ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

fideas καλημερα, καθως και στα αλλα κομμαντα παλια και νεα. Ποιον ηλια τον μαλατρα ρε; Καλα πηγαιναμε κεοαχ, και την πρωτη μερα μαζι με τον μπαρμπα παιρναμε τα οπλα και πηγαιναμε για αγριογουρουνα. Ειχαμε και ενα απο το καστρακι τρικαλων χωριανο του μαλατρα, που τογδερνε σε 10 λεφτα. Και ψησε και πιες μες ταχιονια. Κολαση! Ακου ομως για να καταλαβεις τι σημαινει γερα νευρα. Ηταν 1982 μετα τον μεγαλο σεισμο στην αθηνα. Μετα απο ενα τετοιο τσιμπουση πεφτουμε για υπνο γιατι την αλλη μερα ειχε αγ. Αντωνη.2 η ωρα μας ξυπνανε με στιγγλιες οτι παμε λιτοχωρο, να μας παρουν ελικοπτερα γιατι εγινε τεραστιος σεισμος στην αθηνα, και καλα δεν εχει μινει ουτε σπιτι ορθιο. Ουτε κινητα τοτε ουτε τιποτα ετσι; Εγω ημουν αθηναιος πατησιωτης κολλητος του τραχανατζη, βαζω τα κλαματα και σκεφτομαι τους δικους μου. Ξεκιναμε 4 ωρες πορεια βραδυ μες τα χιονια. Το αγγουρι. Φτανουμε λιτοχωρο και μας λενε τοτε. Ολα ηταν παραμυθι. Πισω αμεσως... Και τα μυαλα στα καγκελα. Λοιπον πιστευω οτι ο ετατζης πρεπει να ειναι μονιμος, ανυπαντρος, και 32 χρονων να φευγει απο ετα, ουκ, κλπ. Δεν γινεται φιλε να εχεις παιδι και να φευγεις για αποστολη χωρις πλανο γυρισμου. Γιατι ετα σημαινει ακριβως αυτο! Εμεις τοχουμε μπερδεψει με εκαμ και τρομοκρατια. Οταν πεσεις σε εχθρικο εδαφος, η βγεις απο υποβρυχιο ολα τελος. Εκτελεις αποστολη οσο καλυτερα μπορεις. Εδω που ζω ξερω εναν μονιμο, δεν θελω να το φωτογραφισω ετσι; Σκουλαρικακι, ψιλοαριστερος, ροκ. Δεν γινεται ρε συ fideas. Ο στρατος δεν ειναι ενα επαγγελμα που σου προκυπτει γιατι δεν πετυχες καπου αλλου. Ο στρατος ειναι αρρωστια. Οπως η αστυνομια. Τα βουτυροπαιδα του 19 πετυχαινουν αστυνομια γιατι παιρνουν αμεσως μισθο. Ενω θαπρεπε να πανε ιατρικη. Ε οχι. Πρεπει νασαι καπως πως θα το κανουμε. Δυο φορες σε αναγνωρισεις εβρο εχω μιλησει με τουρκους κομμαντος. Ουε και αλι. Τι δικαιωματα και *****, τους σαπιζουν. Για σκεψου το λιγο. Ουτε εγω κανονικα εκανα για κομμαντο, αλλο αν ειχα την τρελλα. Ειχαμε τον ταγκαλιδη απο την βεροια, που ετρωγε φιδια και σκατζοχοιρους, εναν απο την θασο που εκοβε ξυλα και κοιμοταν στα βουνα ολο τον χειμωνα. Κι εγω δεν ηξερα να ανψω ουτε φωτια, επαιρνα προσαναματα για το τζακι. Κομμαντο σημαινει αγριαδα, απολιτιστος, απατσι, πως το λενε. Αυτο ανακαλυψα εγω. Ακησ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fideas emk »

Γειά σου Ακη, Καλά σ'αυτά που λές έχεις δίκιο για το πως πρέπει να είναι ο κομμάντο αλλά έχουν αλλάξει Οι καιροί... Οι μόνιμοι αξιωματικοί/υπάξ που είδα μπαίνουν ακόμα από μεράκι (οι περισσότεροι). Οι ΕΠΟΠ πάλι όχι. Είναι όπως το λές. Επίσης κι από τους εφέδρους αρκετοί πάνε για τα μόρια κτλ.

Καλά με τους τούρκους αυτά παίζουν ή παιζανε τουλάχιστον. Έχω αθηναίο φίλο που ήταν σε μαύρο τάγμα το 96 επί Ημίων και υπηρετούσε στο σύνορο πάνω. Κάνανε χαιρετούρες κωλοδάχτυλα από μακριά καμιά φορά με τους τούρκους φαντάρους κτλ. Καμιά φορά ανταλλάσανε και περιοδικά ή τσιγάρα μου λεγε. Τελόσπαντων, το στρατόπεδο των Τούρκων εμφανέστατο και έβλεπε ο δικός μου πρωινή αναφορά τούρκων. Παραταγμένοι οι αντρες και σκάει ο λοχίας να πάρει τη δική του αναφορά και αρχίζει από την άκρη. Στάου! Σφαλιάρες σε έναν-έναν σε όλο το λόχο (κάποια μαλακία είχανε κάνει) ! Βγαινει λέει κι ο λοχαγός προσοχή ο λοχίας δίνει αναφορά... Οπότε κατεβαίνει ο λοχαγός και ξεκινάει. Στάου! Σφαλιάρα στο λοχία και μετά έναν-έναν σε όλους του λοχου! Μου λέει ο φίλος μου πολύ ξύλο τρώγανε... Της προάλλες πρίν λίγους μήνες για να μην πάμε παλιά άκουσα ότι σκοτώθηκε τούρκος φαντάρος γιατί έκανα μαλακία (κοιμηθηκε στη σκοπιά νομίζω) και για τιμωρία ο αξιωματικός του ε΄βγαλε την περόνη από χειροβομβίδα που του'χε δώσει να την κρατάει... Και τον άφησε εκεί κανα 3ωρο... Μέχρι που ανατινάχτηκε ο φαντάρος γιατί κουράστηκε και του έπεσε... Και το γίδι δε σκέφτηκε τουλάχιστον να την πετάξει όταν άρχισε να κουραζετε πολύ!

Για τον Ηλία που λέω εννοώ τον Ηλία Γλεντζέ (επίθετο) που ήταν δκτης λόχου καταδρομών στην Κύπρο το 74 και εκανε του Τούρκους να πάθουν μεγάλη νίλα.

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Πυρπιλιδη αγορι μου εσυ και ο γιουρι γκελερ παιζει να στε οι μεγαλυτεροι παπατζηδες που εχω δει. Ετσι δοστους εμπνευση να γραφουν οτι τους κατεβει οπως αυτο το ανεκδοτο με τη χειροβομβιδα
αιντε σε λιγο θα μας πεις οτι εσυ και ο τραχανατζης ησασταν τζενται στο σταρ γουρς
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Αγαπητη φωνη της αληθειας, ειμαι οπως βλεπεις ο μονος σε αυτο το forum που μπαινω με τα στοιχεια μου και οχι με nic name. δεν εχω λογο να πω ανακριβειες μετα απο 30 χρονια. τι ηταν τα κομμαντα τοτε και τι τωρα ας το κρινουν αυτοι που ξερουν. ας πουμε οτι εμεις παιζαμε για την φανελα. για μενα πιστευε οτι θελεις αλλα για τον τραχανατζη ας το καλυτερα. τετοιοι αξιωματικοι των καταδρομων βγαινουν καθε 100 χρονια. οσο για το τι καναμε στην εκπαιδευση υπαρχουν φωτογραφιες που τραβαγαμε με τον σπυρο τον νανο, κορυφη στα πυροτεχνηματα τοτε. θες να σου πω για τον σβαρνογιαννοπουλο που πηδαγε και φορουσε το αλεξιπτωτο στον αερα ; ισως δεν περασες ποτε απο εκει για αυτο δεν πιστευεις αυτες τις ιστοριες. ακησ
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Snakeshit »

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α έγραψε:Αγαπητη φωνη της αληθειας, ειμαι οπως βλεπεις ο μονος σε αυτο το forum που μπαινω με τα στοιχεια μου και οχι με nic name. Δεν εχω λογο να πω ανακριβειες μετα απο 30 χρονια. Τι ηταν τα κομμαντα τοτε και τι τωρα ας το κρινουν αυτοι που ξερουν. Ας πουμε οτι εμεις παιζαμε για την φανελα. Για μενα πιστευε οτι θελεις αλλα για τον τραχανατζη ας το καλυτερα. Τετοιοι αξιωματικοι των καταδρομων βγαινουν καθε 100 χρονια. Οσο για το τι καναμε στην εκπαιδευση υπαρχουν φωτογραφιες που τραβαγαμε με τον σπυρο τον νανο, κορυφη στα πυροτεχνηματα τοτε. Θες να σου πω για τον σβαρνογιαννοπουλο που πηδαγε και φορουσε το αλεξιπτωτο στον αερα ; Ισως δεν περασες ποτε απο εκει για αυτο δεν πιστευεις αυτες τις ιστοριες. Ακησ
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ! Έχεις κάποιο email να τα πούμε; Γιατί είναι όνειρο ζωής να μπω στο ΕΤΑ.
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε snakesh*t γιατι με εντονα γραμματα; ο σβαρνογιαννοπουλος για οσουσ απο εσας ειχαν γεννηθει τοτε, ηταν αρχηγος της εθνικης ομαδας ελευθερασ με πανω απο 3500 αλματα τοτε! με καλο καιρο εκαναν στα μεγαρα 8-10 πτωσεις την ημερα. εξαλου εδω ειναι το φορουμ του ελληνικου στρατου οποιαδηποτε ανακριβεια λεω, και οσα στοιχεια παραθετω ας με επαναφερει στην ταξη. εξαλλου ξερεις τωρα που κανουμε διαφορες συζητησεις σε παρεες ποσους εμετικους εχω γνωρισει που το παιζουν οτι ηταν κατι-καπου; και στο τελος δεν ηξεραν που ειναι ουτε οι τουαλετες. το ε-μαιλ μου ειναι akispirpilidis@yahoo.gr
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από udt71 »

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α έγραψε:Οπως τα λεει ο nassosειναι. Λιγο απ ολα, ειδικοτητες super multi οποτε με την απωλεια ενος δεν μενει η ομαδα απο ασυρματιστη ας πουμε. Μικρες ομαδες 5-6 ατομων με συγκεκριμενους προορισμους και αποστολες. Οταν λεω λιγο απ ολα μην φανταστεις οτι υστερουν σε τιποτα απο εκπαιδευση, το αντιθετο μαλιστα. Εχουν βγαλει ολα τα σχολεια. Απο long range patrol, ανιχνευτων,ranger, μεγαλα υψη, εως ορεινου αγωνα χιονος, και ξενου οπλισμου. Υπαρχουν βεβαια και τα ειδικα σχολεια οπως σωματοφυλακων που ειχα περασει το 82 στην ρεντινα με το sas. Συνεχης και ασταματητη εκπαιδευση, σε ρεαλιστικο περιβαλλον. Καποτε ο τραχανατζης μας ελεγε ψωνιζμενους με τον κινδυνο. Αυτη ηταν η αληθεια. Οσο πιο επικυνδyνα τοσο μεγαλυτερη η ηδονη. Αυτο δεν μου εχει φυγει ακομα. Κι ειμαι 50αρης. Το ετα λοιπον ειναι μονον για τους... Τρελλους. Αντεχεις; Αποδειξε το ακησ


Ειχες περάσει και σχολείο ΟΥΚ.
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από udt71 »

έγραψε: ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α.
Ειχα χρεωθει την φοβερη μασκα balco με εναν ρυθμιστη aqua lang που μετα τα 30 μετρα για να παρεις τζουρα επρεπε να φτυσεις αιμα.


Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς γράφοντας αυτό;
ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α »

Φιλε udt71 μαλλον η πλαστικη μεμβρανη του ρυθμιστη επρεπε να μην ειχε αλλαχτει και να ειχε σκληρυνει. εκτος κι αν το προβλημα ηταν στο πρωτο σταδιο. στα ρηχα λοιπον εδινε αερα μονος του ενω στα βαθια ¨εσφιγγε" λες και εμενες απο αερα. ηθελα να πω οτι ο εξοπλισμος το 80 με τωρα δεν ειχε καμια σχεση. παιζαμε για την φανελλα που λεμε. εκτος φυσικα απο την καλυτερη μασκα ever την θρυλικη balco.xa!xa! ακησ
Μακεδονας

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Μακεδονας »

77ΣΤ, Ιανουάριο του 1978 μπήκα στην ΣΧΑΛ

Ο λοχαγος Ν. Ντουβας διοικητης του λοχου εκπαιδευσεως.

Εμεινα στο ΕΤΑ σχεδον ολη μου την θητεια.35 ατομα ειμασταν περιπου με ταγματαρχη διοικητη του "λοχου" Και ομαδαρχες μονιμαδες αρχιλοχιες και πανω.

Εκει ειδα τίς πρωτες 2 ελληνιδες στον στρατο που επεφταν με αλεξιπτωτο.

Ειδα αμερικανους με τους δικους μας να πεφτουν απο το 10Κ.

Άκουσα για το Long Range Patrol (πηγε και ενας εφεδρος λογω της γνωσης γερμανικων)

Πολλές αλλαγές από τότε... Οπως διαβάζω εδώ μέσα.

Η εκπαίδευση διαφορετική από τους άλλους.

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fideas emk »

Γειά σου Μακεδόνα...77ΣΤ! Ντάξει λέουρας!

Πές μας καμια ιστορία ειδικά για το ώς πρός τι κανετε εσείς που δεν το κανει η ΜΥΚ αν θες τωρα που έχουμε μια ψιλοδιαμαχη για το ποιός κανει τι. Όσο μπορείς κι αν θες βέβαια. Εγώ είμαι ένας εφ. Δνεας που Υπηρετησα Καμια 30 χρόνια μετά από σενα στην Ε'ΜΚ (και μακεδόναςΕικόνα) !

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α »

Κομμαντο μακεδονα μετα δυο χρονια υπηρετησα εγω. στη σχολη ειχες σκουνακη διοικητη; καναν μονιμα θυμασαι; ζαχαροπουλος; μαλατρας; αρταβανης; σβαρνογιαννοπουλος; μπαρμπας;
Μακεδονας

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Μακεδονας »

Ζαχαροπουλος, Αρταβανης (Άγριος τυπος), Λιναρας (αν και κούτσαινε απο ατύχημα σε ρηψη τραβουσε κουπι) , Πουλοπουλος, Σκουνακης (ωραιος τυπος. Ο προηγουμενος Τσιντζιρας μεχρι και επιθεωρηση στους εξοδοχους εκανε)
Μακεδονας

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Μακεδονας »

Την εποχη εκεινη τα βατραχια ηταν στο νερο και μεις απο αερα στην ξηρα.
Βατραχια βλεπαμε οταν καναν συντηριση στα νερα της Σ. ΑΛ.
Το τοτε ΕΤΑ και το σημερινο Απ οτι βλεπω στις φωτογραφιες... Ειναι οτι ο σκοπος τής εκπαιδευσης εμεινε ο ιδιος... Αλλα με πολυ διαφορετκα "τεχνικα" μεσα.

Αλλες εποχες αλλα κολπα.

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α »

Φιλε μακεδονα ναι μπραβο ο αρταβανης αμα σε δαγκωνε παθαινες λυσσα. κομμαντο με α-----α, αμα εβλεπα το κοκκινο μουστακι του να το γλειφει ετρεμα. και ο λιναρας στην κυπρο το ειχε χτυπησει το ποδι του. ο πουλοπουλος δυναμη. τα αλλα ειναι οπως τα λες. απλα 2 χρονια μετα, μερικους μας εκαναν και ελευθερας πιο πολυ για να συσκευαζουμε επι τοπου τα αλεξιπτωτα τους. τωρα τα εχουν ολα. συστηματα τρελλα. κορμαρες απο τα γυμναστηρια. αυτο που αναρωτιεμαι παντα ειναι. ψυχη οπως σε μας τοτε υπαρχει; ακησ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης