Ελεύθεροι σκοπευτές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
speedster 1323

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από speedster 1323 »

ΠΑΝΟΣ έγραψε:Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να πας στο εξωτερικο για αριστη εκπαιδευση! Μια μερα στο history channel εδειχνε την εκπαιδευση τους στο εξωτερικο. Καθε μερα κανενε ασκησεις και αν αποτυνχανες σε εκοβαν! Θυμαμε 2 ασκησεις:1) εβαζαν καθημερινα πραγματα μικρου-μεγαλου μεγεθους σε αποσταση 1χλμ (κρυμμενα) και εσυ με κυαλια επρεπε να τα βρεις!2) σε εβαζαν σε ενα χωραφι με χωρταρια τον καταληλο εξοπλισμο και επρεπε να φτασεις οσο πιο κοντα γινοταν σε στους αλλους ελευθερους σκοπευτες (εκπαιδευμενουσ) οπου ηταν πανω σε ενα τζιπ και κοιτουσαν με κυαλια παντου ωστε να τους εντοπισουν και οταν τους εβρισκα ελεγαν στους αξιωματικους οπου ηταν μεσα στο χωραφι την θεση τους και που (υποτιθετε) εφαγαν την σφαιρα!(δεν θυμαμε τιποτα αλλο γιατι δεν εκατσα να το δω ολο ειχα μια δουλεια και επρεπε να φυγω. Ουτε αλλες λεπτομεριες που ελεγαν δεν θυμαμε!)

Παιδια για να μην ταλαιπωρηστε με αποριες, ξεχαστε τα εργα με τους ελευθερους σκοπευτες κτλπ... Πας μονιμος ειδ. Δυναμεις κ αν εχεις ταλεντο σκοπευτικο πας στο ελεινο ελληνικο σχολειο που εχουμε κ οτι μαθεις... Εικόναοπλο πιανει ο αλλος στα 20 του χρονια κ θελει να γινει κ ελ. Σκοπευτης... Ελεος.
Βασίλης

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Βασίλης »

Αν και εχω μελετησει το θεμα αυτο και οτι εχετε γραψει παραπανω εχω ακομα καποιες αποριες και θα ημουν ευγνωμων σε οποιον με βοηθησει.

Ειμαι 16 χρονων σχεδιαζω ναα μπω στη σχολη ευελπιδων. Μετα τη σχολη θελω να γινω ελευθερος σκοπευτης. Απ οτι διαβασα πρεπει να εισαι μονιμος στις ειδικες δυναμεις για να εισαι ελευθερος σκοπευτης.

Τωρα οι αποριες μου
. Τι εννοειτε με τον ορο μονιμος στις ειδικες δυναμεις και πως μπορω να το πετυχω αυτο; Και σε ποια μοναδα των ειδικων δυναμεων πρεπει να μπω για ελευθερος σκοπευτης; Και σε ποιο κομματι ολης αυτης της ιστοριας πρεπει να δοθει το βυσμα;

ΥΓ: Μην ξεχνατε πρωτα θελω να παω στη σχολη ευελπιδων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Νικος

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Νικος »

Τι χρειαζεται για να πας στους ελευθερους σκοπευτες;

Θελει συγκεκριμενες σωματικες αναλογιες;

Που πρεπει να πας για να ενταχθεις;

Χρειαζεται αναγκαιες γνωσεις;

Georgios55
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2011 4:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός
Επάγγελμα: Δεν εργάζομαι
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Georgios55 »

Καταρχάς φίλε Βασίλη κάτσε να περάσεις Ευελπίδων και μετά τα λέμε... Βιάζεσαι πολύ... Και εγώ είμαι 16 και επίσης ενδιαφέρομαι για Ευελπίδων αλλά ακόμα δεν ψάχνω τους σκοπευτές... Κάτσε πρώτα να περάσεις να βγάλεις τέσσερα χρόνια να κληρωθείς ειδικότητα και τότε θα τα βρείς... Εξάλλου που ξέρεις πως είναι από μέσα άμα δεν έχεις μπεί... Μπορεί εσύ να μπείς αλλά να τα βρείς σκούρα... Τέλος πάντων για να σου λύσω την απορία από ευελπίδων πρέπει αναγκαστικά να περάσεις όπλα και να κληρωθείς πεζικό και αφού κάνεις 9μηνο στην Χαλκίδα όπως και στους φαντάρους θα έρθουν οι ειδικές δυνάμεις να σε πάρουν... Αφού πρώτα βγάλεις τα βασικά στο ΚΕΑΠ θα πάς στο ΣΒΕΕΣΕΑ που είναι το σχολείο ελεύθερων σκοπευτών...
Alex13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 11:14 pm
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Alex13 »

Θα ηθελα πρωτα να χαιρετισω οποιονδηποτε ειναι στο forum,(επειδη ειμαι new guyΕικόνα) και να ευχαριστησω προσωπικα οποιον με βοηθισει, λοιπον θελω να γινω μονιμος στον Ελληνικο στρατο και ειδικα στις ειδικες δυναμεις, μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει σχολη ελευθερων σκοπευτων στην Ελλαδα; Σε ποια σχολη ειναι; Π. Χ Λ. Ο. Κ, Πεζοναυτες, Ε. Τ. Α... Κτλ και αν γινεται να περασω εκπαιδευση σε σχολειο στην Αμερικη; Οπως των Πεζοναυτων (Marine Recon Sniper Scool... ) το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει οτι μονιμοι στους Ο. Υ. Κ μπορουν να περασουν την σχολη των Navy Seals, Ευχαριστω.
Καραϊσκάκης
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2011 3:44 pm
Τοποθεσία: Στόπερ
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Καραϊσκάκης »

Alex13 έγραψε: Θα ηθελα πρωτα να χαιρετισω οποιονδηποτε ειναι στο forum,(επειδη ειμαι new guyΕικόνα) και να ευχαριστησω προσωπικα οποιον με βοηθισει, λοιπον θελω να γινω μονιμος στον Ελληνικο στρατο και ειδικα στις ειδικες δυναμεις, μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει σχολη ελευθερων σκοπευτων στην Ελλαδα; Σε ποια σχολη ειναι; Π. Χ Λ. Ο. Κ, Πεζοναυτες, Ε. Τ. Α... Κτλ και αν γινεται να περασω εκπαιδευση σε σχολειο στην Αμερικη; Οπως των Πεζοναυτων (Marine Recon Sniper Scool... ) το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει οτι μονιμοι στους Ο. Υ. Κ μπορουν να περασουν την σχολη των Navy Seals, Ευχαριστω.
Λοιπόν, ελεύθερος σκοπευτής γίνεται μόνο μόνιμος και μάλιστα των ειδικών δυνάμεων. Όταν λοιπόν είσαι μόνιμος (άρα υπαξ/κός ή αξ/κός) στις Δυνάμεις Καταδρομών ή Πεζοναυτών, παίζει ρόλο η ειδικότητα που έχεις και στο Όπλο/Σώμα όπου ανήκεις. Δηλαδή ένας Τυφεκιοφόρος ή Ειδικών Αποστολών απ'το Πεζικό είναι πολύ πιο εύκολο να προταθεί από έναν μάγειρα ή οδηγό των Διαβιβάσεων και ας είναι και οι δυό τους καταδρομείς... Όπως κατάλαβε, ς θέλεις περισσότερο τύχη και βύσμα παρά ολυμπιακό μετάλλιο στην σκοποβολή, ακόμα και αν είσαι ήδη στις Ειδικές Δυνάμεις. Το Σχολείο ελεύθερων σκοπευτών εν Ελλάδι εδρεύει στην Ρεντίνα.
Αεροπορία στρατού

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Αεροπορία στρατού »

Αγαπητοί φίλοι,
χρειάζομαι πληροφορίες σχετικά με την ειδικότητα του ελεύθερου σκοπευτή. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω και θέλει να με συνδράμει. Είναι καλοδεχούμενος.
Χρειάζομαι πληροφορίες για, τακτικές μάχης, αποκρύψεις, όπλα, ονοματολογία εξάρτησης (ελ. Σκοπευτή) σημαντικά ιστορικά συμβάντα, όπως του "λευκού άγγελου", τροφή, κλπ. Ξέρω, ότι ζητάω πολλά.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Nassos »

Ψάξε στο Youtube, έχει ενδιαφέρονται ντοκυμαντέρ με ελεύθερους σκοπευτές ξένων Ειδικών Δυνάμεων. Ψάξε και σε παλαιότερες μεταδόσεις της εκπομπής "Με Αρετή και Τόλμη".

Επίσης διάβασε και το παρακάτω

http://eskopeftis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Αετός ЭЄ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 08, 2011 2:04 am
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Αετός ЭЄ »

Πείτε την αλήθεια. Οι ελεύθεροι σκοπευτές στην Ελλάδα είναι τα Ε. Τ. Α.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από mixanikara »

Ενα ωραιο pdf για εκπαίδευση ελεύθερου σκοπευτή είναι εδω

και καλές πληροφορίες επίσης εδω
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
KwN mPeres

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από KwN mPeres »

Παιδια, για να σταματησουμε τα πολλα πολλα... Ημουν φανταρος Ελευθερος σκοπευτης στη Ρεντινα. Στην αρχη μαρσυποφόρος και μετα μπηκα sniping. Η ομαδα/ειδικοτητα ανηκει στις ειδηκες δυναμεις. Δεν είναι μόνο για μόνιμα στελέχη, αν δειξεις οτι εισαι καλος σε αυτο και το ζητησεις μπορει να σε χωσουν καπου. Εγω τυχαια μπηκα. Αχρωματοψειες και αλλα, προβληματα καρδιολογικοπνευμονικα, και μικρη αντοχη βγαινουν εκτος! Εκτος απ'τα κλασικα (ασκησεις, σκοπια, αδικο τρεξιμο) εχεις και καποια παραπανω εκπαιδευση σε πολεμικες τεχνικες και στα οπλα. Εχεις και τη τιμη να παιξεις και με το Κυφεφς αλλα και με αλλα τουφεκια (π. Χ.M16,M82 BARRETT, Μ1 κ. Α.). Υπολοχαγος Γ********* - ο καλητερος που υπαρχει για να σε εκπαιδευσει! Εγω πετυχαινα 3/6 βολες στα 280μ. Οταν με ανελαβε -και μου βγαλε τη πιστη- 6/6 για χαβαλε στα 320μ. Οσο για τους Αμερικανο/Αγγλους που λεγεται οτι ειναι οι καλυτεροι σας μιλαω παραγματικα και πιστεψτε με οτι οι Γερμανοι και οι Σουηδοι δεν πιανονται ουτε για πλακα. Και τουλαχιστον στην Ελλαδα δεν εχω δει γυναικα Scoped. Τελος μην ακουτε οποιον λεει τη σοφια του. Ο καθενας τα δικα του λεει. Παντως γενικα το Sniping στην Ελλας ειναι αρκετα παραμελημενο. Οι τουρκοι μας πατανε κατω, με καλυτερο εξοπλισμο και εκπαιδευση. Αυτα απο μενα, μιλωντας παντα απο εμπειρια.

bill

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από bill »

Έχω ενα φιλο στη Χιο που εκανε την θητεια του στις ειδικές δυναμεις Γ ΜΑΚ. Ειχει ειδικοτητα Τ/Φ Ελεύθερος Σκοπευτής με G3A3ZF...
HakOne
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιουν 10, 2011 7:31 pm
Τοποθεσία: Αξιοματικός
Επικοινωνία:

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από HakOne »

Το τμημα ελευθερων σκοπευτων ενδιεφερε και εμενα αλλα στην Ελλαδα οπως προαναφερατε ειναι αρκετα παραμελημενο και πιστευω πως ειναι δυσκολο να χωθις!
Νικος

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από Νικος »

Παιδια ενα ατομο με δισχρωματοψια μπορει να γινει δεκτο απο το ταγμα των ελευθερων σκοπευτων;

typos

Ελεύθεροι σκοπευτές

Δημοσίευση από typos »

Οχι, και δεν υπαρχει καν ταγμα ελευθερων σκοπευτων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες