Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
billys1991
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 12:41 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από billys1991 »

Γεια σας σε ολους καλη χρονια. Εκοψα την αναβολη 22 Δεκεμβριου για να μπω Μαρτιο. Γνωριζεις κανεις ποτε ποτε θα ξερω που και ποτε θα παρουσιαστω. Μου ειπαν οτι μεσω ιντερνετ θα ξερω νωριτερα.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Mparmpas »

Βιαζεσαι, ακομα δεν μπηκε η Α εσσο! Λογικα μεσα Φεβρουαριου θα ξερεις. Το χαρτι θα σου ερθει κανα 2 βδομαδες νωριτερα.
thanos_tsak
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2018 9:35 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από thanos_tsak »

Παιδιά γνωρίζει κανείς που μπορούμε να δουμε αν έχουμε προγραμματιστει με την Β εσσο; Εκοψα την αναβολη 27 Δεκέμβρη σε ΚΕΠ, δηλαδη μεσα στην προθεσμία αλλά πως μπορώ να σιγουρεψω οτι εχω προγραμματιστει; Στο site ακόμα δείχνει οτι έχω αναβολή για κύριες σπουδές. Δεν εχει ανανεωθεί ή παίζει να υπάρχει πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Μπορεί να άργησε και λίγο, μέχρι να τελειώσουν οι γιορτές και μέχρι να στείλει το ΚΕΠ τα χαρτιά στην στρατολογία μπορεί και να είναι φυσιολογικό που δεν ανανεώθηκε ακόμα, τσέκαρε μέσα του μήνα.

Είναι νωρίς να μάθεις αν θα μπεις από τώρα, κοίταζε το Site μετά τις 10 Φεβρουαρίου.

roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από roko »

MΟνο μεσω της στρατολογιας που ανηκεις. Ειναι ο μοναδικος ασφαλης και πιο αξιοπιστος τροπος, στο λεω απο την προσωπικη μου εμπειρια. Θα τους παρεις τηλεφωνο και θα τους πεις συγκεκριμενα τι θελεις.
Simosch
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2018 12:41 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Simosch »

Καλησπερα παιδια,29 Δεκεμβριου διεκοψα την αναβολη που ειχα απ τα ΚΕΠ και μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει πως πρεπει να μπω στην ιστοσελιδα :parousiasi.army.gr και να βαλω καποια πληροφοριακα στοιχεια...

θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικο αυτο

Σας ευχαριστω!

billys1991
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 12:41 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από billys1991 »

Καλησπερα. Ειχα παρει αναβολη λογω σπουδων. Ειχα περασει παιδαγωγικο αλλα μετα απο 2 χρονια την αφησα για να ερθω φαρμακευτικη στοεξωτερικο. Εκοψα την αναβολη 22.12 (μπαινω τωρα Μαρτιο) με το χαρτι απο το παιδαγωγικο επειδη ειμαι ακομη εγγεγραμμενος εκει. Μπηκα προσφατα να συμπληρωσω τα στοιχεια μ στην ιστιοσελιδα του αρμυ και εβαλα οτι το επαγγελμα μου ειναι φαρμακοποιος. Το θεμα εχει ως εξης: Στην ελλαδα οταν παρουν τα μαθηματα ορκιζονται και δινουν την αδεια ασκησεως στην Κυπρο. Εγω εχω παρει τα μαθηματα αλλα για να ορκιστεις πρεπει ν παρεις την αδεια ασκησεως. Μ μενουν δυο μαθηματα αλλα δεν ξερω αν προλαβω την ορκωμοσια. Αν παρω χαρτι οτι εχω περασει τα κανονικα μαθηματα της σχολης θα καταχθω υγειονομικο η θα υπαρχει καποιο προβλημα λογω του οτι εβαλα στην ιστιοσελιδα οτι ειμαι φαρμακοποιος. Ενα φιλαρακι μου που μπηκε περυσι μ ειπε οτι και να μην παρεις τα μαθηματα αδειας που σ μενουν θα μπω υγειονομικο. Ευχαριστω
@@lz9q3w

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από @@lz9q3w »



Η στρατολογία αναφέρει στην ιστοσελίδα της, ότι δίνεται η κάτωθι δυνατότητα σε όποιον επιθυμεί για κάποιον έκτακτο λόγο να καταταγεί άμεσα. Συγκεκριμένα:

"Υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσεις με αίτησή σου προς την πλησιέστερη Στρατολογική Υπηρεσία από την ημερομηνία που διακόπτεις την αναβολή σου μέχρι την τελευταία ημέρα του προηγούμενου μήνα από την κατάταξη, να καταταγείς με την πρώτη ΕΣΣΟ που καλείται. Η αίτησή σου διαβιβάζεται στη Διεύθυνση Στρατολογικού του οικείου Κλάδου των Ενόπλων Δυνάμεων, η οποία αποφασίζει σχετικά και σύμφωνα με τις υπηρεσιακές ανάγκες. "

Δηλαδή, κάποιος που θέλει να καταταγεί άμεσα με την Δ' ΕΣΣΟ του Ιουλίου, θα πρέπει να συμπληρώσει την ειδική αίτηση το αργότερο μέχρι τις 30 Ιουνίου;

NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από NikLz »

Καλησπέρα σας.

Ήταν να καταταγώ με την Β ΕΣΣΟ - Μάρτιος 2018 στο Στρατό ξηράς, αλλά πήρα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους διαρκείας μέχρι και ενός έτους. Είχα προηγουμένως ήδη πάρει αναβολή λόγω σπουδών.

Παρουσιάστηκα και στην επιτροπή απαλλαγών - Στρατιωτικό νοσοκομείο 401

Θέλω να διακόψω την αναβολή μου και να μπω τον Ιούλιο στο στρατό, ή γενικά το συντομότερο δυνατόν.

Πώς μπορώ να το κάνω αυτό; Λέω να πάω στη στρατολογική υπηρεσία στο Ρουφ να το αναφέρω.

Τι μπορώ να κάνω γενικώς; Γίνεται να μπω στο στρατό άμεσα και πώς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης88

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Δημήτρης88 »

Οχι δεν μπορείς άμεσα. Πρέπει να πας στην Στρατολογία της περιοχής σου με χαρτί γιατρού που να επιβεβαίωνει την βελτίωση καταστασής της υγείας σου και θα ξαναπεράσεις απο την επιτροπή απαλλαγών όταν βγουν οι ημερομηνίες.
afafs

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από afafs »

Όχι αρχηγέ, πρέπει να περάσουν 6 μήνες πρώτα και μετά κάνεις αίτηση στη στρατολογία και ζητάς επανεξέταση σωματικής ικανότητας.
ΤοΜαχημι

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από ΤοΜαχημι »

Καλησπέρα

Σχετικά με την διαδικασία άρση αναβολής, έχω μπερδευτεί λίγο γιατί στο σαιτ (και στο φορουμ) υπάρχουν 2 διαφορετικές κατηγορίες που δείχνουν διαφορετικά διαστήματα. Μήπως μπορεί να πει κάποιος πιο από τα δύο ισχύει;

Το ένα είναι αυτό

- Με την Α/ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος) : Από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτωβρίου
- Με τη Β/ΕΣΣΟ (Μάϊος) : Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου
- Με τη Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος) : Από 1 Φεβρουαρίου μέχρι 30 Απριλίου
- Με τη Δ/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) : Από 1 Μαΐου μέχρι 31 Ιουλίου

και το άλλο είναι αυτό

1. Με την Α'/ΕΣΣΟ (Ιανουάριος) -> Από 1 Σεπτεμβρίου Μέχρι 31 Οκτωβρίου Του προηγούμενου της κατατάξεως έτος
2. Με τη Β'/ΕΣΣΟ (Μάρτιος) -> Από 1 Νοεμβρίου Μέχρι 31 Δεκεμβρίου Του προηγούμενου της κατατάξεως έτος
3. Με την Γ'/ΕΣΣΟ (Μάιος) -> Από 1 Ιανουαρίου Μέχρι 28 Φεβρουαρίου Του έτους κατατάξεως (ή 29 Φεβρουαρίου Εφόσον το έτος είναι δίσεκτο)
4. Με τη Δ'/ΕΣΣΟ (Ιούλιος) -> Από 1 Μαρτίου Μέχρι 30 Απριλίου του έτους κατατάξεως
5. Με την Ε'/ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) -> Από 1 Μαΐου Μέχρι 30 Ιουνίου Του έτους κατατάξεως
6. Με τη ΣΤ'/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) -> Από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατατάξεως

Επίσης, αν κάποιος θέλει να κάνει άρση αναβολής, μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε ΚΕΠ (ή ΣΓ) να την κάνει ή μόνο σε εκείνο που είναι της πόλης του; Για παράδειγμα, εγώ που είμαι από Γιάννενα αλλά μένω, πρέπει να πάω στα Γιάννενα ή μπορώ να πάω σε κάποιο της Αθήνας;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Mparmpas »

Το 2ο. Οι ΕΣΣΟ εχουν γινει 6 ανα χρονο εδω και πολλα χρονια. Νομιζω σε οποιοδηποτε ΚΕΠ μπορεις.

Επαναλαμβανω κατι που εχει γραφτει απειρες φορες, η Ε και η ΣΤ ΕΣΣΟ γεμιζουν πολυ πολυ

γρηγορα οποτε βιαστειτε να προλαβετε.

Nikos

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα παιδιά. Έκοψα την αναβολή μου 30 Απριλίου (δηλαδή τελευταία μέρα διορίας για την Δ´ ΕΣΣΟ) και στο stratologia.gr γράφει ότι είμαι υπόχρεος με την Δ´ ΕΣΣΟ πλην όμως δεν έχει ακόμα καθοριστεί ο τόπος και η ημέρα που πρέπει να παρουσιαστώ. Υπάρχει περίπτωση να μείνω «εξω» και να έχει κλείσει η Δ´ ΕΣΣΟ νωρίτερα; Να το ξερω αν ειναι να κανω το προγραμμα μου. Επισης να ρωτησω. Απο τον Μαρτιο οσοι εχουν παρει αναβολη για λογους υγειας και ειναι απο Αθηνα παρουσιαζονται Θηβα. Εκει πας απλα να κριθει η ικανοτητα σου και σε στελνουν αλλου ή μενεις μεχρι να ορκιστεις; Μπορω να ελπιζω οτι μετα θα παω σε καποια μοναδα κοντα στη Θηβα ή με περιμενει παραμεθωριος; (Το προβλημα υγειας μου το εχω ξεπερασει) Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε τυχον απαντηση.
DKZ

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από DKZ »

Νικο το ιδιο λεει και σε εμενα, αρα ειμαστε προγραμματισμενοι με την Δ' ΕΣΣΟ και αναμενουμε απλα την εγκυκλιο με την ημερομηνια. Εαν εισαι εξ'αναβολης για λογους υγειας θα παραμεινεις Θηβα μεχρι την ορκομωσια (25 μερες), για το μετα δεν γνωριζω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης