Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
George

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από George »

@ Στέλιο, πανελλήνιες ΤΕΙ ηλεκτρολογίας, ή μηχανολογίας ή ναυπηγικής και μόλις τελειώσεις μετά από 4 χρόνια, θα έχεις ίδια δικαιώματα με ΑΕΝ.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Γειά σου ΟΤΝ

Σε καλωσορίζει η διαχειριστική ομάδα του ellinikos-stratos.gr στον ιστοχώρο του φόρουμ ότι χρειαστείς θα στείλεις ενα ΠΜ σε κάποιον απο τους διαχειριστές (D.Y.K,Nassos) ή εμένα. Η ορκωμοσία στην ΑΕΝ Ασπροπύργου δεν γίνεται μόνο σε επαρχειακές σχολές γίνεται οπως Ιονίων Νήσων ή Πρέβεζας κτλ ούτε και είναι αναγκαία κάποια στολή να φοράς μέσα στην στολή. Καλή αρχή να έχεις και καλά ταξίδια μελλοντικά!

Στέλιος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Στέλιος »

Οκ. Περα απο αυτα τα ΤΕΙ ξερετε αν τα 3 ιδιωτικα κολλεγια που εχουμε στην Αθηνα με συνεργασιες με πολυ μεγαλες ναυτικες σχολες του εξωτερικου εχουν ισοτιμο ή και καλυτερο πτυχιο απο αεν (επειδη ειναι ιδιωτικα υποθετω οτι πληρωνεις και τις διασυνδεσεις για σου για δουλεια μετα τη φοιτηση) ;https://cityu.gr/ellinoaraviki-nautiki-akadimia/

https://www.nyc.gr/el/tmima-naytikis-ekpaideysis?gclid=EAIaIQobChMIq7_jhviQ3QIVj44YCh03uwqoEAAYASAAEgIbXPD_BwE

https://mitropolitiko.edu.gr/el/nea-sxolis-naftilias/2305-amc-warsash-maritime-academy

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Σε αυτό δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε Στέλιο είναι θέμα νομικό τι κρίνει το κράτος καλό θα ήταν να πάρεις τον ΔΟΑΤΑΠ και το υπουργείο ναυτιλίας. Το πρόβλημα είναι αν μπορείς να βγάλεις βασικά ναυτικό φυλλάδιο οπότε το καλύτερο θα ήταν να πάρεις το ναυτικό μητρώο του Υπουργείου ναυτιλίας να ρωτήσεις.
Στέλιος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Στέλιος »

Μαλιστα. Τι ναυτικο φυλλαδιο εννοεις γιατι το απλο που βγαζουν ολοι για εργασια σε πλοιο το εχω βγαλει για να μαζευα μορια με θαλασσια υπηρεσια (προ αποφασης Κουρουμπλη) ;
Ελένη

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Ελένη »

Καλημέρα σας, θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι! Είμαι στη σχολή πλοιάρχων και κατά τη διάρκεια του πρώτου εκπαιδευτικού ταξιδιού αντιμετώπισα ένα πρόβλημα υγείας, ήταν απαραίτητο να βγω άμεσα από το καράβι για να κάνω μία χειρουργική επέμβαση, με αποτέλεσμα να έχω συμπληρώσει υπηρεσία λιγότερη από 4 μήνες που είναι και το ελάχιστο όριο για να συνεχίσω το επόμενο 6μηνο. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Θέλω πολύ να συνεχίσω. Μπορώ να φύγω ξανά, να συμπληρώσω την 6μηνη υπηρεσία και να κάνω εγγραφή του χρόνου στο Β' εξάμηνο ή χάνω τη σχολή; Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Του μπλέ χρώματος που δικαιούται οι ναυτικοί όλοι αλλα μπορείς να το βγάλεις είσαι εντάξει
alex7
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2018 3:57 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από alex7 »

Ελένη έγραψε:Καλημέρα σας, θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι! Είμαι στη σχολή πλοιάρχων και κατά τη διάρκεια του πρώτου εκπαιδευτικού ταξιδιού αντιμετώπισα ένα πρόβλημα υγείας, ήταν απαραίτητο να βγω άμεσα από το καράβι για να κάνω μία χειρουργική επέμβαση, με αποτέλεσμα να έχω συμπληρώσει υπηρεσία λιγότερη από 4 μήνες που είναι και το ελάχιστο όριο για να συνεχίσω το επόμενο 6μηνο. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Θέλω πολύ να συνεχίσω. Μπορώ να φύγω ξανά, να συμπληρώσω την 6μηνη υπηρεσία και να κάνω εγγραφή του χρόνου στο Β' εξάμηνο ή χάνω τη σχολή; Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


πλεον βγαινει νομος το καλοκαιρι ή σεπτεμβρη αν θυμαμαι καλα, οτι μπορεις να συνεχισεις την φοιτηση στο β' εξαμηνο ακομα και αν δεν εχεις συμπληρωσει καθολου υπηρεσια.

alex
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από The Marine »

Κανένα καλό περιοδικό σχετικά με το εμπορικό ναυτικό που να πουλάνε στα περίπτερα ξέρετε;
Άβαταρ μέλους
nikk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2018 1:12 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από nikk »

Καλησπερα, ειμαι ο 200ος στην αεν πλοιαρχων μεσω πανελλαδικων ημερισιου γελ και εχω βαλει ως πρωτη επιλογη ασπροπυργο και μετα κρητη. Πιανω λετε ασπροπυργο; Αν είναι εύκολο απαντήστε μου. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Αυτο παίζεται φίλε αν και νομλίζω θα φύγεις για Κρήτη
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Στέλιος έγραψε:Παιδια καλησπερα. Ζητω τη βοηθεια σας καθως ειμαι απελπισμενος. Μετα την αποφαση Κουρουμπλη οτι η φετινη χρονια θα ειναι τελευταια με εισοδο με απολυτηριο εμεινα ξεκρεμαστος. Καθως θα μαζευα μορια απο θαλασσια υπηρεσια για να εμπαινα στη σχολη στην τελευταια μου χρονια καθως ειμαι 26 και το 2019-2020 ηταν η τελευταια μου ευκαιρια. Εν μεσω αυτων εχω και το στρατιωτικο μου που εχω αναβολη μεχρι 12/2019 (Βεβαια την εκοψα την αναβολη τον Ιουλιο για να μπω τωρα σε 2 μηνες πριν μαθω αυτην την αλλαγη αλλα αν χρειαστει θα κανω ανακληση διακοπης αναβολης). Το θεμα ειναι να αποφυγω τις πανελληνιες. Εχω σκεφτει για ιδωτικες σχολες στην Ελλαδα αλλα δεν ξερω ποιες ειναι οι αντιστοιχες με την αεν. Απο εξωτερικο ειναι της Βαρνας και στην Κυπρο αλλα δεν ξερω για διδακτρα στην δευτερη. Δεν ξερω... Υπαρχει αλλος τροπος για να γινω μηχανικος εμπορικου ναυτικου; Την σχολη που ημουν (Γεωπονικο) πριν χρονια την εχω αφησει.Ευχαριστω και σορρυ αν κουρασα.



ΕΠ. ΑΛ Τμήματος Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού, και με 2 έτη ως Δόκιμος σε πλοίο, και 6 μήνες κύκλο σχολείου στον Ασπρόπυργο, γίνεσαι Γ' Μηχανικός, με καταληκτικό βαθμό/θέση αυτόν του Β' Μηχανικού, άνευ ορίου ηλικίας κλπ.

Β) Καθαριστής σε ποστάλια (όχι δόκιμος όπως έγραψα παραπάνω), με 2 χρόνια υπηρεσίας στην εν λόγω ειδικότητα, Πάλι ΕΠ. ΑΛ ως έγραψα άνωθεν,6 μήνες ο κύκλος που έγραψα επάνω, και πάλι αποκτάς άνευ πανελληνίων το δίπλωμα του Μηχανικού Γ' Τάξεως.

Ευχαριστώ.

lethal

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από lethal »

Καλησπερα, γνωριζει καποιος ποια ακριβως ημερομηνια θα ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τους επιτυχοντες της δευτερης κατηγοριας;(δηλαδη με απολυτηριο λυκειου) Ευχαριστω.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης