Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Καμία, φυσικά αποκλείεσαι από προκυρήξεις για Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας.

Στον Ιδιωτικό τομέα δεν τους ενδιαφέρει, αρκεί να έχεις τελειώσει με το θέμα του Στρατού.

Σωματική Ικανότητα και Εργασία
...
akpe

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από akpe »

Καλημέρα παίδες!

Θέλω να κυνηγήσω ετήσια αναβολή για δυο κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγα χρόνια, συγκεκριμένα κρίσεις πανικού (αραιές, όχι στο σημείο να θεωρούνται διαταραχή) και πολλαπλές διαταραχές του ύπνου (σύνδρομο καθυστερημένης φάσης/σύνδρομο μη-24ωρου κύκλου/υπνοπαραλύσεις). Τα οποία τα καταπολεμώ επιτυχώς εδώ και ενα χρόνο με αρκετά αισιόδοξη πρόβλεψη χωρίς όμως να τα έχω εξαλείψει πλήρως, ακόμα επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργικότητά μου. Τονίζω πως δεν θέλω πλήρης απαλλαγή, θέλω αναβολή προκειμένου να γλυτώσω τα χειρότερα μέσα, και προτιμώ ετήσια από διετή αναβολή για πρακτικούς λόγους.

Το ΣΙ για αυτά μου δίνει Ι3/Ι4 και διετή αναβολή, ενώ αναλόγως της σοβαρότητας προβλέπει και Ι5...

Απορίες:

Υπάρχει καμία περίπτωση να μου "επιβληθεί" απαλλαγή ακόμα και αν δεν την ζητήσω;
Υπάρχει περίπτωση να μου δοθεί ετησία αντί για διετή αναβολή εφόσον το ζητήσω;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ από τώρα στην στρατολογία, ή να περιμένω κάποιες μέρες πριν από την κατάταξή μου και να παω κατ'ευθείαν στο φρουραρχείο; Θα προτιμούσα να μην το αφήσω για μετά την κατάταξη, αρχικά με στείλανε Κρήτη και το πήγαινε-έλα Αθήνα-ΚΕΝ-414-ΚΕΝ-Αθήνα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

akpe έγραψε:Καλημέρα παίδες!

Θέλω να κυνηγήσω ετήσια αναβολή για δυο κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγα χρόνια, συγκεκριμένα κρίσεις πανικού (αραιές, όχι στο σημείο να θεωρούνται διαταραχή) και πολλαπλές διαταραχές του ύπνου (σύνδρομο καθυστερημένης φάσης/σύνδρομο μη-24ωρου κύκλου/υπνοπαραλύσεις). Τα οποία τα καταπολεμώ επιτυχώς εδώ και ενα χρόνο με αρκετά αισιόδοξη πρόβλεψη χωρίς όμως να τα έχω εξαλείψει πλήρως, ακόμα επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργικότητά μου. Τονίζω πως δεν θέλω πλήρης απαλλαγή, θέλω αναβολή προκειμένου να γλυτώσω τα χειρότερα μέσα, και προτιμώ ετήσια από διετή αναβολή για πρακτικούς λόγους.

Το ΣΙ για αυτά μου δίνει Ι3/Ι4 και διετή αναβολή, ενώ αναλόγως της σοβαρότητας προβλέπει και Ι5...

Απορίες:

Υπάρχει καμία περίπτωση να μου "επιβληθεί" απαλλαγή ακόμα και αν δεν την ζητήσω;
Υπάρχει περίπτωση να μου δοθεί ετησία αντί για διετή αναβολή εφόσον το ζητήσω;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ από τώρα στην στρατολογία, ή να περιμένω κάποιες μέρες πριν από την κατάταξή μου και να παω κατ'ευθείαν στο φρουραρχείο; Θα προτιμούσα να μην το αφήσω για μετά την κατάταξη, αρχικά με στείλανε Κρήτη και το πήγαινε-έλα Αθήνα-ΚΕΝ-414-ΚΕΝ-Αθήνα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία...


1.Aν κρίνουνε οι γιατροί ότι το προβλημά σου είναι σοβαρό και πρέπει να πάρεις Ι5 εκτός και αν τους πεις ότι θέλεις να υπηρέτησεις
2. Υπάρχει μια τέτοια πιθανότητα, αλλά και παλί θα μετρήσει η γνώμη σου
3. Τελείωνε όσο νωρίτερα μπορείς

νικος

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από νικος »

Εκανα θητεια και πηρα 6μηνη αναβολη επειδη εχω καταθλιπτικο συνδρομο... Τωρα τελειωνει σε λιγο η αναβολη μου και θελω να παρω και αλλη αναβολη μεχρι να παρω απαλλαγη... ! Εαν εχω χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο και δημοσιο οτι εχω ακομα το προβλημα (καταθλιψη) τοτε θα μου δωσουν παλι αναβολη; Υπαρχει πιστευετε περιπτωση να μην παρω αναβολη και να κανω θητεία; Επισης υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αυτη τη φορα 1 χρονο αναβολη η 18 μηνες για να μη μου δινουν συνεχεια 6μηνες;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

νικος έγραψε:Εκανα θητεια και πηρα 6μηνη αναβολη επειδη εχω καταθλιπτικο συνδρομο... Τωρα τελειωνει σε λιγο η αναβολη μου και θελω να παρω και αλλη αναβολη μεχρι να παρω απαλλαγη... ! Εαν εχω χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο και δημοσιο οτι εχω ακομα το προβλημα (καταθλιψη) τοτε θα μου δωσουν παλι αναβολη; Υπαρχει πιστευετε περιπτωση να μην παρω αναβολη και να κανω θητεία; Επισης υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αυτη τη φορα 1 χρονο αναβολη η 18 μηνες για να μη μου δινουν συνεχεια 6μηνες;



Θα σου δώσουνε και δεύτερη αναβολή (Συνήθως σε ρωτάνε πόσους μήνες θέλεις). Εσύ απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να πάρεις απαλλαγή σε αυτή την περίπτωση όταν έρθει εκείνη η ώρα θα πρέπει να έχεις χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με γνωμάτευση και την θεραπεία που θα ακολουθείς
κωστας

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από κωστας »

Θελω να παρω 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους απλα και μονο για να κανω την πρακτικη μου και να παω με το πτυχιο φανταρος και οχι γιατι εχω καποιο προβλημα. Αυτο που ξεχασα να ρωτησω ειναι οτι απο τη στιγμη που θα παρω μια τετοια αναβολη μετα θα μετραει το πτυχιο του κοινωνικου λειτουργου στο στρατο η δε θα χει καμια αξια και δεν θα με βαλουν σαν κοινωνικο λειτουργο στην αρτα και θα με στειλουν οπουδηποτε απο τη στιγμη που θα χω παρει μια τετοια αναβολη οποτε δεν εχει κανενα νοημα αυτο που σκεφτομαι να κανω.

Γιατι εκατσα και το σκεφτημα οτι απο τη στιγμη που παιρνω μια τετοια αναβολη ισως να κριθω και ανικανος μετα οτι μπορω να κανω τον κοινωνικο λειτουργο και να υποστηριζω ατομα ψυχολογικα μεσα στο στρατο. Αν παω στη στρατολογια αυτη τη βδομαδα την αναλυτικη οτι δε χρωσταω κανενα μαθημα εχω ελπιδα να παω υγειονομικο και ας αφησω την πρακτικη μολις τελειωσω τη θητεια μου...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι μεγάλε μην αγχώνεσαι. Πες τους για ποιο λόγο θα την πάρεις την αναβολή και όλα κομπλέ.
kostas

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kostas »

Φιλε κωσταοι αναβολες λογω υγειας δεν επηρεαζουν σε κατι τη δουλεια σου

και στο απολυτηριο που θα παρεις οταν υπηρετησεις δε θα φαινονται πουθενα

Αλεκος

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Αλεκος »

Καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση στο ερωτημα μου!
Οσο αναφαορα τους ψυχολογικους λογους. Ας πουμε οτι παω σε καποιο γιατρο και βγαινει το πορισμα οτι πασχω απο καταθλιψη και μου γραφει φαρμακα... Τα εγγραφα αυτα μπορω να τα παρουσιασω στη στρατολογια της γειτονιας για να παρω αναβολη του ενος χρονου και παει λεγοντας η θα πρεπει να περιμενω να μου ερθει το χαρτι καταταξης, να παρουσιαστω και μετα;

Και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν γίνεται να πάρεις αναβολή από το στρατολογικό γραφείο. Το χαρτί από το γιατρό θα το παρουσιάσεις στον στρατιωτικό γιατρό για να πας όμως εκεί θα πρέπει να έχεις παραπεμπτικό από το φρουραρχείο. Μην γράφω όμως πράγματα που έχω ξαναγράψει... Απλά διάβασε τα θέματα που σου έδωσα
stkostas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 9:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από stkostas »

Φιλε υπαρχει η αναβολη για κοινωνικους λογους που ειναι μονο 3 μηνης διαρκειαςκαι επειτα η αναβολη για ψυχολογικους λογους που ειναι απο 6 μηνες εως 2 χρονια!

βεβαια στη 2 περιπτωση θα πρεπει να επικαλεστεις οτι τα οικογενειακα σου προβληματα εχουν επηρεασει τη ψυχολογια σου και εχεις καποιο προβλημα με αυτο!

Guvnor

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Guvnor »

Γεια σας, σήμερα πήγα στο φρουραρχείο της Αθήνας προκειμένου να πάρω 6μηνη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μου είπαν να πάω τέλος Απριλίου το πρωί για να πάρω παραπεμπτικό έτσι ώστε να πάω στο 414 να με εξετάσουν. Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ, είναι μεγάλη ανάγκη να πάρω την αναβολή.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Guvnor έγραψε:Γεια σας, σήμερα πήγα στο φρουραρχείο της Αθήνας προκειμένου να πάρω 6μηνη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μου είπαν να πάω τέλος Απριλίου το πρωί για να πάρω παραπεμπτικό έτσι ώστε να πάω στο 414 να με εξετάσουν.Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ, είναι μεγάλη ανάγκη να πάρω την αναβολή.


Iσχύει

deranged

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από deranged »

Καλησπέρα παιδιά!

Το χαρτί από τον γιατρό (στην περίπτωσή μου ψυχίατρο) θα πρέπει να αναφέρει μόνο την πάθηση και την θεραπεία που ακολουθείται ή και προτεινόμενη διάρκεια αναβολής (π. Χ. Περίοδος θεραπείας) ;

Επίσης, είναι απαραίτητο να τονίζεται πως αδυνατώ να παρουσιαστώ σωστά; Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν στο φρουραρχέιο/414 και να μπω κανονικά;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες