ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Guest »

Τυ ακριβώς είναι τα ΕΤΑ;

μπορεί κάποιος να μου εξιγήσει; Θα το εκτιμούσα πολύ
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από kotsos »

ειναι οι επιλεκτοι των επιλεκτων αυτοι!!! πιο μαχιμοι κ απο τα κομμαντακ τα ουκ μαζι :D
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από yandr »

Guest έγραψε:καταρχίν τα αρχικά τη σημαίνουν; Τη ακριβώς είναι τα ΕΤΑ; μπορεί κάποιος να μου εξιγήσει ; θα το εκτιμούσα πολύ


Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών (ΕΤΑ).

Πραγματικά δεν γνωρίζω παρά ελάχιστα πράγματα για την αποστολή και την εκπαίδευση.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, στόχος τους είναι η αναγνώριση σε μεγάλες αποστάσεις πίσω από τις γραμμές του εχθρού και η συνολική δύναμη δεν ξεπερνά τον ένα λόχο.

Είναι από τις πλέον επίλεκτες δυνάμεις στον ελληνικό στρατό και οι άνδρες των ΕΤΑ δεν εμφανίζονται σε παρελάσεις. Εικόνα

Για περισσότερες πληροφορίες (έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω) υπάρχει το site και ιδιαίτερα το πολυσέλιδο άρθρο για τις ειδικές δυνάμεις .

Επαναλαμβάνω παιδιά! Στο site μπορείτε να βρείτε μεγάλο πλούτο πληροφοριών και μία μηχανή αναζήτησης για να μην κουράζεστε. Ένα κλικ είναι... γιατί βαριέστε τόσο πολύ;

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

για να πω την αλήθεια σήμερα έμαθα τα ΕΤΑ όταν δίαβασα το άρθρο που ανέφερες και ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτούς για την εκπαίδευση κλπ
το οτι σημαίνει Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών τώρα το είδα μάλλον θα μου ξέφυγε τώρα το είδα εκτός και αν μπήκε τώραΕικόνα

να σε καλά πάντος και για εδώ και για την άλλη απορία που μου απάντησες!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από yandr »

ΔΜ έγραψε: το οτι σημαίνει Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών τώρα το είδα μάλλον θα μου ξέφυγε τώρα το είδα εκτός και αν μπήκε τώραΕικόνα


Τώρα μπήκε όντως Εικόνα

Πραγματικά δεν έχω τίποτα περισσότερο να προσθέσω στο άρθρο.
302 amaliada
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 3:04 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από 302 amaliada »

μαγκες τα ΕΤΑ ειναι για λιγους και εκλεκτους... πολυ σοβαρα ατομα. ειχα στο πευκο εκπαιδευτες απο τα ΕΤΑ. ολοι επιλοχιες στο βαθμο. τους φοβοσουν. τωρα απο εκπαιδευση δεν ξερω ακριβως τι παιζει παντως ενα ειναι σιγουρο αν γουσταρετε ελευθερη πτωση με αλεξιπτωτο πηγαιντε...
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

πραγματι είναι απο τα δυσκολα τμηματα αλλα είναι επιλογη του καθενος.
Χρηστος-Πατρα

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Χρηστος-Πατρα »

Στα ΕΤΑ δεν υπαρχουν πλεον εφεδροι. Ειναι ολοι τους επαγγελματιες, προερχομενοι κυριως απο Ζ ΜΑΚ. Εγω οταν ειμουν στο Μ. Πευκο,(σειρα 291)υπηρχε μονο ενας εφεδρος, ο οποιος ηταν οδηγος κ τιποτα παραπανω..
Kωστας ζακ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 7:09 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Kωστας ζακ »

302 amaliada έγραψε:μαγκες τα ΕΤΑ ειναι για λιγους και εκλεκτους... πολυ σοβαρα ατομα. ειχα στο πευκο εκπαιδευτες απο τα ΕΤΑ. ολοι επιλοχιες στο βαθμο. τους φοβοσουν. τωρα απο εκπαιδευση δεν ξερω ακριβως τι παιζει παντως ενα ειναι σιγουρο αν γουσταρετε ελευθερη πτωση με αλεξιπτωτο πηγαιντε...

Εικόναγιατι οι απλοι αλε3ιπτςτιστές δεν κανουν ελευ8ερη πτώση με αλεξίπτςωτο; δεν ξερω απλως ρωτάω... ρε παιδια δήλωσα καταδρομέας εθελοντης και εχω μπερδευτει με αυτα που ακουω... καταρχήν οταν πας εκει τι κανεις; πως σε επιλέγουν; ορκιζεσαι οπως ολα τα αλλα σωματα μετα απο 20 μερες; αν ναι μετα που πας και τι κανεις; και κατι αλλο; εχει μεγαλη διαφορα ορεινοι με αμφιβιους; και αν ναι τι; πειτε μου ρε παιδια γτ με αυτα που ακουω εδω εχω φοβη8ει...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από yandr »

Χωρίς να έχω υπηρετήσει στους αλεξιπτωτιστές, κατά την πτώση τους το αλεξίπτωτο είναι συνδεδεμένο με το αεροσκάφος και ανοίγει αυτόματα κατά την έξοδό τους από το αεροσκάφος (λίγο μετά υποθέτω).

Επομένως η ελεύθερη πτώση είναι για δευτερόλεπτα. Λογικό άλλωστε, αλλιώς όλοι οι αυτοκτονικοί θα έβρισκαν ευκαιρία Εικόνα
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από sniper1977 »

Εχω υπηρετησει 6 μηνες στο Ε. Τ. Α το 1998. Η μοναδα ειχε τοτε 8 εφεδρους και ολοι οι υπολοιποι ηταν στελεχη. Για να μπεις εκει σαν μονιμας θελεις το απιστευτο βυσμα γιατι εχει ισως τους καλυτερους μισθους σε ολες τις ενοπλες δυναμεις αφου συνεχως πανε σε ασκησεις...

Ειναι νομιζω μια κλαση κατω απο τα Ο. Υ. Κ σε μαχιμοτητα αλλα σε τεχνογνωσια ειαι εφαμιλλοι της DELTA FORCE...

Σε πολλες ασκησεις αλεξιπτωτιστων εχουν νικησει σχετικα ανετα. Νομιζω εως το 2002 ειχαν τις πιο πολλες νικες σε ασκησεις αλεξιπτωτιστων μαζι με τους Ρωσους Σπετσναζ που ειναι μακραν τα πιο σκληροτραχηλα και εκπαιδευμενα κομμαντα(εχω δει σε βιντεο οταν ημουν στα Ε. Τ. Α αλμα των Ρωσων στη Σιβηρια απο Αντονοφ ξυστα απο το εδαφος ριψη στα χιονια χωρις αλεξιπτωτο φυσικα) του κοσμου και ηταν οι μονοι που ειχαν και αυτοι πολλες νικες. Παλαιοτερα λεγανε οτι κορυφαια ηταν τα κομαντα της Ροδεσιας και επειτα της Νοτιας Αφρικης.

288 MARINE

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από 288 MARINE »

σωστο σε βρισκω.
acer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:08 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από acer »

Το Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών είναι μια μικρή επίλεκτη μονάδα μονίμων.

Η αποστολή τους είναι ίδια με των S.A.S.

Παρατηρητήρια, συλλογή πληροφοριών, δολιοφθορά κ. λπ.

ΔΕΝ προέρχεται από την Ζ ΜΑΚ, είναι αρκετά παλαιότερη σε ίδρυση από την τελευταία και όταν υπηρέτησα σε αυτή δεν υπήρχε ούτε ένας που να προέρχεται από την Ζ ΜΑΚ.

Δεν νομίζω ότι είναι κατώτερη των ΟΥΚ γιατί απλά έχει μια ποικιλία τρόπων διείσδυσης που δεν έχουν τα ΟΥΚ.

Για να εξηγούμαι, τα ΟΥΚ έχουν φοβερή εκπαίδευση όταν όμως ένας αλεξιπτωτιστής βγάζει το σχολείο των ΟΥΚ, κάνει HA.HOκαι HA.LO. όπως και κάποια άλλα σχολεία που δεν θέλω να αναφέρω και πίστεψε με δεν είναι ένας και δύο που τα έχουν κάνει αυτά, πώς να θεωρήσω τα ΟΥΚ καλύτερα;

Τέλος επειδή δεν κάθονται πολύ καιρό, ουσιαστικά έχουμε σε ένα διάστημα κάποιων ετών αρκετά άτομα με εκπαίδευση ΕΤΑ και αυτούς που στελεχώνουν τα ΕΤΑ.

Όσο για το που υπάγονται, ας πούμε ότι δεν υπάγονται στο Αρχηγείο και μιας που το είπα αυτό θυμήθηκα ότι η παράδοση θέλει οι σωματοφύλακες του αρχηγού να είναι πάντα από το ΕΤΑ.

Θεωρώ τυχερό όποιον μόνιμο πάει εκεί.

288 ΜΑRINE

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από 288 ΜΑRINE »

ιδια με τη sas; πλακα θα κανεισ βεβαια. εγω κατι εποπ γιωταδεσ που ειχα στη χαλκιδα πηγανε ετα. καταλαβαινεισ οτι ολα ειναι παπατζα και οτι στα ουκ δεν φτανουν ουτε μεχρι τα νυχια των ποδιων τουσ. βεβαια σε αυτο που ειπεσ για τα αλματα εχεισ δικιο αφου αυτη ειναι και η αποστολη τουσ. η διεισδυση απο αερα
acer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:08 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από acer »

Φίλε 288 δεν είπα εκπαίδευση σαν της SAS, αλλά αποστολή, ποιο είναι το αντικείμενο τους σε περίοδο πολέμου δηλαδή.

Όσο για τους γιωτάδες που ανέφερες δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, μιας και εγώ όταν πήγα εκεί περισσότερο με γιωτά έμοιαζα. Βλέπεις κι ο Rambo ακόμα εκπαιδεύτηκε!! Κι όταν ζήσεις την εκπαίδευση τους έλα μίλα μου γιατί εγώ την έζησα.

Τέλος, κανείς δεν αμφισβητεί ότι την πιο σκληρή εκπαίδευση την έχει το σχολείο των ΟΥΚ, όμως εάν έχεις 10 ΟΥΚΑΔΕΣ και 10 ΕΤΑ που έχουν βγάλει το σχολείο των ΟΥΚΑΔΩΝ και ταυτόχρονα όλα τα άλλα που ανέφερα και άλλα που δεν ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου, ποια από τις δύο ομάδες είναι πιο άρτια;

Καλό Πάσχα σε όλους

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης