Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο

Ποιό νομίζετε οτι είναι το μορφωτικό επίπεδο αυτών που μπαίνουν ΕΠ.ΟΠ

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Ιουν 15, 2009 5:13 pm

Γυμνάσιο
28
20%
Λύκειο
82
60%
ΑΕΙ / ΤΕΙ
27
20%
 
Σύνολο ψήφων: 137

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
joka

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από joka »

Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι κάποια στιγμή πρέπει να πάψετε να μίλατε με υποτιμητικό τρόπο για ΕΠΟΠ ΕΠΥ και οτι άλλο , και ναι έχεις δίκαιο και σε ευχαριστώ που με βάζεις στη θέση μου αλλά πρέπει να τους κάνετε να νιώσουν επαγγελματιές και όχι σκουπίδια (γιατί έτσι νιώθουν) και οσοι δεν αξιζουν ή δεν κάνουν για το στράτευμα γιατι δεν τους διώχνετε και κλεινετε τα μάτια σας ; Γιατί να ζουν εις βάρρος των φιλότιμων και εργατικών ; Και γιατί εξαιτίας αυτών να νιώθουν άσχημα για το επάγγελμα τους οι άλλοι ;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Τώρα μιλάς σωστά joka.

Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με τον θεσμό των ΕΠΟΠ (όπως ακριβώς υπήρχε με τους ΕΠΥ και ΕΜΘ), για το οποίο φυσικά δεν φταίνε οι ενδιαφερόμενοι αλλά καθαρά και μόνο οι αξιωματικοί.

Προφανέστατα τους λείπει η παιδεία της διοίκησης και δεν μπορούν ούτε να εκπαιδεύσουν, ούτε και να διοικήσουν τους ΕΠΟΠ, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Ό, τι και να πούμε εμείς εδώ είναι άνευ ουσίας. Οι ΕΠΟΠ θα μπορούσαν να σώσουν τον ελληνικό στρατό αλλά με την μορφή που έχει σήμερα το στράτευμα κάθε άλλο παρά αυτό συμβαίνει. Και μόνο που 7 στους 10 που ενδιαφέρονται για ΕΠΟΠ είναι γυναίκα καταλαβαίνει κανείς ότι ήδη (μέσα σε ελάχιστα χρόνια) η λέξη ΕΠΟΠ ισοδυναμεί με βόλεμα σε καρέκλα. Αλλιώς καμία γυναίκα δεν ενδιαφερόταν.

Θεωρώ βέβαιο ότι υπάρχουν και ευσυνείδητοι ΕΠΟΠ, όπως υπήρχαν και ΕΠΥ και ΕΜΘ. Δυστυχώς χάνονται μέσα στην πλειονότητα και επαναλαμβάνω ότι το φταίξιμο είναι 100% στην ανικανότητα των αξιωματικών όλων των βαθμίδων.
psyhunterson
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 16, 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από psyhunterson »

kotsos έγραψε:Συνηθως Λυκειο βγαζουν... αν ειχαν τπτ πτυχια στρατο θα μπαιναν;


Μην το λες...

Και πτυχία που πήραμε τι κατάλαβαμε; Πέρα από την προσωπική κατάρτηση και μόρφωση, το ελληνικό κράτος αδυνατεί να μας προσφέρει ανάλογη εργασία

Ο καθένας πλέον, όπου μπορεί να μπει, μπαίνει. Είναι πολύ καλύτερα από τον ιδιωτικό τομέα που μπορεί να δουλεύεις 10-11 ώρες κάθε μέρα για 600-700 ευρώ... Και όπως μπορεί να συναντάς ανεγκέφαλους ανωτέρους στου στρατό, έτσι μπορεί να συναντάς ανόητους, "γύφτους" και απατεωνίσκους που σου το παίζουνε "αφεντικό" και σου κάνουνε την (κατά τ'άλλα πολιτική) ζωή σου κόλαση...

Φυσικά Επόπ, από Επόπ μπορεί να έχουν τεράστια διαφορά.

Δυστηχώς, αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα...
Anonymous

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Όλοι οι ΕΠΟΠ και οι ΕΠΥ είναι για τα μπάζα και σαν άτομα και σαν προσωπικότητες

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είναι όλοι αγαπητέ. Όσοι ΕΠΟΠ υπηρέτησαν ΚΑΙ σαν φαντάροι, έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά.

Το ίδιο ισχύει και με τους ΕΠΥ - ΕΜΘ.
MARINAIIII
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 12:11 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από MARINAIIII »

Καλημέρα παιδιά. Κι εγώ τεί ιατρικά εργαστήρια τελείωσα και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για επόπ. Έχεις μια μόνιμη δουλειά όπως και να το κάνεις. Ξέρετε αν μπορώ να καταθέσω εκτός απο το απολυτήριο λυκείου εαν μπορώ να δώσω και του τεί για περισσότερα μόρια. Επίσης σπουδάζω και σε δεύτερο τει. Έχω πιθανότητες να μπώ.Εικόνα
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από DM90 »

MARINAIIII έγραψε:Καλημέρα παιδιά. Κι εγώ τεί ιατρικά εργαστήρια τελείωσα και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για επόπ. Έχεις μια μόνιμη δουλειά όπως και να το κάνεις. Ξέρετε αν μπορώ να καταθέσω εκτός απο το απολυτήριο λυκείου εαν μπορώ να δώσω και του τεί για περισσότερα μόρια. Επίσης σπουδάζω και σε δεύτερο τει. Έχω πιθανότητες να μπώ.Εικόνα


καλα ότι έχεις πιθανότητες έχεις.. γιατί όμως να το κάνεις εφόσον τέλειωσες τει και σπουδάζεις και σε 2ρο όπως λες.. και τα ιατρικά εργαστηρία νομίζω δεν είναι και τει της πλάκας.. εκτός αν είναι το όνομα ψαρωτικό αλλά δεν το νομίζω.
Εκτός και αν δεν βρήσκεις πουθενά αλλού δουλεία προσωπικά για μένα δεν αξίζει να πας εποπ με την μια κίολας
Anonymous

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

psyhunterson έγραψε:
kotsos έγραψε:Συνηθως Λυκειο βγαζουν... αν ειχαν τπτ πτυχια στρατο θα μπαιναν;


Μην το λες...

Και πτυχία που πήραμε τι κατάλαβαμε; Πέρα από την προσωπική κατάρτηση και μόρφωση, το ελληνικό κράτος αδυνατεί να μας προσφέρει ανάλογη εργασία

Ο καθένας πλέον, όπου μπορεί να μπει, μπαίνει. Είναι πολύ καλύτερα από τον ιδιωτικό τομέα που μπορεί να δουλεύεις 10-11 ώρες κάθε μέρα για 600-700 ευρώ... Και όπως μπορεί να συναντάς ανεγκέφαλους ανωτέρους στου στρατό, έτσι μπορεί να συναντάς ανόητους, "γύφτους" και απατεωνίσκους που σου το παίζουνε "αφεντικό" και σου κάνουνε την (κατά τ'άλλα πολιτική) ζωή σου κόλαση...

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ

Φυσικά Επόπ, από Επόπ μπορεί να έχουν τεράστια διαφορά.

Δυστηχώς, αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα...
Wiseco2000
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:26 am
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Wiseco2000 »

Συμφωνα παντα με οσα γραφουν τα παιδια στο forum το επιπεδο εχει ανεβει σε σχεση με τις παλιες προκυρηξεις
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από illy »

policeman έγραψε:
psyhunterson έγραψε:
kotsos έγραψε:Συνηθως Λυκειο βγαζουν... αν ειχαν τπτ πτυχια στρατο θα μπαιναν;


Μην το λες...

Και πτυχία που πήραμε τι κατάλαβαμε; Πέρα από την προσωπική κατάρτηση και μόρφωση, το ελληνικό κράτος αδυνατεί να μας προσφέρει ανάλογη εργασία

Ο καθένας πλέον, όπου μπορεί να μπει, μπαίνει. Είναι πολύ καλύτερα από τον ιδιωτικό τομέα που μπορεί να δουλεύεις 10-11 ώρες κάθε μέρα για 600-700 ευρώ... Και όπως μπορεί να συναντάς ανεγκέφαλους ανωτέρους στου στρατό, έτσι μπορεί να συναντάς ανόητους, "γύφτους" και απατεωνίσκους που σου το παίζουνε "αφεντικό" και σου κάνουνε την (κατά τ'άλλα πολιτική) ζωή σου κόλαση...

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ

Φυσικά Επόπ, από Επόπ μπορεί να έχουν τεράστια διαφορά.

Δυστηχώς, αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα...
Μπράβο σου, σε βρίσκω πολύ προοδευτικό!!!ΕικόναΕικόναΕικόναΔιάβασα κιόλας ότι έχεις θετική άποψη για τις γυναίκες που μπαίνουν στον στρατό κ ότι τελικά κ η γυναίκα σου θα έκανε τα χαρτιά της. Τί έκανε τελικά; Τί ειδικότητα δήλωσε; Και εγώ θα μπω στρατό για να ακολουθήσω τον άντρα μου... Κ εγώ α. ε. ι. τελείωσα όμως θα το κάνω για τον άντρα μου... Όπως είπες κ εσύ, τί καταλάβαμε που σπουδάζαμε; Ναι ο καθένας όπου μπορεί, δημόσιο είναι κι αυτό
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Πολύ καλύτερα από τον Ιδιωτικό Τομέα; Παιδιά, υπάρχει και το εξωτερικό ξέρετε...

Με αυτή τη νοοτροπία μπαίνουν πολλοί ΕΠΟΠ που δεν έχουν πάει φαντάροι και φεύγουν μετά από 3-4 χρόνια.

Και εγώ σπούδασα αλλά έλεος... Στο Στρατό αυτό που είδα είναι ότι ακόμη και αξιωματικοί από Ευελπίδων και ΣΜΥ θέλουν να φύγουν.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από illy »

Nassos έγραψε:Πολύ καλύτερα από τον Ιδιωτικό Τομέα; Παιδιά, υπάρχει και το εξωτερικό ξέρετε...

Με αυτή τη νοοτροπία μπαίνουν πολλοί ΕΠΟΠ που δεν έχουν πάει φαντάροι και φεύγουν μετά από 3-4 χρόνια.

Και εγώ σπούδασα αλλά έλεος... Στο Στρατό αυτό που είδα είναι ότι ακόμη και αξιωματικοί από Ευελπίδων και ΣΜΥ θέλουν να φύγουν.
Εγώ έχω καταλάβει ότι εμείς οι νέοι τελικά είμαστε καλοπερασάκηδες κ να μην συναντήσουμε καθόλου δυσκολίες στη ζωή, να έρθουν όλα εύκολα κ βολικά!!! Τί να πουν δηλαδή οι πατεράδες μας που έκαναν 24 κ 28 μήνες θητεία; Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... Σιγά σιγά θα την καταργήσουν κ τελείως τη θητεία έτσι όπως πάμε... Δεν είναι κ το εξπρές του μεσονυκτίου. πλέον ο στρατός δεν είναι όπως παλιά
Anonymous

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγω ενα πράγμα ξερω... Οταν θελεις το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τον εαυτό σου αξίζει να κανεις καποιες υποχωρισεις...

μεσα απο οποιαδηποτε Δουλεια.

Anonymous

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

diam ATH έγραψε:Εγω ενα πράγμα ξερω... Οταν θελεις το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τον εαυτό σου αξίζει να κανεις καποιες υποχωρήσεις...

μεσα απο οποιαδηποτε Δουλεια.



υποχωρήσεις... Βιασυνη...
mpatzis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 10, 2008 5:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μορφωτικό επίπεδο ΕΠΟΠ (2008)

Δημοσίευση από mpatzis »

Εγω πιστευω πως θα συναντησεις απο ολα τα ειδη μορφωτικου επιπεδου ΕΠΟΠ.

πιστευω πως αρκετοι (κ οχι ολοι δεν ηξεραν τι θα συναντησουν κ το επελεξαν ως δουλεια κ επειδη ειχαν αλλο τροπο ζωης σκεψης Τα βρηκαν λιγο σκουρα) Πιστευω πως δεν υπαρχει στρατιωτικη πειθαρχεια. Μια λυση να κανεις ενα ξεκαθαρισμα για οσους πραγματικα θελουν να συνεχισουν στο στρατο ως ΕΠΟΠ ειναι απο εδω κ περα η εκπαιδευση να ειναι κ να δειαρκει οπως στις σχολες κ οχι 4 με 5 μηνες οπου στο τελος ολο και πιο χαλαρα ειναι τα πραγματα.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες