Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Μαρίνα1 έγραψε:Συμφωνω μαζί σου ιλλι μου. Ναι σιγουρα θα Πρεπει να Παιρνουν Καποια επιπλεον χρηματα για το πτυχιο αλλά θα πρεπει για να ειναι δικαιοι να δινουν επιπλεον χρηματα (επιδόματα) και σε αυτούς τους ΕΠΟΠ που κάνουν πολυ βαριά σε πραγματικα δυσκολες ειδικότητες...

Μαρινα μου, μα αυτοι που κανουν ποιο βαριες δουλειες ποιος σου ειπε οτι δεν πληρονονται παραπανω; Και βεβαια πληρονωνται και πολυ καλα μαλιστα.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Δεν το ήξερα απόστολε μου. Μακάρι να πληρώνονται, γιατι ο καθένας στον τομέα του είναι χρησιμος και αν αμοιβεται και καλά θεωρώ οτι γίνεται και πιο αποδοτικός

ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

argeadas έγραψε:
illy έγραψε:Είναι κάτι το οποίο το καταδικάζω και το θεωρώ τελείως άκυρο... Όπως υπάρχουν σε όλο το υπόλοιπο δημόσιο τα αναλογα επιδόματα για τα διαφορα πτυχια που εχεις έτσι ΕΠΡΕΠΕ να ηταν και στον στρατο! Τεσπα...
Κατ΄αρχήν στον στρατό και ιδιαίτερα στους ΕΠ. ΟΠ το πρώτο μέλημα είναι να είναι άξιος στρατιωτικός.

Δεν θα μπορούσα να είμαι στην Πλάτη, στον Λαγό η στο Σουφλί με τις ενέδρες, τα περίπολα και τις σκοπιές επί 7 η 10 χρόνια και να έρθει ένας της 8ης σειράς ας πούμε με πτυχίο και να πάρει τα ίδια λεφτά με μένα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

οντως ετσι ειναι. Απο την στιγμη που μπαινεις στον στρατο τα ξεχνας τα πτυχια σου. Δεν χρησιμευουν πουθενα. Αλλαζεις τελειως εργασιακο κλαδο.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Μαρίνα1 έγραψε:Δεν το ήξερα απόστολε μου. Μακάρι να πληρώνονται, γιατι ο καθένας στον τομέα του είναι χρησιμος και αν αμοιβεται και καλά θεωρώ οτι γίνεται και πιο αποδοτικός

π. Χ παραπανω πληρονωνται: οι ιπταμενοι, αλεξιπτοτιστες, και καποιοι στις ειδικες δυναμεις του Ε. Σ και τις Π. Α {31η ΜΕΕ}Εικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Οχι δα ρε αποστολέ μου... Δεν μπορεις να τα ξεχάσεις οταν εφαγες 4 χρονια στα θρανια μεσα στο αγχος και στην πιεση. Προσωπικά δεν θα δήλωνα ποτε ειδικότητα που δεν θα συμβαδιζε με τις γραμματικες μου γνώσεις και πιστευω οτι αυτοί που αναγκαζονται να δουλέψουν σε κάτι ασχετο από το αντικείμενο σπουδών τους, θα πρέπει να αντιμέτωπίζουν καποιο είδους πρόβλημα ή ειναι σε εργασιακό αδιέξοδο. Αλλα γνωρίζω ωστόσο πολλές τετοιες περιπτώσεις... Και τι να κάνεις να μεινεις ανεργος εεε;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Εντάξει αυτοί οντως ομως κανουν πιο σκληρή δουλεια σε αλλο ομως επίπεδο. Εγω μιλουσα για τους απλους ΕΠΟΠ του πεζικου που υπάρχουν και παλι ειδικοτητες βαριες και ανθυγιεινες. Αυτους σκεφτόμουν οταν το εγραψα.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Μαρίνα1 έγραψε:Εντάξει αυτοί οντως ομως κανουν πιο σκληρή δουλεια σε αλλο ομως επίπεδο. Εγω μιλουσα για τους απλους ΕΠΟΠ του πεζικου που υπάρχουν και παλι ειδικοτητες βαριες και ανθυγιεινες. Αυτους σκεφτόμουν οταν το εγραψα.
ναι, απο την μια εχεις δικιο. Ομως τι να κανουμαι. Αυτο ειναι το ελληνικο κρατος που εμεις εκλεγουμαι. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνατωρα οσον αφορα το αν καποιοι περνουν αλλες ειδικοτητες, μπορει απλα να εχει και περισσοτερες θεσεις εκει. Γιατι απλα οταν καποιος θελει να μπει, κανει τα αδυνατα δυνατα. Κι εγω αλλη ειδικοτητα θελω να παρω ομως επειδη την θελω πολυ. Κι ας ξερω οτι χανω πολλα μορια σε σχεση με αυτην που εχω. Εικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Ετσι είναι τα πράγματα... Ετσι ειναι και το κρατος ειτε κυβερνουν οι μεν ειτε οι δε... Δεν θα αλλαξουμε ποτε. Εγω πάντως δεν θα κάνω τα χαρτια μου ξάνα μεχρι να πάρω πτυχίο γιατι με βγάζουν ακατάλληλη και δεν θέλω να ακολουθήσω μια ξεκάρφωτη ειδικότητα. Μπορει και να μη κάνω καθολου χαρτια για στρατό ξηράς... Μονο για αεροπορία.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Μαρίνα1 έγραψε:Ετσι είναι τα πράγματα... Ετσι ειναι και το κρατος ειτε κυβερνουν οι μεν ειτε οι δε... Δεν θα αλλαξουμε ποτε. Εγω πάντως δεν θα κάνω τα χαρτια μου ξάνα μεχρι να πάρω πτυχίο γιατι με βγάζουν ακατάλληλη και δεν θέλω να ακολουθήσω μια ξεκάρφωτη ειδικότητα. Μπορει και να μη κάνω καθολου χαρτια για στρατό ξηράς... Μονο για αεροπορία.
απλα ελπιζω να κανεις οτι ειναι καλο για εσενα. ΕικόναΕικόνα σου ευχομαι το καλυτερο! ΕικόναΕικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Αυτό προσπαθώ ανάλογα και βέβαια με τις επιλογές που μου δίνονται...
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Μαρίνα1 έγραψε:Αυτό προσπαθώ ανάλογα και βέβαια με τις επιλογές που μου δίνονται...
ολα θα πανε καλα. Θα το δεις. :)ΕικόναΕικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Ευχαριστώ απόστολε για την αισιοδοξία που γενικότερα προσπαθήσεις να δώσεις..
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από illy »

argeadas έγραψε: Κατ΄αρχήν στον στρατό και ιδιαίτερα στους ΕΠ. ΟΠ το πρώτο μέλημα είναι να είναι άξιος στρατιωτικός.

Δεν θα μπορούσα να είμαι στην Πλάτη, στον Λαγό η στο Σουφλί με τις ενέδρες, τα περίπολα και τις σκοπιές επί 7 η 10 χρόνια και να έρθει ένας της 8ης σειράς ας πούμε με πτυχίο και να πάρει τα ίδια λεφτά με μένα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Σώπα ρε συ; Και οι κόποι τόσων χρόνων σπουδών γιατί να μην ανταμειφθούν αντίστοιχα; Άκου εκεί απαράδεκτο! Για πήγαινε να δεις σε όλο το δημόσιο τα επιδόματα για τα διάφορα πτυχία που έχει ο καθένας και μετά έλα να μου πεις... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι να μην αναγνωρίζονται οι κόποι των άλλων μισθολογικά! Δηλαδή εσύ ως αρχαιότερος τί έχεις να μας πεις; Τα χρόνια υπηρεσίας σου ας πούμε; Και; Ο άλλος δηλαδή που έχει τα πτυχία γιατί να μην του τα αναγνωρίζουν; Αλλά ξέρουμε το σύμπλεγμα κατωτερότητας που επικρατεί στον στρατό οπότε τι να λέμε τωρα... Εδώ τους υπ/αξιωματικούς τους τη δίνει που παίρνουν οι εποπ ίδια χρήματα με αυτούς! ! Επίπεδο μετά σου λέει... Πάντα είναι χρήσιμο ένα πτυχίο σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής σου
Dum spiro spero
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Στο στρατο δε πρεπει να γινονται διακρισεις! Και επιστημονας να εισαι σκατα θα καθαρισεις!
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μισθός Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠΟΠ)

Δημοσίευση από illy »

Συγνώμη αλλα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε! Μίλησα για το εξτρα επιδομα που παιρνουν στον μισθο τους οσοι εχουν πτυχια... Δεν μιλησα για διακριση ουτε για ευνοϊκή μεταχείριση! ! Δηλαδη καταλάβετε επιτέλους τι εννοω... Ετσι όπως γίνεται σε ολο το υπολοιπο δημοσιο! !

Dum spiro spero
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης