Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

deranged έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

1. Το χαρτί από τον γιατρό (στην περίπτωσή μου ψυχίατρο) θα πρέπει να αναφέρει μόνο την πάθηση και την θεραπεία που ακολουθείται ή και προτεινόμενη διάρκεια αναβολής (π. Χ. Περίοδος θεραπείας) ;

2. Επίσης, είναι απαραίτητο να τονίζεται πως αδυνατώ να παρουσιαστώ σωστά; Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν στο φρουραρχέιο/414 και να μπω κανονικά;


Και να σου γράψει κάποιος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο χρονικό διάστημα θεραπείας τον λόγο τον έχει ο στρατιωτικός γιατρός οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψει κάτι, αρκεί η θεραπεία που ακολουθείς, δεν παίζει να σε απορρίψουνε.
deranged

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από deranged »

Greek_Army έγραψε:

Και να σου γράψει κάποιος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο χρονικό διάστημα θεραπείας τον λόγο τον έχει ο στρατιωτικός γιατρός οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψει κάτι, αρκεί η θεραπεία που ακολουθείς, δεν παίζει να σε απορρίψουνε.


Ευχαριστώ!
sodimitris
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 2:35 am
Τοποθεσία: ADSA
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από sodimitris »

Παιδια καλησπερα και απο εμενα, ηθελα να ρωτησω το εξης: Εγω παρουσιαζομουν κανονικα το 2008, επειδη τοτε πηγαινα ακομη σχολιο τοτε εδωσα απο το σχολιο καπιο χαρτι και ετσι απο το 2008 πηρα αναβολη μεχρι 31/12/2010 και ετσι τωρα μου ηρθε το χαρτι οτι στις 2/5/2011 παρουσιαζομαι στο μηχανικο.

Εγω προσοπικα εχω τεραστιο προβλημα και δεν θελω το στρατο με ΤΙΠΟΤΑ. Αλα πασχο απο διαφορες φοβιες και τετια που με βασανιζουν υπερβολικα. Θελω αναβολη οσο πιο μεγαλη γινεται η απαλλαγη δε με νοιαζει. Ειμαι καθετος στο οτι δεν εχω τις δυναμεις να παω φανταρο, υστερα απο το φορουμ ειδο οτι ενο παρουσιαζεσε κ πεις δενμπορω τοτε σε μεταφερουν σε ειδικο ιατρο και περνεις την αναβοληοπου ο ιατρος για ψυχολογικους λογους ειναι απο εκει που παρουσιαζομαι 70χλμ και μετα απο τροχαιο δεν μπορω να μπο σε οχημα μεσα και να οδηγαει αλλος...

Να πο οτι εχω προχορισει κ εχω παρεο γνοματευση απο γνωστο μου ψυχιατρο και θα εχω χαρτι απο δημοσιο ψυχιατρο 5 μερες πριν παρουσιαστω, επησεις να πο οτι ειναι γνωστος ο δοιικιτης του στρατοπαιδου που παρουσιαζομαι. Τι μπορω να κανω στην περιπτωση μου; Δεν μπορω με τιποτα μα με τιποτα να παρουσιαστω καν εκεινη την ημερα ειναι αδυνατον κ πανω απο τις δυναμεις μου. Τι κανω; Απαλαγη η μεγαλυτερη αναβολη που γινεται. Δε με νιαζει τι ι5 εχω δουλεια δικια μου. Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
akpe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από akpe »

Άμεσως μόλις πάρεις τις γνωματεύσεις πήγαινε στο κοντινότερο φρουραρχείο (ώρες δημοσίου) μαζί με ταυτότητα, γνωματεύσεις και το χαρτί κατάταξης ώστε να πάρεις παραπεμπτικό και να εξεταστείς από νοσοκομείο. Αυτο μπορείς να το κάνεις από την Τρίτη (αφού παρουσιάζεσαι 2/5), δεν χρειάζεται να παρουσιαστείς πρώτα.

Περισσότερα για διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχείου, διάβασε εδώ .

Στην περίπτωσή σου παίρνεις διετή -νομίζω- αναβολή πρώτα και, μετά από δυο χρόνια αναβολή. Αν κάνω λάθος κάπου ας με διορθώσει κάποιος.Εικόνα

Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση Εικόνα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Πανω σε αυτο ηθελα να ρωτισω πως μπορω να παρω αναβολη πηγα φρουαρχιο και μου ειπανε πως αν εχω καποιο ψυχολογικο προβλημμα φερε οτι χαρτι μπορεις αλλιως πανε στρατολογια και παρε για κοινωνικους λογους ναι ομως εγω χρειαζομαι 6 μηνες οχι 3 και δεν εχω χαρτια να δειξω τι μπορεις να δειξεις αν δεν εχεις λεφτα για να μπεις μεσα θελω για οικονομικους λογους και εκτος απο αυτο δεν θες να κανεις την αρχη καλοκαιριατικα ενω ολη θα κανουν μπανια! Μου απαντισατε πως να παρω παραπεμπτικο και να πω στον γιατρο για οικονομικους λογους και θα μου δωει γιατι εκτιμανε το προβλημμα! Δεν θα ρωτουσα παλι αλλα με μπερδεψε το φρουαρχιο με το να λενε φερε χαρτια τι χαρτια να παω; Και τι μπορω να κανω για να παρω αυτην την αναβολη επιτελους! Μην τρεχω αδικα μεχρι εκει και δεν μου δωσουν καν παραπεμτικο γιατι εγω πιστευω πως αν μιλησεις στον γιατρο εξηγιμενα και οχι με ψεματα και τρελοχαρτα και του πεις στην ψυχρα δεν πασχω απο κατι ουτε τρελο θελω να με βγαλεις απλα δεν εχω μια να μπω και χρωσταω λογικα θα σου δωσει αλλο αν βεβαια χρειαζονται χαρτια για να δικαιολογιση την αναβολη! Πειτε μου λοιπον τι να κανω γιατι εχω μεριες μερες μην τρεχω αδικα! Ευχαριστω πολυ!
User34345

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από User34345 »

Καλησπερα, πριν απο λιγο καιρο μου ηρθε τι χαρτι για να υπηρετησω (3 Μαιου). Ομως εδω και αρκετο καιρο εχω ψυχολογικα προβληματα κυριως κοινωνικά και προσαρμογης. Πηγα σε ιδιωτη ψυχιατρο και μου διαγνωσε το προβλημα μου ως "διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη".

Βρισκομαι σε νησι και μου λενε να παρουσιαστω στην Αυλωνα αλλα λογω των ψυχολογικων δεν εχω καμια διαθεση να μπω σε καραβι / αεροπλανο. Υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να κανω η πρεπει να παω εκει οπωσδηποτε;

Απεγνωσμένος

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Απεγνωσμένος »

Καλημέρα. Μου έχει φτάσει το χαρτί κατάταξης για τέλη Μαίου. Η αλήθεια είναι πως η ψυχολογική μου κατάσταση τα τελευταία χρόνια είναι πολύ εύθραυστη. Έχω μεγάλα σκαμπανεβάσματα, με πολύ έντονες καταθλίψεις. Στα 17 μου είχα πάει εθελοντής στο στρατό (το είχαν απαιτήσει οι γονείς μου) και 20 μέρες μετά την κατάταξή μου πήρα αναβολή ενός έτους από το κέντρο που παρουσιάστηκα για ''καταθλιπτική δομή προσωπικότητας'', όπως έλεγε το χαρτί της αναβολής. Στη συνέχεια πήρα 2 αναβολές σπουδών συνολικής διάρκειας 9 ετών, αλλά τώρα που γύρισα στην Ελλάδα τα προβλήματά μου δεν έχουν σταματήσει. Αντίθετα έχουν επιδεινωθεί. Πιστεύετε πως θα μου δώσουν αναβολή εάν την ζητήσω; Και εάν μου δώσουν, πιστεύετε πως θα συμπεριληφθεί η πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους που είχα πάρει τότε - πριν 10 χρόνια - στα απαιτούμενα 2 χρόνια για την απαλλαγή;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Απεγνωσμένος έγραψε:Καλημέρα. Μου έχει φτάσει το χαρτί κατάταξης για τέλη Μαίου. Η αλήθεια είναι πως η ψυχολογική μου κατάσταση τα τελευταία χρόνια είναι πολύ εύθραυστη. Έχω μεγάλα σκαμπανεβάσματα, με πολύ έντονες καταθλίψεις. Στα 17 μου είχα πάει εθελοντής στο στρατό (το είχαν απαιτήσει οι γονείς μου) και 20 μέρες μετά την κατάταξή μου πήρα αναβολή ενός έτους από το κέντρο που παρουσιάστηκα για ''καταθλιπτική δομή προσωπικότητας'', όπως έλεγε το χαρτί της αναβολής. Στη συνέχεια πήρα 2 αναβολές σπουδών συνολικής διάρκειας 9 ετών, αλλά τώρα που γύρισα στην Ελλάδα τα προβλήματά μου δεν έχουν σταματήσει. Αντίθετα έχουν επιδεινωθεί. Πιστεύετε πως θα μου δώσουν αναβολή εάν την ζητήσω;Και εάν μου δώσουν, πιστεύετε πως θα συμπεριληφθεί η πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους που είχα πάρει τότε - πριν 10 χρόνια - στα απαιτούμενα 2 χρόνια για την απαλλαγή;


Φυσικά και θα συμπεριληφθεί
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ »

Καληςπερα! ςας παρακαλω ειναι επειγον η απαντηςη! ηταν να παρουςιαςτω την δευτερα αυλωνα... ςημερα (4/5) πηρα το παραπεμπτικο για το 401 ςε παθολογο/ενδοκρινολογο (υπογλυκαιμία) ορθοπεδικο (πλατυποδια κ μου εδωςε ι4) κ δερματολογο που με διεγνωςε ψωριαςη! λογικα αυριο θα πρεπει να παω ςτον αυλωνα μιας κ τελειωςαν οι μερες που δινει το φρουραρχιο... ! δεν θελω να παω ομως! το 2008 ειχα διαγνωςθεί με καταθλιψη απο το δαφνη... τεςπα, δε θελω να μπω μεςα γτ δε μπορω τις φωνες, δε μπορω το ολο ςκηνικο του ςτρατου κ γενικα πιςτευω ςτη δημοκρατια... τι να κανω; να παω κ μια ςτο 414 για ψυχολογικο; μια αναβολη 6 μηνη θελω μονο...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ έγραψε:Καληςπερα! ςας παρακαλω ειναι επειγον η απαντηςη! Ηταν να παρουςιαςτω την δευτερα αυλωνα... ςημερα (4/5) πηρα το παραπεμπτικο για το 401 ςε παθολογο/ενδοκρινολογο (υπογλυκαιμία) ορθοπεδικο (πλατυποδια κ μου εδωςε ι4) κ δερματολογο που με διεγνωςε ψωριαςη! Λογικα αυριο θα πρεπει να παω ςτον αυλωνα μιας κ τελειωςαν οι μερες που δινει το φρουραρχιο... ! Δεν θελω να παω ομως! Το 2008 ειχα διαγνωςθεί με καταθλιψη απο το δαφνη... Τεςπα, δε θελω να μπω μεςα γτ δε μπορω τις φωνες, δε μπορω το ολο ςκηνικο του ςτρατου κ γενικα πιςτευω ςτη δημοκρατια... Τι να κανω; Να παω κ μια ςτο 414 για ψυχολογικο; Μια αναβολη 6 μηνη θελω μονο...


Για να πας στο 414 φίλε θα πρέπει να πας πάλι στο φρουραρχείο να κάνεις την διαδικασία που έκανες για να γίνεις Ι4, δεν θα σε φάει κανένας αν παρουσιαστείς αύριο αρκεί όταν περάσεις την πύλη να τους πεις ότι θέλεις αναβολή, θα την πάρεις λογικά την ίδια μέρα την αναβολή.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ »

Δηλαδη μου λες πως πρεπει να παω φρουραρχειο να καταθεςω τα χαρτια απο του ς γιατρους (επειδη ςημερα δε προλαβα) να φυγω για αυλωνα, κ οταν μπω να πω οτι θελω αναβολη, θα την παρω κ θα ξαναφυγω την ιδια μερα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ έγραψε:Δηλαδη μου λες πως πρεπει να παω φρουραρχειο να καταθεςω τα χαρτια απο του ς γιατρους (επειδη ςημερα δε προλαβα) να φυγω για αυλωνα, κ οταν μπω να πω οτι θελω αναβολη, θα την παρω κ θα ξαναφυγω την ιδια μερα;


Φίλε μπερδεύτηκες για να πάρεις αναβόλη και να μην πας καθόλου στο στρατόπεδο θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία που έκανες και με το Ι4 φρουαρχείο-νοσοκομείο κτλπ

Η 2η λύση είναι να παρουσιαστείς κανονικά αύριο αξύριστος-ακούρετος κτλπ και να πεις οτι θέλεις αναβολή,λογικά θα την πάρεις την ίδια μέρα
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ »

Ωραια! απλα ςου εξηγω οτι επρεπε να ειχα μπει δευτερα κ το φρουραρχειο απ'οςο γνωριζω δικαιολογει 3 μερες (δευτερα-τριτη-τεταρτη) μετα αν δε πας εχεις ποινες... εγω δεν τις θελω αυτες... ! να παω να ξανακανω τη διαδικαςια αυριο με το φρουραρχειο η αν δουν οτι επρεπε να ειχα μπει 2/5 θα αρχιζουν να ουρλιαζουν;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ έγραψε:Ωραια! Απλα ςου εξηγω οτι επρεπε να ειχα μπει δευτερα κ το φρουραρχειο απ'οςο γνωριζω δικαιολογει 3 μερες (δευτερα-τριτη-τεταρτη) μετα αν δε πας εχεις ποινες... Εγω δεν τις θελω αυτες... !να παω να ξανακανω τη διαδικαςια αυριο με το φρουραρχειο η αν δουν οτι επρεπε να ειχα μπει 2/5 θα αρχιζουν να ουρλιαζουν;


Θα σε κράξουνε, επίσης δεν είχα δει ότι έπρεπε να μπεις την δευτέρα οπότε συγνώμη

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες