221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Μίκελ έγραψε:Γεια σου φιλε μου μπαίνω τώρα Νοέμβριο στο στρατόπεδο μάκρη Μυτιλήνη ... Με έχουν βάλει στα τεθωρακισμένα. Γενικά πως είναι η φάση εκεί ; Επίσης θέλω ν κάνω την θητεία μου στην Κύπρο. Γνωρίζεις αν μπορώ ν δηλώσει στο στρατόπεδο για Κύπρο ;


Γειά σου φίλε, λοιπόν Τεθωρακισμένα στην Λέσβο ! Και εγώ μαυροσκούφης ήμουν εκεί! Αν δεν έχει αλλάξει κάτι (γιατί πάει κανας χρόνος από τότε που απολύθηκα) παρουσιάζεσαι σε στρατόπεδο λίγο έξω από την πόλη της Μυτιλήνης (221 ΤΕ λέγεται, είναι το κέντρο υποδοχής νεοσυλλέκτων του νησιού), περνάς γιατρούς, συνεργεία για ρούχα κτλ. Χρεώνεσαι ρούχα, άρβυλα κτλ και το μεσημέρι-απόγευμα φεύγεις για την μονάδα τοποθέτησής σου.

Λογικά θα σε στείλουν είτε σε στρατόπεδο (μονάδα) στην περιοχή της Καλλονής είτε σε αυτό που βρίσκεται στην περιοχή της Αγ. Παρασκευής.

Αυτό της Καλλονής έχει γενικά χαλαρό (για Τεθωρακισμένα) κλίμα απλά η ατυχία είναι ότι καθε τρείς και λίγο τρώνε εμπλοκή (δεν υπάρχουν αρκετοί φαντάροι και οι υπηρεσίες σκοπέτα-θαλαμοφυλίκια κτλ. Μοιράζονται σε αυτούς τους λίγους, οπότε έχεις σχεδόν κάθε μέρα υπηρεσία και δεν βγαίνεις συχνά εξόδους). Παρ'όλα αυτά τα στελέχη και οι διοίκηση είναι πολύ κομπλέ και δεν υπάρχει πολύ φόρτος εργασίας σε συντηρήσεις μέσων κτλ. Από φαντάρους. Εξόδους βγαίνεις στην κοντινή κωμόπολη-μεγαλοχώρι της Καλλονής. Έχει ψησταριές, καφετέριες, ιντερνετ καφέ με μπιλιάρδα, σουπερ-μάρκετ, καθαριστήριο, όλες τις μεγάλες τράπεζες.

Στη Αγ. Παρασκευή το κλίμα είναι ένα τσικ λίγο πιο αυστηρό ("μπαμπούλες" δεν είναι πάντως, απλά είναι λίγο πιο αυστηρά και τυπικά τα πράγματα) σε σχέση με Καλλονή και υπάρχει πιο πολύ φόρτος εργασίας καθώς οι κληρωτοί φαντάροι συμμετέχουν πολύ στις συντηρήσεις μέσων κτλ. Εμπλοκή εδώ υπάρχει μόνο την περίοδο των γιορτών (λόγω γκρούπ αδειών για Χριστούγεννα-Πάσχα, όπως παντού) και βγαίνουν συχνά εξόδους. Έξοδο βγαίνουν στο χωριό Αγ. Παρασκευή (έχει καφετέριες και ψησταριές, αν δεν κάνω λάθος έχει και 1 τράπεζα) μπορείς όμως να πάρεις και ταξί για την κοντινή Καλλονή αν βαρεθείς στο χωριό.

Τώρα για Κύπρο που γράφεις δεν γνωρίζω αν και πώς πηγαίνεις, Φαντάζομαι πως τις πρώτες μέρες μέσα που έρχονται εκπρόσωποι από Ειδικές Δυνάμεις, Προεδρική Φρουρά κτλ. Για να "τσιμπήσουν" κόσμο ίσως να έρχονται και από την ΕΛΔΥΚ.

Καλή θητεία!

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Γιώργος έγραψε:Καλημερα, να ρωτήσω αν παω με αεροπλάνο την μέρα που παρουσιάζομαι, θα είναι κανείς από την μονάδα να περιμενει να μας παρει, όπως γίνεται στο λιμάνι;


Φίλε αν δεν κάνω λάθος περνάνε και από αεροδρόμιο και "μαζεύουν" κόσμο. Αν θες να είσαι σίγουρος πάρε ένα τηλέφωνο το 221 ΤΕ και ρώτα.

Καλή θητεία!

Armoured reconnaissance
Ευπαυλος

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Ευπαυλος »

Έστω ότι έφτασα Μυτιλήνη μετά πως πάω στο στρατόπεδο που μου έχουν πει (στρατόπεδο Μακρή)
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Ευπαυλος έγραψε:Έστω ότι έφτασα Μυτιλήνη μετά πως πάω στο στρατόπεδο που μου έχουν πει (στρατόπεδο Μακρή)


Αν πας με πλοίο,100% θα σας περιμένουν με λεωφορεία ή φορτηγά για να σας πάνε στο 221 ΤΕ. Για αεροδρόμιο όπως είπα και σε έναν άλλο φίλο πιο πάνω δεν είμαι 100% σίγουρος για το αν περνάνε και πέρνουν κόσμο από εκεί. Καλό θα ήταν να καλέσεις στο 221 και να ρωτήσεις 1-2 μέρες πριν

Armoured reconnaissance
Δον

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Δον »

Καλησπέρα σας! Έχω κατάταξη για στρδο υπλγου Μακρή 221 ΤΕ υγειονομικό ψυχολόγων. Γνωρίζει κάποιος σε ποιες μονάδες μας στέλνουν και ποια είναι τα καθήκοντά μας; Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Δον έγραψε:Καλησπέρα σας! Έχω κατάταξη για στρδο υπλγου Μακρή 221 ΤΕ υγειονομικό ψυχολόγων. Γνωρίζει κάποιος σε ποιες μονάδες μας στέλνουν και ποια είναι τα καθήκοντά μας; Ευχαριστώ πολύ!
Λογικα θα πας στο στρατοπεδο κυριαζη στη παγανη (7-10 λεπτα απο την πολη) αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει καπου αλλο υγειονομικο. Αυτο που θα κανεις σιγουρα ειναι μια στο τοσο να κανεις μια περιοδεια σε στρατοπεδα και φυλακια του νησιου για να εξεταζεις φανταρους και να σου λενε τα προβληματα τους

Agmor

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Agmor »

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσίαζομαι στο 221 και με έχουν επιλέξει για έρευνα πληροφορικής υεα. Ξέρει κανένας πιθανές μονάδες που μπορούν να με στείλουν; Επίσης να πω πως δεν έχω πτυχίο, οπότε ισχύει αυτό που έχω διαβάσει πως άμα σε κόψουν από το έρευνα πληροφορικής σε στέλνουν κατευθείαν διαβιβάσεις;(στο χαρτί μου λέει ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Agmor έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Παρουσίαζομαι στο 221 και με έχουν επιλέξει για έρευνα πληροφορικής υεα. Ξέρει κανένας πιθανές μονάδες που μπορούν να με στείλουν; Επίσης να πω πως δεν έχω πτυχίο, οπότε ισχύει αυτό που έχω διαβάσει πως άμα σε κόψουν από το έρευνα πληροφορικής σε στέλνουν κατευθείαν διαβιβάσεις;(στο χαρτί μου λέει ΠΖ)


Γειά σου φίλε, καλή θητεία σου εύχομαι! Να σε ρωτήσω με το συμπάθειο κίολας, πως σε επέλεξαν για Έρευνας και Πληροφορικής (ΕΠ) και μάλιστα χωρίς να έχεις και πτυχίο; Απ''οσο γνωρίζω για να μπείς ΕΠ πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία που γράφει εδώ Ενημέρωση Οπλιτών ΕΠ η οποία λέει ρητά πως θα πρέπει να έχεις καταθέσει το πτυχίο μαζί με κάποια άλλα έγγραφα και ΑΝ σε πάρουν, γιατί δεν είναι και σίγουρο. Στην δική μου σειρά είχαν έρθει και στις μονάδες και ζήταγαν κόσμο αλλά θέλανε αντίγραφο πτυχίου και τυχόν βεβαιώσεις απασχόλησης αν είχες δουλέψει στον τομέα. Στο λέω γιατί είχα δώσει πτυχίο (βέβαια από ΙΕΚ Εικόνα, προτιμούν ΑΕΙ ή ΤΕΙ) και δεν με κάλεσαν. Την διαδικασία πριν την κατάταξη που σου έδωσα το λινκ πιο πάνω δεν την είχα κάνει. Στο χαρτί μου είμουν ΤΘ.

Και γιατί σου γράφει ΠΖ στο σημείωμα κατάταξης ;Εικόνα Περίεργα πράγματα... Δηλαδή λέει και ΠΖ και ΕΠ ΥΕΑ ; Και τα 2 μαζί ;

Τέλος πάντων... Σου έχει τύχει η "καλή" και δεν το ξέρεις. Αν παραμείνεις ΕΠ σε βλέπω να μένεις 221 ΤΕ (καλύτερη μονάδα στο νησί) βέβαια δεν γλυτώνεις σκοπιές κτλ. Αλλά όταν θα μπαίνουν νέες σειρές θα είσαι γραφείο. Υπάρχει και η πιθανότητα να σε στείλουν στην Μεραρχία του νησιού όπου και εκεί θα είσαι μια χαρά και θα είσαι σίγουρα γραφείο κάθε μέρα και σχετικά καλή υπηρεσία (θα βγαίνεις συχνά εξόδους). Αν τώρα σε στείλουν ΔΒ θα σαι και εκεί μια χαρά γιατί κατα πάσα πιθανότητα οι υπηρεσίες σου θα είναι σε φυλάκιο που πάντα είναι καλύτερα από το να είσαι σε στρατόπεδο. Ήξερα Πληροφορικάριο στην σειρά μου που ενώ είχε πτυχίο και μεταπτυχιακό αλλά και εμπειρία σε εξωτερικό και εταιρίες εδώ Ελλάδα τον στείλανε ΔΒ κατευθείαν (δλδ. Ενώ είχε καταθέσει πτυχία κτλ. Στο σημείωμα κατάταξης του έλεγε ΔΒ) Όπως και να έχει καλή θητεία να έχεις και υπομονή!

Armoured reconnaissance
Σαντο

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Σαντο »

Καλησπέρα παιδιά παρουσιαζωμαι στης 18 221 τε τεχνικο. Έχετε γνώμες στο πως ει αι εκεί;
Agmor

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Agmor »

Γεια σου.

Λοιπόν αρχικά γιατι ξέρω πως το σκεφτεσαι, όχι δεν έχω βύσμα! Το σημέιωμα κατάταξης λέει "ΚΑΛΕΙΤΑΙ για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού Ξηράς σύμφωνα με την υπ'αριθ ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 194/2020 την 19/01/2021 στο Στρδο ΥΠΛΓΟΥ (ΠΖ) ΜΑΚΡΗ (ΜΥΤΙΛΗΝΗ) και στις ώρες από 08.00 μέχρι 13.00 για εκπλήρωση στρατεύσιμης υποχρέωσης.3. Έχει επιλεγεί για σώμα:'Ερευνας Πληροφορικής (ΥΕΑ). "

Το ΠΖ που έγραψα το λέει στο όνομα του στρατοπέδου. Ότι λογικά είναι στρατόπεδο πεζικου (;).
Στην φόρμα που συμπληρώνουμε πριν την κατάταξη έγραψα ότι είχα 4 χρόνια προϋπηρεσία ως τεχνικος. Όπως απορείς και εσύ απορώ και εγώ, διότι ούτε πληροφορική σπουδάζω. Ηλεκτρονικός μηχανικός σπουδάζω. Και έχω πολλούς φίλους συμφοιτητές που όταν ήρθε η ώρα να καταταγούν τους είχαν στο ερευνα πληροφορικής, μερικούς τους κράτησαν μερικούς όχι. Τέλος πάντων, εγω δεν δήλωσα επιθυμία για ΓΕΠ καθώς και εγω ήξερα πως θέλει πτυχιο (η βύσμα) αλλά παρόλα αυτά μιας και ήρθε έτσι το πράγμα θα πάρω μαζί μου βεβαιώσεις και συστατική απο την δουλειά και ότι γίνει. Είμαι και 27 χρονών γέρος οπότε θα το προσπαθήσω για το γραφειάκι χαχα.

Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Σαντο έγραψε:Καλησπέρα παιδιά παρουσιαζωμαι στης 18 221 τε τεχνικο. Έχετε γνώμες στο πως ει αι εκεί;


Αν θυμάμαι καλά οι του Τεχνικού είναι μαζί με Εφοδιασμού-Μεταφορων σε υποστηρικτικό τάγμα έξω (αλλά σε κοντινή απόσταση) από την Μυτιλήνη (άρα θα έχεις εξόδους πόλη). Το 2019 που ήμουν εγώ στο νησί δεν είχε καλή φήμη το στρατόπεδο γτ είχαν έλλειψη ατόμων και τους πήγαινε εμπλοκή (δεν έφταναν οι στρατιώτες για τις υπηρεσίες) και είχαν φτάσει σε σημείο να στέλνουν αλλες μονάδες άτομα για να τους καλύψουν τις υπηρεσίες Εικόνα

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Agmor έγραψε:Γεια σου.

Λοιπόν αρχικά γιατι ξέρω πως το σκεφτεσαι, όχι δεν έχω βύσμα! Το σημέιωμα κατάταξης λέει "ΚΑΛΕΙΤΑΙ για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού Ξηράς σύμφωνα με την υπ'αριθ ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 194/2020 την 19/01/2021 στο Στρδο ΥΠΛΓΟΥ (ΠΖ) ΜΑΚΡΗ (ΜΥΤΙΛΗΝΗ) και στις ώρες από 08.00 μέχρι 13.00 για εκπλήρωση στρατεύσιμης υποχρέωσης.3. Έχει επιλεγεί για σώμα:'Ερευνας Πληροφορικής (ΥΕΑ). "

Το ΠΖ που έγραψα το λέει στο όνομα του στρατοπέδου. Ότι λογικά είναι στρατόπεδο πεζικου (;).
Στην φόρμα που συμπληρώνουμε πριν την κατάταξη έγραψα ότι είχα 4 χρόνια προϋπηρεσία ως τεχνικος. Όπως απορείς και εσύ απορώ και εγώ, διότι ούτε πληροφορική σπουδάζω. Ηλεκτρονικός μηχανικός σπουδάζω. Και έχω πολλούς φίλους συμφοιτητές που όταν ήρθε η ώρα να καταταγούν τους είχαν στο ερευνα πληροφορικής, μερικούς τους κράτησαν μερικούς όχι. Τέλος πάντων, εγω δεν δήλωσα επιθυμία για ΓΕΠ καθώς και εγω ήξερα πως θέλει πτυχιο (η βύσμα) αλλά παρόλα αυτά μιας και ήρθε έτσι το πράγμα θα πάρω μαζί μου βεβαιώσεις και συστατική απο την δουλειά και ότι γίνει. Είμαι και 27 χρονών γέρος οπότε θα το προσπαθήσω Για το γραφειάκι χαχα.



Εννοείται φίλε κυνήγα το να μπεις. Το ότι το στρατόπεδο λέει ΠΖ αναφέρεται στον Υπλγο ΠΖ Μακρή από τον οποίο πήρε το όνομα του το στρατόπεδο. Το 221ΤΕ
ειναι κέντρο νεοσυλλέκτων οπότε παρουσιάζονται όλοι εκεί ανεξάρτητα από το όπλο ή σώμα που ανήκουν. Απλά μπορεί να παραμείνεις εκεί για την θητεία σου ή να σε πάνε Μεραρχία. Αν σε πάνε Διαβιβάσεις θα είσαι σε στρατόπεδο 5 λεπτά έξω από την πόλη (ειναι στην αντίθετη πλευρά από το 221) και πάλι όμως στη πόλη θα βγαίνεις οπότε είναι καλά. Βέβαια το συν στις ΔΒ είναι τα φυλάκια οπότε αν καταλήξεις Διαβιβάσεις να εύχεσαι να σε στείλουν φυλάκια. Καλή θητεία και πάλι αδερφέ

Armoured reconnaissance
Agmor

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Agmor »

Ευχαριστώ φίλε να σαι καλά. Άργησα να δώ την απάντηση. Τώρα μια χιλιοπαιγμένη ερώτηση (και χαζή) αλλά λόγω covid ίσως έχει διαφορετική απάντηση. Με τα κινητά από ότι διαβάζω για το 221, τα παίρνουν και τα στέλνουν στην μονάδα σου και τα δίνουν για λίγο μέσα στην ημέρα μέχρι την πρώτη έξοδο. Αλλά λόγω covid που πιθανότατα δεν θα έχει ούτε εξόδους ούτε άδεια ορκωμοσίας τι γίνεται; Έχω ακούσει αρκετούς να λένε πως δεν υπάρχει θέμα, απλά γράφεις μια δήλωση οτι δεν θα τραβάς φωτογραφίες κλπ, αλλά απο ότι καταλαβαίνω ειναι διαφορετικά για κάθε στρατόπεδο. Μπορώ να πω πως το μεγαλύτερο μου αγχός είναι το κινητό, καθώς και πτυχιακή πρέπει να παρουσιάσω online (άστα να πάνε) και τα περισσότερα δικά μου πρόσωπα είναι στο εξωτερικό. Όποτε ένα κινητό μή smartphone δεν αποτελεί λύση αυτή την στιγμή. Όποτε αναγκαστικά θα πάω απο την πρώτη μέρα με την παντόφλα. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση αμα το βρούν (στη τσεπη θα το έχω βασικά) να το πάρουν και χωρις άδειες κλπ να κάνω να το δω για κανα τρίμηνο;
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Agmor έγραψε:Ευχαριστώ φίλε να σαι καλά. Άργησα να δώ την απάντηση. Τώρα μια χιλιοπαιγμένη ερώτηση (και χαζή) αλλά λόγω covid ίσως έχει διαφορετική απάντηση. Με τα κινητά από ότι διαβάζω για το 221, τα παίρνουν και τα στέλνουν στην μονάδα σου και τα δίνουν για λίγο μέσα στην ημέρα μέχρι την πρώτη έξοδο. Αλλά λόγω covid που πιθανότατα δεν θα έχει ούτε εξόδους ούτε άδεια ορκωμοσίας τι γίνεται; Έχω ακούσει αρκετούς να λένε πως δεν υπάρχει θέμα, απλά γράφεις μια δήλωση οτι δεν θα τραβάς φωτογραφίες κλπ, αλλά απο ότι καταλαβαίνω ειναι διαφορετικά για κάθε στρατόπεδο. Μπορώ να πω πως το μεγαλύτερο μου αγχός είναι το κινητό, καθώς και πτυχιακή πρέπει να παρουσιάσω online (άστα να πάνε) και τα περισσότερα δικά μου πρόσωπα είναι στο εξωτερικό. Όποτε ένα κινητό μή smartphone δεν αποτελεί λύση αυτή την στιγμή. Όποτε αναγκαστικά θα πάω απο την πρώτη μέρα με την παντόφλα. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση αμα το βρούν (στη τσεπη θα το έχω βασικά) να το πάρουν και χωρις άδειες κλπ να κάνω να το δω για κανα τρίμηνο;


Κοίτα δεν έχω ιδέα τι γίνεται τώρα με τον Covid (αν είναι κανένας πιο "πρόσφατος" ας γράψει Εικόνα) αλλά το 2019 που μπήκα εγώ μας είπαν να αδειάσουμε και τις τσέπες. Είχα ακούσει πως αν το βάλεις μέσα στις κάλτσες ίσως είναι μια καλή κρυψώνα αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου Εικόνα Ίσως με τον ιό τώρα να είναι πιο ελαστικοί και να μην τα παίρνουν καθόλου.

Στην δική μου σειρά μας τα πήραν (σε όποιους τα βρήκαν Εικόνα) και λίγο πολύ γινόταν αυτό που έχεις διαβάσει και σε άλλα μηνύματα πιο πάνω.

Τρίμηνο δεν νομίζω ρε φίλε να στο κρατήσουν είπαμε δεν είναι μπαμπούλες οι άνθρωποι Εικόνα Στην χειρότερη να γίνει κάτι σαν αυτό που έγινε στην δική μου σειρά (δλδ. Να τα παίρνουν για λίγες μέρες και μετά να σας τα δώσουν κανονικά) και στην καλύτερη να μην σας τα πάρουν καθόλου.

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
Gregouar
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2021 1:16 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Gregouar »

Καλησπερα, παρουσιάζομαι 19 Μαΐου στο 221ΤΕ στην Μυτιλήνη και η απορία μου είναι η εξής, επιτρέπονται κινητά καο δεύτερον αν το στρατόπεδο είναι κοντά στο κέντρο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες