Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
υποψηφιος

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από υποψηφιος »

Καλησπέρα. Θα ηθελα να ρωτησω, αν γίνεται απο λιμενοφυλακας, να δωσεις πανελληνιες και να περασεις σε σχολη αξιωματικων του λιμενικου. Κατι αντιστοιχο δηλαδη, με το να εισαι πυροσβεστης τουλαχιστον 2 χρονια και να δωσεις πανελληνιες για την σχολη ανθυποπυραγων\
Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

υποψηφιος έγραψε:Καλησπέρα. Θα ηθελα να ρωτησω, αν γίνεται απο λιμενοφυλακας, να δωσεις πανελληνιες και να περασεις σε σχολη αξιωματικων του λιμενικου. Κατι αντιστοιχο δηλαδη, με το να εισαι πυροσβεστης τουλαχιστον 2 χρονια και να δωσεις πανελληνιες για την σχολη ανθυποπυραγων\
Ευχαριστω


Ας το πούμε άλλη μια φορά.Το Λιμενικό δεν είναι στις πανελλήνιες
MARIAN

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από MARIAN »

Γεια σας! ειμαι κοπελα 22 ετων κ ακουσα για προκυρηξη στο λιμενικο για λιμονοφυλακας! πες οτι μπαινεις κ σε παιρνουν... μετα τι γινεται; σε στελνουν σε καποιο νησι κ μενεις εκει για το υπολοιπο η εχεις μεταθεσεις σαν τους στρατιωτικους; επισης τι μισθο εχει ενας λιμονοφυλακας κ γενικοτερα εαν αξιζει να κανει μια γυναικα τα χαρτια της; ευχαριστω πολυ εξ αρχης.

gregoire
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:29 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από gregoire »

Καλισπερα σε ολους!

Ειμαι μηχανικος η/υ-πολυτεχνειο με απολυτηριο λυκειου 18.5. Μπορω να κανω αιτηση για υπαξιωματικος η μονο για εφερδρος σημαιοφορος;

Για οσους ξερουν καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι τελειως ασχετος:

1) Οι σημαιοφοροι μολις ορκιστουν φευγουν μεταθεση σε νησι;

2) Την βγαζουν κυριως σε πλοια;

3) Ποια ειναι ακριβως η δουλεια τους; Ποιες ειναι οι ευθυνες τους γενικως;

Ευχαριστω πολυ!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

MARIAN έγραψε:Γεια σας! Ειμαι κοπελα 22 ετων κ ακουσα για προκυρηξη στο λιμενικο για λιμονοφυλακας! Πες οτι μπαινεις κ σε παιρνουν... Μετα τι γινεται; Σε στελνουν σε καποιο νησι κ μενεις εκει για το υπολοιπο η εχεις μεταθεσεις σαν τους στρατιωτικους; Επισης τι μισθο εχει ενας λιμονοφυλακας κ γενικοτερα εαν αξιζει να κανει μια γυναικα τα χαρτια της; Ευχαριστω πολυ εξ αρχης.



Μεταθέσεις Λιμενικών
Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Εμάς ρωτάς αν αξίζει η όχι; Αν σ'αρέσει το επάγγελμα μπες
fereniki-rodo
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Αύγ 02, 2010 4:09 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από fereniki-rodo »

Παιδιά καλησπέρα. Έχω κι εγώ μερικές χαζές απορίες να κάνω, αλλά τι να κάνουμε πρέπει κάπως να λυθούν... Οπότε ρωτάω... Αν κάποιος διοριστεί με κάποια από αυτες τις προκυρήξεις στο λιμενικό σώμα κάνει και ταξίδια με πλοίο κατά καιρούς, είναι δηλαδή και αυτό μέρος της δουλειάς του ή τα κάνει μόνο στην εκπαιδευσή του και μετά τέλος; Επίσης θέλω να ρωτήσω είναι με σύμβαση 3 ετίας ή απλά πρέπει να παραμείνει 3 χρόνια από τη στιγμή που μπαίνει;
cHrisAEN
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 1:21 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από cHrisAEN »

roverr24 έγραψε:Δε μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει Γκρεκο, το λιμενικο λειτουργει αρκετα καλα και η προσληψη αξιωματικων απο ΑΕΙ και ΑΕΝ ειναι πιστευω οτι ακριβως χρειαζεται το λιμενικο, μπορει οι ΑΕΝ να μην ειναι ΑΕΙ αλλα οπωσδηποτε ενας ΑΕΝατζης εχει αυτα που χρειαζεται το λιμενικο σαν μαθησιακα εφοδια και οι υπολοιποι που ειναι απο Νομικη, οικονομικα κτλ εχουν ειδικες επιστημονικες γνωσεις

Οι υπαξιωματικοι που ειναι πτυχιουχοι ΑΕΙ μπορουν να γινουν αξιωματικοι ενω οι υπολοιποι φτανουν ως το βαθμο του αντιπλοιαρχου

Και οι αξ/κοι ειδικων καθηκοντων, πολυτεχνειο, γιατροι κτλ ως υποναυαρχοι

Οσο για τους Λ. Φ δε νομιζω πως καποιος που προοριζεται για λιμενοφυλακας χρειαζεται καποιο πτυχιο

Η δουλεια του λιμενικου ειναι δυσκολη ειδικα αν ειναι πληρωμα σε σκαφος απ'οποια σχολη και αν προερχεται, το βυσμα ειναι αυτο που κατατρωει το λιμενικο

Οσο για τα εναερια μεσα εκει παιρνουν με προκηρυξη ατομα πολυ σπανια και το ppl δε φτανει γι αυτον που ρωτησε. Παιρνουν εμποροπλοιαρχους και μετα τους 15 μηνες της ΣΝΔ τους εκπαιδευουν στην Ικαρων

και δεν εχει μονο Cessna το λιμενικοΕικόνα



γεια

απ' ότι Θυμάμαι θέλουν 300 ώρες πτήσης και πτυχίο CPL (commercial pilot lisence)

Και εγώ ενδιαφέρομαι για τα εναέρια μέσα, έχω PPL Ερασιτεχνικό πτυχίο και

απόφοιτος ΑΕΝ αλλά δεν το κόβω και Πολύ Εύκολο Να μπεις.

ας Ελπίσουμε Να Μπούμε Υπαξιωματικοί Γιατι Μονό Εκει Ηλικιακά Μας πέρνει Τώρα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από greko_27 »

cHrisAEN έγραψε:

γεια

απ' ότι Θυμάμαι θέλουν 300 ώρες πτήσης και πτυχίο CPL (commercial pilot lisence)

Και εγώ ενδιαφέρομαι για τα εναέρια μέσα, έχω PPL Ερασιτεχνικό πτυχίο και

απόφοιτος ΑΕΝ αλλά δεν το κόβω και Πολύ Εύκολο Να μπεις.

ας Ελπίσουμε Να Μπούμε Υπαξιωματικοί Γιατι Μονό Εκει Ηλικιακά Μας πέρνει Τώρα

Εικόνα


Καλα ΕΑΝ μπεις ξεχνα για αρκετο καιρο τα εναερια μεσα... Κυβερνητης σε πλωτο σκαφος θα εισαι με τις απληρωτες υπερωριες, τα απληρωτα οδοιπορικα-πλευσιμα, τα χρωστουμενα ρεπο, τα απιστευτα ξενυχτια, το σπιτι σου θα το βλεπεις ζωγραφιστο, τις συχνες αποσπασεις... ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣΕικόνα... Καλυτερα λφ ή αξιωματικος... Αλλιως σκεψου το καλα... Πρεπει να σου αρεσει και να εισαι αποφασισμενος
cHrisAEN
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 1:21 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από cHrisAEN »

Φιλε GREKO_27 ευχαριστώ για την απάντηση σου
είναι Αλήθεια Καθε Εργασία Έχει της Δυσκολίες Οπως Προείπες...

αλλά και Από Την άλλη Βάση Του Νόμου Που Λέει Οτι Από Την Στιγμή Που Έχω

το δίπλωμα ΑΕΝ μόλις Βγω Από Την Σχολή ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΏΝ Παίρνω τον Βαθμό Του Αρχικελευστή

για ΜΟΝΟ 5 Χρόνια Έπειτα Άλλα 2 Χρόνια ΑΝΘ/ΣΤΗΣ εμμέσως πλην Σαφώς, μετέπειτα , Ανήκω

στην Κατηγορία Τον Αξιωματικών Όπου Και Συνεχίζω Να Εξελίσσομαι.

όπως Το Αντιλαμβάνομαι Μετά τα 7 χρόνια παραμονής Έως ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ

εισερχόμενος Στοις Βαθμίδες Των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ τα Καθήκοντα θα είναι το ίδιο

Με αυτούς που έχουν Μπει Με την προκύρηξει των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ σε γενικές γραμμές...

το άλλο ερώτημα είναι μέχρι πού Φτάνεις Ιεραρχικά στην κλίμακα των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ;

ή απλώς παραμένεις σημαιοφόρος μέχρι να φύγεις από το σώμα; .

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από greko_27 »

cHrisAEN έγραψε:Φιλε GREKO_27 ευχαριστώ για την απάντηση σου
είναι Αλήθεια Καθε Εργασία Έχει της Δυσκολίες Οπως Προείπες...

αλλά και Από Την άλλη Βάση Του Νόμου Που Λέει Οτι Από Την Στιγμή Που Έχω

το δίπλωμα ΑΕΝ μόλις Βγω Από Την Σχολή ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΏΝ Παίρνω τον Βαθμό Του Αρχικελευστή

για ΜΟΝΟ 5 Χρόνια Έπειτα Άλλα 2 Χρόνια ΑΝΘ/ΣΤΗΣ εμμέσως πλην Σαφώς, μετέπειτα, Ανήκω

στην Κατηγορία Τον Αξιωματικών Όπου Και Συνεχίζω Να Εξελίσσομαι.

όπως Το Αντιλαμβάνομαι Μετά τα 7 χρόνια παραμονής Έως ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ

εισερχόμενος Στοις Βαθμίδες Των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ τα Καθήκοντα θα είναι το ίδιο

Με αυτούς που έχουν Μπει Με την προκύρηξει των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ σε γενικές γραμμές...

το άλλο ερώτημα είναι μέχρι πού Φτάνεις Ιεραρχικά στην κλίμακα των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ;

ή απλώς παραμένεις σημαιοφόρος μέχρι να φύγεις από το σώμα;



δεν φτανεις μακρια μεχρι πλοιαρχος... Μην τα κοιτας αυτα... Με απολυτηριο λυκειου 15 με 16 + 1 χρονο θαλασσια υπηρεσια σαν ανθυπ + δοκιμος σημαιοφορος ή κελευστης ή διοπος στο πν (θητεια) + λοουερ εισαι 100% μεσα για λφ... Και ασε τους αλλους να τραβανε τα ζωρια στα σκαφη...

ΥΓ... Για φαντασου σε περιπτωση ατυχηματος με το πλωτο σκαφος χωρις δικια σου υπαιτιοτητα περνας ΕΔΕ σαν κυβερνητης και εαν αποδειχθει οτι φταις εσυ... Αντε γεια χαρα απο το σωμα... ΑΝΕΡΓΟΣ... Σκεψου το καλα... Εαν εχεις τα μορια για λφ και δεν δωσεις καν θα κανεις βλακεια...
κιμ

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από κιμ »

Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να απαντηση

ξερω οτι ειναι πολυ νωρις, απλα να εχουμε μια ιδεα του τι γινεται... Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από electrolisa »

κιμ έγραψε:Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να απαντηση

ξερω οτι ειναι πολυ νωρις, απλα να εχουμε μια ιδεα του τι γινεται... Ευχαριστω



1 δεν ξερω

2 αποτι ξερω δεν παιρνεις επιδομα απλα θα φτασεις μεχρι καποιον βαθμο παραπανω απο αυτον π τελειωσε ΑΤΕΙ ή ειναι ΔΕ

3 αν εισαι αθηναιος και περασεις στη σχολη στο χατζηκυριακειο, Θα εχεις διανυχτερευση στο σπιτι σου.

The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
AlexTheGood

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από AlexTheGood »

Έχω απορίες σχετικά με το λιμενικό σώμα.

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η διαφορά του λιμενοφύλακα με τον λιμενικό. Τι χαρτιά χρειάζονται για το καθένα, και πως μπορείς να μπείς στο καθένα. Ποιό με προκύρηξη, ποιό με σχολή. Ξέρω χαζές ερωτήσεις, απλά δεν το έχω ψάξει πολύ.

Έπειτα θέλω να ρωτήσω κάθε πότε είναι συνήθως οι προκυρήξεις; Δηλαδή του χρόνου παίζει να έχει;

Ευχαριστώ προς το παρόν για τυχόν απαντήσεις. Υπάρχουν κι άλλες απορίες, τις οποίες θα θέσω αργότερα.

Συγγνώμη εαν υπάρχουν σχετικά άρθρα για τις ερωτήσεις μου. Εαν υπάρχουν τότε στείλτε τα εδώ για να τα διαβάσω.

Φιλικά
katerina09

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από katerina09 »

Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να απαντηση

ξερω οτι ειναι πολυ νωρις, απλα να εχουμε μια ιδεα του τι γινεται... Ευχαριστω

1. Ο μισθός στην σχολή είναι του δόκιμου και είναι περίπου στα 200? και κατι

2. Δεν υπάρχει επίδομα ειδικό για το εάν έχει κάποιος κάποιο Πτυχίο

3. Όσο για την έξοδο δεν υπάρχει. Μόνο τετάρτη απόγευμα και σκ εαν δεν έχεις στέρηση εξόδου ή κάποια υπηρεσία (η διανυκτέρευση έξω έγινε μόνο στην προηγούμενη σειρά γιατί δεν υπήρχαν κρεβάτια για όλους) στρατιωτική σχολή παιδιά με ότι αυτό συνεπάγεται
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης