Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από yandr »

Πολιτική ταυτότητα πως έχει ενώ είναι στρατιωτικός;

Μήπως εννοείς στρατιώτης γιατρός;

fostis

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από fostis »

Καλησπέρα φίλοι!

Εγώ είμαι ΕΣ και θέλω να ταξιδέψω 5 μέρες στη Γερμανία να δω την κοπέλα μου. Μου είναι δύσκολο να με το διοικητή που έχουμε να ζητήσω αδεια 2 μήνες πριν ώστε να περασει το αίτημα και στο ΓΕΣ κλπ.

Σκέφτομαι απλά να χρησιμοποιήσω το διαβατήριό μου και να πάω με το αεροπλάνο με την ευχή να γυρίσω σαν κύριος.

Απ'οτι κατάλαβα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χάσω το διαβατήριό μου και να αφήσω περιθώριο μερικές μέρες στην επιστροφή για να μη γίνει καμια στραβή με την πτήση λόγω καιρού πχ.

Από ότι διάβασα στα προηγούμενα posts δεν παίζει να ελέγχουν στο αεροδρόμιο στα γκισέ κάθε διαβατήριο στον υπολογιστή μήπως ο κάθε ταξιδιώτης είναι φαντάρος. Ούτε παίζει το συστημα του Ελ. Βενιζέλος να είναι συνδεδεμένο με αυ΄το του ΓΕΣ και κάθε φορά που πάει ένας φαντάρος να βγάλει εισιτήριο να βαράει συναγερμός...

Μπορεί να πει κανείς αν έχει κάποια ένσταση για το αληθές του σκεπτικού μου;

Επίσης γνωρίζει κανένας κάποιον που να δικίμασε να ταξιδέψει αεροπορικώς στην Ε. Ε. Χωρίς επίσημη άδεια εξωτερικού και αν ναι, αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Στέλιος

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Στέλιος »

Καλησπέρα, είμαι φαντάρος αυτό το καιρό παρουσιάστηκα τον Αύγουστο στη 2010 'Γ ΕΣΣΟ και έχω μια απόρία που αφορά το κατα πόσο είναι εύκολο να βγεις από τη χώρα κατά τη διάρκεια μιας από τις άδειες σου. Συγκεκριμένα πόσο εύκολο είναι να μου δώσουν άδεια να πάω εξωτερικό αμα το ζητήσω, συμφέρει να το πω, έχω πιθανότητες να μου το επιτρέψουν ή να τη κάνω μόνος μου και ότι γίνει; Επίσης γνωρίζει κανείς τι ποινή ισχύει σε περίπτωση που καταλάβουν ότι βρίσκεσαι εκτός χώρας?
fostis

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από fostis »

fostis έγραψε:Καλησπέρα φίλοι!

Εγώ είμαι ΕΣ και θέλω να ταξιδέψω 5 μέρες στη Γερμανία να δω την κοπέλα μου. Μου είναι δύσκολο να με το διοικητή που έχουμε να ζητήσω αδεια 2 μήνες πριν ώστε να περασει το αίτημα και στο ΓΕΣ κλπ.

Σκέφτομαι απλά να χρησιμοποιήσω το διαβατήριό μου και να πάω με το αεροπλάνο με την ευχή να γυρίσω σαν κύριος.

Απ'οτι κατάλαβα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χάσω το διαβατήριό μου και να αφήσω περιθώριο μερικές μέρες στην επιστροφή για να μη γίνει καμια στραβή με την πτήση λόγω καιρού πχ.

Από ότι διάβασα στα προηγούμενα posts δεν παίζει να ελέγχουν στο αεροδρόμιο στα γκισέ κάθε διαβατήριο στον υπολογιστή μήπως ο κάθε ταξιδιώτης είναι φαντάρος. Ούτε παίζει το συστημα του Ελ. Βενιζέλος να είναι συνδεδεμένο με αυ΄το του ΓΕΣ και κάθε φορά που πάει ένας φαντάρος να βγάλει εισιτήριο να βαράει συναγερμός...

Μπορεί να πει κανείς αν έχει κάποια ένσταση για το αληθές του σκεπτικού μου;

Επίσης γνωρίζει κανένας κάποιον που να δικίμασε να ταξιδέψει αεροπορικώς στην Ε. Ε. Χωρίς επίσημη άδεια εξωτερικού και αν ναι, αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ



Τελικά το έκανα!
Πήγα με το διαβατήριο. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα! Όλα πήγαν όπως τα υπολόγιζα.
Το μόνο δύσκολο ήταν το να κλείσω εισιτήρια, ημερομηνίες κλπ ενώ δεν ήμουν σίγουρος αν θα πάρω την άδεια τις μέρες που ήθελα!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από yandr »

Είσαι τυχερός που η Ελλάδα είναι ξέφραγο αμπέλι.

Πάντως αν ο διοικητής είναι συννενοήσιμος είναι απείρως καλύτερα να ακολουθήσεις τη νόμιμη και επίσημη οδό.
Δημητρης

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Φιλε μου επειδη κι εγω θελω να παω σκοπια για 2 μερες τωρα την πρωτοχρονια, ξερεις να μου πεις αν υπαρχει περιπτωση στον ελενχο του διαβατηριου να διαπιστωθει αν ειμαι φανταρος?
fostis

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από fostis »

fostis έγραψε:
fostis έγραψε:Καλησπέρα φίλοι!

Εγώ είμαι ΕΣ και θέλω να ταξιδέψω 5 μέρες στη Γερμανία να δω την κοπέλα μου. Μου είναι δύσκολο να με το διοικητή που έχουμε να ζητήσω αδεια 2 μήνες πριν ώστε να περασει το αίτημα και στο ΓΕΣ κλπ.

Σκέφτομαι απλά να χρησιμοποιήσω το διαβατήριό μου και να πάω με το αεροπλάνο με την ευχή να γυρίσω σαν κύριος.

Απ'οτι κατάλαβα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χάσω το διαβατήριό μου και να αφήσω περιθώριο μερικές μέρες στην επιστροφή για να μη γίνει καμια στραβή με την πτήση λόγω καιρού πχ.

Από ότι διάβασα στα προηγούμενα posts δεν παίζει να ελέγχουν στο αεροδρόμιο στα γκισέ κάθε διαβατήριο στον υπολογιστή μήπως ο κάθε ταξιδιώτης είναι φαντάρος. Ούτε παίζει το συστημα του Ελ. Βενιζέλος να είναι συνδεδεμένο με αυ΄το του ΓΕΣ και κάθε φορά που πάει ένας φαντάρος να βγάλει εισιτήριο να βαράει συναγερμός...

Μπορεί να πει κανείς αν έχει κάποια ένσταση για το αληθές του σκεπτικού μου;

Επίσης γνωρίζει κανένας κάποιον που να δικίμασε να ταξιδέψει αεροπορικώς στην Ε. Ε. Χωρίς επίσημη άδεια εξωτερικού και αν ναι, αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ



Τελικά το έκανα!
Πήγα με το διαβατήριο. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα! Όλα πήγαν όπως τα υπολόγιζα.
Το μόνο δύσκολο ήταν το να κλείσω εισιτήρια, ημερομηνίες κλπ ενώ δεν ήμουν σίγουρος αν θα πάρω την άδεια τις μέρες που ήθελα!



Απολύθηκα 10/2/2011.

Κατά τη διάρκεια της θητείας μου βγήκα 2 φορές από τη χώρα αεροπορικώς για Γερμανία. Είχα το διαβατήριό μου και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Άπαξ και βλέπεις ότι στον έλεγχο των διαβατηρίων από την αστυνομία δεν καταχωρεί κανείς το όνομά σου δεν υπάρχει λόγως ανησυχίας.

Το μόνο δύσκολο ήταν ο προγραμματισμός. Υπηρέτησα Σαμοθράκη και εκτός του ότι η άδειες επικυρώνονταν αρκετά καθυστερημένα, υπήρχε πάντα το ενδεχόμενο να έχει απαγορευτίκό το κωλονήσι και να αναβληθεί ή άδεια για 1 ή και περισσότερες μέρες.

Nicks

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Nicks »

Καλησπερα,Υπηρετω στον ΣΞ και βρηκα μια πολυ καλη ευκαιρια για να παω στην Κων/πολη για το F4...

Αδεια μπορω να παρω αλλα δεν μπορω να παρω ειδικη αδεια για εξωτερικο.

Να το ρισκαρω και να παω κανονικα με το διαβατηριο μου η μπορει να με σταματησουν;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν το διαβατήριο το έχεις βγάλει πριν το στρατό πήγαινε, απλά να είσαι φρόνιμος...

Υ. Γ Καλή αντάμωση Εικόνα

Nicks

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Nicks »

Δηλαδη στο αεροδρομιο δεν υπαρχει λιστα με ολους τους στρατιωτες ωστε να με σταματησουν... ;Γιατι προς χωρες εκτος Σενγκεν (βλ Τουρκια) ο ελεγχος των διαβατηριων ειναι καπως πιο αυστηρος απο οτι προς χωρες εντος Σενγκεν που ουτε το κοιτανε...

ΥΓ εννοειται πολυ φρονιμα και ευχομαι με την κουπα η ανταμωση :D

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από kappa »

EΙμαι φοιτητης εξωτερικου, παιζει να χρειαστω κανα δυο αδειες

Μια για το τελευταιο μαθημα και αλλη μια για την ορκομωσια.
Πιθανως οι ημερομηνιες να ειναι και κοντα.

Μεχρι ποσες μερες μπορω να παρω ;
Ποσες μερες πρεπει να μεσολαβουν αν τελικα χρειαστψ δυο αδειες ;

Καταχωρουνται σαν φοιτητικες η εξωτερικου ;
εχει διαφορα ;

ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για κάθε μάθημα δικαιούσαι 2 ημέρες άδεια... (φοιτητική άδεια) για την ορκωμοσία θα χρεωθείς από την κανονική

για το διάστημα που μπορείς να πάρεις άδεια, είναι καθαρά θέμα του διοικητή

σου απάντησα στο 1ο σκέλος

πάντως για να πάρει κάποιος μια τέτοια άδεια θα πρέπει να το αιτηθεί 2 μήνες πριν το ταξίδι

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από kappa »

Μα 2 μερες ειναι το ταξιδι, να παω και να γυρισω, μονο.
Παιζει να κολλησω αδειες ; Δηλαδη, κατοπιν συνεννοησεως να παρω 2 φοιτητικες (δλδ 4 μερες) η και καμια κανονικη αν αυτο δεν προβλεπεται ;(που μαλλον ειναι ακυρο, γιατι λες η φοιτητικη ειναι 2 μερες ανα μαθημα ξκαι μενα μου λειπει 1 μαθημα.)

ευχαριστω και παλι για τις διευκρινησεις.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γενικά σε κάθε άδεια δίνουν προαναχώρηση, πχ αν η άδεια σου ξεκινάει Δευτέρα φεύγεις Κυριακή

τώρα το τι θα μπορέσεις να συνεννοηθείς και αν θα έχει αποτέλεσμα είναι θέμα διοικητή, αν πέσεις σε κανένα φυσιολογικό άνθρωπο κάτι θα πετύχεις, αλλιώς κλάφτα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες