Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
babislok
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2012 7:15 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από babislok »

Παιδια πηγα στα κεπ και περασα περιοδευων και δηλωσα ειδικες δυναμεις καταδρομεας αλλα μου εβαλε η κυρια εκει 9 μηνη θητεια εγω τις ειπα δεν θελω γτ ξερω οτι δεν περνουν μειωμενης θητειας ειδικες δυναμεις αλλα μου εβαλε λογω οτι ειμαι τριτεκνος υπαρχει περιπτωση να μην με παρουν ειδικες δυναμεις λογου της μειωμενης θητειας αλλα απο τι εμαθα εχω την δυνατοτητα να αρνηθω να κανω μειωμενη θητεια και να κανω κανονικη αν μπορειται απαντηστε μου Ευχαριστω πολυ

νικος

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από νικος »

Γεια σε ολους θελω να ρωτησω αν μπορω να παω στα αλεξιπτωτα ως κληρωτος που θα υπηρετησει 9μηνο; Αυτοι που πανε 8μηνο πανε αλεξιπτωτα;

παρουσιαζομαι στις 31 γεναρη στην αυλωνα, μπορω απο εκει να δηλωσω στην επιτροπη αλεξιπτωτα;

τις δοκιμασιες τις εχω αν και ξερω πως εκει θα κανουμε πολυ δυσκολοτερα πραματα.

εγω δε παω ουτε για λεφτα ουτε για να πουλαω μαγκιες. Παω για την πατριδα και να μαθω 5 πραματα.

ευχαριστω

typos

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

8Μηνο δε μπορεις να πας αλεξιπτωτα φιλε. Και αν δε κανω λαθος δε μπορεις να πας Ειδικες Δυναμεις γενικοτερα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

typos έγραψε:8Μηνο δε μπορεις να πας αλεξιπτωτα φιλε. Και αν δε κανω λαθος δε μπορεις να πας Ειδικες Δυναμεις γενικοτερα.


λάθος μπορεί να πάει απλά δεν το δηλώνει στην αρχή το 8μηνο για να τον πάρουνε στα αλεξίπτωτα αλλά στην συνέχεια, στα άλλα λοκ-μακ-πεζοναύτες πάει κανονικά!

typos

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Εγω σου λεω τι γινεται κανονικα, με λαμογιες γινονται τα παντα.
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PRODEATOR »

marina έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Δεν βρισκω σχετικη απαντηση οποτε με συνχωρητε αν εχει απαντηθει παλαιοτερα.Ο αδερφος μου παρουσιαστηκε το νοεμβριο μεγαλο πευκο, ειδικες δυναμεις, και δηλωσε πεζοναυτης. Και εκει που περιμεναμε να παει αυλωνα η βολο του ηρθε μεταθεση για χιο! Και μαλιστα για πεζικο, τον εβγαλαν απο ειδικες δυναμεις. Παιζει κανενα ρολο που κανει 8μηνο και οχι 9μηνο; Οσοι εχουν μειωμενη θητεια αποκλειονται απο ειδικες δυναμεις;(να προσθεσω οτι δεν αποκλειστηκε λογω καποιας δοκιμασιας η καποιου παραπτωματος)

ευχαριστω



Και μένα έναν φίλο μου που παρουσιαστήκαμε μαζί στο πεύκο τώρα με την τελευταία Σειρά Τον στέλνουν Χίο Από Ότι έμαθε, ενώ είχαμε δηλώσει Αυλώνα. Εμένα μου είπαν ότι πάω κανονικά πεζοναύτες. Επίσης για την μειωμένη θητεία όταν παρουσιαστείς στο κέντρο και θέλεις να πας ειδικές δυνάμεις συμπληρώνεις μια αίτηση πως δεν θέλεις να κάνεις χρήση αυτής... Για να κάνεις μειωμένη θητεία το δηλώνεις μετά στη μονάδα και όχι πριν περάσεις τα ΠΕΝ, αφού εχουν περάσει 2μιση τρεις μήνες...

Xristos87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 28, 2012 4:50 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Xristos87 »

Τελικά ισχύει οτι για να πας σε οποιοδίποτε σώμα των Ε. Δ. Μπορείς να κάνεις 8μηνο αλλά να το δηλώσεις τον 5-6 μήνα;
Προσωπικά δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ ''παραθυράκια'', αλλά αν ισχύουν όλα αυτά, είναι σαν να σε σπρώχνουν να λειτουργείς με αυτόν τον τρόπο, αντι να υπάρχει μια συγκεκριμένη ξεκάθαρη ενημέρωση και αντιμετώπιση απο την αρχή.

Έχω ακούσει περίπτωση στο πεζικό, όπου άργησε να υποβάλλει τα διακαιολογητικά για μειωμένη θητεία και έμπλεξε σε μια τεράστια περιπέτεια γραφειοκρατίας και παραλίγο να μην καταφέρει να κάνει 8μηνο.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει υπεύθυνα το θέμα;
Ακόμα και στη στρατολογία δεν ξέρουν τι τους γίνεται, ο καθένας λέει κάτι διαφορετικό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να υπάρχει επίσημη ενημέρωση για αυτά τα θέματα, η μόνη ενημέρωση είναι απο κανά δυο site όπως το συγκεκριμένο και πραγματικα χαίρομαι που υπάρχουν διαφορετικά δεν θα μπορούσε να βγει άκρη με κανένα τρόπο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε σταμάτα να γράφεις ολόκληρα κατεβατά, κάτσε και διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα
Άβαταρ μέλους
dimitris098
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2013 6:27 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dimitris098 »

Μπαινω στο ΚΕΕΔ σε 2 εβδομαδες. Μπορω να κανω μειωμενη θητεια 8 μηνες σαν προστατης. Οταν εκανα την διακοπη της αναβολης δεν πηγα τα απιτουμενα εγγραφα. Μπορω να τα παω τωρα στο ΚΕΕΔ. Στην 35ΜΚ εχω ακουσει οτι ειναι 9μηνη η θητεια υποχρεωτικα. Οποτε μπορω να παω τα δικαιολογητικα και αμα με δεχτουν στην κυπρο να κανω 9μηνη αλλιως 8μηνη καπου αλλου?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε στο κατάλληλο θέμα, διαβάζεις τις προηγούμενες απαντήσεις και σου λύνεται η απορία.
FAr

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από FAr »

Καλημέρα,Τόσο καιρό από το φορουμ είχα πληροφορηθεί πως μπορώ να υπηρετήσω 8μηνο στα ΛΟΚ αλλά σήμερα που πήγα και ρώτησα στην στρατολογία μου είπαν πως τους διώχνουν τους 8μηνήτες. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες; Μπαίνω την άλλη εβδομάδα

Άβαταρ μέλους
Gladiatore
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gladiatore »



Αυτό ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει, καθώς γνωρίζω πολλούς που υπηρέτησαν 8μηνο στις ΕΔ. Όταν θα παρουσιαστείτε στο ΚΕΝ θα σας ενημερώσουν όσους δικαιούστε μειωμένη θητεία (8μηνο μόνο.6μηνο δεν γίνεται) να καταθέσετε τα σχετικά δικαιολογητικά έγγραφα ώστε να εγκριθεί το δικαίωμα σας σε 8μηνη θητεία.

«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
FAr

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από FAr »

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θα προσπαθήσω να ενημερωθώ και όταν παρουσιαστώ θα στείλω ένα μήνυμα για σιγουριά για όλο το φόρουμ
typos

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Ετσι ειναι τυπε, βασικη προυποθεση για να καταταγεις στις Ειδικες Δυναμεις μετα το να εισαι Ι1 ειναι να εισαι υποχρεος πληρους θητειας. Το λενε παντου, στο σαιτ του στρατου, εδω περα και θα στο πουν και οταν περασει το κλιμακιο.
Κανε ενα χαρτι οτι δεν θες να κανεις 8 μηνες θητεια και θα κανεις 9μηνο και θα εισαι οκ.
stak

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από stak »

Παίδες δεν χρειάζεται πανικός. Είναι κακός σύμβουλος η ημιμάθεια.εδώ λέει ξεκάθαρα ότι δεν πας άμα κάνεις 6μηνο:

http://www.army.gr/default.php?pname=sub_DED_INFO_NS&la=1

Mε την πρώτη ματιά φαίνεται ότι με 8μηνο πας.

Αν κρύβεται κάποιο υπονοούμενο τότε πάσο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες