Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από ziaba »

Για ποιον λόγω θες να μπεις στις ΕΔ ; για να χεις μόρια μετα ;
Πολίτης !!!336 !!!
Χρήστος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Χρήστος »

Γεια σας, ειμαι 1.87 και 70kg θα εχω κανενα προβλημα για να μπω Λ. Ο. Κ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Κανένα απολύτως. Και υπέρβαρος να ήσουν, έχουν το τρόπο να χάσεις τα παραπανήσια κιλά.Εικόνα
Χρήστος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Χρήστος »



Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Θα ήθελα να πω πως αυτό το site αξίζει πολλά συγχαρητήρια γιατί δίνει σε πόλους πολίτες απαντήσεις στις απορίες τους. Και πάλι συγχαρητήρια για την δουλεία που κάνετε.

Eagle123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2016 6:38 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Eagle123 »

Γειά σας παιδιά... Είμαι φοιτητής 19 χρονών... Όταν διακόψω την αναβολή θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις αλλά δεν ξέρω αν θα με δεχτούν λόγω βάρους (96 κιλά 1.77 ύψος)... Ένα πρώην καταδρομι με ενθάρρυνε και μου πε ότι ο μόνος που μπορεί να με κόψει είναι ο εαυτός μου... Από τη μια έχω τη θέληση αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα ανταπεξελθω στην Εκπαίδευση... Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας αυτοί που γνωρίζουν ; Ευχαριστώ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Eagle123 έγραψε:Γειά σας παιδιά... Είμαι φοιτητής 19 χρονών... Όταν διακόψω την αναβολή θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις αλλά δεν ξέρω αν θα με δεχτούν λόγω βάρους (96 κιλά 1.77 ύψος) ... Ένα πρώην καταδρομι με ενθάρρυνε και μου πε ότι ο μόνος που μπορεί να με κόψει είναι ο εαυτός μου... Από τη μια έχω τη θέληση αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα ανταπεξελθω στην Εκπαίδευση... Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας αυτοί που γνωρίζουν ; Ευχαριστώ


Όλα εξαρτώνται απο το πόσο γουστάρεις αυτό που πας να κάνεις. Φυσικά αυτό προϋποθέτει το να στηρίξεις την επιλογή σου, όταν θα έρθουν οι δυσκολίες, που στο στρατό θα ξενερώσεις αρκετά άλλα περιμένοντας και άλλα βλέποντας, ετοιμάσου για σκοπέτα πολλά, οι ειδικές δυνάμεις για τους οπλίτες το μόνο που θέλουν πια, είναι όρεξη για κάμψεις. Και όλα θα εξαρτηθούν απο το πόσο όρεξη για γυμναστική (θα) έχεις.

Δες το παρακάτω μας νήμα:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Επίσης, μπορείς να διαβάσεις τα νήματα μας, ώστε να πάρεις μια ιδέα όσον αφορά την εκπαίδευση, μιάς που αναφέρεις αυτή την λέξη.

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Επίσης, τσέκαρε και το ΦΕΚ για να μετρήσεις βάση του ΔΜΣ το "Ι" σου, καθότι όπως γνωρίζεις, μόνο ως κατάλληλος σωματικής ικανότητας Ι1 μπορείς να υπηρετήσεις στις ΕΔ.

Σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Eagle123 έγραψε:Γειά σας παιδιά... Είμαι φοιτητής 19 χρονών... Όταν διακόψω την αναβολή θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις αλλά δεν ξέρω αν θα με δεχτούν λόγω βάρους (96 κιλά 1.77 ύψος) ... Ένα πρώην καταδρομι με ενθάρρυνε και μου πε ότι ο μόνος που μπορεί να με κόψει είναι ο εαυτός μου... Από τη μια έχω τη θέληση αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα ανταπεξελθω στην Εκπαίδευση... Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας αυτοί που γνωρίζουν ; Ευχαριστώ


Καταρχήν μην αποθαρρύνεσαι και μην απελπίζεσαι γιατί αυτό από μόνο του υποδηλώνει ηττοπάθεια και προκατάληψη.

Τα πράγματα είναι απλά, πλέον η θητεία στις ΕΔ δεν θυμίζει σχεδόν σε τίποτα παλαιότερες εποχές διότι τα πράγματα έχουν "χαλαρώσει" αρκετά.

Εάν εσύ θες πραγματικά να υπηρετήσεις στις ΕΔ, τότε it's up to you που λένε και οι Εγγλέζοι / Αμερικάνοι. Μη σου πω ότι σε κάποιες μονάδες περισσότερο την περνάς με... "αγγαρεία" και υπηρεσία, παρά με ασκήσεις / γυμναστική. Κακώς, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα πλέον.

Γνωρίζω περιπτώσεις παιδιών που είχαν κάποια κιλάκια παραπάνω και μια χαρά τα κατάφεραν.

Για οποιαδήποτε απορία έχεις, εδώ είμαστε εμείς Εικόνα

Γεράσιμος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Γεράσιμος »

Γεια σας ! Είμαι 15 προς 16 και θελω να παω ειδικές δυνάμεις ! Είμαι 1.87 ,80κιλα και αρκετά γυμνασμένος ( κανω γυμναστήρια, προπονήσεις, ποδήλατα αρκετά χρόνια ) , δν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας ! Τι παραπάνω πρεπει να αποκτήσω ;
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Vessty »

Γεράσιμος έγραψε:Γεια σας ! Είμαι 15 προς 16 και θελω να παω ειδικές δυνάμεις ! Είμαι 1.87,80κιλα και αρκετά γυμνασμένος (κανω γυμναστήρια, προπονήσεις, ποδήλατα αρκετά χρόνια) , δν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας ! Τι παραπάνω πρεπει να αποκτήσω ;


Αρχικα να κλεισεις τα 18 Εικόνα

Anonymous

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτησω το εξης, εαν κάποιος κανει έστω τις 4 έλξης που θέλουν και τις 20 με 25 κάμψης με το ζόρι μπορεί να ανταπεξέλθει στης ασκήσεις ολόκληρης της θητείας και στα καψονια ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Anonymous έγραψε:Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτησω το εξης, εαν κάποιος κανει έστω τις 4 έλξης που θέλουν και τις 20 με 25 κάμψης με το ζόρι μπορεί να ανταπεξέλθει στης ασκήσεις ολόκληρης της θητείας και στα καψονια ;


Μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει.

Άλλωστε η σωματική βελτίωση έρχεται κατά την διάρκεια της θητείας.

Θέμης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Θέμης »

Ειμαι 1,65 και 78 κιλά και μου έχειεέρθει για ειδικες δυνάμεις. και δεν ειμαι και σε πολύ καλή φυσική κατάσταση (δηλαδή δεν βγάζω τις έλξης) Θα μπορέσω να τα καταφέρω;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να τα καταφέρεις ναι.

Η φυσική κατάσταση είναι κάτι που βελτιώνεται κατά την διάρκεια της θητείας και φυσικά τα έχουν καταφέρει άπειρα παιδιά που βρίσκονταν σε παρόμοια κατάσταση και χειρότερη από την δική σου.

Αν το θέλεις πραγματικά τότε μπορείς.

γιαννης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από γιαννης »

Επειδη διαβαζω πολλα και δεν βγαζω ακρη. Δηλωσα περιοδευων πεζοναυτης και μου ηρθε το χαρτι για πυροβολικο οπλιτης. Υπαρχει δυνατοτητα για ειδικες δυναμεις; Παιζει ρολο το υψος;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φυσικά και μπορείς να δηλώσεις για Ειδικές Δυνάμεις ανεξαρτήτως του που θα παρουσιαστείς.

Το ύψος δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες