Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mathimatikos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από mathimatikos »

Γειά σας παιδιά. Έκοψα την αναβολή για αύγουστο. Δήλωσα για καταδρομέας. Ας αρχίσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών έχω τελειώσει Μαθηματικο και πιστεύω ότι είμαι ώριμο άτομο, ειμαι γενικά άτομο που αντέχω πολλά. Αυτο που θέλω να σας ρωτήσω είναι απλό. Επειδή δεν είμαι πολύ γυμνασμένος(1.75 80κιλά)τι θα πρέπει να κάνω για να ανταπεξέλθω στην εκπαίδευση εννοώ τη προετοιμασία; Σας ευχαριστώ
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Green Berets »


Οχι κατι το ιδιαιτερο. Αλλα για να μην τρεχεις και δεν φτανεις στην μοναδα
οπου λογικα θα ειναι πιο δυσκολα φτασε σε σημειο να παιρνεις 50 καμψεις
8-10 ελξεις και να μπορεις να τρεχεις συνεχομενα για 30 λεπτα με 1ωρα
εως 7-8 χιλιομετρα.

Να ξερεις οτι στο κεντρο μαλλον δεν θα κανετε γυμναστικη, στην μοναδα
εξαρταται που θα πεσεις. Επειδη εμενα μου λεγανε τα κλασσικα οτι δεν θελει
τπτ και κατι τετοια και στην μοναδα τρεχαμε και δεν φταναμε καλου-κακου
να εισαι προετοιμασμενος. Προσωπικα ζοριστηκα αρκετα με το τρεξιμο στην αρχη γιατι ειχα χασει την φορμα μου στο Πευκο αλλα μετα απο λιγο καιρο ημουν παλι οκ.

Μπορεις να οργανωσεις μερα παρα μερα τρεξιμο, κοιλιακους και ραχιαιους και
τις ενδιαμεσες ημερες, καμψεις, ελξεις και βυθισεις για παραδειγμα.

Δωσε εμφαση στο τρεξιμο και μην φοβασαι, και αγυμναστος να εισαι θα φτιαξεις αλλα πιστεψε με, καλυτερα απο τωρα παρα μεσα.

Στο επισημαινω, δεν λεω παπατζες αλλα better safe than sorry...

Κατα τα αλλα καλη θητεια, μπορει να ξενερωσεις αλλα με σωστη νοοτροπια
θα περασεις "καλα". Που θες να πας συγκεκριμενα;

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

mathimatikos έγραψε:Γειά σας παιδιά. Έκοψα την αναβολή για αύγουστο. Δήλωσα για καταδρομέας. Ας αρχίσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών έχω τελειώσει Μαθηματικο και πιστεύω ότι είμαι ώριμο άτομο, ειμαι γενικά άτομο που αντέχω πολλά. Αυτο που θέλω να σας ρωτήσω είναι απλό. Επειδή δεν είμαι πολύ γυμνασμένος(1.75 80κιλά)τι θα πρέπει να κάνω για να ανταπεξέλθω στην εκπαίδευση εννοώ τη προετοιμασία; Σας ευχαριστώ


Μη φοβάσαι τπτ. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ψυχική αντοχή, όλα τα άλλα θα τα αποκτήσεις εκεί. Όταν ήμουνα εγώ στο κέντρο, είχαμε έναν μπούλη καμμιά 100 κιλά. Οτι κάναμε εμείς τα έκανε και αυτός και πέρασε και Π. Ε. Ν. μαζί μας και τελικά πήρε και τον πρασινο μπερε. Φτάνει να μην περνεις τοις μετροιτοις αυτά που θα ακούσεις εκεί, γιατί να είσε σίγουρος οτι θα ακούσεις πολλά...
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Κοιταξε, επειδη στην θητεια μου ειδα περιπτωσαρες, δεν υπαρχει ατομο που
δεν μπορει να τα καταφερει με την προυποθεση οτι ειναι υγιης και οτι το
θελει. Το ποσο πολυ το θες ειναι πραγματικα ο μονος δεικτης επιτυχιας για
εφεδρος καταδρομεας.

Απο εκει και περα δεν χαλασε ο κοσμος και να μην εισαι σε καλη φυσικη
κατασταση οταν μπεις αλλα πιστεψε με, δεν θελεις να βρεθεις στην περιπτωση να σου χρειαστει...

Καθαρα για λογους δικης σου ευκολιας σου ειπα τα παραπανω. Εαν πεσεις σε καμια μοναδα η λοχο που τα ψιλοξυνουν θα λες "τι μου ελεγε ο μλκς" αλλα εαν πεσεις σε καμια μοναδα και λοχο της προκοπης και τρεχετε σαν μουρλοι θα βλαστημας την ωρα και την στιγμη που δεν ετοιμαστηκες καλυτερα για αυτο που θα ακολουθουσε... δεν τα λεω για να σε "φοβησω" η να ψαρωσω η τπτ τετοιο ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ αλλα οπως ειπα και πιο πανω:"better safe than sorry".

Πρακτικα τωρα, ξεκινα σιγα-σιγα! Μην πεθανεις κιολας αλλα ανεβαζε σταδιακα τις επιδοσεις σου. Απλα να αντεχεις σε κανα μισαωρο τρεξιμο
τουλαχιστον και να κανεις μερικες καμψεις και ελξεις. Δεν ειναι και κατι
ακατορθωτο... οπως σου ειπα σε οτι επιπεδο και να εισαι τωρα κοιταξε να
βελτιωθεις. Δεν θα γινει απο την μια στιγμη στην αλλη αλλα εαν δεν κοιτας
ουρανο και αστρα δεν θα φτασεις ποτε στο υψηλοτερο επιπεδο που μπορεις... και αυτο ισχυει για τα παντα στην ζωη.

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

mathimatikos έγραψε:Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά 50 κάμψεις δεν πιστεύω ότι μπορώ να κάνω και ούτε θα μπορέσω. Όσο το να τρέχω 1 και μισή ώρα τι να πώ.. Καταδρομέας θέλω να πάω. Τώρα αν αντέξω είναι άλλο θέμα..Hanibal

Θυμάμαι, όταν είμουνα σε μία μονάδα για εκπαίδευση (δεν μπορω να πώ), ένας καψωνόμουτρος Υπ/γός μας εβαλε να ξαπλώσουμε με τα πόδια να απέχουν απ'το έδαφος 20 εκ περιπου, και οποιος αντέξει. Τελως πάντων αργότερα, μας είπε πως αυτό που γίνεται στο στρατό δεν είναι γυμναστική, είναι εκπαίδευση, σκληραγωγηση, δεν τίθεται θέμας φυσικής δύναμης πλέων και σου είπα, όλα είναι μέσα στο μυαλό σου. Εκεί που βλέπεις οτι τα παίζεις λές απο μέσα σου "Λίγο ακόμα, μπορώ λίγο ακόμα, αντε και λιγάκι ακόμα κ. ο. κ."
Έχω δεί μπρατσαράδες και σφίχτες να πέφτουν κάτω στις 30 κάμψεις και να το παίζουν κομανταράδες μεγάλοι. Σου λέω, όλα είναι στην θέληση και στα αρχίδια. Μη φαντάζεσαι οτι αυτοί των ειδικών δυνάμεων είναι κατι τυπάδες με γουλί κεφάλια, χωμένα μέσα στους μυώδεις όμους τους να περπατάνε λες και έχουν καρπούζια κάτω απ'τις μασχάλες, αυτοί να δείς πόσο εύκολα κόβονται.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Hannibal, για τον ταγματαρχη που ειπες μου εχουν πει και εμενα οτι ηταν
τρελο καψωνομουτρο-ψυχακιας ο τυπος, οντως!

ΥΓ: Και ναι παιδες, δεν θελει μουσκουλο στους καταδρομεις, καθαρα σωματικα
θελει να εχεις ενα υγιες βαρος και καλη φυσικη κατασταση για να κανεις οτι
χρειαζεται... και πιστεψτε με, μπορειτε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ περισσοτερα απο οσα
νομιζετε πως μπορειτε... εγγυημενα! Για το παλικαρι που ειπε 50 καμψεις να
πω πως ειχαμε εναν ΥΠΕΡΒΑΡΟ που μετα απο εναν μηνα επαιρνε 40 καλες
καμψεις... στην αρχη δεν μπορουσε να τρεξει 5 μετρα με εξαρτηση-οπλο και μετα
ετρεχε χιλιομετρα... και οχι μονο αυτος εννοειται! Αν σας ελεγα για καθε ανθρωπο που μεταμορφωθηκε στους καταδρομεις θα επρεπε
να γραψω βιβλιο...

MIND OVER BODY παιδες... Εικόνα

vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από vasilis »

ΔΜ90 έγραψε: Είναι εντυπωσιακό τη μπορείς να κάνεις με λίγη γυμναστική, εκεί που πριν έλεγες σίγα μην τα κάνω ποτέ εγώ αυτά πχ σε κάμψεις, έλξεις κλπ μετά ανακαλύπτεις πως μπορείς και παρά μπορείς...

Προσωπικά Αύγουστο ή Νοέμβριο θα πάω φαντάρος φέτος τελειώνω με το σχολείο και θα ήθελα να πάω αμφίβιους.. πιο πολύ γιατί μου ακούγετε λιγάκι πιο κόντα απο τις αλλές ειδικότητες των ΕΔ σε αυτά που έκανε ο πατέρας μου ως ΟΥΚας.. (σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι το ίδιο ή κάτι τέτοιο) ένας φίλος μου είπε ότι ο αδέρφος του που πήγε αμφίβιος, είχε λέει το δικαίωμα να περάσει την διαβολοβδομάδα.. μου μοιάζει για ψέμα και χοντρό μάλιστα αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει καμία δόση αλήθειας;


μεγαλε και εσυ κολλημα με το στρατο ε; !!! και εγω μια απο τα ιδια τρελα μεγαλη! τελειωνω και εγω τωρα και δεν εχω καποιο στοχο να περασω καπου οποτε σκεφτομαι να δηλωσω εθελοντης και να παω ή νοεμβρη ή φεβρουαριο αλλα μαλλον το δευτερο!!!(δεν λεω η τρελα τρελα αλλα να κατσουμε και λιγακι ε να κανουμε καμια βλακεια τοσα χρονια σχολειο δεν αντεχα αλλο) :P
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από DM90 »

Βαγγος έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση. Απλά ρωτάω επειδή απ οσο εχω δει ειναι ολοι ανω του μετρίου αναστηματος... συμπτωση; (για να μην αναφερθώ στα ΟΥΚ που ριχνουν μισο κεφαλι σε ολους τους υπολοιπους, αν και ειναι αλλη περιπτωση αυτη Εικόνα)
Ναι και αν ένας ΟΥΚας σηκώσει το χέρη του θα πιάσει τα αρχίδια του θεού...

... έλα λίγο...

έγω προσωπικά είμαι 1,82 και 76 κιλά πρέπει να χάσω και καμια 5αρα κιλά μου φαίνετε γιατί δεν την παλεύω στο ανέβασμα με σκοινή μου βλέπω κάτι άλλους λεπτότερους που ανέβενουν για την πλάκα τους.. (έχουμ δέσει 2 σεντόνια στα μπαλκόνια στο οικοτροφείο εδώ πέρα και ανεβοκατεβάινουμε Εικόνα ) αν και σίγουρα δεν μου φταίνε τόσο τα κιλά, ελπίζω η γυμναστική να αποδόση μέχρι με τον Αύγουστο..

Anonymous

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά δεν ξέρω αλλά δεν το σκέφτηκα απο μόνος μου να πάω εκει. Κάποιοι φίλοι μου μου το έχουν προτείνει γιατί μάλλον με βλέπουν καλά γυμνασμένο με αντοχή τάξη και πειθαρχία στη ζωή μου. Έτσι και εγω το έψαξα γιατί δεν θέλω να κάνω απλα σκοπιες και αγγαριές στο στρατο.

Εντάξει στο κέντρο της Αθήνας που μένω δεν νιώθω ότι είμαι κραγμένος. Και σε όσους τελευταία εδώ γύρω έχω μιλήσει για ειδικές δυνάμεις δεν κουφάθηκαν, το θεωρούν φυσιολογικό. Τώρα δεν ξέρω στο βουνό πως θα φαίνομαι. Σίγουρα θα υπάρχει μια αισ8ητή διαφορά ανάμεσα σε μένα και στους άλλους και δίπλα στο βαρύμαγκα τον νταλικέρη ίσως θα φαίνομαι αγοράκι και αδερφούλα. (Μην γελατε ρε) Τέσπα εννοείται οτι θα το κρύβω και ακόμη και αν προκληθώ θα το αρνηθώ. Δεν πάω για ψωνιστήρι εκει. Θα δούμε πως θα κατσει!

Παναγιωτης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Καλησπερα,
εκοψα την αναβολη μου τον Φεβρουαριο και λογικα περιμενω σημειωμα καταταξης τον Αυγουστο.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Θελω να υπηρετησω στις ειδ. δυναμεις αλλα δεν ειμαι γυμνασμενος για την ακριβεια ειμαι 1.80 και ειμαι 96 κιλα. Αυτο αποτελει μειονεκτημα;
Εγω δοκιμαστει σε συνθηκες πιεσης λογω το οτι επαιζα μποξ πριν απο περιπου 1 δεκαετια (15 Κ. Ο 6 ηττεςΕικόνα να θυμομαστε και το ενδοξο παρελθον) Βεβαια τα παρατησα λογω καποιου θανατου και απο τοτε εκοψα και την σοβαρη γυμναστικη.

Επισης απο τοτε που γυμναζομουν εως και σημερα εχω το εξης προβλημα : δεν μπορω να κανω ελξεις αντε 1-2 το πολυ

Παρολα αυτα θελω να υπηρετησω στις ε. δ.

Εχω ελπιδες;
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Green Berets »



ΝΑΙ. Αλλα ξεκινα λιγη γυμναστικη σιγα-σιγα μεχρι τοτε θαυματα κανεις.Εικόνα
Παναγιωτης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Ειναι περιπου 1 μηνας... Μπορει να αλλαξει κατι; Ψιλοχλωμο το κοβω.. αλλα δεν αρνουμαι την προσπαθεια... )
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

Και εγώ χλωμό το βλέπω να αλλάξει κάτι, όμως με τέτοια λυψανδρεία που υπάρχει μπορεί να παίρνουν και γυναίκες σε λίγο στις ειδικές δυνάμεις.

Παναγιωτης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

ΕικόναΔηλαδη για να καταλαβω.. Θεωρουμε ισος με γυναικα; γιατι γνωριζω αμφιβιο ο οποιος παρουσιαστηκε πριν απο μια 10ετια(δεν υπηρχε λειψανδρεια) 1,85 110κιλα και μιλαμε για χονδρο και οχι μυωδη τυπο...

Παναγιωτης

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Παναγιωτης έγραψε:ΕικόναΔηλαδη για να καταλαβω.. Θεωρουμε ισος με γυναικα; γιατι γνωριζω αμφιβιο ο οποιος παρουσιαστηκε πριν απο μια 10ετια(δεν υπηρχε λειψανδρεια) 1,85 110κιλα και μιλαμε για χονδρο και οχι μυωδη τυπο...



Και απολυθηκε απο εκει... αγνωριστοες βεβαια(σωματικα)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες