ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο τακης!
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Πεζοναύτης 321 έγραψε:Να οργανωθούμε να αλλάξουν τα κριτήρια και να παρει και εφέδρους γιατι ειναι άδικο να μπουν μονο όσοι κάνουν την θητεία τους τώρα... Να φτιάξουμε σελίδα στο φβ


Μια χαρά είναι τα κριτήρια. Και δεν βλέπω να υπάρχει διάκριση. Να το βάλει και για εφέδρους για ποιο λόγο; Για να μαζευτούν 50.000 αιτήσεις; Θέλουν να πάρουν άτομα σε μονάδες που υπάρχει πρόβλημα ρε φίλε. Γι αυτό και το αμετάθετο. Κάντε υπομονή αν πάνε όλα καλά θα βγει και για το άλλο που αγωνιάτε. Τα έχουμε γράψει εκατοντάδες φορές. Είναι θέμα συμφωνίας με τους δανειστές, τέλος!

Άβαταρ μέλους
Τακης1991
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τακης1991 »

Ας βαλουμε την ΛΟΓΙΚΗ ! Τι δεν θελει η κυβερνηση; Προσληψεις ! Αρα θα σου πει, κυριε σου πηρα 1000 ατομα για 3 χρονια ! Τα λεμε παλι σε 3 χρονια λοιπον για προσληψεις ! Εστω οτι σε 3 χρονια που θα ειμαστε στα ορια ηλικιακα βγαινει προκυρηξη, θα υπαρχουν 1000 ατομα που θα εχουν προυπηρεσια 3 ετων ! Φωτογραφικη προκυρηξη γ αυτους θα ειναι, τα εχουμε δει και αλλου αυτα !
Θελουμε να κανουμε κατι καλο στην ζωη μας και θα μας κανουν ολους ληστες, απατεωνες και πρεζεμπορους.
(Ζητω χίλιες φορες συγνωμη για το oftopic αλλα πιστευω οτι πρεπει να ακουστουν και αυτα)
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Αυτα θελουν οπως και το να φυγουμε απο την Ελλαδα. Για εμενα τουλαχιστον ενα μηνυμα στο facebook του Ησυχου δεν ειναι κακο να στειλει καποιος. Οσο για εσενα φιλε που λες οτι μια χαρα ειναι τα κριτηρια, για πες μας τα κριτηρια αυτης της προκηρυξης οβα; Που ειναι και για 1000 ατομα και μαλλον δεν υπαρχουν ιδιαιτερα κριτηρια... Μονο η μοναδα δεν μου λεει κατι, γιατι εμεις δεν μπορουμε να εχουμε υπηρετησει σε αυτες τις μοναδες που θα ζηταει ατομα; Και ποιος σου ειπε οτι με 800 ευρω που περνουν οι οβα εχει προβλημα ο αλλος να παει στην μοναδα που υπηρετησει και ας ηταν μακρια απο το σπιτι του;
obba

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από obba »

Τα κριτηρια δεν προεκειται να τα αλλαξουνε. Ο καμμενος ειδε οτι δεν μπορει να κανει μονιμες προσλψεις εποπ και εβαγαλε αυτη τη μουφα με το προγραμμα 3ετιας οβα. Αμφιβαλλω ποιοι θα δεχτουνε να μεινουνε στις μοναδες που υπηρετουν για αλλα 3 χρονια. Επιπλεον, μην νομιζετε οτι θα εχει θεσεις για μεγαλες κεντρικες πολεις. Προφανως θα στελεχωθουν μαυρες μοναδες που δεν εχουνε καθολου ατομα. Σκοπανθρωπους θα θελουνε και οχι επαγγελματιες οπλιτες με συγκεκριμενες ειδικοτητες οπως οι εποπ. Το θεμα ειναι οτι για τα επομενα 3 χρονια δεν προκειται να βγει προκηρυξη εποπ. Και να εξακολουθησει να το κανει καθε χρονο αυτο και να κρατα ατομα με 3ετια στο στρατευμα τοτε θα εχουμε τη νομιμη εμφανιση εποχικων προσληψεων στο στρατευμα. Ο στρατο; Σ θα καλυπτει τις αναγκες του με προσωπικο οβα για σκοπια κλπ και ολα μελι γαλα. Μονιμες προσληψεις αξιωματικων και υπαξιωματικων μονον με πανελληνιες. Γι αυτο και αποπ φετος ολες οι υπαξιωματικων γινονται 3 ετη σπουδων. Αναβαθμιζονται. Απευθυνθειτε αλλου για δουλεια και αφηστε τον στρατο. Για καλο μας δεν μπηκαμε εποπ. Υπαρχουνε και αλλου πορτοκαλιες που κανουνε πορτοκαλια.
cuervo

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από cuervo »

Τακης1991 έγραψε:Χωρις παρεξηγηση, δνε ξερω ποσο χρονων εισαι ή τι δουλεια κανεις, αλλα οποιος ειναι 23 ή ειναι ανεργος ή δουλευει Στον Ιδιωτικο τομεα για 3και60 ανασφαλιστος σε δουλεια του ποδαριου. Οποτε φανταζομαι οτι κανεις δνε θελει να ειναι 23 σημερα.
Γιατί ρε μεγάλε οι μεγαλύτεροι ηλικιακά τι κάνουν; Στην Ελλάδα του 2015 είσαι σύνελθε.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Φιλε obba μπαις στον κοπο και ψαξε να δεις τι κριτηρια ηταν να βαλουν στους 1000 οβα που κυκλοφορησε περυσι. Επειδη δεν θα το ψαξεις ομως γιατι οι πιο πολλοι εδω μεσα λετε οτι σας κατεβει, τα ανεβαζω εγω.Προτεραιότητα στη διεκδίκηση των θέσεων έχουν οι ήδη υπηρετούντες τη θητεία τους και οι έφεδροι. Θα μπουν ασφαλώς προϋποθέσεις όσον αφορά στην ηλικία, στη σωματική ικανότητα και το λευκό ποινικό μητρώο. Επισης : Ελληνικη ιθαγενεια, ηλικια οχι πανω απο 28, σωματικη ικανοτητα Ι1/Ι2, αναστημα πανω απο (1,60), πληρη πολιτικα δικαιωματα. Υπηρετουντες +να μην εχουν εκπεσει του βαθμου τους, προταση του διοικητη της μοναδας.Ολα αυτα τα γραφω γιατι δεν γινεται την μια να θελουν να κανουν προσληψεις με πραγματικα κριτηρια και την αλλη να βγαινει μια προκηρυξη που ειναι και για ολα τα σωματα και να μην υπαρχουν κριτηρια... Κατι βρωμαει εδω οσο και να μην αρεσει σε καποιους!

Αέναος
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 4:26 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Αέναος »

Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. Ενώ το ίδιο το ΓΕΣ μας θεωρεί ικανούς για επιστράτευση και μετεκπαίδευση και αποδίδει βαθμούς και νέες ειδικότητες σε όλους μας μέχρι την ηλικία των 45 ετών (έστω και αν έχουν περάσει μέχρι και δέκα χρόνια απο την απόλυσή μας) όταν είναι να στελεχώσει μονάδες με τον θεσμό των ΟΒΑ αποκλείει αμέσως όλους τους προηγούμενους εφέδρους. Μα γιατί; Δεν αλλάζει κάτι. Δεν γίνεσαι μόνιμος. Ούτε στέλεχος. Απλά παραμένεις έφεδρος κληρωτός. Α ρε βούρδουλα που θέλουν! Είναι στιγμές που ζηλεύεις την οργάνωση των Αμερικάνικων Ενόπλων Δυνάμεων.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DaMon »

Οι Αμερικανοι εχουν στρατο, εμεις δημοσιο.
thodoris

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από thodoris »

Παιδια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια γτ δν εχω καταλαβει κατι σχετικα με τους ΟΒΑ...
Εγω παρουσιαζομαι Ιουλιο και ελπιζω να με πιασει η προκυρηξη... Το θεμα ειναι οτι αν με το καλο κανω τα χαρτια και Με επιλεξουν μετα θα πρεπει υποχρεωτικα να μεινω στην μοναδα που υπηρετουσα; Γιατι απο οτι καταλαβα αυτους τους θελουν για τον Εβρο... Και εγω σκεφτομαι για ειδικες δυναμεις που δν πανε εβρο... Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Diasostis31 »

thodoris έγραψε:Παιδια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια γτ δν εχω καταλαβει κατι σχετικα με τους ΟΒΑ...
Εγω παρουσιαζομαι Ιουλιο και ελπιζω να με πιασει η προκυρηξη... Το θεμα ειναι οτι αν με το καλο κανω τα χαρτια και Με επιλεξουν μετα θα πρεπει υποχρεωτικα να μεινω στην μοναδα που υπηρετουσα; Γιατι απο οτι καταλαβα αυτους τους θελουν για τον Εβρο... Και εγω σκεφτομαι για ειδικες δυναμεις που δν πανε εβρο... Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;


Οι οβα πανε σε μοναδες εκστρατειας (μηχανοκινητες μοναδες, αερομεταφερομενες, ειδικες δυναμεις) . Και λογικα θα πανε πολλοι και στο 747 του μηχανικου-ΜΟΜΑ.

Ποιος σου ειπε οτι πανε ολοι Εβρο; Αυτοι που μπηκαν περυσι ειναι ΟΛΟΙ στη 2α ΜΑΛ στον Ασπροπυργο.

thodoris

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από thodoris »

Αυτο που ειπα για τον Εβρο το Διαβασα Στο χτεσινο δημοσιευμα της εφημεριδας "Δημοκρατια'' στο ενθετο ΑΡΜ.(τωρα βεβαια νταξει ο καθενας οτι να ναι γραφει στις φυλλαδες) το θεμα ειναι οτι επειδη εγω θα μπω τωρα και ειναι καλη ευκαιρια για τους ΟΒΑ δν ηξερα αν με συμφερε καλυτερα να μπω ειδικες ή απλος πεζικαριος για να συνεχισω μετα σαν ΟΒΑ... (το κακο ειναι οτι ειμαι 26 και δν εχω πολλα περιθωρια λαθους επιλογης).
Οσο αναφορα τους περσινους που πηρανε λογικο να πηγαν σε μοναδες Ειδικων Δυναμεων αφου εξ αρχης ειχε ανακοινωθει οτι και οι 50 θα ηταν ατομα που υπηρετουν εκει...
Nikos Chatzoglou__1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 2:19 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou__1 »

thodoris έγραψε:Αυτο που ειπα για τον Εβρο το Διαβασα Στο χτεσινο δημοσιευμα της εφημεριδας "Δημοκρατια'' στο ενθετο ΑΡΜ.(τωρα βεβαια νταξει ο καθενας οτι να ναι γραφει στις φυλλαδες) το θεμα ειναι οτι επειδη εγω θα μπω τωρα και ειναι καλη ευκαιρια για τους ΟΒΑ δν ηξερα αν με συμφερε καλυτερα να μπω ειδικες ή απλος πεζικαριος για να συνεχισω μετα σαν ΟΒΑ... (το κακο ειναι οτι ειμαι 26 και δν εχω πολλα περιθωρια λαθους επιλογης).
Οσο αναφορα τους περσινους που πηρανε λογικο να πηγαν σε μοναδες Ειδικων Δυναμεων αφου εξ αρχης ειχε ανακοινωθει οτι και οι 50 θα ηταν ατομα που υπηρετουν εκει...


Φίλε πότε έλεγε οτι θα αρχίσουν να παίρνουν ΟΒΑ;

thodoris

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από thodoris »

Δεν ελεγε ημερομηνια... Ελεγε οτι ο Καμμενος υπεγραψε την σχετικη αποφαση και εχουν ξεκινησει οι διαδικασιες. Τωρα απο κει και περα... Κανεις δν ξερει...
Nikos Chatzoglou__1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 2:19 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou__1 »

thodoris έγραψε:Δεν ελεγε ημερομηνια... Ελεγε οτι ο Καμμενος υπεγραψε την σχετικη αποφαση και εχουν ξεκινησει οι διαδικασιες. Τωρα απο κει και περα... Κανεις δν ξερει...


Υπάρχει καμιά εξέλιξη επί του θέματος;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες