ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Invaderas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2008 8:54 pm
Τοποθεσία: Botswana
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Invaderas »

Καλησπερα σε ολους.. παρακαλω τη βοηθεια σας..
Ειναι σιγουρο οτι θα σταδιοδρομησω ως στρατιωτικος, τωρα κολαω στο ποια σχολη να διαλεξω.. οι αποριες μου λοιπον ειναι οι εξης..

1) Θα εξεταστω σε αθλητικες δοκιμασιες πριν ή μετα τις πανελληνιες;
Εχω ακουσει οτι αυτο γινετε πριν.. Αν εγω δηλωσω ως πρωτη επιλογη τη ΣΝΔ, μετα Ευελπιδων, μετα Σ. Ι. -σε περιπτωση που δε μαζεψω τα μορια για τη πρωτη, να εχω εναλλακτικες.. πρεπει να εξεταστω (Υγειονομικά - Αθλητικά - Ψυχοτεχνικά) σε καθε μια σχολη ξεχωριστα; Εικόνα
Μου ακουγεται παραλογο..

2) Απ'οσο ξερω ενας αξιωματικος εργαζεται κανονικα με 8ωρο.. ενας αξιωματικος/υπαξιωματικος του Π. Ν. εργαζεται σε πλοιο... τι παιζεται με αυτο το θεμα; Πως πανε οι ωρες εργασιας εκει; Ο μισθος ειναι ο ιδιος με τα αλλα σωματα στρατου ή διαφερει λογο του οτι εργαζεται εν πλω;

Σας παρακαλω να απαντησετε.. θα με βοηθησετε πολυ.. ευχαριστω προκαταβολικα! Εικόνα
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από eleni sti »

Invaderas στο πρωτο ερωτημα σου εχω να σου πω οτι τα αθληματα, τα υγειονομικα και τα ψυχοτεχνικα νομιζω οτι τα δινεις μετα τις παννελληνιες(εγω το 2002 τα εδωσα μετα τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι)και δεν χρειαζεται να τα ξαναδωσεις σε περιπτωση που δεν περασεις στη πρωτη σχολη.
Οσο για το δευτερο ερωτημα σου ενας αξιωματικος/υπαξιωματικος του Π. Ν δεν εχει standar το 8ωρο εργασιας μπορει καποιες μερες να εχει υπηρεσια που σημαινει οτι θα ειναι ολη μερα στο πλοιο αυτο γινεται και στα υπολοιπα σωματα. Επισης μπορει να λειπεις και μηνες απο το σπιτι σου λογω ταξιδιων. Τελος για τον μισθο νομιζω οτι ειναι διαφορετικος απο τα αλλα σωματα του στρατου δεν ξερω προς τα πανω η προς τα κατω αλλα παιρνεις επιπλεον χρηματα τα λεγομενα ''πλευσιμα'' οταν θα κανεις ταξιδια
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Εικόνα
γιαννης

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από γιαννης »

Ποτε γινεται η διεξαγωγη των αγωνισματων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από yandr »

Στον σκόπελο του Συμβουλίου της Επικρατείας προσέκρουσαν για άλλη μια φορά οι απαγορεύσεις που θέτει το υπουργείο Εθνικής Αμυνας ως προς την οικογενειακή κατάσταση και την καθαρότητα της καταγωγής των υποψήφιων σπουδαστών στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.

Το Ε' Τμήμα του Ανωτάου Δικαστηρίου, που επεξεργάστηκε το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα ακολουθώντας τη νομολογία του, έκρινε αντισυνταγματική τη διάταξη του οργανισμού της σχολής που θεσπίζει ως προϋπόθεση για τη συμμετοχή των υποψηφίων στον διαγωνισμό εισαγωγής να είναι ανύπαντροι και να μην περιμένουν παιδί. Ο περιορισμός αυτός, σύμφωνα με τους δικαστές, είναι αντίθετος στις συνταγματικές επιταγές της ισότητας, του σεβασμού της αξίας του ανθρώπου, της ελεύθερης ανάπτυξης της προσωπικότητας, του σεβασμού της ιδιωτικής ζωής και της προστασίας του γάμου, της οικογένειας και της μητρότητας.

Μη νόμιμη κρίθηκε και η διάταξη που ορίζει ως προσόν για την εισαγωγή των υποψηφίων στη σχολή να έχουν, εκτός από την ελληνική ιθαγένεια, και εθνική καταγωγή. Οι σύμβουλοι Επικρατείας επικαλούνται το άρθρο 4 του Συντάγματος, που δεν επιτρέπει διακρίσεις των Ελλήνων ανάλογα με την εθνική καταγωγή.

...

Επίσης, παράνομες και ελλιπείς κρίθηκαν οι διατάξεις που προβλέπουν την πειθαρχική διαδικασία σε βάρος των φοιτητών της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων, αόριστη η ρύθμιση που αναφέρει ότι αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα «η προπαγάνδα που τείνει άμεσα ή έμμεσα στην υπονόμευση του πολιτεύματος», ενώ επτά διατάξεις κρίθηκαν εκτός νομοθετικής εξουσιοδότησης.

Ελευθεροτυπία

ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Καταρχην η διαρκεια φοιτησης ειναι 4 χρονια δηλαδη 8 εξαμηνα οπως και ολες οι σχολες αξιωματικων των Ε. Δ. Σκοπος της ΣΝΔ ειναι να παρεχει στους μαθητες της την καταλληλη ναυτικη και στρατιωτικη εκπαιδευση προκειμενου μετα την αποφοιτηση απο τη ΣΝΔ να επανδρωσουν επαξια το σωμα του Πολεμικου Ναυτικου. Η σχολη εχει δυο κατευθυνσεις αυτη του ΜΑΧΙΜΟΥ η του Μηχανικου. Οι πτυχιουχοι που αποφοιτουν απο την ΣΝΔ σταδιοδρομουν ως μονιμοι αξιωματικοι του Πολεμικου Ναυτικου. Υποχρεωτικα παραμενουν στο Ναυτικο για 12 χρονια. Μπορουν επισης να παρακολουθουν σχολες μεταπτυχιακου επιπεδου και εξειδικευσης η να εγγραφουν σε αλλες σχολες της Τριτοβαθμιας Εκπαιδευσης συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια. Μετα την αποχωρηση τους απο το Πολεμικο Ναυτικο μπορουν να εργαστουν ως Πλοιαρχοι η Μηχανικοι του Εμπορικου Ναυτικου. Η εκπαιδευση των δοκιμων περα απο την πρακτικη εκπαιδευση των καλοκαιρινων και ιδιαιτερα πολυημερων ταξιδιων οπου δυναται η ευκαιρια στους δοκιμους να κανουν στην πραξη οσα εμαθαν θεωρητικα μεσα συην ΣΝΔ, περιλαμβανει και καταδυσεις με υποβρυχια μικροτερης χρονικης διαρκειας βεβαια απο τον θερινο πλου αλλα και πτησεις με αεροσκαφη. Μετα το περας της σχολης οι δοκιμοι, πλεον τωρα Σημαιοφοροι ΠΝ εχουν επιλεξει ηδη που θα υπηρετησουν αναμεσα στα πλοια στολου επιφανειας η υποβρυχια, ειδικες δυμαμεις, η διαφορες αλλες μοναδες του Πολεμικου Ναυτικου.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΜΑΧΙΜΟΣ έγραψε:Καταρχην η διαρκεια φοιτησης ειναι 4 χρονια δηλαδη 8 εξαμηνα οπως και ολες οι σχολες αξιωματικων των Ε. Δ. Σκοπος της ΣΝΔ ειναι να παρεχει στους μαθητες της την καταλληλη ναυτικη και στρατιωτικη εκπαιδευση προκειμενου μετα την αποφοιτηση απο τη ΣΝΔ να επανδρωσουν επαξια το σωμα του Πολεμικου Ναυτικου. Η σχολη εχει δυο κατευθυνσεις αυτη του ΜΑΧΙΜΟΥ η του Μηχανικου. Οι πτυχιουχοι που αποφοιτουν απο την ΣΝΔ σταδιοδρομουν ως μονιμοι αξιωματικοι του Πολεμικου Ναυτικου. Υποχρεωτικα παραμενουν στο Ναυτικο για 12 χρονια. Μπορουν επισης να παρακολουθουν σχολες μεταπτυχιακου επιπεδου και εξειδικευσης η να εγγραφουν σε αλλες σχολες της Τριτοβαθμιας Εκπαιδευσης συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια. Μετα την αποχωρηση τους απο το Πολεμικο Ναυτικο μπορουν να εργαστουν ως Πλοιαρχοι η Μηχανικοι του Εμπορικου Ναυτικου. Η εκπαιδευση των δοκιμων περα απο την πρακτικη εκπαιδευση των καλοκαιρινων και ιδιαιτερα πολυημερων ταξιδιων οπου δυναται η ευκαιρια στους δοκιμους να κανουν στην πραξη οσα εμαθαν θεωρητικα μεσα συην ΣΝΔ, περιλαμβανει και καταδυσεις με υποβρυχια μικροτερης χρονικης διαρκειας βεβαια απο τον θερινο πλου αλλα και πτησεις με αεροσκαφη. Μετα το περας της σχολης οι δοκιμοι, πλεον τωρα Σημαιοφοροι ΠΝ εχουν επιλεξει ηδη που θα υπηρετησουν αναμεσα στα πλοια στολου επιφανειας η υποβρυχια, ειδικες δυμαμεις, η διαφορες αλλες μοναδες του Πολεμικου Ναυτικου.
Εύγε Αρχικελευστή(θα πώ εγώ) Μάχιμε. Σημαντικές πληροφορίες για τους ενδιαφερόμενους.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από kallitexnis »

μαχιμοσ έγραψε:αρχικελευστη;
Βάσει του βαθμού που έχεις στο φόρουμ και με γνώμονα ότι σ'αρέσει το π. Ν. σου απέδωσα τον αντίστοιχο βαθμό του αρχικελευστή στο π. Ν.
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Επικελευστης ειμαι στο ναυτικο. Αρχικελευστης θα ημουν αρχιλοχιας. Φιλε παντως σε ευχαριστω γιατι με εκανες ενα βαθμο ανωτερο.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΜΑΧΙΜΟΣ έγραψε:Επικελευστης ειμαι στο ναυτικο. Αρχικελευστης θα ημουν αρχιλοχιας. Φιλε παντως σε ευχαριστω γιατι με εκανες ενα βαθμο ανωτερο.
Συγνώμη. Δεν πρόσεξα ότι ήσουν επιλοχίας. Ε όπου να'ναι θα γίνεις... Γνωρίζω τις αντιστοιχίες...
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Μολις εγινα αρχιλοχιας.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από kallitexnis »

μαχιμοσ έγραψε:μολις εγινα αρχιλοχιας.
Το είδα... Πήρα το επιτελείο πριν λίγο...
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Ναι, επικοινωνισα και εγω ο ιδιος με τον κυσεα την περασα την κριση των επιλοχιων με θετικα σχολια.
tassaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από tassaros »

ΜΑΧΙΜΕ, απ' ότι είδα έχεις τρομερό ενδιαφέρον για την Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Θα ήθελα άμα ξέρεις οτιδήποτε επιπλέον Για το τι επικρατεί εκεί μέσα να το ποστάρεις. Ακούγονται πολά γενικά για τις στρατιωτικές σχολές (αρνητικά κυρίως) και δεν μπορώ να καταλάβω αν αξίζει ο κόπος τελικά (αν κ' προσωπικά δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια όσο ακούγονται... ).

(σκέφτομαι και εγώ για Ναυτικών Δοκίμων όσο και Ικάρων... )

Όποιος άλλος ξέρει κάτι θα τον παρακαλούσα να το γράψει...

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Εικόνα

ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Ναι Τασο εχω μεγαλο ενδιαφερον για την ΣΝΔ-ΜΑΧΙΜΟΣ για αυτο και δινω για τριτη συνεχης φορα Πανελληνιες. Φυσικα θα γραψουμε και αλλα πραγματα για την ΣΝΔ ΟΛΟΙ μας, συγκεκριμενα θελω να ποσταρω ενα ημερησιο προγραμμα σε μορφη pdf για να δεις την καθημερινοτητα μεσα στη σχολη, αλλα θα αγησει λιγο αυτο γιατι δεν θυμαμαι που τ χω συγγνωμη. Ακουγονται παρα πολλα αρνητικα για τον στρατο αλλα αν σου αρεσει πραγματικα ξεχασε τα ολα οπως και εγω. Πχ εγω φετος περασα μαθηματικος ολοι μου λενε να μην ξαναδωσω και με αποτρεπουν απο αυτην την επιλογη μου θυμιζοντας μου την καταντια του στρατου δυστυχως, οχι πως δεν γουσταρουν το στρατο συνεχεια για αυτον συζητανε. Συμπερασμα, αν το θελεις πραγματικα, το αγαπας, το ποθεις ΠΛΕΕ ΜΕΘ ΟΡΜΗΣ ΑΚΑΘΕΚΤΟΥ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης