Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Στα ΛΟΚ δεν κολυμπανε! Αντε στην θαλασσια να πλατσουρίσεις λιγο τιποτα αλλο...

Ρε παιδια γιατι μου γινονται κεφαλεα τα γραμματα ;:/
Πάνος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Πάνος »

Καλησπέρα σας. Βασικά έχω κανα δύο απορρίες. Τέλη ιουνίου θα μπώ εθελόντης στον στράτο (και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις θέλω να παρουσιαστώ).1) Για να μπώ ΛΟΚ θα πρέπει να τηρώ κάποιες σωματικές προδιαγραφές;

2) Έχω ακούσει ότι εαν έχεις κάποια κιλά παραπάνω σε κόβουν (αυτό το λέω γιατί λόγο του χάντμπολ ζυγίζω 105 κιλά και έχω ύψος 1,82)

Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από mixanikara »

Πάνος έγραψε: Καλησπέρα σας. Βασικά έχω κανα δύο απορρίες. Τέλη ιουνίου θα μπώ εθελόντης στον στράτο (και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις θέλω να παρουσιαστώ).1) Για να μπώ ΛΟΚ θα πρέπει να τηρώ κάποιες σωματικές προδιαγραφές;

2) Έχω ακούσει ότι εαν έχεις κάποια κιλά παραπάνω σε κόβουν (αυτό το λέω γιατί λόγο του χάντμπολ ζυγίζω 105 κιλά και έχω ύψος 1,82)

Τα εξτρά κιλά σου δεν είναι εμπόδιο να σε απορρίψουν. Θα σφίξεις. Ούτε η φυσική σου ικανότητα είναι εμποδιο. Το θέμα είναι να αντέχεις τον πόνο.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
Subzero
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 5:30 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Subzero »

Γειά σας και απο εμενα.
Μπαίνω εθελοντικά ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα Πεζονάυτες στις 23/11.
Έχω μία απορία... Επειδή έχω παραπάνω κιλά (γύρω στα 110 κιλά και 1.93 ύψος) φοβάμαι μήπως με κόψουνε. Θέλω πάρα πολλή να υπηρετήσω στις ΕΔ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
AMAK301
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 17, 2011 11:31 am
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από AMAK301 »

Subzero έγραψε:Γειά σας και απο εμενα.
Μπαίνω εθελοντικά ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα Πεζονάυτες στις 23/11.
Έχω μία απορία... Επειδή έχω παραπάνω κιλά (γύρω στα 110 κιλά και 1.93 ύψος) φοβάμαι μήπως με κόψουνε. Θέλω πάρα πολλή να υπηρετήσω στις ΕΔ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ψυχη και τολμη θελει! Μην φοβασαι για τα κιλα και το υψος. Να εισαι σιγουρος πως θα χασεις κιλα. Εικόνα Καλη θητεια!

KostasK93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 3:32 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από KostasK93 »

Παιδεια εχω μια απορια... Νιωθω μια μικρι ενοχληση στο γονατο οταν τρεχω... Ειμαι 1 μηνα ε. Δ και το επαθα στο τελος του μηνα... Περπαταω κανονικα δεν νιωθω πονο μονο οταν τρεχω με ενοχλει... Ειναι καλο να το κοιταξω σε γιατρο... Αν δεν ειναι κατι σοβαρο υπαρχει περιπτωση να με κοψουν απο ε. Δ;

egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από egweimai »

Όπως είπα, θα το ξαναπώ. Δεν κόβεται κανείς πολύ απλά επειδή έχουν ανάγκη τα άτομα. Εδώ άλλοι έχουν πάθει σοβαρές ζημιές και τους κρατάνε μέχρι να γίνουν καλά και να περάσουν τα επόμενα ΠΕΝ. Όσο για το άγχος σας για παραπανίσια κιλά και φυσική κατάσταση, είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σας απασχολεί. Αυτά. Καλές γιορτές.
Thanasis

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Thanasis »

Καλησπερα παιδια. Εχω προβλημα στην αντοχη, παροτι δεν καπνιζω και ειμαι υγιειης. Παροτι ασχολουμουν πολυ με τη γυμναστικη πριν λιγα χρονια και ειχα πολυ αντοχη (απο τους πρωτους στο σχολειο), τελευταια δεν κανω πολυ γυμναστικη και εχω παρει αρκετα κιλα (χωρις να ειμαι παχυσαρκος βεβαια-ειμαι 1,90-95 κιλα, ήμουν γυρω στα 75-80 παλιοτερα) και δεν μπορω να βγαλω ουτε 2 γυρους στο τεμπο που πρεπει ωστε να ειμαι εμπροθεσμος για τις δοκιμασιες. Επισης και καμψεις εκανα καμια 50αρα, ενω τωρα βγαζω γυρω στις 30 γιατι κουραζομαι απο θεμα αντοχης, οχι σωματικα. Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω για να βελτιωσω την αντοχη μου; Δεν νομιζω οτι εχω σκουριασει, εχω πολυ καλο σωμα και πολυ δυναμη, αλλα δεν ξερω τι φταιει, ισως τα κιλα και που δεν γυμναζομουν τελευταια. Τι μπορω να κανω; Πχ να τρεχω συνεχεια σε οτι τεμπο μπορω; Να τρεχω με τεμπο δοκιμασιων και να πιεζω τον εαυτο μου; Αλλες ασκησεις για βελτιωση αντοχης; Στεναχωριεμαι πολυ οτι δεν θα τα καταφερω.

Θανασης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Θανασης »

Ειμαι 1.70 και 65 κιλα και θελω να παω ειδικες δυναμης στην κυπρο θα εχω προβλημα με το υψος;
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Θανασης έγραψε:Ειμαι 1.70 και 65 κιλα και θελω να παω ειδικες δυναμης στην κυπρο θα εχω προβλημα με το υψος;


Σε καμμία περίπτωση
Άβαταρ μέλους
Section
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Απρ 20, 2015 5:47 pm
Τοποθεσία: Commander
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Section »

Με το καλό του χρόνου θα παρουσιαστώ στους πεζοναύτες και υπάρχει ένα θέμα που με προβληματίζει, δόξα το θεό δεν έχω κανένα πρόβλημα όσον αφορά την αντοχή και την φυσική μου κατάσταση, έχω ένα θέμα με την σωματική μου διάπλαση είμαι 1,69 57 κιλά και φοβάμαι πως δεν θα με δεχθούν λόγο τον κιλών μου...

tsad
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από tsad »

Πρέπει ο δείκτης μάζας σώματος να είναι 19-27. Εσύ είσαι σχεδόν στο 20... Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.
Αλέξανδρος

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Παιδιά είμαι 16 χρονών και είμαι τρελαμένος με τις ειδικές δυνάμεις!Είμαι 1,80 και 75 κιλά.. παίζω μπάλα 11 χρόνια.. είμαι γυμνασμένος. απο τις προετημασιες αντέχω το τρέξιμο.

από υγεία είμαι μια χαρά.. απλώς με την μπάλα είχα μια οστεοχονδριτιδα στην φτέρνα πριν 3 χρόνια.

Θέλω να υπηρετήσω την πατρίδα μου και να γίνω ένας από τους καταδρομείς! δώστε μου την γνώμη σας

Βασίλης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Βασίλης »

Γεια σας,

Ειμαι 1,78,68 κιλα και εχω μυωπία στο 5 περίπου. Μπορώ να μπω Λ. Ο. Κ. Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση και καν 30+ καμψεις τοσο περίπου κυλιακούς. Μπαίνω;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Βασίλης έγραψε:Γεια σας,

Ειμαι 1,78,68 κιλα και εχω μυωπία στο 5 περίπου. Μπορώ να μπω Λ. Ο. Κ. Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση και καν 30+ καμψεις τοσο περίπου κυλιακούς. Μπαίνω;


Με μυωπία έως και 4,5 σε κάθε μάτι κρίνεσαι ως σωματικής ικανότητας Ι1. Εσύ που έχεις 5 θα κριθείς ως Ι2 με βάση το ΦΕΚ περί σωματικής ικανότητος οπότε δεν θα μπορέσεις να υπηρετήσεις στις καταδρομές. Η μόνη λύση είναι να αποκρύψεις με δικό σου ρίσκο τον βαθμό της μυωπίας σου κάτι που εγώ προσωπικά δεν σου το προτείνω διότι τα μάτια είναι μια πολύ ευαίσθητη κατηγορία.

Διάβασε και το Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις να πάρεις μια ιδέα. Καλή θητεία να έχεις Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες