Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
vagolis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 9:59 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από vagolis »

Σιγουρα; κυπρο υπηρετησες;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν υπηρέτησα κύρπο. Δεν κόβεται αναβολή για λόγους υγείας. Υποτίθεται ότι για να την πάρεις έχεις πρόβλημα και οι γιατροί πιστεύουνε ότι μετά από αυτό το χρονικό διάστημα θα είσαι καλά
ge0rgio

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από ge0rgio »

Greek_Army έγραψε:Όταν πας να κόψεις την αναβολή θα κάνεις και μια αίτηση για πιστοποιητικό τύπου Α εκεί θα λέει σε ποιο σώμα ανήκεις

Πείρα σήμερα το πιστοποιητικό αλλά δεν λέει σε πιο σώμα ανήκω έχει μόνο το Σ. Α μπορέσει να γίνει μετάταξη με αυτό μόνο
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δήλωσες ότι το θέλεις για προσωπική χρήση κάνει. Αλλά πρόσεξε μόνο με το αυθεντικό γίνεται μετάταξη όχι με φωτοτυπία
ge0rgio

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από ge0rgio »

Όταν έκανα αίτηση για να το πάρω δεν με ρώτησε για πιο λόγο το θέλω απλώς συμπλήρωσα ένα χαρτί και την επόμενη ήταν έτοιμο άμα έλεγα για προσωπική χρήση θα έγραφε κάτι άλλο επάνω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι μάλλον θα το υπέθεσε
Par1s

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Par1s »

Πήγα σήμερα και έκανα την διακοπή και αίτηση για τον Αύγουστο και μου είπαν ότι το πιθανότερο είναι να φύγω τότε. Τους εδωσα το απολυτηριο λυκειου αλλα δεν μου ζητησαν τιποτα αλλο. Θα μου ζητησουν αργοτερα?
Grg85

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Grg85 »

Καλησπέρα σε όλους σας... Μια ερώτηση θέλω να κάνω, και αν είμαι off-topic, παρακαλώ να με παραπέμψετε στο κατάλληλο μέρος με κάποιο link.

Από βδομάδα θα πάω να διακόψω την αναβολή μου για να φύγω Νοέμβριο. Είμαι φοιτητής και θα διακόψω τις σπουδές μου για να κάνω μετά από την θητεία μου την πρακτική άσκηση (ώστε να υπάρχει το ενδεχόμενο, έστω και ελάχιστο, να παραμείνω στην εταιρεία ως εργαζόμενος).

Μπορείτε να μου πείτε τι δικαιολογητικά χρειάζομαι όταν θα πάω στη στρατολογία;
Κάποιο χαρτί/βεβαίωση από το ΤΕΙ για παράδειγμα;

Σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση σας και καλό καλοκαίρι!

Υ. Γ: Όσο για την φήμη για αύξηση της θητείας, αναμένουμε όλοι κάτι επίσημο.

GeorgeN

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από GeorgeN »

Καλησπέρα κι από εμένα! Υπέροχο το σιτε και πολύ χρήσιμο.
Ήταν να μπω το 2008, αλλά πήρα αναβολή μέχρι το 2012 λόγω του ότι έμεινα στο ΤΕΕ (τώρα επαλ) σε μια τάξη, και έπρεπε να την τελειώσω. Την τελείωσα μια χαρά και εφόσον είχα ακόμα περιθώρειο, γράφτηκα σε ένα ΙΕΚ δημόσιο.2 χρόνια,4 εξάμηνα, πέρασαν κι αυτά τσάκα-τσάκα. Λέω να κόψω την αναβολή αυτές τις μέρες ώστε να μπω στην σειρά του Νοέμβρη.

Ερωτήσεις:
Προλαβαίνω την σειρά του Νοέμβρη;
Να πάρω το απολυτήριο του ΤΕΕ, αλλά και το πτυχίο του ΙΕΚ μαζί μου στην στρατολογία;(Στο χαρτί για την αναβολή δεν αναφέρει τίποτα για το ΙΕΚ αν και νομίζω ότι θα μου χρησιμεύσει αν το δείξω. Είναι γραφιστικής, δε παίζει να μπω σε κάποιο γραφείο; )
Επίσης δε βρίσκω το παλιό χαρτί κατάταξης πουθενά. Αν και δε το αναφέρει στο σχετικό άρθρο που έχετε στο site, πιστεύω θα ήταν χρήσιμο. Υπάρχει περίπτωση να το κρατήσαν στην στρατολογία όταν πήγα για την αναβολή; Πραγματικά δε θυμάμαι καθόλου.
Υπόλοιπα:
Το χαρτί χορήγησης της αναβολής
Απολυτήριο του ΤΕΕ σίγουρα
Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ

Σχετικά με αυτό
"Αποδεικτικό συμπλήρωσης - Κατάθεσης δελτιού απογραφής"
Είδα στο άρθρο σχετικά με τα χαρτιά της ζωής μας στον στρατό, για το δελτίο απογραφής. Είμαι σίγουρος οτι δεν είχα/έχω τέτοιο χαρτί (/thiteia/apografi.asp), αλλά δεν θυμάμαι αν συμπλήρωσα τέτοιο χαρτί όταν πήγα για την αναβολή. Μήπως το κράτησαν στην στρατολογία και αυτό;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

GeorgeN έγραψε:Καλησπέρα κι από εμένα! Υπέροχο το σιτε και πολύ χρήσιμο.
Ήταν να μπω το 2008, αλλά πήρα αναβολή μέχρι το 2012 λόγω του ότι έμεινα στο ΤΕΕ (τώρα επαλ) σε μια τάξη, και έπρεπε να την τελειώσω. Την τελείωσα μια χαρά και εφόσον είχα ακόμα περιθώρειο, γράφτηκα σε ένα ΙΕΚ δημόσιο.2 χρόνια,4 εξάμηνα, πέρασαν κι αυτά τσάκα-τσάκα. Λέω να κόψω την αναβολή αυτές τις μέρες ώστε να μπω στην σειρά του Νοέμβρη.

Ερωτήσεις:
Προλαβαίνω την σειρά του Νοέμβρη;
Να πάρω το απολυτήριο του ΤΕΕ, αλλά και το πτυχίο του ΙΕΚ μαζί μου στην στρατολογία;(Στο χαρτί για την αναβολή δεν αναφέρει τίποτα για το ΙΕΚ αν και νομίζω ότι θα μου χρησιμεύσει αν το δείξω. Είναι γραφιστικής, δε παίζει να μπω σε κάποιο γραφείο;)
Επίσης δε βρίσκω το παλιό χαρτί κατάταξης πουθενά. Αν και δε το αναφέρει στο σχετικό άρθρο που έχετε στο site, πιστεύω θα ήταν χρήσιμο. Υπάρχει περίπτωση να το κρατήσαν στην στρατολογία όταν πήγα για την αναβολή; Πραγματικά δε θυμάμαι καθόλου.
Υπόλοιπα:
Το χαρτί χορήγησης της αναβολής
Απολυτήριο του ΤΕΕ σίγουρα
Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ

Σχετικά με αυτό
"Αποδεικτικό συμπλήρωσης - Κατάθεσης δελτιού απογραφής"
Είδα στο άρθρο σχετικά με τα χαρτιά της ζωής μας στον στρατό, για το δελτίο απογραφής. Είμαι σίγουρος οτι δεν είχα/έχω τέτοιο χαρτί (/thiteia/apografi.asp), αλλά δεν θυμάμαι αν συμπλήρωσα τέτοιο χαρτί όταν πήγα για την αναβολή. Μήπως το κράτησαν στην στρατολογία και αυτό;


Αν κόψεις την αναβολή σου μέχρι 31 ιουλίου θα μπεις με την σειρά του Νοεμβρίου, τα χαρτιά των σπουδών πάρτα και τα 2 και του ΤΕΕ και από την σχολή αλλά για γραφείο που λες αυτό θα γίνει όταν παρουσιαστείς θα το έχεις μαζί σου, το παλιό χαρτί κατάταξης το κρατήσανε όταν πήγες και πήρες αναβολή βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ δεν χρειάζεται. Χαρτί σπουδών και ταυτότητα χρειάζεται
Yorgos

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Yorgos »

Καλησπερα παιδια! Ωραιο το forum σας και χρησιμο!

Ηθελα να ρωτησω το εξης που με αφορα:

Ειμαι στο τελευταιο σταδιο των σπουδων μου και συγκεκριμενα στην εκπονηση της διπλωματικης. Θελω να μπω στρατο το Νοεμβρη και γι' αυτο σκεφτομαι να κοψω την αναβολη μου αυτες τις μερες. Ομως αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα εχω τελειωσει με τη διπλωματικη ως τοτε. Ειμαι στην αρχη ακομη και δεν μπορω να κανω μια ακριβη εκτιμηση του ποσο χρονο θα χρειαστει.

Αν λοιπον κοψω τωρα την αναβολη, αλλα αργοτερα, καποια στιγμη π. Χ. Τελη Σεπτεμβρη, διαπιστωσω οτι τελικα δεν προλαβαινω θα εχω τη δυνατοτητα να την παρω πισω;

Ευχαριστω για τη βοηθεια.
Άβαταρ μέλους
dvlc
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από dvlc »

Καλησπερα!
εχω αναβολη εως το 2012 αλλα τελειωσα την σχολη μου και θελω να την διακοψω να ξεμπερδευω!
Ξερει κανεις ποτε πρεπει να παω στο ρουφ να την διακοψω ωστε να μπω τον Νοεμβριο;
και τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου;
ευχαριστω!Εικόνα
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvlc την Κυρ Ιούλ 11, 2010 10:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Yorgos έγραψε:Καλησπερα παιδια! Ωραιο το forum σας και χρησιμο!

Ηθελα να ρωτησω το εξης που με αφορα:

Ειμαι στο τελευταιο σταδιο των σπουδων μου και συγκεκριμενα στην εκπονηση της διπλωματικης. Θελω να μπω στρατο το Νοεμβρη και γι' αυτο σκεφτομαι να κοψω την αναβολη μου αυτες τις μερες. Ομως αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα εχω τελειωσει με τη διπλωματικη ως τοτε. Ειμαι στην αρχη ακομη και δεν μπορω να κανω μια ακριβη εκτιμηση του ποσο χρονο θα χρειαστει.

Αν λοιπον κοψω τωρα την αναβολη, αλλα αργοτερα, καποια στιγμη π. Χ. Τελη Σεπτεμβρη, διαπιστωσω οτι τελικα δεν προλαβαινω θα εχω τη δυνατοτητα να την παρω πισω;

Ευχαριστω για τη βοηθεια.


Δυνατότητα να την πάρεις πίσω όχι. Αλλά μπορείς να ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους η οποία είναι 3μήνες
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

dvlc έγραψε:Καλησπερα!
εχω αναβολη εως το 2012 αλλα τελειωσα την σχολη μου και θελω να την διακοψω να ξεμπερδευω!
Ξερει κανεις ποτε πρεπει να παω στο ρουφ να την διακοψω ωστε να μπω τον Νοεμβριο;
και τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου;
ευχαριστω!Εικόνα
...


Μαζί σου πρέπει να έχεις την ταυτότητα και το πτυχίο σου μέχρι 31 ιουλίου είναι η προθεσμία για τον νοέμβριο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες