Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Κλειδωμένο

Τι θα θέλατε να προμηθευτεί ο ελληνικός στρατός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Αύγ 18, 2008 7:04 pm

Πυροβόλα PzH-2000
48
32%
Μεταφορικά ελικόπτερα NH-90
36
24%
Επιθετικά ελικόπτερα AH-64D Apache
19
13%
Άρματα μάχης Leopard 2
15
10%
Αντιαεροπορικά BUK
23
15%
Αντιαεροπορικά Pantsir
5
3%
Νέο ΤΟΜΠ
6
4%
 
Σύνολο ψήφων: 152

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Για πες μου, ποια ερπυστριοφόρα θεωρείς ΤΟΜΑ και πόσου διαμετρήματος κυρίως όπλο έχουνε; Γιατί από αυτά που ξέρω, εκτός από τα bmp όλα έχουνε διαμέτρημα 25-30 mm. Ενώ από την άλλη όλα τα τροχοφόρα τεθωρακισμένα που σου ανέφερα έχουνε διαμέτρημα 100-105 mm με διαφορά το BTR που έχει 30 mm.
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Filippos »

θα σου κανω μια ερωτηση και απο την απαντηση της, θα καταλαβεις πια ειναι η απαντηση σε αυτο που με ρωτας. Στο BMP-3 ποιο πυροβολο ειναι το κυριο οπλο του και πιο το δευτερευων;

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

και τι σημαίνει αυτό; τι θες να αποδείξεις με ένα ερπυστριοφόρο ειδικά. Έχει ένα 100 χιλιοστών και ένα 30 χιλιοστών συζυγες. Θα γίνει κατηγορία ΤΟΜΑ=ερπυστριοφόρα από ένα παράδειγμα;
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Filippos »

Markos_Hdi έγραψε:και τι σημαίνει αυτό; τι θες να αποδείξεις με ένα ερπυστριοφόρο ειδικά. Έχει ένα 100 χιλιοστών και ένα 30 χιλιοστών συζυγες. Θα γίνει κατηγορία ΤΟΜΑ=ερπυστριοφόρα από ένα παράδειγμα;
οχι. Λοιπον επειδη δεν το ξερεις, ο κυριος οπλισμος του ειναι το πυροβολο 30 χιλ και οχι το πυροβολο 100 χιλ. Το οτι ενα πυροβολο εχει μεγαλυτερη διαμετρο, δεν σημαινει οτι ειναι πιο σημαντικο. Τα πυροβολα με μεγαλυτερη διαμετρο ειναι συνηθως(ελπιζω να καταλαβες γιατι εβαλα το συνηθως) πιο ισχυρα και εχουν μεγαλυτερο βεληνεκες, αλλα εχουν χαμηλοτερη ταχυβολια.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα ΤΟΜΑ χρησιμοποιουν ενα πυροβολο με χαμηλο διαμετρημα, γιατι στο πεδιο της μαχης δεν χρησαζεται να βαλουν κατα οχηματων με ισχυρη θωρακιση. Αυτη τη δουλεια την κανουν τα αρματα μαχης. Τα πυροβολα των ΤΟΜΑ βαλουν κατα οχυρωμενες θεσεις, κτιρια και οχηματα με μετρια-ελαφρια θωρακιση. Τα καινουργια ΤΟΜΠ εχουν πυροβολο με μεγαλο διαμετρημα, για να περνουν και αυτα μερος στην μαχη, αλλα θα πολεμανε πιο πισω απο τα ΤΟΜΑ και τα αρματα μαχης

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και μπορει να κανω λαθος. Το οτι τα ΤΟΜΑ ομως εχουν ερπυστριες, ειναι λογικο νομιζω...

Επειδη ομως, οπως σου ειπα μπορει και να κανω λαθος περιμενε τον Νασσο ή τον yandr

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Eγώ απλά ξέρω ότι "main armament 100mm" και "30mm gun" και ένα 7,62mm "mounted coaxially". Εγώ αυτό το καταλαβαίνω ως συζυγες.
Αλλά ακόμα και αν είναι έτσι όπως το λες πάλι δεν καταλαβαίνω πως αυτό ορίζει ως ΤΟΜΑ τα ερπυστριοφόρα και όχι τα τροχοφόρα.
Δηλαδή για εσένα το Bradley μπορεί να οριστεί άνετα μιας και έχει ερπύστριες ΤΟΜΑ ενώ τα τροχοφόρα που σου ανέφερα πιο πάνω είναι ΤΟΜΠ.

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Filippos »

Markos_Hdi έγραψε:Eγώ απλά ξέρω ότι "main armament 100mm" και "30mm gun" και ένα 7,62mm "mounted coaxially". Εγώ αυτό το καταλαβαίνω ως συζυγες.
Αλλά ακόμα και αν είναι έτσι όπως το λες πάλι δεν καταλαβαίνω πως αυτό ορίζει ως ΤΟΜΑ τα ερπυστριοφόρα και όχι τα τροχοφόρα.
Δηλαδή για εσένα το Bradley μπορεί να οριστεί άνετα μιας και έχει ερπύστριες ΤΟΜΑ ενώ τα τροχοφόρα που σου ανέφερα πιο πάνω είναι ΤΟΜΠ.

κοιτα θα σου πω κατι τελευταιο γιατι πρεπει να φυγω τωρα. Υπαρχουν ΤΟΜΑ με ροδες, αλλα κατα κυριο λογο χρησιμοποιουν ερπυστριες. Το Bradley ειναι ΤΟΜΑ.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Koϊτα εγώ σου έφερα 4 τροχοφόρα ως παραδείγματα ΤΟΜΑ. Για πες μου εσύ τα υπόλοιπα ΤΟΜΑ ερπυστριοφόρα εκτός από αυτά τα 2. Αλλά μάλλον τα 4 αρκούν για να καταλάβεις ότι ΤΟΜΑ σημαίνει αυστηρά ερπυστριοφόρα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Τα περισσότερα ΤΟΜΑ είναι τροχοφόρα γιατί είναι περισσότερο ευέλικτα και γρήγορα από τα ερπυστριοφόρα. Και η κίνηση τους μεταδίδεται σε όλους τους τροχούς (4x4,6x6,8x8) και όχι πίσω όπως τα ερπυστριοφόρα.

Ερπυστριοφόρα ΤΟΜΑ είναι τα ASCOD (Ισπανία),CV90 (Σουηδία), ΒΜΡ-3 (Ρωσία),Puma και Marder (Γερμανία),Stormer 30 και Warrior (Βρετανία),Brandley (ΗΠΑ).

Στο Σουηδικό CV90 μπορεί να τοποθετηθεί και το δίδυμο πυροβόλο AMOS (120mm).
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Filippos »

Nassos έγραψε: Τα περισσότερα ΤΟΜΑ είναι τροχοφόρα γιατί είναι περισσότερο ευέλικτα και γρήγορα από τα ερπυστριοφόρα. Και η κίνηση τους μεταδίδεται σε όλους τους τροχούς (4x4,6x6,8x8) και όχι πίσω όπως τα ερπυστριοφόρα.

Ερπυστριοφόρα ΤΟΜΑ είναι τα ASCOD (Ισπανία),CV90 (Σουηδία), ΒΜΡ-3 (Ρωσία),Puma και Marder (Γερμανία),Stormer 30 και Warrior (Βρετανία),Brandley (ΗΠΑ).

Στο Σουηδικό CV90 μπορεί να τοποθετηθεί και το δίδυμο πυροβόλο AMOS (120mm).
μηπως κανεις λαθος; Τα περισσοτερα ΤΟΜΑ ειναι επρυστριοφορα. Και επειδη ο Μαρκος μου ζητα παραδειγματα εκτος αυτα που ειπες(τα οποια ειναι και τα πιο γνωστα) σας εχω:

Type 97 (ZBD-97) (Κινα)

Abhay(Ινδια)

Dardo(Ιταλια)

Type 89(Ιαπωνια)

Υπαρχουν κι αλλα πολλα αλλα ανηκουν σε μικροτερα και πιο αδυναμα κρατη.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Τελικά ούτε τώρα σε έπεισε ο Νάσος που τον περίμενες για να πει την γνώμη του που την εμπιστεύεσαι.
Δεν κατάλαβα όμως. Τώρα κατάλαβες τουλάχιστον ότι ΤΟΜΑ είναι ΚΑΙ τα τροχοφόρα ή απλά το θέμα είναι ποια είναι τα περισσότερα; Γιατί αν θυμάσαι έλεγες ότι τα τροχοφόρα ΔΕΝ μπορεί να είναι ΤΟΜΑ.
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Filippos »

Filippos έγραψε: κοιτα θα σου πω κατι τελευταιο γιατι πρεπει να φυγω τωρα. Υπαρχουν ΤΟΜΑ με ροδες, αλλα κατα κυριο λογο χρησιμοποιουν ερπυστριες. Το Bradley ειναι ΤΟΜΑ.

αυτο ειχα πει. Και οκ η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι σε ενα συγχρονο πεδιο μαχης τα λαστιχα οσο σκληρα κι αν ειναι δεν μπορουνε να αντεξουνε τις εκρηξεις και τα πυρα που παιφτουν. Ετσι ακηνιτοποιουν το οχημα...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Filippos έγραψε:
Filippos έγραψε: κοιτα θα σου πω κατι τελευταιο γιατι πρεπει να φυγω τωρα. Υπαρχουν ΤΟΜΑ με ροδες, αλλα κατα κυριο λογο χρησιμοποιουν ερπυστριες. Το Bradley ειναι ΤΟΜΑ.

αυτο ειχα πει. Και οκ η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι σε ενα συγχρονο πεδιο μαχης τα λαστιχα οσο σκληρα κι αν ειναι δεν μπορουνε να αντεξουνε τις εκρηξεις και τα πυρα που παιφτουν. Ετσι ακηνιτοποιουν το οχημα...


Ενω η ερπύστρια αντέχει; Περιττό να σου πω ότι σε έκρηξη νάρκης ή επίθεση από αντιαρματικό τα ερπυστριοφόρα ακινητοποιούνται πλήρως.

Ένα όχημα 6x6 ή 8x8 με κίνηση σε όλους τους τροχούς έχει περισσότερες πιθανότητες να μην ακινητοποιηθεί και να διαφύγει τυχόν άλλων επιθέσεων.
To Ιταλικό Centauro VBC είναι επίσης τροχοφόρο.


Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Νάσος
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Filippos »

Nassos έγραψε:
Ενω η ερπύστρια αντέχει; Περιττό να σου πω ότι σε έκρηξη νάρκης ή επίθεση από αντιαρματικό τα ερπυστριοφόρα ακινητοποιούνται πλήρως.

Ένα όχημα 6x6 ή 8x8 με κίνηση σε όλους τους τροχούς έχει περισσότερες πιθανότητες να μην ακινητοποιηθεί και να διαφύγει τυχόν άλλων επιθέσεων.
To Ιταλικό Centauro VBC είναι επίσης τροχοφόρο.
η επρυστρια αντεχει τα πυρα(φυσικα απο κανονικο οπλο. Γιατι το 30αρι του Apache διαλαει και τις ερπυστριες, αλλα και ελαφρα τεθωρακισμενα)

τεσπα μπορει να κανω και λαθος οπως ειπα πριν.

Δεν μιλησα για το Centauro. Για το Dardo μιλησα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για τον Στρατό Ξηράς (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Και τα τροχοφόρα αντέχουν. Εδώ αντέχουν το "πενηντάρι" Browning. Τα ελαστικά τους έχουν ενισχυμένη εσωτερική θωράκιση.

Στα Τεθωρακισμένα υπηρέτησα, κάτι έμαθα από τους αξιωματικούς.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης