Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Στάνταρ σου δίνουν Ι5 Παθολογικό στα 2 χρόνια σε μη αντιστρέψιμη κατάσταση υγείας.

Για τηλέφωνα Στρατολογίας, δές εδω

http://www.stratologia.gr/contact.htm (πάτα επάνω στον Νομό που υπάγεσαι).
filmmusic
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 4:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από filmmusic »

Καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχω.
Είμαι 29 χρονών και το Νοέμβριο πάω στρατό.
Έχω ένα πρόβλημα με ένα είδος αρθρίτιδας Από 17 χρονών (νομίζω υπάγεται στο νούμερο 2 στον πίνακα των παθήσεων) και κάθε 5-6 βδομάδες χρειάζεται να πηγαίνω σε νοσοκομειο στην Αθήνα όπου μου κάνουν θεραπεία με ορό.
Το πρόβλημα (και κατά τη γιατρό μου) είναι σοβαρό, έχει προσβάλει πιο πολύ τα χερια, και όταν με πιάνει, για μια βδομάδα καθε μήνα περίπου, δε μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε το πηρούνι να πιάσω για να φάω.

Ξέρει κανείς κανέναν με ανάλογο πρόβλημα ή είχε κανείς το ίδιο; Και τι έγινε (πήρε απαλλαγή ή όχι) ;
Απ'ότι καταλαβαίνω θα πάρω ή Ι4 ή Ι5, αλλά αν πάρω Ι5 με διετή αναβολή υπάρχει πάλι το πρόβλημα ότι δε θα μπορώ να δουλέψω στο δημόσιο (σε σχολεία) γιατί ζητάνε το χαρτί του στρατού με απαλλαγή.
Δηλαδή τώρα που είμαι 29 αν πάρω 2ετή αναβολή θα πάω 31, και μετά απ'ότι ξέρω παίρνεις πάλι 2ετή αναβολή και θα πάω 33, δηλαδή για 4-5 χρόνια δε θα μπορώ να δουλέψω κανονικά;
(μέχρι τώρα δούλευα ως ωρομίσθιος για ψίχουλα, ενώ αν είχα τελειώσει στρατό θα με έπαιρναν αναπληρωτή που παίρνει καλά λεφτά, όπως άλλους φίλους μου που έχουν ξεμπερδέψει με το στρατό.)
Είναι δυνατόν ο στρατός να σε δεσμεύει έτσι;

Θα μου πει βέβαια κάποιος "ε πήγαινε ρε φίλε 9 μήνες να ξεμπερδεύεις". Όμως το πρόβλημα όπως εξήγησα είναι σοβαρό.
Ωραία, πάω. Θα μου δίνουν δηλαδή εβδομαδιαίες αναρωτικές κάθε μήνα που με πιάνει και δε μπορώ να κάνω τίποτα;
stepath
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 5:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από stepath »

Ειμαι 24 χρονων, και πριν 1,5 χρονο ειναι παρουσιαση καρκινωμα ορχεως. Εγινε αφαιρεση Και εκανα 6 κυκλους χημειοθεραπειες και μεσα σε ολα αυτα μου ειπαν οτι δικαιουμαι απαλλαγη απο τον στρατο.

εκανα ολες τις απαρετητες ενεργιες και οταν περασα απο τους γιατρους του 424 μου δωσανε 2ετη αναβολη. Τους ειπα οτι δικαουμαι απαλλαγη και αυτοι με ειπαν οτι βαση νομου και επειδη η δικη μου περιπτωση (ακουσε θεε μου... ) ηταν ελαφρια δικαιουμαι μονο 2ετη αναβολη... Λες και οι χημειοθεραπειες ειναι σαν την γριπη... ολα αυτα με "ξενερωσαν"... Γιατι βλεπω αλλους που παρουσιαζουν οτι να 'ναι χαρτια και να τους δινουν με την μια Ι5 μονο και μονο επειδη εχουν ΒΙΣΜΑΤΑ και απο την αλλη βλεπω περιπτωσεις σαν την δικη μου και ακομα χειροτερες που μας ταλαιπωρουν λες και τους καναμε κατι...

θα μου δωσουν ποτέ απαλλαγη απο τον στρατο; Ή θα με δινουν καθε 2 χρονια αναβολη θυμιζοντας μου οτι εχω περασει; Επειδη ακουσα και το αλλο... Οτι θα με τρεχουν καθε 2 χρονια να παιρνω αναβολη και αφου παρω τρεις φορες τοτε θα απαλλαγω απο τα στρατιωτικα μου καθικοντα...

ισχυει;

aiolos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 21, 2009 5:34 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από aiolos »

Φίλε stepath Μην ανυσηχείς!

πέρασα την ταλαιπωρία και πήρα την διετή αναβολή!

Αυτά όλα τα περασα το Φλεβάρη και οι αποφάσεις φτάσαν το καλοκαίρι!

Όπως αναφέρω και πιο πάνω γράφει στο κάτω μέρος ότι μπορώ να ζητήσω επανεξέταση σε εξάμηνο, αλλά μάλλον θα αφήσω να περάσει η διετία.

Κατά την επάνεξέταση μετά από δύο χρόνια, εάν κριθεί ότι υπαρχει το ίδιο πρόβλημα τότε το πρόβλημα κρίνεται μόνιμο και τ΄΄οτε Δεν παίρνεις αναβολή αλά Ι5 απαλλάχτικό.

Το ξέρω είναι παράλογο, άλλο δεν είναι το μόνο στη χώρα του παραλόγου.

Παρομοόιως και το πρόβλημα το δικό μου δεν θα περάσει, αλλά τα χαρτιά από το 407 γράφουν ότι η ασθένεια είναι ιάσιμη. Επιπλέον ο γιατρός μου είπε ότι μετά από δύο χρόνια θα υπηρετήσω κανονικά (ήθελε να με φοβίσει μαλλον και να φανελι τυπικός).

Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά έχω κανει 3 χειρουργία θυροειδή και μου εχουν βγάλει 80% αναπηρία και μου έδωσαν αναβολή για 3 χρόνια. Υπαρχει περίπτωση να φτιάξει το προβλημα μου και μου δίνουν για 3 χρόνια; Τι θα γίνει: Πρέπει να παρουσιαστώ. Ξέρετε κατι για αυτή την περίπτωση;
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια
εχω ελκοδη κολιτιδα
ξερει κανεις εαν παιρνω 2 χρονια αναβολη και μετα πληρης απαλαγη;
ετσι μου ειπε ο γιατρος μου
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

γιαννης έγραψε:Γεια σας παιδια
εχω ελκοδη κολιτιδα
ξερει κανεις εαν παιρνω 2 χρονια αναβολη και μετα πληρης απαλαγη;
ετσι μου ειπε ο γιατρος μου
Αν εχεις λογους υγειας και τις αναλογες γνωματευσεις εννοειτε του γιατρου σου μπορεις να λαβεις αναβολη που δεν υπερβαινει τα δυο ετη μετα την παροδο αυτη ειτε υποχρεουσαι να καταταγεις ειτε απαλλασεσαι
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

Το θεμα ειναι αν δεχτει η επιτροπη την ενδειξη αυτη οτι τυγχανει αναβολης
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Διαβασα στο προεδρικο διαταγμα οτι ειμαι Ι5
τι κανω απο εδω και περα;
παιρνω 2ετη αναβολη και μετα απαλαγη

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι,2ετή αναβολή και μετά οριστική απαλλαγή.
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Πάσχω απο σύνδρομο Wolf Parkinson White (παροξυντική ταχυκαρδία). Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Παίρνω απαλλαγή;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

Minas έγραψε:Πάσχω απο σύνδρομο Wolf Parkinson White (παροξυντική ταχυκαρδία). Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Παίρνω απαλλαγή;
Μπορεις να διαβασεις πιο πανω και την τελικη αποφαση θα την εχει η επιτροπη
filmmusic
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 4:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από filmmusic »

Καλησπέρα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που γράφει στο διάταγμα 133 (ή αλλού σε νόμο), ότι μετά τη 2ετή αναβολή αν εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα παίρνεις οριστική απαλλαγή;

Σήμερα μόλις πήρα 2ετη αναβολή για χρόνιο πρόβλημα αρθρίτιδας. Ο γιατρός όμως - με μια διάγνωση 5 λεπτών τη στιγμή που κάναμε μηνες για να βγάλουμε τη διάγνωση στο νοσοκομείο που με παρακολουθούσαν με σειρές εξετάσεων επί εξετάσεων - μου είπε πως δε βλέπει να έχω τίποτα και πως μετά τα 2 χρόνια θα πάω κανονικά. Μάλιστα όταν του είπα να κοιτάξει αν θέλει το ιστορικό μου στο νοσοκομείο που πάω όπου καταγράφονται όλα και το αν πονάω ή όχι, και το πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση, μου είπε πως δεν τον ενδιαφέρει τι λέει εκεί το ιστορικό μου.
Ο γιατρός όμως στο φρουραρχείο που επικύρωσε τελικά τα χαρτιά και μου έδωσε την αναβολή, μου είπε πως μετά τα 2 χρόνια - αν εξακολουθυεί το πρόβλημα - παίρνω οριστική απαλλαγή. Οπότε θέλω να το βρω αυτό και γραπτώς στο νόμο, πού το λέει!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

filmmusic έγραψε:Καλησπέρα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που γράφει στο διάταγμα 133 (ή αλλού σε νόμο), ότι μετά τη 2ετή αναβολή αν εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα παίρνεις οριστική απαλλαγή;

Σήμερα μόλις πήρα 2ετη αναβολή για χρόνιο πρόβλημα αρθρίτιδας. Ο γιατρός όμως - με μια διάγνωση 5 λεπτών τη στιγμή που κάναμε μηνες για να βγάλουμε τη διάγνωση στο νοσοκομείο που με παρακολουθούσαν με σειρές εξετάσεων επί εξετάσεων - μου είπε πως δε βλέπει να έχω τίποτα και πως μετά τα 2 χρόνια θα πάω κανονικά. Μάλιστα όταν του είπα να κοιτάξει αν θέλει το ιστορικό μου στο νοσοκομείο που πάω όπου καταγράφονται όλα και το αν πονάω ή όχι, και το πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση, μου είπε πως δεν τον ενδιαφέρει τι λέει εκεί το ιστορικό μου.
Ο γιατρός όμως στο φρουραρχείο που επικύρωσε τελικά τα χαρτιά και μου έδωσε την αναβολή, μου είπε πως μετά τα 2 χρόνια - αν εξακολουθυεί το πρόβλημα - παίρνω οριστική απαλλαγή. Οπότε θέλω να το βρω αυτό και γραπτώς στο νόμο, πού το λέει!
/stratologia/anavoli_1.asp Δες και εδω
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Οσοι πηραν Ι5 πριν το 2005 δεν υποχρεοθνται σε καμια επανεξεταση αν δε θελουν. Ισχυει το παρακατω Όσοι μέχρι την προηγούμενη της ημερομηνίας έναρξης ισχύος του νόμου αυτού έχουν υπαχθεί ή έχουν ζητήσει την υπαγωγή τους στις διατάξεις περί απαλλαγής από την υποχρέωση στράτευσης, μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, αναβολής κατάταξης, εξαγοράς στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, τμηματικής εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης του προηγούμενου νομοθετικού καθεστώτος ή σε διατάξεις που παρείχαν οποιοδήποτε άλλο στρατολογικό ευεργέτημα, διέπονται από τις προϊσχύσασες διατάξεις, εκτός εάν επιθυμούν την υπαγωγή τους στο νόμο αυτόν

Ενα ακομα κλασιμο ορχεων απο τους στρατοκαυλους Μη ταιζετε τα troll

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες