Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xiotis21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 02, 2010 1:38 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από xiotis21 »

NikK έγραψε:Παρακολούθω με αρκετό ενδιαφέρον την συζήτηση και θα ήθελα και 'γω να κάνω κάποια ερώτηση, μιας και είμαι τελείως άσχετος με τον κλάδο.Είμαι 24 ετών, απόφοιτος ανώτατης οικονομικής σχολής αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα. Είμαι άνεργος εδώ και αρκετό καιρό Και πλέον σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με το επάγγελμα του ναυτικού, αφού πλέον υπάρχει και σοβαρό οικονομικό ζήτημα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπόρω να απασχοληθώ σαν δόκιμος σε κάποιο πλοίο, και αν ναι, ποίες κινήσεις πρέπει να κάνω; Πρέπει να είμαι απόφοιτος σχολής εμποροπλοιάρχων; Η αλήθεια είναι ότι τώρα στα 24 δεν έχω την δυνατότητα για περαιτέπω σπουδές, ειδικά για κάτι το οποίο μπορεί να μην μ'αρέσει. Με το θαλάσσιο στοιχείο δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση. Ο μόνος λόγος που θέλω να ασχολήθω με το επάγγελμα είναι καθαρά ο μισθός, ο οποίος έχω ακούσει είναι αρκετά ικανοποιητικός. Βέβαια όπως προανέφερε ένας φίλος νωρίτερα αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου αρέσει ή όχι. Γενικά, υπάρχει ζήτηση από εταιρείες για ναυτικούς στην Ελλάδα; Εγώ γνωρίζω πολύ καλά ότι ένω αρκετός κόσμος βρίσκεται στην ίδια θέση με μένα, δεν θα σκέφτον καν να κάνει ενα "μπάργκο".

Αναφέρομαι αποκλείστικα σε κατώτατες θέσεις αφού δεν έχω κάποια εμπειρία ή γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Ελπίζω ο Γκρέκο να είναι σε θέση να μου λύσει τις απορίες, αφού φένεται ότι διαθέτει κάποια εμπειρία πάνω στον κλάδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Φίλε Νικκ,

Είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, και 1 ετος μεγαλύτερος σου.
Απόφοιτος ΠΑ. Πει. Χωρίς μεταπτυχιακό, εκπληρωμενα τα στρατιωτικά. Από εργασία ΓΙΟΚ!
Εσύ προφανώς σκέφτεσαι, ότι αφού εχω χαρτί πανεπιστημίου, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ως λογιστής στο πλοίο. Και εκεί θέλει βύσμα ισχυρό οπως στη στεριά.
Και εγώ έχω τις ίδιες ανησυχίες με εσένα.
Θα σου έλεγα καλύτερα να μπεις στη σχολή ΑΕΝ. Θα κανεις 2 εκπαιδευτικά ταξίδια των 6 μηνών έκαστο, με σημαντικές απολαβές. Αφού την τελειώσεις, θα εργαστείς ως Πλοιαρχός Γ.
Ξέρεις, είναι σπάνιο απόφοιτος ΑΕΙ, να πηγαίνει στα πλοία, και αυτό οι ναυτιλιακές εταιρείες το εκτιμούν. Οποτε το πτυχιο απο ΑΣΟΕΕ θα το βρεις μπροστά σου αργότερα, στην ναυτιλιακή εταιρεία που δουλεύεις σε καποια θέση γραφείου.
Εγώ είδα τη φετινή προκύρηξη ΑΕΝ και έκανα αίτηση. Με πηρανε πλοιάρχων.
Είμαι ο μεγαλύτερος εκεί μέσα.1984. Μεσος όρος ηλικίας 20 ετών.
Τα μαθήματα είναι γελοία. Σκέφτομαι να κάνω και ιδιαίτερα μαθήματα επί πληρωμή!
Επέλεξα εσώκλειστη φοίτηση, το οποίο τώρα το πληρώνω με ''μαθήματα πειθαρχίας'' που εφαρμόζονται σε όλους. Αλλά το καλό είναι ότι σε 4 μηνες, θα πάρω το πλοίο και θα βγάλω χρήματα, που στη στεριά θα ήταν απίθανο.
Οποτε αν θες τη γνώμη μου, μπες ΑΕΝ πλοιαρχων οπου θα σου ειναι χρήσιμο το πτυχίο σου αργότερα, μιας και οι πλοιαρχοι ασχολούνται με χαρτούρα, ενω οι μηχανικοί με χειρωνακτικές εργασίες.
Υπάρχει μικρή ανεργία στους πλοιάρχους, αλλά άμα δείξεις τιμιότητα, φιλομάθεια, σαν δόκιμος και άλλες αρετές, θα προτιμηθείς ως Πλοιαρχος Γ' όταν αποφοιτήσεις.
(Εχοντας το πτυχίο+μεταπτυχιακό ΑΣΟΕΕ)
Και κάτι τελευταίο: Θα έχεις φράγκα στην τσέπη, που πολλοί συνομίληκοι σου δεν θα έχουν.
Nikos_electro
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikos_electro »

NikK έγραψε:Παρακολούθω με αρκετό ενδιαφέρον την συζήτηση και θα ήθελα και 'γω να κάνω κάποια ερώτηση, μιας και είμαι τελείως άσχετος με τον κλάδο. Είμαι 24 ετών, απόφοιτος ανώτατης οικονομικής σχολής αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα. Είμαι άνεργος εδώ και αρκετό καιρό Και πλέον σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με το επάγγελμα του ναυτικού, αφού πλέον υπάρχει και σοβαρό οικονομικό ζήτημα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπόρω να απασχοληθώ σαν δόκιμος σε κάποιο πλοίο, και αν ναι, ποίες κινήσεις πρέπει να κάνω; Πρέπει να είμαι απόφοιτος σχολής εμποροπλοιάρχων; Η αλήθεια είναι ότι τώρα στα 24 δεν έχω την δυνατότητα για περαιτέπω σπουδές, ειδικά για κάτι το οποίο μπορεί να μην μ'αρέσει. Με το θαλάσσιο στοιχείο δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση. Ο μόνος λόγος που θέλω να ασχολήθω με το επάγγελμα είναι καθαρά ο μισθός, ο οποίος έχω ακούσει είναι αρκετά ικανοποιητικός. Βέβαια όπως προανέφερε ένας φίλος νωρίτερα αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου αρέσει ή όχι. Γενικά, υπάρχει ζήτηση από εταιρείες για ναυτικούς στην Ελλάδα; Εγώ γνωρίζω πολύ καλά ότι ένω αρκετός κόσμος βρίσκεται στην ίδια θέση με μένα, δεν θα σκέφτον καν να κάνει ενα "μπάργκο".

Αναφέρομαι αποκλείστικα σε κατώτατες θέσεις αφού δεν έχω κάποια εμπειρία ή γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Ελπίζω ο Γκρέκο να είναι σε θέση να μου λύσει τις απορίες, αφού φένεται ότι διαθέτει κάποια εμπειρία πάνω στον κλάδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εδώ http://psoaen.gr/Edu.html Θα βρεις πληροφορίες για τους οικονομικούς αξιωματικούς - λογιστές! Καλή επιτυχία!Εικόνα
Nikos_electro
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 4:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikos_electro »

xiotis21 έγραψε:
NikK έγραψε:Παρακολούθω με αρκετό ενδιαφέρον την συζήτηση και θα ήθελα και 'γω να κάνω κάποια ερώτηση, μιας και είμαι τελείως άσχετος με τον κλάδο. Είμαι 24 ετών, απόφοιτος ανώτατης οικονομικής σχολής αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα. Είμαι άνεργος εδώ και αρκετό καιρό Και πλέον σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με το επάγγελμα του ναυτικού, αφού πλέον υπάρχει και σοβαρό οικονομικό ζήτημα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπόρω να απασχοληθώ σαν δόκιμος σε κάποιο πλοίο, και αν ναι, ποίες κινήσεις πρέπει να κάνω; Πρέπει να είμαι απόφοιτος σχολής εμποροπλοιάρχων; Η αλήθεια είναι ότι τώρα στα 24 δεν έχω την δυνατότητα για περαιτέπω σπουδές, ειδικά για κάτι το οποίο μπορεί να μην μ'αρέσει. Με το θαλάσσιο στοιχείο δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση. Ο μόνος λόγος που θέλω να ασχολήθω με το επάγγελμα είναι καθαρά ο μισθός, ο οποίος έχω ακούσει είναι αρκετά ικανοποιητικός. Βέβαια όπως προανέφερε ένας φίλος νωρίτερα αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου αρέσει ή όχι. Γενικά, υπάρχει ζήτηση από εταιρείες για ναυτικούς στην Ελλάδα; Εγώ γνωρίζω πολύ καλά ότι ένω αρκετός κόσμος βρίσκεται στην ίδια θέση με μένα, δεν θα σκέφτον καν να κάνει ενα "μπάργκο".

Αναφέρομαι αποκλείστικα σε κατώτατες θέσεις αφού δεν έχω κάποια εμπειρία ή γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Ελπίζω ο Γκρέκο να είναι σε θέση να μου λύσει τις απορίες, αφού φένεται ότι διαθέτει κάποια εμπειρία πάνω στον κλάδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Φίλε Νικκ,

Είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, και 1 ετος μεγαλύτερος σου.
Απόφοιτος ΠΑ. Πει. Χωρίς μεταπτυχιακό, εκπληρωμενα τα στρατιωτικά. Από εργασία ΓΙΟΚ!
Εσύ προφανώς σκέφτεσαι, ότι αφού εχω χαρτί πανεπιστημίου, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ως λογιστής στο πλοίο. Και εκεί θέλει βύσμα ισχυρό οπως στη στεριά.
Και εγώ έχω τις ίδιες ανησυχίες με εσένα.
Θα σου έλεγα καλύτερα να μπεις στη σχολή ΑΕΝ. Θα κανεις 2 εκπαιδευτικά ταξίδια των 6 μηνών έκαστο, με σημαντικές απολαβές. Αφού την τελειώσεις, θα εργαστείς ως Πλοιαρχός Γ.
Ξέρεις, είναι σπάνιο απόφοιτος ΑΕΙ, να πηγαίνει στα πλοία, και αυτό οι ναυτιλιακές εταιρείες το εκτιμούν. Οποτε το πτυχιο απο ΑΣΟΕΕ θα το βρεις μπροστά σου αργότερα, στην ναυτιλιακή εταιρεία που δουλεύεις σε καποια θέση γραφείου.
Εγώ είδα τη φετινή προκύρηξη ΑΕΝ και έκανα αίτηση. Με πηρανε πλοιάρχων.
Είμαι ο μεγαλύτερος εκεί μέσα.1984. Μεσος όρος ηλικίας 20 ετών.
Τα μαθήματα είναι γελοία. Σκέφτομαι να κάνω και ιδιαίτερα μαθήματα επί πληρωμή!
Επέλεξα εσώκλειστη φοίτηση, το οποίο τώρα το πληρώνω με ''μαθήματα πειθαρχίας'' που εφαρμόζονται σε όλους. Αλλά το καλό είναι ότι σε 4 μηνες, θα πάρω το πλοίο και θα βγάλω χρήματα, που στη στεριά θα ήταν απίθανο.
Οποτε αν θες τη γνώμη μου, μπες ΑΕΝ πλοιαρχων οπου θα σου ειναι χρήσιμο το πτυχίο σου αργότερα, μιας και οι πλοιαρχοι ασχολούνται με χαρτούρα, ενω οι μηχανικοί με χειρωνακτικές εργασίες.
Υπάρχει μικρή ανεργία στους πλοιάρχους, αλλά άμα δείξεις τιμιότητα, φιλομάθεια, σαν δόκιμος και άλλες αρετές, θα προτιμηθείς ως Πλοιαρχος Γ' όταν αποφοιτήσεις.
(Εχοντας το πτυχίο+μεταπτυχιακό ΑΣΟΕΕ)
Και κάτι τελευταίο: Θα έχεις φράγκα στην τσέπη, που πολλοί συνομίληκοι σου δεν θα έχουν.
όχι και από τις καλύτερες συμβουλές... Εικόνα
Mare
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:16 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Ενδιαφέροντα: Θαλασσα
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Mare »

MΟλις βγω απο την σχολη θα παω πολεμικο ναυτικο;

Mare
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:16 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Ενδιαφέροντα: Θαλασσα
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Mare »

Ευχαριστω για την πληροφορια.Greek_Army εσυ γνωριζεις τιποτα περι ΑΕΝ;

nikos

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos »

Γεια σας.
Είμαι 28 χρονών. Έχω πτυχείο ΑΕΙ (ιστορίας-αρχαιολογίας) και κάνω ένα μεταπτυχιακό στη αρχαιολογία. Έιμαι 1,5 χρόνο άνεργος. Σε μικότερη ηλικία σκεφτόμουν να μπω σε καποια σχολή εμπορικού ναυτικού, αλλά η αγάπη μου για την αρχαιολογία με απέτρεπε. Πλέον επειδή δεν υπάρχει κάποια διέξοδος με το επάγγελμα που επέλεξα επανήλθε η σκέψη να προσπαθήσω να ασχολήθω με την εμπορική ναυτιλία. Δυστυχώς λόγω ηλικίας διαπιστώνω πως δεν μπορώ να φοιτήσω σε κάποια σχολή για αξιωματικός. Οπότε η μόνη λύση είναι η εργασία σε κάποια χαμηλή θέση (π. Χ. Ναύτης). Αλλά και πάλι με αυτά που διάβασα, στην έως τώρα συζήτηση, οι εταιρείες προασλαμβάνουν ξένους για τις χαμηλότερες θέσεις. Δηλάδη κάποιος ούτε για ναύτης δεν μπορεί να πάει στα καράβια. Οπότε μάλλον να το βγάλω και αυτό από το μυαλό μου;

Επίσης το όριο της ηλικίας για την εισαγωγή σε σχολή είναι σταθερό ή μεταβλητό;
Υπάρχει περίπτωση Το όριο της ηλικίας να ανέβει;

Καλά Χριστούγεννα!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

Οπότε η μόνη λύση είναι η εργασία σε κάποια χαμηλή θέση (π. Χ. Ναύτης). Αλλά και πάλι με αυτά που διάβασα, στην έως τώρα συζήτηση, οι εταιρείες προασλαμβάνουν ξένους για τις χαμηλότερες θέσεις. Δηλάδη κάποιος ούτε για ναύτης δεν μπορεί να πάει στα καράβια. Οπότε μάλλον να το βγάλω και αυτό από το μυαλό μου;

ΑΠ:Ναυτοπαις-ναυτες μονο ξενους στην ποντοπορα ναυτιλια... Βεβαια μπορεις να εργαστεις ως ναυτης στην ελλαδα-ποσταλια=επιβατηγα, αλλα ειναι πολυ δυσκολο γιατι ειναι κορεσμενες οι θεσεις... Ασε που οι εφοπλιστες θελουν να φερουν ξενους στη θεση τους απο κρατη μελη της ευρωπαικης ενωσης... Προβλεψη μου... ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΕΡΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ=ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΠΙΒΑΤΗΓΑ ΠΛΟΙΑ

Επίσης το όριο της ηλικίας για την εισαγωγή σε σχολή είναι σταθερό ή μεταβλητό;
Υπάρχει περίπτωση Το όριο της ηλικίας να ανέβει;

ΑΠ:Τα τελευταια 3 με 4 χρονια απο 24 που ηταν πηγε στα 26... Αλλα δεν προκειτε να αναιβει λογω 4 ετους φοιτησης... Το οριο ειναι σταθερο και εαν παραμεινει μειωμενη η στρατιωτικη θητεια στο ΠΝ ισως ξαναεπιστρεψει στα 24 το ηλικιακο οριο.

... ...
John 88

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από John 88 »

ΓEIA σας είμαι 22χρόνων κ σκέφτομαι να παω εμπορικό ναυτικό κ ΉΘΕΛΑ κάποιος που ξέρει να μου πει πως είναι τα πράματα είναι δύσκολα από πλευράς μαθημάτων έχει πολύ διάβασμα αν δεν EIΣAI καλός στα αγγλικά. Οι μισθοί είναι τόσο υψηλή OΠΩΣ διαβάζω ένας τελειόφοιτος ξεκινάει με 2500Ε; Πιστεύω ότι είμαι λίγο μεγάλος τώρα στα 22 για να παω στη σχολή καταλαβαίνετε δεν με πέρνει να πάρω λάθος αποφάσεις γι'αυτό θα ΉΘΕΛΑ κάποιος να με πει δύο λόγια...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

John 88 έγραψε:ΓEIA σας είμαι 22χρόνων κ σκέφτομαι να παω εμπορικό ναυτικό κ ΉΘΕΛΑ κάποιος που ξέρει να μου πει πως είναι τα πράματα είναι δύσκολα από πλευράς μαθημάτων έχει πολύ διάβασμα αν δεν EIΣAI καλός στα αγγλικά. Οι μισθοί είναι τόσο υψηλή OΠΩΣ διαβάζω ένας τελειόφοιτος ξεκινάει με 2500Ε; Πιστεύω ότι είμαι λίγο μεγάλος τώρα στα 22 για να παω στη σχολή καταλαβαίνετε δεν με πέρνει να πάρω λάθος αποφάσεις γι'αυτό θα ΉΘΕΛΑ κάποιος να με πει δύο λόγια...


Εαν διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες θα βρεις ολες τις απαντησεις που ζητας, μισθολογικο, πως ειναι η ζωη μεσα στα καραβια κτλπ... Τα μαθηματα ουτε ευκολα ειναι ουτε δυσκολα... Χωρις γνωση αγγλικων θα εχεις ομως προβλημα...
John 88

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από John 88 »

Φίλε greko όταν λες θα εχω πρόβλημα εάν δεν ξέρω αγγλικά τι εννοείς; μεσα στην σχολή; για να βρω δουλειά; όλοι όσοι αποφοιτούν γνωρίζουν καλά αγγλικά; Υπάρχει περίπτωση αφού περάσω μεσα στην σχολή να κοπώ σε κάποιο εξάμηνο;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

John 88 έγραψε:Φίλε greko όταν λες θα εχω πρόβλημα εάν δεν ξέρω αγγλικά τι εννοείς; Μεσα στην σχολή; Για να βρω δουλειά; Όλοι όσοι αποφοιτούν γνωρίζουν καλά αγγλικά; Υπάρχει περίπτωση αφού περάσω μεσα στην σχολή να κοπώ σε κάποιο εξάμηνο;


Στο πλοιο απο τα εγχειριδια μεχρι και τις επιγραφες επανω στο ακομοδεσιο ειναι γραμμενα στην αγγλικη γλωσσα, ακομα και οι συννενοησεις με τον πιλοτο σε οποιοδηποτε λιμανι στα αγγλικα γινονται... Χωρις καλη γνωση της αγγλικης γλωσσας θα εχεις προβλημα στην επαγγελματικη σου σταδιοδρομια...
John 88

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από John 88 »

EΓΩ ΓIA MHXANΙΚΟΣ ΘΈΛΩ ΝΑ ΠΑΩ! ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ Κ ΣΤΟΝ MHXANΙΚΟ ΤΌΣΟ ΠΟΛΎ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΆ; Κ KATI ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΉΣΕΣ. ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΑΦΟΎ ΈΧΕΙΣ ΠΕΡΆΣΕΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΉ NA ΚΟΠΕΊΣ ΣΕ ΚΆΠΟΙΟ ΕΞΆΜΗΝΟ; Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ.
John 88

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από John 88 »

ΦIΛE greko ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου αλλά δεν μου απαντησες στο 2ο σκέλος της ερώτησης μου... υπάρχει περίπτωση αφού έχεις περάσει στη σχολή να κοπεις σε κάποιο εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

John 88 έγραψε:ΦIΛE greko ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου αλλά δεν μου απαντησες στο 2ο σκέλος της ερώτησης μου... Υπάρχει περίπτωση αφού έχεις περάσει στη σχολή να κοπεις σε κάποιο εξάμηνο.


Ναι εαν μεινεις απο απουσιες χανεις ολο το εξαμηνο... Τωρα εαν μεινεις πχ σε ολα τα μαθηματα απλα τα κουβαλας-χρωστας στην επομενη εξεταστικη περιοδο. Ουσιαστικα οι αεν λειτουργουν οπως τα τει μονο που στην περιπτωση των ΑΕΝ οι παρακολουθηση των θεωρητικων μαθηματων και η παρουσια στα εργαστηρια ειναι υποχρεωτικη αντιθετως στα τει μονο η παρουσια τα εργαστηρια ειναι υποχρεωτικη. Γι αυτο και στις ΑΕΝ υπαρχουν απουσιες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες