Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά γεια σας!
Θα μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά για διακοπή αναβολής;

Έχω κανονικά εως τις 31/12/2012, αλλά πλέον αφού τελείωσα τέλη 2007 σπουδές και δε προέκυψε κάποιο μεταπτυχιακό ενδιάμεσα, επιθμώ να διακόψω αναβολή.

Το ζήτημα είναι ότι δε βρίσκω το χαρτί της αναβολής(κάπου το χω χωσει, πάνε 6 χρόνια τώραΕικόνα ), αλλά έχω φυσικά το αντίγραφο πτυχίου και το αποδεικτικό κατάθεσης-αποστολής του δελτίου απογραφής.

Θέλω επίσης να μου προτείνετε αν αξίζει να διακόψω την αναβολή αυτή τη περίοδο, δεδομένου των φημών περί 9μηνου(ούτε κρύο, ούτε ζέστη για μένα), της 'καταλληλότητας' της σειράς Μαίου και επειδή έχω στην άκρη του μυαλού μου το μεταπτυχιακό, ποιό σώμα είναι πιο κομπλέ στη δυνατότητα για άδειες...

Αξίζουν από την άλλη οι ειδικές δυνάμεις ως προς το όνομα αλλά και τη μοριοδότηση; Είμαι 1,93 και 87 κιλά σε βάρος, με μυωπία 0,5 με 0,8,50 κοιλιακοί,35 κάμψεις, τρέχω 10 και 15 χλμ σε αξιοπρεπείς χρόνους...

Βέβαια δε τραβάω ζόρι γιατί α)έχω ήδη 'χάσει' στρατιωτικά 1 χρόνο, από τότε που τελείωσα τη σχολή, β) Μάιο 2009 με Μάιο 2011= 2 ευκαιρίες για Π. Μ. Σ. γ) δε ξέρω κατά πόσο προλαβαίνω γιατί η προθεσμία από ότι είδα λήγιε στις 31/1...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις! Εικόνα
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »


Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση... Η διακοπή της αναβολής πρέπει υποχρεωτικά να γίνει στο στρατολογικό γραφείο του νομού που ανήκει κανείς ή μπορεί να γίνει και σε κάποιο άλλο στρατολογικό γραφείο; Ευχαριστώ

maniac
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 4:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από maniac »

Καλησπερα σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω, τι χρειαζομαι για να διακοψω την αναβολη μου. Ειμαι ακομα φοιτητης ομως επιθυμω να διακοψω την αναβολη και να παω στρατο.
Ευχαριστω πολυ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από yandr »

«ΟΧΙ» ΣΤΗ διακοπή των αναβολών στράτευσης για σπουδές μετά την ηλικία των 24- 25 χρονών λένε ΠΑΣΟΚ και Νεολαία ΣΥΝ, μετά το από τηλεοράσεως άνοιγμα του σχετικού θέματος από τον υπουργό Άμυνας Ευάγγ. Μεϊμαράκη.

Παράλληλα, από τις δύο πλευρές όπως και από άλλους φορείς επισημαίνεται ότι η μείωση της θητείας στον Στρατό Ξηράς από 12 σε 9 μήνες είναι αναγκαία μεν, αλλά μπορεί να γίνει μόνο αν προηγηθεί αλλαγή της δομής των Ενόπλων Δυνάμεων και μειωθεί ο αριθμός των στρατοπέδων.

«Ο περιορισμός των αναβολών με κατάταξη μέχρι την ηλικία των 24 ετών είναι εθνικά επιζήμιος και επικίνδυνος για την επιστημονική και επαγγελματική εξέλιξη των νέων όσο και για την προοπτική ανάπτυξης της χώρας», δήλωσε χθες η πολιτική εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Εθνικής Άμυνας Βάσω Παπανδρέου και κάλεσε την κυβέρνηση «να μη συμπεριλάβει το ευαίσθητο θέμα της θητείας στην εξυπηρέτηση μικροκομματικών σκοπιμοτήτων».

ΤΑ ΝΕΑ
fanopsaro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 12:15 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από fanopsaro »

Sorry απο τους mod's που ανοιγω νέο θέμα. Αν χρειαστεί ας το μεταφέρουν.

Η ερώτηση μου είναι: Με την διακοπή της αναβολής, έπρεπε να μου δώσουν κάποιο χαρτί εκείνη την ώρα; Η έστω να μου στείλουν κάτι σπίτι; Δε μιλάω για το χαρτί της κατάταξης.Εικόνα

Ένας φίλος μου είπε οτι του έδωσαν ένα χαρτί εκείνη την ώρα. Δεν μου έδωσαν τίποτα εμένα.Εικόνα
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα!

Πήγα σαν καλό παιδί στις 15 Ιανουαρίου και έκανα αίτηση διακοπής της αναβολής μου, προκειμένου να παρουσιαστώ το Μάιο. Δε μου έδωσαν κάποιο αριθμό πρωτοκόλλου, γιατί είχαν χαλάσει λέει οι υπολογιστές.
Στις 27 Ιανουαρίου ξαναπήγα και κατέθεσα ένα αντίγραφο του πτυχίου μου, για το οποίο μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου. Παράλληλα, πήγα μέσα στο γραφείο και έβαλα τον φαντάρο εκεί να ψάξει στον υπολογιστή για τις αιτήσεις της 15ης Ιανουαρίου, ώστε να μου πει τον αριθμό πρωτοκόλλου που δεν είχα λάβει, και μου είπε ότι δεν βρίσκει κάτι, αλλά να μην ανησυχώ γιατί αποκλείεται να έχει χαθεί η αίτησή μου και απλά μπορεί να μην έχει πρωτοκολληθεί ακόμα.

Κάνω λοιπόν κι εγώ αίτηση για ένα πιστοποιητικό τύπου Α, το οποίο με ημερομηνία έκδοσης 12 Φεβρουρίου 2009 (δηλαδή περίπου ένα μήνα μετά την αίτηση διακοπής της αναβολής μου) , δεν αναφέρει ότι την έχω διακόψει.

Και ερωτώ εγώ: Τι να κάνω; Είναι λογικό αυτό που συμβαίνει, να μην αναφέρεται δηλαδή τίποτα στο πιστοποιητικό; Πώς μπορώ εγώ να βεβαιωθώ ότι όντως θα μπω το Μάιο και δεν έχουν χάσει την αίτησή μου, και να μου λένε μετά "τώρα δε γίνεται, έλα τον Αύγουστο";

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
fanopsaro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 12:15 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από fanopsaro »

Τι είναι το πιστοποιητικό τύπου Α; Κ εμένα δεν μου έδωσαν τίποτα! Ούτε αριθμό πρωτοκόλλου. Δεν ξερω φίλε... Κ εγω στα ίδια είμαι... Ας μας βοηθήσουν κάποιοι γνωστες.

Πήρα στη στρατολογία τηλ. Τώρα και μου είπανε ότι το πιστ. Τύπου Α δε στο δίνουν έτσι. Πρέπει να το ζητήσεις αν το θέλεις και το χρειάζεσαι και στο δίνουν μετά. Δεν κατάλαβα τι χρειάζεται όμως αυτό το χαρτιΕικόνα Για μετάταξη;
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Για το πιστοποιητικό τύπου Α κάνεις αίτηση και το παίρνεις μετά. Γίνεται και μέσω ΚΕΠ.
Εγώ πήρα το πιστοποιητικο αυτό σήμερα, με ημερομηνία έκδοσης 12 Φεβρουαρίου, και δεν αναφέρει πάνω ότι έχω κόψει την αναβολή. Αυτή είναι και η απορία μου, σωστά δεν το αναφέρει, ή να ανησυχώ;
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Το πιστοποιητικό τύπου Α είναι ένα πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Λέει πάνω τα στοιχεία σου, πότε πήρες αναβολή, μέχρι πότε ισχύει κλπ.
Δεν χρειάζεται κάπου επίσημα, αλλά αν θέλεις να βάλεις κάποιο βύσμα, τότε συνήθως του δίνεις αυτό το πιστοποιητικό για να σε βρει.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από ILARXOS »

Πάντω εμένα στο πιστ. Τύπου Α' που είχα πάρει 23ΑΥΓ2006, λέει επακριβώς:

2006 27 ΙΟΥΛ : Διέκοψε την αναβολή του υποχρεούμενος για κατάταξη με την 2006 Δ' ΕΣΣΟ

alekaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από alekaras »

Παιδιά, κατ' αρχάς να εκφράσω τα θερμότερα συγχαρητήρια μου σε εσάς για όλη αυτή την υπέροχη δουλειά που έχετε κάνει.
Σήμερα, λοιπόν, βρέθηκα στα τιμημένα γραφεία του Ρουφ για να διακόψω την αναβολή μου και να μπω με τη σειρά του Αυγούστου!
Είδα ότι παρόμοια απορία με την ακόλουθη δικιά μου διατυπώθηκε και παραπάνω, δηλαδή κατά πόσο θα έπρεπε σήμερα να μου δώσουν κάποιο χαρτί (με αριθμό πρωτοκόλλου κλπ); Επίσης, το περίφημο πιστοποιητικό τύπου Α πώς και πότε μπορώ να το αναζητήσω;
περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.
με το καλό να παρουσιαστούμε και καλή θητεία να έχουμε.
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παίδες κι από μένα... ΄

Ήρθε κι η δική μου ώρα να διακόψω την αναβολή μου και να με πάρει, λογικά τον Νοέμβρη, η Μητέρα Πατρίδα...

Η ερώτηση μου, όπως κι άλλων παιδιών, είναι η εξής : Τελικά θα πάρω κάποιο χαρτί αποδεικτικό της διακοπής της αναβολής μου αυριό ; Ή θα φύγω με τα χέρια άδεια ;Εικόνα

Τέλος, το πιστοποιητικό τύπου Α θα το ζητήσω εκείνη την ώρα; Κι αν ναι, πότε περίπου θα το πάρω ;

Ευχαριστώ πολύ !Εικόνα

Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα και συχαρητηρια για το site. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Επιθυμώ να μπω το Νοέμβριο στο στρατό και πρέπει να διακόψω την αναβολή που είχα πάρει λόγω μεταπτυχιακού, επειδή βρίσκομαι εξωτερικό είναι δυνατόν αυτό να το κάνει κάποιο συγγενικό μου προσωπο ή πρέπει υποχρεωτικά να το κάνω εγώ. Επίσης αν κατάλαβα καλά από αλλη ερώτηση που είδα παραπάνω, χρειάζεται να καταθέσω και το πτυχίο (το μεταπτυχιακό) για να κόψω την αναβολή μου το οποίο όμως μέχρι τον Ιούλιο δε θα το εχω. Αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να καταθέσεις πτυχίο.

Λογικά μπορεί να διακόψει την αναβολή σου συγγενικό πρόσωπο με σχετική εξουσιοδότηση, αλλά καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιο στρατολογικό γραφείο.
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες