Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
maraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2008 12:01 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από maraki »

ευχαριστω για την απαντηση. ξεχασα να ρωτησω αν παιζει και ποσο παιζει ρολο το να κανω παιδι μεσα στην εφταετια. θα ειναι μειον μου το να λειψω το χρονικο διαστημα της εγκυμοσύνης;
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

maraki έγραψε:ευχαριστω για την απαντηση. ξεχασα να ρωτησω αν παιζει και ποσο παιζει ρολο το να κανω παιδι μεσα στην εφταετια. θα ειναι μειον μου το να λειψω το χρονικο διαστημα της εγκυμοσύνης;
δεν νομιζω να αποτελέσει αυτό πρόβλημα... Αλλωστε τη δικαιουσαι την αδεια της εγκυμοσυνης κ της λοχειας. Το θεμα ειναι να γραψεις καλα στις τελικες γραπτες εξετασεις...
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από yandr »

Στα θρανία ετοιμάζεται να καθίσει η πρώτη σειρά Επαγγελματιών Οπλιτών (ΕΠ. ΟΠ.) του στρατού. Συμπληρώνοντας μία επταετία από την πρόσληψή τους, όσοι επιθυμούν να μονιμοποιηθούν θα περάσουν από εξετάσεις. Ταυτόχρονα η διαδικασία αυτή θα αποτελέσει ένα «κρας τεστ» του θεσμού, αφού θα φανεί πόσοι, τελικά, θα δηλώσουν παραίτηση και θα αποχωρήσουν, ολοκληρώνοντας τη σύμβασή τους.

* Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν σε δύο μήνες, τη Δευτέρα 12 Ιανουαρίου, σε 20 στρατόπεδα που θα λειτουργήσουν ως εξεταστικά κέντρα: σε Ορεστιάδα, Διδυμότειχο, Προβατώνα, Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Ξάνθη, Καβάλα, Πολύκαστρο, Γιαννιτσά, Βέροια, Λιτόχωρο, Βόλο, Λήμνο, Μυτιλήνη, Χίο, Σάμο, Κω, Ρόδο, αλλά και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη.

* Αν και υποτίθεται ότι τουλάχιστον οι πρώτοι ΕΠ. ΟΠ. προσελήφθησαν για να υπηρετούν αποκλειστικά σε παραμεθόριες μονάδες, σταδιακά φαίνεται ότι τα «σύνορα» μετακινήθηκαν και στα αστικά κέντρα. Σε αυτά, μάλιστα, οι υποψήφιοι είναι τόσοι πολλοί ώστε οι εξετάσεις της επόμενης σειράς ΕΠ. ΟΠ. τον ερχόμενο Απρίλιο, θα γίνουν αποκλειστικά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

...

Η ύλη των εξετάσεων περιλαμβάνει:

- Ερωτηματολόγιο γενικών στρατιωτικών θεμάτων και ένα δεύτερο αποκλειστικά για την ειδικότητα καθενός. Και τα δύο θα κοινοποιηθούν στους ΕΠ. ΟΠ.

- Το τεστ θα έχει 50 ερωτήσεις με απαντήσεις πολλαπλής επιλογής, εκ των οποίων οι 35 αφορούν την ειδικότητα και οι 15 γενικά θέματα. Κάθε σωστή απάντηση αντιστοιχεί σε δύο βαθμούς. Για να θεωρηθεί κάποιος επιτυχών δεν αρκεί να πάρει τη βάση, αλλά να πετύχει βαθμολογία τουλάχιστον 70%, που αντιστοιχεί σε 35 σωστές απαντήσεις.

- Στα εξεταστικά κέντρα απαγορεύονται κινητά τηλέφωνα και κάθε ηλεκτρονική συσκευή. Οι εξεταζόμενοι θα έχουν στη διάθεσή τους μία ώρα για να απαντήσουν. Οι τρεις τελευταίοι κάθε αίθουσας θα περιμένουν για να αποχωρήσουν όλοι μαζί.

- Αναβαθμολόγηση γραπτών δεν προβλέπεται. Ο στρατός δεν το θεωρεί αναγκαίο, καθώς το τεστ περιέχει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.

- Οσοι επικαλεστούν λόγους ανωτέρας βίας, θα κληθούν για εξετάσεις σε άλλη ημερομηνία στην έδρα της 1ης Στρατιάς.

Ελευθεροτυπία
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από jorz »

ΘΑ ΣΚΑΣΩ! ονταν μπαινεις απο ΕΠ. ΟΠ ειναι πια 7ετη η θητεια σωστα; ;
Απο κει και μετα τι γινεται, σε κρατανε ή σε διοχνουνε; ;
Πειτε μ πλζ. θα βαραω το κεφαλι μ στον τοιχο...
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από aleka »

Κλαησπερα! πριν λιγο καιρο ενας φιλος μου αξιωματικος οταν εμαθε οτι θα παω να δωσω για εποπ μου ειπε που παω να μπλεξω μου ειπε διαφορα ασχημα αλλα το χειροτερο ειναι οτι μπορει να μεινω ανεργη μετα απο το περας της θητειας. δινεις εξετασεις μετα απο 7 χρονια αλλα αν δουνε οτι το στρατευμα δεν χρειαζεται τοσα ατομα μπορουνε να σε κοπσουν εξαρτωμαστε και απο τους φανταρους, αναλογα ποσα ατομα υπαρχουν. μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το θεμα και οταν λεμε εποπ δεν ισχυει το ιδιο για τους 5νταητες. ακουσα οτι σε κανενα 2-3 χρονια θα αλλαξουν και ονομα δεν θα λεγονται εποπ. νομιζω οτι δεν ειμαστε καλα πληροφορημενη απο το κρατος και φοβαμαι μην την πατησουμε ασχημα το κρατος καλα κανει κ μας χρησιμοποιει για να καλυψει τις τρυπες των φανταρων!
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από jorz »

Ευχαριστω μαγκες ολους σας. πραγματικα με ανακουφισατε!
Συνεχιστε την καλη δουλεια!
Να θημουνται οι παλιοι και να μαθενουν οι καινουριοι!
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από aleka »

aleka έγραψε:Κλαησπερα! πριν λιγο καιρο ενας φιλος μου αξιωματικος οταν εμαθε οτι θα παω να δωσω για εποπ μου ειπε που παω να μπλεξω μου ειπε διαφορα ασχημα αλλα το χειροτερο ειναι οτι μπορει να μεινω ανεργη μετα απο το περας της θητειας. δινεις εξετασεις μετα απο 7 χρονια αλλα αν δουνε οτι το στρατευμα δεν χρειαζεται τοσα ατομα μπορουνε να σε κοπσουν εξαρτωμαστε και απο τους φανταρους, αναλογα ποσα ατομα υπαρχουν. μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το θεμα και οταν λεμε εποπ δεν ισχυει το ιδιο για τους 5νταητες. ακουσα οτι σε κανενα 2-3 χρονια θα αλλαξουν και ονομα δεν θα λεγονται εποπ. νομιζω οτι δεν ειμαστε καλα πληροφορημενη απο το κρατος και φοβαμαι μην την πατησουμε ασχημα το κρατος καλα κανει κ μας χρησιμοποιει για να καλυψει τις τρυπες των φανταρων!
Εικόνα Εικόνα
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

aleka έγραψε:
aleka έγραψε:Κλαησπερα! πριν λιγο καιρο ενας φιλος μου αξιωματικος οταν εμαθε οτι θα παω να δωσω για εποπ μου ειπε που παω να μπλεξω μου ειπε διαφορα ασχημα αλλα το χειροτερο ειναι οτι μπορει να μεινω ανεργη μετα απο το περας της θητειας. δινεις εξετασεις μετα απο 7 χρονια αλλα αν δουνε οτι το στρατευμα δεν χρειαζεται τοσα ατομα μπορουνε να σε κοπσουν εξαρτωμαστε και απο τους φανταρους, αναλογα ποσα ατομα υπαρχουν. μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το θεμα και οταν λεμε εποπ δεν ισχυει το ιδιο για τους 5νταητες. ακουσα οτι σε κανενα 2-3 χρονια θα αλλαξουν και ονομα δεν θα λεγονται εποπ. νομιζω οτι δεν ειμαστε καλα πληροφορημενη απο το κρατος και φοβαμαι μην την πατησουμε ασχημα το κρατος καλα κανει κ μας χρησιμοποιει για να καλυψει τις τρυπες των φανταρων!
Εικόνα Εικόνα

Οι πενταετίες ηταν ο ο προηγουμενος θεσμός, αυτος των εμθ. με μια αίτηση γίνονταν μόνιμοι. Πλέον όμως δεν ισχύει κατι τέτοιο. Ακόμη δεν εχουν μονομοποιηθεί εποπ, τωρα στο ναυτικό είναι να γίνει αυτο μεσα απο εξετάσεις
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από aleka »

ΜΑΡΙΑΝΝΑ έγραψε:
aleka έγραψε:
aleka έγραψε:Κλαησπερα! πριν λιγο καιρο ενας φιλος μου αξιωματικος οταν εμαθε οτι θα παω να δωσω για εποπ μου ειπε που παω να μπλεξω μου ειπε διαφορα ασχημα αλλα το χειροτερο ειναι οτι μπορει να μεινω ανεργη μετα απο το περας της θητειας. δινεις εξετασεις μετα απο 7 χρονια αλλα αν δουνε οτι το στρατευμα δεν χρειαζεται τοσα ατομα μπορουνε να σε κοπσουν εξαρτωμαστε και απο τους φανταρους, αναλογα ποσα ατομα υπαρχουν. μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το θεμα και οταν λεμε εποπ δεν ισχυει το ιδιο για τους 5νταητες. ακουσα οτι σε κανενα 2-3 χρονια θα αλλαξουν και ονομα δεν θα λεγονται εποπ. νομιζω οτι δεν ειμαστε καλα πληροφορημενη απο το κρατος και φοβαμαι μην την πατησουμε ασχημα το κρατος καλα κανει κ μας χρησιμοποιει για να καλυψει τις τρυπες των φανταρων!
Εικόνα Εικόνα

Οι πενταετίες ηταν ο ο προηγουμενος θεσμός, αυτος των εμθ. με μια αίτηση γίνονταν μόνιμοι. Πλέον όμως δεν ισχύει κατι τέτοιο. Ακόμη δεν εχουν μονομοποιηθεί εποπ, τωρα στο ναυτικό είναι να γίνει αυτο μεσα απο εξετάσεις


Το γνωριζω αυτο κ ειδα κ την εξεταστεα υλη κ δεν ειναι κ λιγα μπορω να πω πρεπει να εχουν ποσοστο επιτυχιας πανω απο 70% ελπιζω να μην ασχημα τα πραγματα για μας! !Εικόνα Εικόνα Εικόνα
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από jorz »

Και ακομα μια ερωτηση :
Αυτες οι εξετασεις γινονται καθε 6μηνο που διαβασα παραπανω, θα ηθελα μαθω απο καποιον που γνωριζει καλα αμα γινονται παντα δλδ. πχ του χρονου εγω σκεφτομαι να φυγω ΕΔ, μετα την 7ετια απο τους ΕΠ. ΟΠ οταν με το καλο περασω θα κανουν εξετασεις παλι ή παιζεται;
sniper
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από sniper »

Μετα τα 7 χρονια γινεσε μονιμος; Η σε διοχνουν;
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν δεν κάνω λάθος πέρα απο τις εξετάσεις που γίνονται στις μονάδες κάθε χρόνο, λίγο πρίν την 7 ετία δίνονται αυτές για την μονιμοποίηση. Πρωτη φορά τωρα με αυτό τον τρόπο είναι να μονιμοποιηθούν στο ναυτικό. Οπότε θα δούμε... Μη λέω κ αρλούμπες αλλά απ'οσο ξέρω κάτι τέτοιο ισχύει. ¨Οσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω θα μας εξηγήσουν καλύτερα.
Nazgul
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2008 9:51 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nazgul »

Ακουστε τι γινεται...
Υπαρχει ενα βιβλιαρακι που λεγετε ατομικα εγγραφα.
Εκει απο την πρωτη μερα γραφονται, ποινες, ανναρωτικες, βολες, σχολεια, βαθμολογιες... Κτλπ
Στα 7 χρονια κοιτανε τα ατομικα εγγραφα σου και αν ησουν καλο παιδι
Περιμενεις 23 χρονια να βγεις σε συνταξη.
Αλλιως,21000 ευρωπαιους αποζημιωση ως ευχαριστω για τα σκοπετα και τα 12ημερα που εκανες τοσα χρονια.
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Nazgul έγραψε:Ακουστε τι γινεται...
Υπαρχει ενα βιβλιαρακι που λεγετε ατομικα εγγραφα.
Εκει απο την πρωτη μερα γραφονται, ποινες, ανναρωτικες, βολες, σχολεια, βαθμολογιες... Κτλπ
Στα 7 χρονια κοιτανε τα ατομικα εγγραφα σου και αν ησουν καλο παιδι
Περιμενεις 23 χρονια να βγεις σε συνταξη.
Αλλιως,21000 ευρωπαιους αποζημιωση ως ευχαριστω για τα σκοπετα και τα 12ημερα που εκανες τοσα χρονια.

Δεν θα έλεγα οτι είναι τόσο εύκολο... Σε οτι αφορά "αν ήσουν καλό παιδί". Πλέον δίνεις κ εξετάσεις με κανονικό ΦΕΚ κλπ Αλλωστε κ τα 21 να σου δώσουν ούτε το οικονομικό προβλημά του θα λύσει κανείς αλλά εκτός αυτου προτιμούν τους χαμηλόβαθμους. (απ'ότι έχω ακούσει)
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Η αποζημίωση μετα το πέρας των 7 ετών είναι ο μέσος όρος 14 Καταλογιστέων μισθών σου. Εφόσον λάβεις την αποζημίωση τα 7 χρόνια δεν λαμβάνονται υπόψη ως συντάξιμα χρόνια.
¨Οσον αφορά τη μονιμοποίηση, δυστυχώς Nazgul δεν ισχύουν αυτά που έγραψες. Αυτά ήταν για πριν τους ΕΠΟΠ δλδ ΟΒΑ ΟΠΥ ΕΠΥ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης