Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lifo

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από lifo »

Sheldon έγραψε:Μπορείτε να μας πείτε αν αξίζει σα δουλειά;


ρε παιδια πριν αρχισετε να ρωτατε καντε μια ερευνα στο ιντερνετ. Δειτε τι σας ενδιαφερει και τι οχι. Τα παντα υπαρχουν στην σελιδα του σωματος και σε πολλα αλλα sites. Ειναι στρατιωτικο σωμα (ασχετα αν θεωρειται σωμα ασφαλειας) εχει μεταθεσεις και σχεδον τα παντα που εχει ο στρατος.. Εχω αναφερθει και πιο πισω σε αυτο.. Αν σου αρεσει και εχεις τρελα με τον στρατο και τη θαλασσα τοτε με το καλο... αλλιως το μονο που θα κανεις θα ειναι να στερησεις την θεση απο καποιον αλλο και το αρνητικο ειναι οτι δεν βγαινουν και τοσο συχνα προκηρυξεις για το λιμενικο. Επισης πρεπει να γνωριζεις και την "εξελιξη" των λιμενοφυλακων μεσα στο σωμα. Δεν ειναι ερωτηση το "αν αξιζει".. για αλλους ναι για αλλους οχι. Προσωπικα δεν θα δηλωσω για λιμενοφυλακας και δεν τα λεω αυτα γιατι σκεφτομαι "περιεργα" οπως το 97% αυτων που γραφουν εδω γυρω.. (χωρις παρεξηγηση)..

μπαμπησ

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από μπαμπησ »

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω τις εξης ερωτησεις: 1- στη σχολη θα υπαρχει ελευθερος χρονος ή ειναι σαν τον στρατο ολο αγκαριες και σκοπια;

2- θα ηθελα να μου πειτε αν με το πτυχιο αει εχω δικαιωμα να δωσω μεσα στη σχολη κατευθειαν για αξιωματικων;

3- τι ενοειτε οτι μπορει καποιος να σου κοψει τα ρεπο;

4- μεσα στη σχολη διαλεγεις ειδικοτητες; Και αν ναι ποιες;

ευχαριστω

κωστας

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από κωστας »

Γεια σας. Ειμαι στους επιτυχοντες για αθληματα εχω ελπίδες πολλές γιατί ειμαι 65 από τους 76 που θα παρουν για δοκιμοι λιμενοφυλακες με βάση την ειδικοτητα στις ενοπλες δυναμεις. Απλως εχω ενα τεραστιο διλλημα. Κανω μεταπτυχιακο στο ανοιχτο πανεπιστημιο ικαι δεν ξερω αν μπορω να συμβαδισω και τα δυο αν θα εχω το χρονο μεσα στη σχολη να κανω τις εργασιες μου. Και επισης ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες και τα καθηκοντα του δοκιμου λιμενοφυλακα. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

κωστας έγραψε:Γεια σας. Ειμαι στους επιτυχοντες για αθληματα εχω ελπίδες πολλές γιατί ειμαι 65 από τους 76 που θα παρουν για δοκιμοι λιμενοφυλακες με βάση την ειδικοτητα στις ενοπλες δυναμεις. Απλως εχω ενα τεραστιο διλλημα. Κανω μεταπτυχιακο στο ανοιχτο πανεπιστημιο ικαι δεν ξερω αν μπορω να συμβαδισω και τα δυο αν θα εχω το χρονο μεσα στη σχολη να κανω τις εργασιες μου. Και επισης ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες και τα καθηκοντα του δοκιμου λιμενοφυλακα. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει


Σχολή Λιμενοφυλάκων

Η εκπαίδευση διαρκεί 6 μήνες, σε αυτούς τους 6 μήνες θα κάνεις μαθήματα (στο θέμα που σου έχω δώσει μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες) από το πρωί έως το μεσημέρι (14:30-15:00), αν δεν έχεις υπηρεσία (θαλαμοφύλακας-σκοπιά κ. Α) θα παίρνεις διανυκτέρευση και θα μπαίνεις το άλλο πρωί (6:30-7:00), δεν νομίζω να μπορέσεις να τα συνδυάσεις και τα δύο

xasaphs

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από xasaphs »

Καλα τα λες δικιο εχεις
Σπυρος

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Σπυρος »

Παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) Λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, ΠΛΖ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!
TZIMEAS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2012 8:21 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από TZIMEAS »

σπυροσ έγραψε:παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, πλζ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!


Αξ/κος βολης δεν ειναι στρατιωτης αλλα δεν νομιζω να ειναι και δοκιμος. Μαλλον βοηθος αξ/κου βολης που ειναι δοκιμος θα λες

απο την αλλη διαβιβαστης ειναι φανταρος. Καλη θητεια να εχεις. Αν θυμαμαι καλα οι διαβιβαστες εχουν κεντρο στην σετηλ στον πυργο και κανουν υπηρεσιες στο κεπικ

Άβαταρ μέλους
M16Carbine
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 1:10 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από M16Carbine »

Σπυρος έγραψε:Παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) Λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, ΠΛΖ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!


Τέτοια ειδικότητα μπορείς να πάρεις και σαν ΔΕΑ και σα φαντάρος, απλώς το θέμα είναι πως θα επιλέξεις την ειδικοτήτα και δεν θα σου τύχει Τυφεκιοφόρος ;
Άβαταρ μέλους
Bασω21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2012 6:24 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Bασω21 »

Καλησπερα. Θα θελα να ρωτησω σχετικα με τους λιμενοφυλακες και συγκεκριμενα για τις γυναικες. Πρωτα. Πανε γυναικες στα πλωτα; Και αν ναι πως; Κανονικα οταν τελειωνουν την εκπαιδευση?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

greko_27 έγραψε: οσο για τα πληρωματα των σκαφων του ΛΣ συμφωνα με ΠΔ πανε μονο οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ πλοιαρχοι και μηχανικοι οπου δεν υπαρχουν γυναικες και εαν υπαρχουν ειναι σπανιες...

Άβαταρ μέλους
Bασω21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2012 6:24 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Bασω21 »

Ευχαριστω. Αρα οι γυναικες ειναι μονο σε γραφειο?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και στο λιμάνι κάνουν τους τροχονόμους Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sonar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 30, 2012 4:39 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Sonar »

Τις γυναίκες εκτός των τροχονομων που Αναφέρετε Παραπάνω Εικόνα Που Αλλού Μπορούν να ενταχτούν;πχ Κάποια Που εχει Πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής ; !

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν βγει προκήρυξη που να ζητάει πτυχιούχους πληροφορικής θα αναλάβει και τα ανάλογα καθήκοντα...
thapas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2013 5:56 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από thapas »

Στο σχέδιο νόμου "περιστολή δηµοσίων δαπανών" άρθρο 7 γίνεται αναφορά στην εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές του λιμενικού σώματος επιλαχόντων προηγούμενης προκήρυξης αν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις. Οι επιλαχόντες δόκιμοι σημαιοφόροι, λοιπόν, κατατάχθηκαν, ως Νέα Σειρά Έτους 2012-2013 στις 26.11.12 (ΑΔΑ: Β455ΟΠ-705). Υπάρχει Περίπτωση Να καταταγούν οι επιλαχόντες των προκηρύξεων Για υπαξιωματικούς και λιμενοφύλακες; Εκεί δεν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης