Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μαίρη έγραψε:Γεια σας! Και χρόνια πολλά συγνώμη για την ενόχληση θέλω να ρωτήσω κάτι άμα εισαι 8μινι της μπορείς να πας ειδ δύναμης ; Άμα δεν μπορεί να μείνει μπορεί με βυσμα να μείνει πες τ μ θέλω ν μάθω κ αν ισχύει ο ένας χρόνος που λένε


Ναι μπορείς να υπηρετήσεις (υποθέτω όχι εσύ) , πλήν των αλεξιπτωτιστών Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giwrgos19
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 6:59 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από giwrgos19 »

D.Y.K έγραψε:
Μαίρη έγραψε:Γεια σας! Και χρόνια πολλά συγνώμη για την ενόχληση θέλω να ρωτήσω κάτι άμα εισαι 8μινι της μπορείς να πας ειδ δύναμης ; Άμα δεν μπορεί να μείνει μπορεί με βυσμα να μείνει πες τ μ θέλω ν μάθω κ αν ισχύει ο ένας χρόνος που λένε


Ναι μπορείς να υπηρετήσεις (υποθέτω όχι εσύ) , πλήν των αλεξιπτωτιστών Εικόνα



οχι μπορεις να υπηρετισεις ακομα και αλεξιπτωτα... Οι περισσοτεροι που ειναι 8μηνητες και πανε αλεξιπτωτα το δηλωνουν τους τελευταιους μηνες της θητειας τους. Με την δικαιολογια οτι δεν το γνωριζαν! Και συνεχιζουν κανονικα ως αλεξιπτωτιστες... Εικόνα
Μόνο φτερά των 'αετών' βρίσκεις μετά τις μπόρες, γιατί εκείνα τα πουλιά πετούνε τέτοιες ώρες!
PredatorGR
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 11:48 pm
Τοποθεσία: Τερματοφύλακας
Επάγγελμα: Μηχανικάρα
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PredatorGR »

giwrgos19 έγραψε:
D.Y.K έγραψε:
Μαίρη έγραψε:Γεια σας! Και χρόνια πολλά συγνώμη για την ενόχληση θέλω να ρωτήσω κάτι άμα εισαι 8μινι της μπορείς να πας ειδ δύναμης ; Άμα δεν μπορεί να μείνει μπορεί με βυσμα να μείνει πες τ μ θέλω ν μάθω κ αν ισχύει ο ένας χρόνος που λένε


Ναι μπορείς να υπηρετήσεις (υποθέτω όχι εσύ) , πλήν των αλεξιπτωτιστών Εικόνα



οχι μπορεις να υπηρετισεις ακομα και αλεξιπτωτα... Οι περισσοτεροι που ειναι 8μηνητες και πανε αλεξιπτωτα το δηλωνουν τους τελευταιους μηνες της θητειας τους. Με την δικαιολογια οτι δεν το γνωριζαν! Και συνεχιζουν κανονικα ως αλεξιπτωτιστες... Εικόνα


Για μενα ρωτησε... Εικόνα Δεν ημουν στον υπολογιστη και την εβαλα να ρωτησει. ευχαριστω ρε μαγκεςΕικόνα

rojito
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 2:12 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από rojito »

1Ον. Θεωρουμε σε αυτους που θα κανουν 8μηνο εφοσον ειμαι πολυτεκνος
2ον. Απο οσο καταλαβα αν θελω δεν επιλεγω μειωμενη θητεια
3ον. Οσοι εχουνε μειωμενη θητεια δεν μπορουν να πανε καν ΕΛΔΥΚ

Σωστα καταλαβα.. Λυπαμαι που κανω πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ψαρακι Εικόνα
Νικος

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα κ απο μενα. Κ εγω στο ιδιο πλαισιο θελω να ρωτησω αν μπορει να μας πει καποιος που να γνωριζει, εαν τελικα αυτοι που ειναι 8μηνοι στα αλεξιπτωτα Κανουν τελικα 8 ή 9 μηνες θητεια. Εχω ακουσει κ εγω για τις περιπτωσεις αιτησεων στους τελευταιους μηνες της θητειας για μειωση της, δεν ειναι σαφες ομως το αποτελεσμα εχουν. Παντως εδω που τα λεμε, σιγουρα ο 1 μηνας διαφορα δεν ειναι κ κατι τοσο φοβερο!:)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νικος έγραψε:Καλησπερα κ απο μενα. Κ εγω στο ιδιο πλαισιο θελω να ρωτησω αν μπορει να μας πει καποιος που να γνωριζει, εαν τελικα αυτοι που ειναι 8μηνοι στα αλεξιπτωτα Κανουν τελικα 8 ή 9 μηνες θητεια. Εχω ακουσει κ εγω για τις περιπτωσεις αιτησεων στους τελευταιους μηνες της θητειας για μειωση της, δεν ειναι σαφες ομως το αποτελεσμα εχουν. Παντως εδω που τα λεμε, σιγουρα ο 1 μηνας διαφορα δεν ειναι κ κατι τοσο φοβερο!:)


Βασικά αν έψαχνες και λίγο στο φόρουμ θα έβλεπες ότι για την μειωμένη θητεία στα αλεξίπτωτα υπάρχει ξεχωριστό θέμα

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία
George-is
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2011 2:00 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από George-is »

Καλησπερα σε ολους.

Εχω μερικες αποριες που παραμενουν παρα την αναζητηση που εκανα για παρομοια θεματα.

Ανηκω στην κατηγορια πολυτεκνων-τριτεκνων. Με την σημερινη νομοθεσια πρεπει να κανω 8 μηνες.
Μπορω να δηλωσω πεζοναυτης; Και αν ναι ποσους μηνες θα υπηρετησω;

Γνωριζει κανεις αν στην εκπαιδευση των πεζοναυτων περιλαμβανεται και πτωση με αλεξιπτωτο;

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη αν υπαρχει παρομοιο θεμα και δεν το ειδα
thanasis991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 16, 2011 4:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από thanasis991 »

Καλημέρα φίλε

Μπορείς να δηλώσεις Πεζοναύτης και υπηρετείς 8 μήνες. Απο 8 και κάτω υπάρχει θέμα.
Στη θητεία σου δεν κάνεις άλματα με αλεξίπτωτα. Τα στελέχη κάνουν

505 ΤΠΝ Βόλος
K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από K.G »

Καλημερα σας,

μπαινω 24/10 στο πευκο ειμαι 8μηνος και πηρα να ρωτήσω στο ρουφ (για να ειμαι απολυτα σιγουρος) μιας και το εχουμε χιλιοαναφερει εδω οτι στις ειδικες δυναμεις πανε κανονικα τα 8μηνα εκτος απο αλεξιπτωτα, και μου ειπαν οτι αν το δηλώσεις ειναι ρισκο και οτι μπορει να σε πανε πεζικο αν το πεις και κατι τετια... Και μου λενε καλυτερα να μην το δηλώσεις ή να το δηλώσεις ενα μηνα πριν απολυθεις... Τι γινετε ρε παιδια. Υπάρχει καπου τεκμηριομενο αυτό για να ειμαι και εγω καλυμμενος ωστε να μην μουν κανουν καμια στραβη και με διωξουν;

ευχαριστώ.
preve
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2011 3:01 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από preve »

Το καλυτερο πιστευω ειναι αυτο που σε συμβουλευσαν. Οταν σε ρωτησουν δηλωσε οτι δεν εισαι δικαιουχος μειωμενης θητειας και στη συνεχεια,1-2 μηνες πριν φτασεις στην αρχη του 8ου μηνα της θητειας σου, καποιος δικος σου ή εσυ σε αδεια, θα μεταβεις στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου για να καταθεσεις τα αποδεικτικα κ σε λιγο καιρο θα εγκριθει η αιτηση σου για 8μηνη θητεια. Οι περισσοτεροι τριτεκνοι ακολουθουν την ιδια διαδικασια με το επιθυμητο παντα αποτελεσμα. Θα πουλησεις και την τρελα σου μια μερα που θα αρχισεις να τους λες λελε και ολοι οι αλλοι θα εχουν αλλες 30 μερες ;). Παρουσιαζομαι κι εγω 26/10 κεεδ αλανι.
K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από K.G »

preve έγραψε:Το καλυτερο πιστευω ειναι αυτο που σε συμβουλευσαν. Οταν σε ρωτησουν δηλωσε οτι δεν εισαι δικαιουχος μειωμενης θητειας και στη συνεχεια,1-2 μηνες πριν φτασεις στην αρχη του 8ου μηνα της θητειας σου, καποιος δικος σου ή εσυ σε αδεια, θα μεταβεις στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου για να καταθεσεις τα αποδεικτικα κ σε λιγο καιρο θα εγκριθει η αιτηση σου για 8μηνη θητεια. Οι περισσοτεροι τριτεκνοι ακολουθουν την ιδια διαδικασια με το επιθυμητο παντα αποτελεσμα. Θα πουλησεις και την τρελα σου μια μερα που θα αρχισεις να τους λες λελε και ολοι οι αλλοι θα εχουν αλλες 30 μερες ;). Παρουσιαζομαι κι εγω 26/10 κεεδ αλανι.


συμφωνοι Φιλε αλλα εδω λεμε συνεχως οτι κανουμε κανονικα καταδρομεις και 8μηνο... Οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει αφου περνω τηλ. Στο ΚΕΕΔ στη στρατολογια και μου τα μασάνε... Κατι ειναι λαθος! Οποτε φοβάμε οτι αν το κανω αυτό μπορει να σπαστούνε και να με στείλουν ακομα και τον τελευταίο μήνα πεζικο... Δεν γνωριζει κανεις κατι παραπανω ρε παιδιά;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τι να σου γράψουμε ρε φίλε;

12 σελίδες είναι το θέμα, μπορείς να το διαβάσεις και να καταλάβεις τι παίζει, επειδή είναι ***** στην στρατολογία θα την πληρώσουμε εμείς;Εικόνα

K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από K.G »

Νομιζω οτι ο καθενας αν ηταν σιγουρος οπως και εγω με αυτα που διαβασα εδω και επερνε απλα να ρωτησει εκει για να ειναι καλυμενος και του ελεγαν αλλα, θα ειχε καποιες αμφιβολιες! Τελος παντων εγω απλα ρωτησα γιατι δεν θελω να φυγω απο τους καταδρομεις... Ειδικα με αυτο το τροπο! Αν ειναι να το κανω το μηνακι μου να τελιωνω. Παρολα αυτα αν δωσω το πιστ. Οικ καταστασης μου για 8μηνη θητεια κανα 2 μηνες πριν απολυθω, θα εχω καπιο προβλημα; Εμπειρικα ρωταω πιο πολύ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για τελευταία φορά

Όσοι δικαιούνται μειωμένη θητεία διάρκειας 8 Μηνών μπορούνε να υπηρετήσουν σαν καταδρομείς (αμφίβιοι-ορεινοί) και σαν πεζοναύτες

Τώρα αν θέλεις να πιστέψεις τους παπάρες της στρατολογίας πίστεψέ τους και κάνε 30 μέρες παραπάνω

K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από K.G »

Οκ φιλε μου κατανοητο ηταν εξ αρχης. Δεν υπαρχει λογος να εκνευριζομαστε. Ευχαριστω πολυ και παλι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης