Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

Συμπατριώτες μου, καλησπέρα, έχω πάρει τελευταία πάνω από 120 τηλεφωνήματα, από τα οποία τα 20 απάντησαν και τα άλλα ήταν στην αναμονή, έχω πάρει στις Στρατονομίες Θεσσαλίας, Θεσσαλονίκης, Αθήνας, Κέρκυρας και ο καθένας μου λέει άλλα!

Παρακαλώ, κάποιος που επιτέλους ξέρει και δεν μου λέει απλά ο, τι του κατέβει, έχω κάποιες απορίες. Ας αρχίσω με αυτές.

1) Θέλω να πάω Ειδικές Δυνάμεις, αλλά οι γονείς μου είναι με 67%+ αναπηρία και οι δυο, θα κάνω λιγότερη θητεία;

2) Και ακόμα πιο σημαντικό, ας μην κάνω λιγότερη θητεία, θα είμαι έστω κάπου κοντά (μένω Πειραιά, κοντά δηλαδή στο Πέραμα) για να τους προσέχω στις άδειες;

3) Μου στάλθηκε ένα email με μια φορμα που μου ρωτάει ύψος, τι θέλω να κάνω, κλπ, μπορώ εκεί να απαντήσω ο, τι θέλω και μετά να τα αλλάξω όταν παρουσιαστώ ή ο, τι γράψω εκεί είναι νόμος;

Έχω δύο αδέρφια που ο ένας είναι παντρεμένος ο άλλος αραβωνιασμένος και ΔΕΝ μπορούν να προσέχουν τους γονείς μου. Είμαι ο μικρότερος αδερφός.

Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

4) Και κάτι τελευταίο, μπορώ να επιλέξω σε ποιες Ε. Δ. Να πάω; Εγώ προσωπικά θέλω μόνο Πεζοναύτες, όταν παρουσιαστώ θα μου πουν αν θέλουν άτομα εκεί πέρα ή δηλώνω γενικά και αόριστα Ε. Δ. Και με παίρνουν όπου γουστάρουν εκείνοι;
Arm7t
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 10:08 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Arm7t »

Καλησπέρα σας μπαίνω τον Οκτώβριο δ εσσο 2019. Σύμφωνα με τη τροπολογία που έγινε πέρυσι το 6 Μηνο που πιάνει τους πολύτεκνους στη κατηγορία μου δηλαδή θα μπω 6 μηνο. Ωστοσο έχω στόχο να μπω ειδικες δυναμεις και ξέρω από προηγούμενες δημοσίευσεις στο forum δεν παίρνουν 6 μηνους στις ειδικές δυνάμεις. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα αν μπορώ να μπω ειδικες και να καταθέσω μετέπειτα τα χαρτιά μου για 6 μηνο; Σας ευχαριστώ πολύ

Δηλαδή να μπω ειδικές δυνάμεις και να κάνω τα χαρτιά μου μετέπειτα για να απολυθω στο 6 μηνο
Γιαννης

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπέρα,

είμαι γεννημένος και μόνιμος κάτοικος τις Γερμανίας και πάω σε Γερμανικό σχολειό... Οπότε συγχωρέστε τα ορθογραφικά μου λάθη, μιας και έχω 10 χρόνια να γράψω Ελληνικά χωρίς την αυτόματη βοήθεια του κινητού...

Λοιπόν η ερώτηση έχει ως εξής:

Εγώ είχα αόριστη ανάβολη για σπουδές και βασικά δεν χρειάζεται να πάω καθόλου στον Στράτο... Αποφάσισα όμως, πως είναι μια εμπειρία που θέλω να κάνω
Δικαιούμαι 3μηνη θητεία και έχω διακόψει ήδη την ανάβολη για να πάω με την Δ` ΕΣΣΟ τον Ιούλιο...

1. Ερώτηση : Σκέφτομαι να κάνω και την ολόκληρη θητεία άλλα δεν ειμαι Σίγουρος γιατί έχω περάσει για Σχόλη τον Οκτώβριο... Αξίζουν οι 3 Μήνες Θητείας η δεν θα ζήσω τίποτα;
2. Ερώτηση : Όπως πόλοι άλλοι εδώ, θα ήθελα να πάω στις ειδικές Δυνάμεις (π. Χ Λ. Ο. Κ), με παίρνουν ακόμα και αν έχω μειωμένη Θητεία;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Υ. Σ. Πέρασα τελικά το κείμενο από ορθογραφικό ελέγχω γιαυτο Δεν έχει λάθη (ελπίζω)

fsafsa

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Γιαννης έγραψε:Καλησπέρα,

είμαι γεννημένος και μόνιμος κάτοικος τις Γερμανίας και πάω σε Γερμανικό σχολειό... Οπότε συγχωρέστε τα ορθογραφικά μου λάθη, μιας και έχω 10 χρόνια να γράψω Ελληνικά χωρίς την αυτόματη βοήθεια του κινητού...

Λοιπόν η ερώτηση έχει ως εξής:

Εγώ είχα αόριστη ανάβολη για σπουδές και βασικά δεν χρειάζεται να πάω καθόλου στον Στράτο... Αποφάσισα όμως, πως είναι μια εμπειρία που θέλω να κάνω
Δικαιούμαι 3μηνη θητεία και έχω διακόψει ήδη την ανάβολη για να πάω με την Δ` ΕΣΣΟ τον Ιούλιο...

1. Ερώτηση : Σκέφτομαι να κάνω και την ολόκληρη θητεία άλλα δεν ειμαι Σίγουρος γιατί έχω περάσει για Σχόλη τον Οκτώβριο... Αξίζουν οι 3 Μήνες Θητείας η δεν θα ζήσω τίποτα;
2. Ερώτηση : Όπως πόλοι άλλοι εδώ, θα ήθελα να πάω στις ειδικές Δυνάμεις (π. Χ Λ. Ο. Κ), με παίρνουν ακόμα και αν έχω μειωμένη Θητεία;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Υ. Σ. Πέρασα τελικά το κείμενο από ορθογραφικό ελέγχω γιαυτο Δεν έχει λάθη (ελπίζω)



Οχι με 3μηνη θητεια δεν υπηρετείς στις Ειδικές.

Γιαννης

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Οκ, ευχαριστω πολυ!

Τι αλλες Μοναδες προτινετε για να δω και κανω οσο πιο πολυ εμπιρια γινετε;

Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Houdini »

Παιδιά το να κάνω 8 μήνες στις Ειδικές Δυνάμεις έχει θετικά ή μόνο αρνητικά;Δηλαδή με τον -1 μήνα θα χάσω τις ασκήσεις, τα όπλα την πορεία κτλ ή θα χάσω -1 μήνα χαμαλίκι ;
Δικαιούμαι μειωμένη θητεία δηλαδή 8 μήνες.

Αν είναι να χάσω όλες τις ασκήσεις δεν υπάρχει λόγος να πάω μόνο για να λέω ότι θα πάω ΛΟΚ.

nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikmarg »

Καλησπέρα, εγώ είναι υπόχρεος 6μηνης θητείας. Έχω 2 παιδάκια.
Μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις και σε κάποια φάση να το δηλώσω.
Γιατί ξέρω ότι κανονικά δεν περνούν 6μηνους.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες