοσυλλεκτος »

Γεια σας θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με μια απορια που εχω. Θελω να μπω ΛΟΚ αλλα εχω διαφραγμα μυτης και παρουσιαζομαι τον Ιανουαριο 2019 Α' ΕΣΣΟαν περασω απο εξετασεις στο 401 και χειρουργειθω μετα θα μπορω να μπω η θα με βαλουν πεζικο; Και επισης ειμαι Στρατος Ξηρας αφου ορκιστω μου ειπαν οτι περνουν απο τις ειδικες δυναμεις και ρωτουν τους στρατιωτες αν θελουν να μπουν Ειδικες Δυναμεις υσχει αυτο; Ευχαριστω για οποια βοηθεια δωθει.

Νιτσόλας Βασίλειος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Νιτσόλας Βασίλειος »

Έχω τρέλα με τα λοκ είμαι υποψήφιος ιερέας περιμένω να τελειώσω το σχολείο πριν 2 χρόνια ετρεχα καθημερινά 16 χλμ ειμουν 65 κιλά έχω γνώση πολεμικών τεχνών απλα έχω πάρει κιλά είμαι 90 δουλεύω οικοδομή σκαρφαλώνω παντού κάθε απόγευμα πηγαίνω βουνό περπάτημα και προσπαθώ να βρω και παλι την φόρμα μου και προ παντός να ανοίξουν τα πνευμονία μου... απο καμσεις και έλξεις εεεμ τα βρίσκω λίγο σκούρα αλλά βλέπω βελτίωση μερα με την μερα... τι μου προτείνεται να κανω ακόμη για να ανταπεξελθω...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες