Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Οι πεζοναύτες εχουν βγει από τις ειδικες δυνάμεις και πλεον δεν παιρνεις τα 400 μόρια, ωστοσο κατα γενική ομολογια τοσο η εκπαιδευση οσο και η πειθαρχια ειναι η ιδια με των σωματων των ειδικών δυνάμεων!
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lion »

Εγω απολυθηκα σαν Πεζοναυτης οταν ΗΤΑΝ το ταγμα Πεζοναυτων στις Ειδικες Δυναμεις... Μαρινακι; Λες να τα παρω τα μορια; Τι πιστευεις;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Εσυ, νομιζω οτι τα δικαιουσε, γιατι τοτε ανηκαν στις ειδικες. Τα παιδια τωρα σιγουρα δεν τα πέρνουν!
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lion »

Εχω ενα βασσανο στο μυαλο μου. Πηρα λοιπον το πιστοποιητικο της στρατολογικης μου καταστασης και σε καποιο σημειο λεει οτι "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο" και συγκεκριμενα:

α) 2002 25 Νοε Καταταχθηκε ως οπλιτης στο Κεντρο Εκπαιδευσεως Ειδικων Δυναμεων.

β) 2003 10 Ιαν Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη (ειδικοτητα Πυροβολικου ειναι αυτη)

γ) 2003 17 Ιαν Πεζοναυτης

δ) 2003 28 Ιαν Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις

ε) 2004 28 Ιαν Απολυθηκε οριστικα απο 32η Μοιρα Πεδινου Πυροβολικου Πεζοναυτων ως Εφεδρος Οπλιτης Πυροβολικου με ειδικοτητα 1) Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη και 2) Πεζοναυτης

Βασικα η 32 ΜΠΠ Π/Ν ηταν (τωρα δεν ειναι) κομματι του Σωματος των Πεζοναυτων, οι οποιοι ανηκαν τοτε στις ΕΔ. Αυτο που μ'ανησυχει ειναι το ΑΝ θα παρω τα μορια (τα οποια ειναι 300 Εικόνα) των ΕΔ μιας και παλι θα δηλωσω ΕΠΟΠ στις ΕΔ. Μ'ανησυχει η φραση "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις". Και η πλακα ειναι οτι ουτε δηλωσα να κοπω απο ΕΔ, ουτε τιποτα το σχετικο. Ποιος μλκας απο το ΓΕΣ (ή και γω δεν ξερω απο που) με εβαλε Πυροβολικο (ευχομαι να μην του ξανασηκωθειΕικόνα) ; Και μ'αυτην τη μλκια, εχω φαει τα νυχια μου απο το αγχος και εχω καπνισει 5 πακετα τσιγαρα... Τα βλεπω λιγο χλωμα τα πραγματα στο θεμα ΕΠΟΠ Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Lion έγραψε:Ας τα λεμε καλα αδερφακι μου. Εχω ενα βασσανο στο μυαλο μου. Πηρα λοιπον το πιστοποιητικο της στρατολογικης μου καταστασης και σε καποιο σημειο λεει οτι "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο" και συγκεκριμενα:

α) 2002 25 Νοε Καταταχθηκε ως οπλιτης στο Κεντρο Εκπαιδευσεως Ειδικων Δυναμεων.

β) 2003 10 Ιαν Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη (ειδικοτητα Πυροβολικου ειναι αυτη)

γ) 2003 17 Ιαν Πεζοναυτης

δ) 2003 28 Ιαν Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις

ε) 2004 28 Ιαν Απολυθηκε οριστικα απο 32η Μοιρα Πεδινου Πυροβολικου Πεζοναυτων ως Εφεδρος Οπλιτης Πυροβολικου με ειδικοτητα 1) Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη και 2) Πεζοναυτης

Βασικα η 32 ΜΠΠ Π/Ν ηταν (τωρα δεν ειναι) κομματι του Σωματος των Πεζοναυτων, οι οποιοι ανηκαν τοτε στις ΕΔ. Αυτο που μ'ανησυχει ειναι το ΑΝ θα παρω τα μορια (τα οποια ειναι 300 Εικόνα) των ΕΔ μιας και παλι θα δηλωσω ΕΠΟΠ στις ΕΔ. Μ'ανησυχει η φραση "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις". Και η πλακα ειναι οτι ουτε δηλωσα να κοπω απο ΕΔ, ουτε τιποτα το σχετικο. Ποιος μλκας απο το ΓΕΣ (ή και γω δεν ξερω απο που) με εβαλε Πυροβολικο (ευχομαι να μην του ξανασηκωθειΕικόνα) ; Και μ'αυτην τη μλκια, εχω φαει τα νυχια μου απο το αγχος και εχω καπνισει 5 πακετα τσιγαρα... Τα βλεπω λιγο χλωμα τα πραγματα στο θεμα ΕΠΟΠ Εικόνα


Δυστυχως αδερφε μου εαν λεει 'μεταταχθηκε απο ειδικες δυναμεις' αυτο σημαινει οτι μαλλον δεν μοριοδοτησεισαι αλλα μην χανεις το κουραγιο σου.

Αλλωστε ειναι γνωστο το θεμα ΕΠΟΠ και το τι βυσμα πεφτει για τις ειδικοτητες, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως αδερφε παλι απ'εξω θα μεναμε Εικόνα
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lion »

ΜΑ Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΒΟΛΗ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΠΕΥΚΟ, ΟΥΤΕ ΔΗΛΩΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΕΔ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ... ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... ΤΙ ΜΛΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ; Ετσι και ειχα στα χερια μου αυτον που τα εφτιαχνε... Θα του... ΕικόναΕικόναΕικόνα Τζαμπα δηλαδη φαγαμε το παλουκι στον... Τοτε; Μαμω το κρατος μου
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παντως αδερφε, αν και κατοπιν εορτης αλλα αν ζηταγες την γνωμη μου ΤΩΡΑ για το φανταριλικι θα σου ελεγα να επιλεξεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο το σωμα των πεζοναυτων, για την σιγουρη μοριοδοτηση.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

LION μηπως Η ειδικοτητα "Τεχνικός Βοηθός παρατηρητη" ειναι του πυροβολικού αλλα Ειναι και στις ειδικοτητες των ειδικών δυνάμεων και Μηπως Δεν μπορούσαν να σε εκπαιδευσούν σε δικό τους κέντρο και σε εστειλαν εκει, οπως κάνουν για παραδειγμα με τους οδηγούς ή τους μαγειρες. Και αυτοι σε στρατόπεδο πεζικού πηγαν για εκπαιδευση! Αλλα συνεχιζουν να ειναι καταδρομεις! Και θα πάρουν κανονικά τα 400 μορια των ειδικών δυνάμεων. Επίσης πιστευω οτι αν σε ειχαν διωξει από ειδικές δυνάμεις (πεζοναυτες) θα το ειχες καταλάβει γιατι θα σου λέγανε φευγεις από ειδικές, πολύ ξεκάθαρα!

Κανονικά τα μόρια τα δικαιουσε πιστευω. Το χαρτί σου λέει την ειδικότητα σου και οτι ησουν πεζοναυτης! Οποτε πηγαινε στην στρατολογία και ρωτα.

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Για οσους δεν γνωριζουν οι πεζοναυτες εχουν φυγει απο ε. Δ. Απο τις αρχες του 2007. Το γνωριζω γιατι περσι πηγα να κανω τα χαρτια μου για ειδικος φρουρος και το πρωτοττυπο τυπου α που χρειαζεται εγραφε ε. Δ. Αλλα φετος που εκανα παλι τα χαρτια μου δεν εγραφε με αποτελεσμα η επιτροπη της αστυνομιας να μην το δεχεται και αφου ουτε η στρατολογια ουτε η αστυνομια δεν ηξερε τι να μου πει αναγκαστηκα να παω στον αυλωνα που ειναι το στρατοπεδο των πεζοναυτων και μετα απο πολυωρη διαδικασια με συνδεσανε με τον διοικητη και εκεινος μου ειπε πως δεν ειναι στις ε. Δ. Ανεξαρτητα που ακομα και οι νεοι φορανε πρασινο μπερε και δεν γνωριζουν οτι δεν θα παρουν τα μορια. Γι'αυτο οσοι πανε μονο και μονο για τα μορια μην πατε αδικα και φατε και τα τρεξιματα και τις ασκησεις αδικα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Το εχουμε πει απειρες φορες οτι οι πεζοναυτες πλεον ΔΕΝ μοριοδοτουνται για τα σωματα ασφαλειας.
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν μιλαω για τα μορια μιλαω για το ποτε. Για οποιονδηποτε που δεν το καταλαβε!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Και για οσους ΔΕΝ το καταλαβαν οπως λεει και ο φιλος πιο πανω φυσικα η μοριοδοτηση δεν σταματησε το 2007 αλλα απο 1/1 του 2008.

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Και ομως σταματησε απο το 2007 αλλιως το πρωτοτυπο τυπου α που χρειαζεται για να μπεις ειδικος φρουρος θα ελεγε ε. δ. αντιθετα ομως δε γραφει και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην εντασονται απο το 2007
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Και αναρωτιεμαι γιατι εξακολουθουν να λενε ψεματα οτι τα περνουν τα μορια και οι πεζοναυτε να φορανε πρασινο μπερε και μην ξεχασω τις ασκησεις που θα τις κανουνε αδικα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες