Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
P.F.

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από P.F. »

Υπηρετούν ναύτες στα υποβρύχια;
Λακβίρ

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Λακβίρ »

Ρε φιλε εγω δεν ξερω καν ποτε μπαινωΕικόνα
Νίκος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα σε μια βδομάδα παρουσιαζομαι και έχω μια ερώτηση, έχω τέσσερις μήνες υπηρεσία ως δόκιμος αξιωματικός σε δεξαμενόπλοιο αλλά σχολή δεν έχω τελειώσει λόγω υπηρεσία και χρωστουμενων μαθημάτων, αν πάω σε πολεμικό πλοίο για τη θητεία θα πάρω καθόλου θαλάσσια υπηρεσία; Σαν μόρια όχι για να με βοηθήσει στο πτυχίο ξέρω ότι μόνο από εμπορικό πλοίο γίνεται αυτο. Επειδή έχω ένα βύσμα πολιτικό μήπως γίνεται να μπω σεα χωρίς πτυχίο, αν και από ότι έχω ψάξει δε παίζει καν.
Εις Έλλην

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Εις Έλλην »

Καλησπέρα, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα σχετικώς με τους βαθμούς ενός στρατεύσιμου στο ΠΝ. Εάν της θητείας έχουν προηγηθεί σπουδές, ο στρατεύσιμος μπορεί από ναύτης να αναβαθμιστεί σε κελευστή; Στην περίπτωση του πατέρα μου συνέβη, όμως έκτοτε έχουν περάσει πολλά έτη και οι κανονισμοί έχουν αλλάξει εντελώς.
Άβαταρ μέλους
gramm
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 12:59 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από gramm »

Ο βαθμός του στρατεύσιμου κελευστή έχει καταργηθεί πολλά χρόνια τώρα. Αυτό που ισχύει τώρα είναι το εξής :

Όσοι έχουν τελειώσει ΑΕΝ πλοιάρχων μπορούν να γίνου έφεδροι σημαιοφόροι

Όσοι έχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, όσοι έχουν τελειώσει ΑΕΝ μηχανικών καθώς και όσοι έχουν τελειώσει ΑΕΝ πλοιάρχων και δεν επιθυμούν να γίνουν έφεδροι σημαιοφόροι γίνονται στρατεύσιμοι δίοποι

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από apricot99 »

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορει καποιος να κανει την θητεια του στα υποβρυχια (papanikolis class,Okeanos class etc.) του πολεμικου ναυτικου η εαν υπερετουν μονο μονικοι (ΕΠΟΠ);
Επισηε εαν καποιος εχει κανει θητεια στα υποβρυχια και θελει να μας πει λιγα λογια ευκπροσδεκτος :)
Ethelontis

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Ethelontis »

Όχι στα υποβρύχια πλέον πάνε μόνο στελέχη. Ακόμα και οι ΕΠΟΠ περνάνε τη σχολή υποβρυχίων στο βαθμό του κελευστή δηλαδή στα 6-7 χρόνια υπηρεσίας.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από IASON »

Εχει κανεις εμπειρια απο την θητεια στο Ναυτικο με διπλωμα ΑΕΝ; Τι επιλογες υπαρχουν γενικα σε Αθηνα και νησια?
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από apricot99 »

IASON έγραψε: Δευ Απρ 24, 2023 11:27 pm Εχει κανεις εμπειρια απο την θητεια στο Ναυτικο με διπλωμα ΑΕΝ; Τι επιλογες υπαρχουν γενικα σε Αθηνα και νησια;
Ενα παιδι που ειναι υποπλοιαρχος μου ειπε οτι ειναι αναγκαστηκο να δηλωσεις το διπλωμα ΑΕΝ και θα πας σαν Σημαιοφόρος Επίκουρος Αξιωματικός (ΣΕΑ αντιστοιχει στους ΔΕΑ στρατο ξηρας). Αρα λογικα κανεις και 17 μηνες αντι 12μηνο γιατι θα εισαι εφεδρος αξιωματικος.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από IASON »

Για το διπλωμα το ξερω (βεβαια δεν ειναι υποχρεωτικο, αν θες το καταθετεις, εμενα αρχικα με ειχαν για στρατο ξηρας), αλλα 14 μηνες δεν ηταν η θητεια; Αλλαξε παλι στους 17;
Επισης καποιος μου ειχε πει οτι υπαρχουν επιλογες αναλογα που θες να υπηρετησεις στο ναυτικο! Πχ αν θες σε πλοιο κανεις 14 μηνες (απο οσο ξερω), αν θες σε ρανταρ κανεις 12 κλπ δεν ξερω τι ισχυει βεβαια! Γιατι το παιδι αυτο ειχε κανει την θητεια του το 13 οποτε δεν ξερω τι εχει αλλαξει απο τοτε!
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από apricot99 »

IASON έγραψε: Πέμ Μάιος 04, 2023 5:36 pm Για το διπλωμα το ξερω (βεβαια δεν ειναι υποχρεωτικο, αν θες το καταθετεις, εμενα αρχικα με ειχαν για στρατο ξηρας), αλλα 14 μηνες δεν ηταν η θητεια; Αλλαξε παλι στους 17;
Επισης καποιος μου ειχε πει οτι υπαρχουν επιλογες αναλογα που θες να υπηρετησεις στο ναυτικο! Πχ αν θες σε πλοιο κανεις 14 μηνες (απο οσο ξερω), αν θες σε ρανταρ κανεις 12 κλπ δεν ξερω τι ισχυει βεβαια! Γιατι το παιδι αυτο ειχε κανει την θητεια του το 13 οποτε δεν ξερω τι εχει αλλαξει απο τοτε!
Η θητεια σαν ΔΕΑ ειναι 5 μηνες παραπανω αρα στον στρατο ξηρας οταν ηταν 9μηνο ηταν 14 μηνες (9+5). Τωρα που εγινε και εκει 12μηνο εινια 17 μηνες, ναυτικο και αεροπορεια παντα 17μηνο ηταν. Και ναι απο οσο ξερω εαν υπηρετησεις σε πλοια εινια λιγοτερο διαστημα (οπως και εαν πας παραμεθωριο επισης).
caucasian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2023 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από caucasian »

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις σχετικά με τη θητεία στο ΠΝ αλλά για να μην σας φανούν αυτιστικές πρώτα θα σας εξηγήσω την κατάσταση μου. Είμαι 20 χρονών και θα μπω στο ναυτικό με τη Δ' ΕΣΣΟ τον Νοέμβριο. Πριν ενάμιση χρόνο δήλωσα ναυτικό στην απογραφή με σκοπό να υπηρετήσω στα ΟΥΚ καθώς επιβεβαίωσα απο πολλούς στρατιωτικούς και άτομο που είναι στα ΟΥΚ ότι παίρνουν κληρωτούς. Εν τέλει κατανεμηθηκα στο ναυτικό. Ύστερα απο περισσότερο ψάξιμο συνειδητοποίησα ότι το να βγάλω το σχολείο δεν θα ήταν ρεαλιστικό καθώς η διοίκηση προτιμά για αυτονόητους λόγους μόνιμους. Επιπλέον έχασα και την ΕΣΣΟ καθώς γνωρίζω ότι στα ουκ παίρνουν μόνο Σεπτέμβριο και Γενάρη. Μετά σκέφτηκα πως επειδή θέλω να υπηρετήσω στις ειδικές Δυνάμεις έστω κάπου ότι καλό θα ήταν να αλλάξω σώμα και να πάω πεζικό μπας και μπω σε κάποιες απο τις ειδικές δυνάμεις εκεί για να πάρω και την μοριοδωτηση και κάνω κάποια "σοβαρή" ο θεός να την κάνει στη δυσλειτουργική χώρα μας εκπαίδευση (ξέρω προφανώς απο εσάς και πολλά άλλα άτομα ότι πέραν των ουκ καλή εκπαίδευση στον ελληνικό στρατό δεν γίνεται για κληρωτούς ούτε καν στις ΕΔ). Είμαι λίγο πιεσμένος λοιπόν απ' ότι φαίνεται. Επίσης απ' ότι κατάλαβα επικρατεί μια έτσι "ομοφυλόφιλη" κουλτούρα στο ναυτικό (που είναι και το στερεότυπο για όλα τα ναυτικά στη δύση δυστυχώς) χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον θεσμό του ή το προσωπικό του και την σημασία του για την χώρα μας και ότι όπως και στο πεζικό και στην αεροπορία δεν γίνεται καμία εκπαίδευση, παρά μόνο αγγαρείες και δεν σου δίνουν καν και όπλο! Είναι γενικότερα χαλαρουιτα και καταλαβαίνω ότι αυτό το αραγμα αρέσει σε πολλούς απο εσάς και σεβαστό από μεριάς μου, όμως εγώ δεν το προτιμώ και δεν θα ήθελα καθόλου να κυλάει έτσι η ζωή μου, θέλω να είμαι δραστήριος σαν άνθρωπος και μου αρέσει ο στρατός και η σωματική εκπαίδευση. Σύμφωνα με τα παραπάνω να θέσω τις εξής ερωτήσεις:

1) Γίνεται να αλλάξω από ναυτικό σε πεζικό;(είχα δε σε ανάρτηση για τις ειδικές δυνάμεις ότι είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο και γι αυτό και έχω κάνει ήδη γραπτό αίτημα στη στρατολογία ότι θέλω να μεταφερθώ όμως το ερώτημα μου είναι αν αυτό θα είναι αρκετό ή αν θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω)

2) Αν και εφόσον δεν γίνεται ποια θα ήταν η πιο "μάχιμη" να το πούμε μονάδα του Ναυτικού ώστε τουλάχιστον να γίνεται κάποια εκπαίδευση έστω κάτι λίγο τρέξιμο καμιά κάμψη το οτιδήποτε. Έχω ακούσω για την βάση ελικοπτέρων στον Μαραθώνα. Υπάρχει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως ζητάω να πάω εκεί;

3) Στα πλοία γίνεται κάποια σοβαρή εκπαίδευση;

4) Εφόσον έχασα το χειμερινό σχολείο των ουκ θα μπορέσω να μπω στο καλοκαιρινό που ξεκινάει δύο μήνες αφού μπω δηλαδή τον Γενάρη;

5) Αν τίποτα απο τα παραπάνω δυστυχώς δεν γίνεται θα έχω τουλάχιστον έστω κάποιον ελεύθερο χρόνο στην θητεία μου έστω να κάνω λίγο τρέξιμο στο στρατόπεδο, καμιά κάμψη καμιά έλξη το οτιδήποτε δηλαδή, θα υπάρχουν γυμναστήρια ή εγκαταστάσεις ή κάποιος χώρος ή έστω χρόνος;

Ζήτω συγνώμη που κούρασα τα μάτια σας, ήθελα να γίνω σαφής. Ευχαριστώ όποιον μου απαντήσει.
caucasian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2023 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από caucasian »

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις σχετικά με τη θητεία στο ΠΝ αλλά για να μην σας φανούν αυτιστικές πρώτα θα σας εξηγήσω την κατάσταση μου. Είμαι 20 χρονών και θα μπω στο ναυτικό με τη Δ' ΕΣΣΟ τον Νοέμβριο. Πριν ενάμιση χρόνο δήλωσα ναυτικό στην απογραφή με σκοπό να υπηρετήσω στα ΟΥΚ καθώς επιβεβαίωσα απο πολλούς στρατιωτικούς και άτομο που είναι στα ΟΥΚ ότι παίρνουν κληρωτούς. Εν τέλει κατανεμηθηκα στο ναυτικό. Ύστερα απο περισσότερο ψάξιμο συνειδητοποίησα ότι το να βγάλω το σχολείο δεν θα ήταν ρεαλιστικό καθώς η διοίκηση προτιμά για αυτονόητους λόγους μόνιμους. Επιπλέον έχασα και την ΕΣΣΟ καθώς γνωρίζω ότι στα ουκ παίρνουν μόνο Σεπτέμβριο και Γενάρη. Μετά σκέφτηκα πως επειδή θέλω να υπηρετήσω στις ειδικές Δυνάμεις έστω κάπου ότι καλό θα ήταν να αλλάξω σώμα και να πάω πεζικό μπας και μπω σε κάποιες απο τις ειδικές δυνάμεις εκεί για να πάρω και την μοριοδωτηση και κάνω κάποια "σοβαρή" ο θεός να την κάνει στη δυσλειτουργική χώρα μας εκπαίδευση (ξέρω προφανώς απο εσάς και πολλά άλλα άτομα ότι πέραν των ουκ καλή εκπαίδευση στον ελληνικό στρατό δεν γίνεται για κληρωτούς ούτε καν στις ΕΔ). Είμαι λίγο πιεσμένος λοιπόν απ' ότι φαίνεται. Επίσης απ' ότι κατάλαβα επικρατεί μια έτσι "ομοφυλόφιλη" κουλτούρα στο ναυτικό (που είναι και το στερεότυπο για όλα τα ναυτικά στη δύση δυστυχώς) χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον θεσμό του ή το προσωπικό του και την σημασία του για την χώρα μας και ότι όπως και στο πεζικό και στην αεροπορία δεν γίνεται καμία εκπαίδευση, παρά μόνο αγγαρείες και δεν σου δίνουν καν και όπλο! Είναι γενικότερα χαλαρουιτα και καταλαβαίνω ότι αυτό το αραγμα αρέσει σε πολλούς απο εσάς και σεβαστό από μεριάς μου, όμως εγώ δεν το προτιμώ και δεν θα ήθελα καθόλου να κυλάει έτσι η ζωή μου, θέλω να είμαι δραστήριος σαν άνθρωπος και μου αρέσει ο στρατός και η σωματική εκπαίδευση. Σύμφωνα με τα παραπάνω να θέσω τις εξής ερωτήσεις:

1) Γίνεται να αλλάξω από ναυτικό σε πεζικό;(είχα δε σε ανάρτηση για τις ειδικές δυνάμεις ότι είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο και γι αυτό και έχω κάνει ήδη γραπτό αίτημα στη στρατολογία ότι θέλω να μεταφερθώ όμως το ερώτημα μου είναι αν αυτό θα είναι αρκετό ή αν θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω)

2) Αν και εφόσον δεν γίνεται ποια θα ήταν η πιο "μάχιμη" να το πούμε μονάδα του Ναυτικού ώστε τουλάχιστον να γίνεται κάποια εκπαίδευση έστω κάτι λίγο τρέξιμο καμιά κάμψη το οτιδήποτε. Έχω ακούσω για την βάση ελικοπτέρων στον Μαραθώνα. Υπάρχει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως ζητάω να πάω εκεί;

3) Στα πλοία γίνεται κάποια σοβαρή εκπαίδευση;

4) Εφόσον έχασα το χειμερινό σχολείο των ουκ θα μπορέσω να μπω στο καλοκαιρινό που ξεκινάει δύο μήνες αφού μπω δηλαδή τον Γενάρη;

5) Αν τίποτα απο τα παραπάνω δυστυχώς δεν γίνεται θα έχω τουλάχιστον έστω κάποιον ελεύθερο χρόνο στην θητεία μου έστω να κάνω λίγο τρέξιμο στο στρατόπεδο, καμιά κάμψη καμιά έλξη το οτιδήποτε δηλαδή, θα υπάρχουν γυμναστήρια ή εγκαταστάσεις ή κάποιος χώρος ή έστω χρόνος;

Ζήτω συγνώμη που κούρασα τα μάτια σας, ήθελα να γίνω σαφής. Ευχαριστώ όποιον μου απαντήσει.

Υ. Γ. Για να αποφεύγονται τυχών παρεξηγήσεις με τον όρο "ομοφυλόφιλη κουλτούρα" να εξηγήσω λίγο τι θέλω να πω με αυτό. Εννοώ πως το ναυτικό φημίζεται κυρίως στο εξωτερικό ότι είναι το μέρος των ενόπλων δυνάμεων το οποίο λόγω της φύσης του θεωρείται πιο πολύ εργατικό σώμα παρά στρατός επειδή έχει λιγότερη επαφή επαφή με πόλεμο. Αυτό σύμφωνα με κάποιους καφρους υποτίθεται προσελκύει ομοφυλόφιλους άντρες που πάνε εκεί για να είναι χαλαρά και να μπορούν να έχουν έντονη σωματική επαφή με άλλους άντρες στα μεγάλα ταξίδια. Προφανώς και αυτά είναι στερεότυπα τα οποία δεν ισχύουν και δεν να υποτιμήσω κανέναν ομοφυλόφιλο που μπορεί να υπηρετήσει οπουδήποτε στις ένοπλες δυνάμεις, απλώς δεν έβρισκα άλλον τρόπο να πω αυτό που θέλω.
caucasian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2023 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από caucasian »

Υ. Γ. Για να αποφεύγονται τυχών παρεξηγήσεις με τον όρο "ομοφυλόφιλη κουλτούρα" να εξηγήσω λίγο τι θέλω να πω με αυτό. Εννοώ πως το ναυτικό φημίζεται κυρίως στο εξωτερικό ότι είναι το μέρος των ενόπλων δυνάμεων το οποίο λόγω της φύσης του θεωρείται πιο πολύ εργατικό σώμα παρά στρατός επειδή έχει λιγότερη επαφή επαφή με πόλεμο. Αυτό σύμφωνα με κάποιους καφρους υποτίθεται προσελκύει ομοφυλόφιλους άντρες που πάνε εκεί για να είναι χαλαρά και να μπορούν να έχουν έντονη σωματική επαφή με άλλους άντρες στα μεγάλα ταξίδια. Προφανώς και αυτά είναι στερεότυπα τα οποία δεν ισχύουν και δεν να υποτιμήσω κανέναν ομοφυλόφιλο που μπορεί να υπηρετήσει οπουδήποτε στις ένοπλες δυνάμεις, απλώς δεν έβρισκα άλλον τρόπο να πω αυτό που θέλω.
caucasian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2023 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από caucasian »

Ρε παιδιά πως σβήνω απάντηση μου; Τα έχω κάνει λίγο ρδελομπου με τις απαντήσεις μου
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες