Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Και στη Βρετανία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα, άλλο αν πλέον αιωρείται η απειλή επαναφοράς συνοριακών ελέγχων και ταξίδια μόνο με διαβατήριο.

Αν πρόκειται για εκτός Ευρώπης με βίζα (ταξιδιωτική, επαγγελματική, φοιτητική κλπ.) για να τη λάβεις είσαι υποχρεωμένος να καταθέσεις ποινικό μητρώο στην εκάστοτε Πρεσβεία.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν χρειάζεται να αιτηθείς εσύ ποινικό μητρώο γιατί ζητάνε δικαστικής χρήσης και οχι γενικής χρήσης οπότε το ζητάει η ίδια η πρεσβεία ενδουπηρεσιακά μέσω των εκάστοτε πρεσβειών και του υπουργείου εξωτερικών.
Ανυπότακτ εξωτερικού

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Ανυπότακτ εξωτερικού »

Γράφετε πολλές ανακρίβειες, είτε για να φοβίζετε τον κόσμο, είτε από άγνοια.Όντως η Βρετανία δεν είναι Σένγκεν. Ωστόσο, και πάλι μπορείς να ταξιδέψεις με ελληνική ταυτότητα, δε χρειάζεται διαβατήριο. Έγω ζω χρόνια εδώ και στο συνοριακό έλεγχο στα αγγλικά αεροδρόμια μού δέχονται την ταυτότητα.

Το γεγονός ότι χώρες της ΕΕ σαν τη Βρετανία είναι εκτός Σένγκεν απλώς σημαίνει ότι πάντα γίνεται συνοριακός έλεγχος. Δε σημαίνει ότι δε δέχονται ταυτότητα. Όλες οι χώρες της ΕΕ, είτε είναι Σένγκεν είτε εκτός Σένγκεν, είναι υποχρεωμένες να δέχονται ταυτότητα, δε χρειάζεται διαβατήριο.

Αν φύγει η Ελλάδα από τη Σένγκεν, απλώς σημαίνει ότι πάντα θα γίνεται συνοριακός έλεγχος κατά την είσοδο/έξοδο από την Ελλάδα. Δε σημαίνει ότι θα δέχονται μόνο διαβατήρια, αλλά όχι ταυτότητες.

Αναφορικά με τη βίζα, πέρσι ταξίδεψα Ρωσία, για την οποία χρειάζεται βίζα. Κανένας δε μου ζήτησε, ούτε με ρώτησε για ποινικό μητρώο. Η διαδικασία είναι τυπική.

Kostas

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα σε όλους.

Το 2005-2006 υπηρέτησα 7 μήνες θητείας. Η θητεία μου διακόπηκε για λόγους υγείας και η αναβολή στην πορεία έγινε σπουδαστική (άρχισα μεταπτυχιακό μετά την ανάρρωση). Κυρήχθηκα ανυπότακτος εξωτερικού αλλά αυτή η ανυποταξία δεν ανανεώθηκε με στοιχεία διαμονής και γνωρίζω πως ανυποταξίες που δεν ανανεώνονται μεταπίπτουν σε εσωτερικού. Τώρα είμαι ανυπότακτος εσωτερικού.

Έχω την πρόθεση να υπηρετήσω το υπόλοιπο της θητείας μου για να μην μου επιβληθεί το πρόστιμο των έξι χιλιάδων ευρώ καθώς και για να αποφύγω τη εξαγορά των υπόλοιπων μηνών. Για να το κάνω αυτό θα πρέπει να έχω μπει στο στρατό μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017 ("μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επόμενου έτους από την έναρξη ισχύος του νόμου") , σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο. Ήδη όμως από τις αρχές του 2017 θα έχω κλείσει τα 35 μου χρόνια. Αναρωτιέμαι λοιπόν και θα ήθελα τη γνώμη σας: Είναι λογικό Να περιμένω ως τότε (αρχές του 2017) για να κάνω διακοπή της ανυποταξίας μου και να εξαγοράσω το υπόλοιπο της θητείας; Υπάρχει πράγματι κάποιο κέρδος αν έχω κλείσει το 35 έτος της ηλικίας μου;

Επίσης, μιας και ο νομοθέτης [4361/2016 - ΦΕΚ 10/Α/1-2-2016, σύνδεσμος στο τέλος] μιλάει για τους ανυπότακτους ως και τη στιγμή δημοσίευσης του νόμου ("Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού") προκύπτει πως το νομοθέτημα και η παράγραφος 12 δεν θα αφορά τους νέους ανυπότακτους για το 2016. Υπάρχει κίνδυνος να κριθώ εκ νέου ανυπότακτος μέσα στο 2016 και να εμπίπτω στο παραπάνω ΦΕΚ για την παλιά ανυποταξία αλλά όχι για την νέα; Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.

Τέλος, το άρθρο 39 του ίδιου νόμου δεν κάνει σαφές το ποσό της εξαγοράς των εναπομεινάντων μηνών. Για την ακρίβεια λέει πως "Το χρηματικό ποσό που καταβάλλεται για εξαγορά κάθε μήνα στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, η αναπροσαρμογή του, ο τρόπος, η διαδικασία και οι προθεσμίες καταβολής καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Άμυνας και Οικονομικών, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. " Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό;

Ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε,
Κώστας

* https://www.e-nomothesia.gr/kat-enoples-dynameis/nomos-4361-2016.html

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από dn24 »

Kostas έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Το 2005-2006 υπηρέτησα 7 μήνες θητείας. Η θητεία μου διακόπηκε για λόγους υγείας και η αναβολή στην πορεία έγινε σπουδαστική (άρχισα μεταπτυχιακό μετά την ανάρρωση). Κυρήχθηκα ανυπότακτος εξωτερικού αλλά αυτή η ανυποταξία δεν ανανεώθηκε με στοιχεία διαμονής και γνωρίζω πως ανυποταξίες που δεν ανανεώνονται μεταπίπτουν σε εσωτερικού. Τώρα είμαι ανυπότακτος εσωτερικού.

Έχω την πρόθεση να υπηρετήσω το υπόλοιπο της θητείας μου για να μην μου επιβληθεί το πρόστιμο των έξι χιλιάδων ευρώ καθώς και για να αποφύγω τη εξαγορά των υπόλοιπων μηνών. Για να το κάνω αυτό θα πρέπει να έχω μπει στο στρατό μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017 ("μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επόμενου έτους από την έναρξη ισχύος του νόμου") , σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο. Ήδη όμως από τις αρχές του 2017 θα έχω κλείσει τα 35 μου χρόνια. Αναρωτιέμαι λοιπόν και θα ήθελα τη γνώμη σας: Είναι λογικό Να περιμένω ως τότε (αρχές του 2017) για να κάνω διακοπή της ανυποταξίας μου και να εξαγοράσω το υπόλοιπο της θητείας; Υπάρχει πράγματι κάποιο κέρδος αν έχω κλείσει το 35 έτος της ηλικίας μου;

Επίσης, μιας και ο νομοθέτης [4361/2016 - ΦΕΚ 10/Α/1-2-2016, σύνδεσμος στο τέλος] μιλάει για τους ανυπότακτους ως και τη στιγμή δημοσίευσης του νόμου ("Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού") προκύπτει πως το νομοθέτημα και η παράγραφος 12 δεν θα αφορά τους νέους ανυπότακτους για το 2016. Υπάρχει κίνδυνος να κριθώ εκ νέου ανυπότακτος μέσα στο 2016 και να εμπίπτω στο παραπάνω ΦΕΚ για την παλιά ανυποταξία αλλά όχι για την νέα; Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.

Τέλος, το άρθρο 39 του ίδιου νόμου δεν κάνει σαφές το ποσό της εξαγοράς των εναπομεινάντων μηνών. Για την ακρίβεια λέει πως "Το χρηματικό ποσό που καταβάλλεται για εξαγορά κάθε μήνα στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, η αναπροσαρμογή του, ο τρόπος, η διαδικασία και οι προθεσμίες καταβολής καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Άμυνας και Οικονομικών, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. " Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό;

Ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε,
Κώστας



Κώστα, καταρχήν καλησπέρα. Διάβασε το σημείο που σου έκανα εγω bolt. Δεν σε καλύπτει;

Επίσης, αν υπηρετήσεις θητεία ως 35άρης, θα πρέπει να κάνεις εξαγορά του υπολοίπου με την υποχρέωση να υπηρετήσεις 20 μέρες, αλλά αν δεν θες να εξαγοράσεις, θα υπηρετήσεις όσο υπόλοιπο σου μένει.

Το πρόστιμο δεν θα σου επιβληθεί εαν υπηρετήσεις έως τις 31 Δεκ. Του 2017, όμως πάρε τηλ. Την στρατολογία να ρωτήσεις αν χρειάζεται κάποια δικαιοκογητικά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Kostas

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Kostas »

dn24,

Καταρχάς, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το απόσπασμα που έκανες bold δεν με καλύπτει διότι αφορά στους ανυπότακτους μέχρι και τη στιγμή δημοσίευσης του ΦΕΚ. Από εκεί και ύστερα (δηλαδή για όσους κηρυχθούν ανυπότακτοι μέσα στους επόμενους μήνες του 2016 και το 2017), είναι μια άλλη ιστορία για την οποία αυτό το ΦΕΚ δεν έχει τίποτα να πει. Μέχρι και πρόστιμα μπορεί να ισχύσουν, υποθετικά. Αυτό είναι το ενδεχόμενο που με ανησυχεί. Σε μια τέτοια περίπτωση δε θα είχα το περιθώριο χρόνου μέχρι τα 35 μου (αρχές του '17), και θα έπρεπε να κάνω διακοπή ανυποταξίας το συντομότερο δυνατό, για να υπηρετήσω. Εξού και η απορία.

(Δεν ρωτάω τυχαία αν υπάρχει κίνδυνος νέας ανυποταξίας αλλά από πληροφόρηση. Αναρωτιέμαι αν όντως ισχύει και υπό ποιές προϋποθέσεις.)

Ο λόγος που είναι χρήσιμο να περιμένει κανείς ως τα 35 είναι πράγματι αυτός που αναφέρεις: Υπηρετείς 20 ημέρες αντί για το υπόλοιπο της θητείας. Αν μάλιστα οι 7 μήνες θητείας που έχω κάνει λογίζονται ωσάν να εμπεριέχουν το 20ήμερο, τότε μένει η εξαγορά του δίμηνου και τέλος.

Με απλά λόγια, λοιπόν, και με δεδομένο ότι μια στράτευση σε αυτή την ηλικία έχει σημαντικό επαγγελματικό κόστος, θα με συμβουλεύατε να μπω για 2 μήνες άμεσα ή να περιμένω ένα χρόνο και να πάω για το 20ήμερο, αν χρειαστεί. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος (νέας ανυποταξίας ή άλλος) αν επιλέξω το δεύτερο;

Τέλος, αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι σχετικά με το ποσό της εξαγοράς θητείας, ανά μήνα, ας το κάνει γιατί ως τώρα είναι ένα μυστήριο. Ακούγονται πράγματα από 90 ως και 1000 ευρώ και η νομοθεσία το αφήνει 'φλου' (βλ. Προηγ. Μήνυμα).

Ευχαριστώ και πάλι,
Κώστας

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από dn24 »

Kostas έγραψε:dn24,

Καταρχάς, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το απόσπασμα που έκανες bold δεν με καλύπτει διότι αφορά στους ανυπότακτους μέχρι και τη στιγμή δημοσίευσης του ΦΕΚ. Από εκεί και ύστερα (δηλαδή για όσους κηρυχθούν ανυπότακτοι μέσα στους επόμενους μήνες του 2016 και το 2017), είναι μια άλλη ιστορία για την οποία αυτό το ΦΕΚ δεν έχει τίποτα να πει. Μέχρι και πρόστιμα μπορεί να ισχύσουν, υποθετικά. Αυτό είναι το ενδεχόμενο που με ανησυχεί.Σε μια τέτοια περίπτωση δε θα είχα το περιθώριο χρόνου μέχρι τα 35 μου (αρχές του '17), και θα έπρεπε να κάνω διακοπή ανυποταξίας το συντομότερο δυνατό, για να υπηρετήσω. Εξού και η απορία.

(Δεν ρωτάω τυχαία αν υπάρχει κίνδυνος νέας ανυποταξίας αλλά από πληροφόρηση. Αναρωτιέμαι αν όντως ισχύει και υπό ποιές προϋποθέσεις.)

Ο λόγος που είναι χρήσιμο να περιμένει κανείς ως τα 35 είναι πράγματι αυτός που αναφέρεις: Υπηρετείς 20 ημέρες αντί για το υπόλοιπο της θητείας. Αν μάλιστα οι 7 μήνες θητείας που έχω κάνει λογίζονται ωσάν να εμπεριέχουν το 20ήμερο, τότε μένει η εξαγορά του δίμηνου και τέλος.

Με απλά λόγια, λοιπόν, και με δεδομένο ότι μια στράτευση σε αυτή την ηλικία έχει σημαντικό επαγγελματικό κόστος, θα με συμβουλεύατε να μπω για 2 μήνες άμεσα ή να περιμένω ένα χρόνο και να πάω για το 20ήμερο, αν χρειαστεί. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος (νέας ανυποταξίας ή άλλος) αν επιλέξω το δεύτερο;

Τέλος, αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι σχετικά με το ποσό της εξαγοράς θητείας, ανά μήνα, ας το κάνει γιατί ως τώρα είναι ένα μυστήριο. Ακούγονται πράγματα από 90 ως και 1000 ευρώ και η νομοθεσία το αφήνει 'φλου' (βλ. Προηγ. Μήνυμα).

Ευχαριστώ και πάλι,
Κώστας



Το 7-μηνο σου Κώστα είναι κατοχυρωμένο,2 μήνες χρωστάς αν ήσουν υπόχρεος πλήρους θητείας.

Όσον αφορά το ποσό της εξαγοράς αφου δεν διευκρινίζεται απο τον νέο νόμο, ισχύει ότι και προγενέστερα.

Επίσης η προκήρυξη του νόμου, λέει παρακάτω και το εξής: ή θα καταταγούν προς εκπλήρωσή τους μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επόμενου έτους από την έναρξη ισχύος του νόμου.

Προσωπικά δεν είμαι νομικός, παρά μόνον τέως στρατιωτικός. Όμως, με την δικιά μου αντίληψη, όσες φορές κι αν διάβασα τον νόμο, έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα, και εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη εαν το αποδίδω λάθος, ότι καλύπτει ανυπότακτους τόσο προγενέστερα του νόμου, όσο και μεταγενέστερα αυτού, με την προϋπόθεση να υπηρετήσουν έως τις 31 Δεκ. Του 2017. Το μεταφέρω με σχετική και όχι απόλυτη σιγουριά, παρακαλώ εάν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
jimmis

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από jimmis »

Οι ποινικες κυρωσεις τι ακριβως ειναι ξερει κανεις?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από dn24 »

jimmis έγραψε:Οι ποινικες κυρωσεις τι ακριβως ειναι ξερει κανεις;


Καλησπέρα φίλε μου. Είναι οι ποινές (τιμωρίες) που επιβάλλονται σε όποιον διατέλεσε κάποια ποινή. Εαν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κάπως παραπάνω, είμαστε στην διάθεση σου, ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Χαρης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Χαρης »

Καλησπερα και απο μενα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που προσφερεται εδω.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι γιατι δεν εχω καταλαβει τον νομο ακριβως σχετικα με την ανυποταξια και το προστιμο.
Ημουν μονικος κατοικος Τριπολης και πριν 1.5 χρονο ηρθα Κατερινη να δω την συντροφο μου και εμεινα εδω.
Δεν αλλαξα διευθυνση γιατι τοτε εμεναν και οι δικοι μου εκει. Μετα απο λιγο καιρο εφυγαν και αυτοι.
Πριν λιγες μερες ελαβα τηλεφωνο απο μια θεια μου εκει κοντα οτι εχει ερθει χαρτι της εφοριας και αναφερει πως χρωσταω 7000 ευρω περιπου. Κοιταζω αναλυτικοτερα στο taxisnet και διαβασα πως το μεγαλυτερο ποσο ειναι προστιμο ανυποταξιας το οποιο καταβληθηκε τελος Οκτωμβριου του 15 περιπου.
Επειδη τον νομο τον διαβασα δεν καταλαβα ομως ακριβως. Αν καταταγω μεχρι 31 Δεκεμβριου του 16 παραγραφετε οποιοδηποτε προστιμο η παραμενει οπως εχει;
Ευχαριστω

Χαρης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Χαρης »

Θα μπορουσε καποιος να σχολιασει στο μηνυμα μου παρακαλω?
Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

Χαρης έγραψε:Καλησπερα και απο μενα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που προσφερεται εδω.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι γιατι δεν εχω καταλαβει τον νομο ακριβως σχετικα με την ανυποταξια και το προστιμο.
Ημουν μονικος κατοικος Τριπολης και πριν 1.5 χρονο ηρθα Κατερινη να δω την συντροφο μου και εμεινα εδω.
Δεν αλλαξα διευθυνση γιατι τοτε εμεναν και οι δικοι μου εκει. Μετα απο λιγο καιρο εφυγαν και αυτοι.
Πριν λιγες μερες ελαβα τηλεφωνο απο μια θεια μου εκει κοντα οτι εχει ερθει χαρτι της εφοριας και αναφερει πως χρωσταω 7000 ευρω περιπου. Κοιταζω αναλυτικοτερα στο taxisnet και διαβασα πως το μεγαλυτερο ποσο ειναι προστιμο ανυποταξιας το οποιο καταβληθηκε τελος Οκτωμβριου του 15 περιπου.
Επειδη τον νομο τον διαβασα δεν καταλαβα ομως ακριβως. Αν καταταγω μεχρι 31 Δεκεμβριου του 16 παραγραφετε οποιοδηποτε προστιμο η παραμενει οπως εχει;
Ευχαριστω



Ο νόμος ανακοινώθηκε επίσημα το 2016 και αναφέρει 'όσοι ρυθμίσουν τις στρατιώτικες τους υποχρεώσεις μεχρι του τέλους του επόμενου ετους', άρα Δεκέμβριο του 17. Ναι το πρόστιμο (διοικητικό) δεν θα υφίσταται πια όπως αναφέρει ο νόμος για τα διοικητικές ποινες.

kotsos216
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 4:18 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από kotsos216 »

Καλησπέρα!

Το μάιο του 2015 βγήκα ανυπότακτος (αν και μένω στο εξωτερικό, δεν το είχα δηλώσει όποτε νομίζω εμπίπτω στην κατηγορία εσωτερικού).
Το Σεπτέμβρη 2015 παρουσιάστηκα και πήρα αναβολή 2 χρόνων (μέχρι Σεπτεμβρη 2017) για λόγους υγείας. Παρόλα αυτά χρεώθηκα το πρόστιμο κανονικά και το Δεκέμβρη μου ήρθε και το ραβασάκι απο την εφορία.

Διαβάζοντας τον νέο νόμο εγώ κατάλαβα ότι το πρόστιμο ακυρώνεται και είμαι εντελώς καθαρός μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2017.

Είχα καλέσει λίγες μερες μετα την ψήφιση του νόμου να ρωτήσω και μου είπαν ότι δεν ξέρουν ακόμα. Χθές πήγε η μητέρα μου απο την στρατολογία όπου της είπαν ότι το πρόστιμο θα διαγραφεί ΜΟΝΟ αν παρουσιαστώ να υπηρετήσω μέχρι τέλος 2017. Δηλαδή μέχρι τότε θα έχω χρέος στην εφορία! Ελπίζω ότι απλά η κοπέλα που μίλησε με την μητέρα μου δεν ήξερε τι έλεγε αλλα θέλω να ρωτήσω και εδώ την άποψη σας!

Για εμένα ο νόμος είναι ξεκάθαρος:
" Ομοίως, στην ίδια διάταξη υπάγονται και όσοι, από
τους ως άνω αναφερόμενους ανυπότακτους, κατά την
ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού,τελούν
σε αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, με τη χορή−
γηση της οποίας διακόπηκε ανυποταξία που τελέστηκε
μέχρι την ίδια ημερομηνία, καθώς και όσοι θα λάβουν
αναβολή κατάταξης για τον ίδιο λόγο μέχρι τις 31 Δε−
κεμβρίου 2017. "
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

kotsos216 έγραψε:Καλησπέρα!

Το μάιο του 2015 βγήκα ανυπότακτος (αν και μένω στο εξωτερικό, δεν το είχα δηλώσει όποτε νομίζω εμπίπτω στην κατηγορία εσωτερικού).
Το Σεπτέμβρη 2015 παρουσιάστηκα και πήρα αναβολή 2 χρόνων (μέχρι Σεπτεμβρη 2017) για λόγους υγείας. Παρόλα αυτά χρεώθηκα το πρόστιμο κανονικά και το Δεκέμβρη μου ήρθε και το ραβασάκι απο την εφορία.

Διαβάζοντας τον νέο νόμο εγώ κατάλαβα ότι το πρόστιμο ακυρώνεται και είμαι εντελώς καθαρός μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2017.

Είχα καλέσει λίγες μερες μετα την ψήφιση του νόμου να ρωτήσω και μου είπαν ότι δεν ξέρουν ακόμα. Χθές πήγε η μητέρα μου απο την στρατολογία όπου της είπαν ότι το πρόστιμο θα διαγραφεί ΜΟΝΟ αν παρουσιαστώ να υπηρετήσω μέχρι τέλος 2017. Δηλαδή μέχρι τότε θα έχω χρέος στην εφορία! Ελπίζω ότι απλά η κοπέλα που μίλησε με την μητέρα μου δεν ήξερε τι έλεγε αλλα θέλω να ρωτήσω και εδώ την άποψη σας!

Για εμένα ο νόμος είναι ξεκάθαρος:
" Ομοίως, στην ίδια διάταξη υπάγονται και όσοι, από
τους ως άνω αναφερόμενους ανυπότακτους, κατά την
ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού,τελούν
σε αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, με τη χορή−
γηση της οποίας διακόπηκε ανυποταξία που τελέστηκε
μέχρι την ίδια ημερομηνία, καθώς και όσοι θα λάβουν
αναβολή κατάταξης για τον ίδιο λόγο μέχρι τις 31 Δε−
κεμβρίου 2017. "


Μία συμβουλή, ποτε να μην εμπιστεύεσαι τα λόγια Έλληνα δημοσίου υπαλλήλου και κυρίως στρατιωτικού. Ότι ζητάς να το ζητάς γραπτώς και να το κρατάς ως αποδεικτικό στοιχείο. Προφορικά σου λένε ότι γουσταρουνε και τους συμφέρει και αρνούνται τα πάντα στο τέλος.

Έχεις δίκιο γι αυτό που λες. Στείλε συστημένο γράμμα στον διευθυντή της στρατολογιας σου και ζητα εξηγήσεις γιατί δεν ενημέρωσε την εφορία. Μην πας στην εφορία γιατί αυτοί πάντα με το 'μόνο η αρμόδια υπηρεσία που επέβαλε το πρόστιμο μπορεί να το ακυρωσει' σου απαντάνε.

kotsos216
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 4:18 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από kotsos216 »

Ευχαριστώ για την απάντηση! Όντως άντε βγάλε άκρη...

Γενικά δηλαδή η διαδικασία εφόσον είναι "αυτεπαγγελτη", είναι υπεύθυνη (θεωρητικά) η Στρατολογική υπηρεσία να ειδοποιήσει την εφορία;

Έχει κανείς απο δω εμπειρία να του αφαιρείται το πρόστιμο "αυτόματα" χωρίς να τους κυνηγήσει;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες