Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από dn24 »

ΣΠΥΡΟΣ έγραψε:Καλησπερα σας! Με λενε σπυρο και ηθελα να ρωτησω κατι! Μπαινω με την Β ΕΣΣΟ (μαρτιος 2013) μαζι με τον αδερφο μου! Και οι δυο ειχαμε παρει αναβολη και την διακοψαμε τον δεκεμβρη! Χαρτι δεν μας εχει ερθει ακομη για το που παρουσιαζομαστε! Μενουμε Σαλαμινα με μητρωα αρρενων στην αθηνα! Ηθελα να ρωτησω αυτος που θα ερθει κοντα στο σπιτι του Βαση του νομου θα κανει ολη την θητεια του κοντα στο σπιτι του η θα παρει μεταθεση; Και επισης συνηθως ποσες μεταθεσεις εχουμε; Θα κανουμε και οι δυο 9μηνο!


Καλημέρα Σπύρο, και καλή θητεία να έχετε μιας που θα κάνεις παράλληλα θητεία με τον αδερφό σου. Πάμε στα ερωτήματα σου, τα οποία για ενημερωτικούς λόγους σου λέω ότι δια μέσω της μπάρας "αναζήτηση" μπορείς να βρείς το θέμα που σε ενδιαφέρει, καθώς τα ερωτήματα σας τις περ/ρες φορές είναι απαντημένα σε παλαιότερες αναρτήσεις.

Ως προς το πότε θα σας έρθει το "χαρτί" δες τα ανάλογα link

Σημείωμα κατάταξης

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Όσον αφορά το επόμενο ερώτημα σου, έχει απαντηθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις, και συγκεκριμένα εδώ και εδώ

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
stefanos

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από stefanos »

Γεια χαρά. Μπήκα Σεπτέμβρη του 14 και με στείλαν μετα το κέντρο εβρο. Ο αδερφός μου θα μπει με την εσσο του Ιανουαρίου το 15. Γινεται να πάρω μετάθεση εγώ λόγω αδερφού του; ή δικαιούται μόνο ο αδερφός μου να πάρει;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει απαντηθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις.
neopas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2014 12:57 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από neopas »

ΓΕΙΑ μια ερωτηση θα κανω η οποια δεν εχει ξαναειπωθει πιο πανω μπορουν να επιλεξουν καποιον για ελδυκ ενω εχει το δικαιωμα να στρατευτει στο τοπο συμφεροντων του. Επισης ο αδερφος που επιλεγει τοπο συμφεροντων Απ οσο καταλαβα δε διαλεγει στρατοπεδο αλλα νομο και ειναι καθα θεμα τυχης αν θα παει στο στρατοπεδο που θελει. Εγω που θα επιλεξω τοπο συμφερονων θεσαλονικη θα παω σε στρατοπεδο της πολης η και πιο μακρια
cuervo

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από cuervo »

Από την στιγμή που δεν έχεις προβεί στις κατάλληλες κινήσεις ώστε να γνωρίζουν στο ΓΕΣ πως δικαιούσαι μετάθεση λόγω υπηρετούντα αδερφό μπορούν να σε στείλουν όπου να ναι εννοείται και στην ΕΛΥΔΚ.

Θα πας σε Στρατότεδο του τόπου διαμονής σου, τώρα πόσο μακριά θα είναι από το σπίτι σου και πως θα σε πηγαίνει η υπηρεσία αυτό είναι άλλο θέμα.
neopas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2014 12:57 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από neopas »

Και ποιες ειναι οι καταλληλες κινησεις ωστε να γνωριζουν στο ΓΕΣ Πως δικαιουμαι μεταθεση λογω υπηρετουντα αδερφο. Εγω ακομη δεν εχω Παρουσιαστει (παρουσιαζομαι τη τριτη) και στον αδερφο μου ειπαν πως πρεπει να μπω και εγω στρατο για να κανει αιτηση ο ιδιος οτι παραχωρει το δικαιωμα σε μενα να υπηρετησω στο τοπο συμφεροντων ποτε
cuervo

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από cuervo »

Αυτό εννοώ, μπαίνεις κάνεις την αίτηση προσκομίζωντας τα απαραίτητα έγγραφα και είσαι κομπλέ.
neopas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2014 12:57 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από neopas »

Και εκτος απο αυτα τωρα που το εψαξα εμαθα οτι αν εισαι μεγαλυτερος απο 25 δε πηγαινεις ελδυκ (εγω ειμαι 26) οποτε Για κυπρο δυσκολα να παω
cuervo

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από cuervo »

Δεν υπάρχει όριο ηλικίας για την Κύπρο, δεν ξέρω από που το έμαθες αλλά δεν ισχύει.
neopas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2014 12:57 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από neopas »

Το βρηκα εδω
http://diktiospartakos.blogspot.gr/2013/09/blog-post_1570.html
cuervo

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από cuervo »

neopas έγραψε:Το βρηκα εδω
http://diktiospartakos.blogspot.gr/2013/09/blog-post_1570.html
Οκ.. Πίστεψε ένα blog και όχι την επίσημη ιστοσελίδα του στρατού (army.gr) .
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από D.Y.K »

neopas έγραψε:Το βρηκα εδω
http://diktiospartakos.blogspot.gr/2013/09/blog-post_1570.html


Για να μην μακρηγορούμε και ξεφεύγουμε και από τον τίτλο του θέματος αυτό που διάβασες δεν ισχύει.

Δεν υπάρχουν ηλικιακά κριτήρια / όρια για να υπηρετήσει κάποιος στην ΕΛΔΥΚ.

Παρακαλώ πολύ στο θέμα μας όμως.

NEOS

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από NEOS »

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θα ήθελα να κάνω τρεις ερωτήσεις που νομίζω δεν έχουν απαντηθεί.

1ον, η υπεύθυνη δήλωση για την χρήση του δικαιώματος μετάθεσης πλησίον του τόπου διαμονής λόγω συνυπηρετούντος αδελφού είναι μία γενικού τύπου όπως η ακόλουθη,
http://www.minfin.gr/sites/default/files/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7%20%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7.pdf

ή αυτή που βρήκα στην στρατολογία;
http://www.army.gr/files/File/do8files/09_Entypo_Aithsh_kat_e3aireshs_%20meta8eshs.pdf

2ον, τα χαρτιά τα καταθέτεις στο ΚΕΝ τη στιγμή που συμπληρώνεις το που θες να πάρεις μετάθεση;

3ον, η μετάθεση στον τόπο διαμονής ισχύει μέχρι την απόλυση ή ο αδελφός που έχει εισαχθεί νωρίτερα με διαφορετική σειρά, μόλις απολυθεί θα με ξαναμεταθέσουν σε κάποια ακριτική μονάδα; Γνωρίζω γενικά το αμετάθετο λόγω μείωσης της θητείας σε 9 μήνες απλά δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.

Ευχαριστώ.
NEOS

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από NEOS »

Παιδιά κανένας να βοηθήσει σε κάποια από τις ερωτήσεις; Τουλάχιστον για την αίτηση που με ενδιαφέρει περισσότερο;
cuervo

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από cuervo »

Διάβασε το θέμα από την αρχή και θα βρεις τις απορίες που έχεις, δεν έχει αλλάξει, ο, τι ίσχυε πριν μερικούς μήνες ισχύει και σήμερα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης