ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

Παλαιότερα ήταν της Γενικής Τράπεζας. Δεν ξέρω αν λόγω της εξαγοράς είναι σήμερα "Τράπεζα Πειραιώς" ή συνεργάζονται με Εθνική Τράπεζα.
Άβαταρ μέλους
Desmond
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2016 10:35 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Desmond »

Ήμουν στο ΚΕΤΘ Αυλώνα πολύ πρόσφατα. Μπήκα 14/9/16 και ορκίστηκα στις 30/9/16, λόγο της άσκησης Παρμενίωνας. 'Ημουν στις διαβιβάσεις. Σε γενικές γραμμές πέρασα πολύ ωραία στην Αυλώνα. Η πρώτη μέρα είναι όντως ζόρικη, διότι πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα σε λίγες ώρες (καταγραφή, ένδυση, γιατροί κτλ). Εγώ μπήκα από τις 8 το πρωί και τελείωσα μετά τις 2-3 το μεσημέρι. Τις επόμενες μέρες ήταν όλα πολύ χαλαρά. Θάλαμος ήμασταν 20 άτομα, με δικό μας μπάνιο, από υπηρεσίες είσαι αρκετά καλά λόγο του ότι έχει πολύ κόσμο το στρατόπεδο. Το φαγητό δεν είναι και το καλύτερο, αλλά τρώγεται. Το ΚΨΜ δεν είναι και το καλύτερο, ενώ λόγο του ότι το στρατόπεδο έχει πολύ κόσμο, συχνά τελείωναν τα φαγητά και έπρεπε να περιμένεις μέχρι την επόμενη μέρα για να φέρουν άλλα. Από εκπαίδευση πολύ χαλαρά. Γενικά όσοι θα πάτε Αυλώνα, θα περάσετε πολύ καλά :)
neos ST
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 7:28 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από neos ST »

Desmond έγραψε:Ήμουν στο ΚΕΤΘ Αυλώνα πολύ πρόσφατα. Μπήκα 14/9/16 και ορκίστηκα στις 30/9/16, λόγο της άσκησης Παρμενίωνας.'Ημουν στις διαβιβάσεις. Σε γενικές γραμμές πέρασα πολύ ωραία στην Αυλώνα. Η πρώτη μέρα είναι όντως ζόρικη, διότι πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα σε λίγες ώρες (καταγραφή, ένδυση, γιατροί κτλ). Εγώ μπήκα από τις 8 το πρωί και τελείωσα μετά τις 2-3 το μεσημέρι. Τις επόμενες μέρες ήταν όλα πολύ χαλαρά. Θάλαμος ήμασταν 20 άτομα, με δικό μας μπάνιο, από υπηρεσίες είσαι αρκετά καλά λόγο του ότι έχει πολύ κόσμο το στρατόπεδο. Το φαγητό δεν είναι και το καλύτερο, αλλά τρώγεται. Το ΚΨΜ δεν είναι και το καλύτερο, ενώ λόγο του ότι το στρατόπεδο έχει πολύ κόσμο, συχνά τελείωναν τα φαγητά και έπρεπε να περιμένεις μέχρι την επόμενη μέρα για να φέρουν άλλα. Από εκπαίδευση πολύ χαλαρά. Γενικά όσοι θα πάτε Αυλώνα, θα περάσετε πολύ καλά :)


Φίλε μια και ήσουν πρόσφατα εκεί, μήπως μπορείς να μου πεις τι ΑΤΜ (δηλ. Ποιας Τραπεζας) υπαρχει στο στρατόπεδο;

PabsGR

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από PabsGR »

Καλησπερα φιλε, το ΑΤΜ ειναι της Πειραιως. Ειναι στη πισω πορτα του Διοικητηριου.
Άβαταρ μέλους
niksas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2012 12:42 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από niksas »

Καλησπερα αλανια,19/1 παρουσιαζομαι Αυλωνα τεθωρακισμενα.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) ποσο καιρο θα μεινω εκει;

2) και μετα απο ποσο καιρο με στελνουνε καπου και που;

3) αν θελω οπωσδηποτε να μεινω εκει μονο μεχρι την ορκομωσια τι πρεπει να κανω;

4) ειναι περιεργα και δυσκολα εκει;

5) τι να προσεξω;

σας παρακαλω βοηθηστε με ειμαι νεος!

Tethoras

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Tethoras »

niksa τώρα το Νοέμβριο (2016, ΣΤ' ΕΣΣΟ) μπήκα εγώ, οπότε τα έχω πολύ φρέσκα και μπορώ να σε βοηθήσω, όπως με βοήθησαν και εμένα άλλοι απ' εδώ μέσα... Καταρχάς απ' αυτήν την πολύ μικρή μου εμπειρία μπορώ να πω, πως επιβεβαίωσα 2 πράγματα για το στρατό! Πρώτον, ότι γενικά στην πλειοψηφία τους τα στελέχη/αξιωματικοί είναι προσεχτικοί δίχως υπερβολές απέναντι στους φαντάρους. Άλλαξαν οι εποχές με τη δύναμη του διαδικτύου, όπως μας παραδέχτηκε ανοικτά σε μια συζήτηση και ένας Ανθυπίλαρχος... Δεύτερον, αν κάνεις τα βασικά που θα σε πουν ή θα μάθεις και αν δεν το ''παίξεις'' μάγκας ή αν δουν ότι είσαι σοβαρός και εντάξει περνάς μια χαρά! Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:1) Εγώ έμεινα 22 βράδια. Κάπου εκεί είναι το πολύ 4 εβδομάδες. Την Παρασκευή της 4ης εβδομάδας είναι η ορκωμοσία... 2) Μετά την άδεια ορκωμοσίας (10 μέρες μας έδωσαν) πηγαίνεις στο Ειδικό Κέντρο Εκπαίδευσης ανάλογα την ειδικότητα που θα σε δώσουν ή κατευθείαν στη Μονάδα σου. Το που πας μαζί με την ειδικότητα τα μαθαίνεις την ημέρα της ορκωμοσίας αμέσως μετά την τελετή και την παρέλαση, φεύγοντας από το κέντρο στο φύλλο πορείας που σου δίνουν. Δε ξανά γυρνάς δηλαδή και ξανά φεύγεις... Αυλώνα θα γυρίσεις μόνο, αν η μετάθεσή σου είναι για εκεί... 3) Μέχρι την ορκωμοσία δε φεύγεις από το Κέντρο (πλην των 2 εξόδων για κάποιες ώρες χωρίς διανυκτέρευση το δεύτερο κ τρίτο ΣΚ αντίστοιχα). Το μετά στο εξηγώ παραπάνω... 4) Σου απάντησα λίγο στον πρόλογο μου, αλλά είναι και που θα πέσεις ή με ποιους... Σ' εμάς στην Ίλη μας κ στο θάλαμο τα πράγματα ήταν σχετικά ήρεμα κ χαλαρά (αν εξαιρέσεις πολλές φορές τις απροειδοποίητες αναφορές, αλλά μπορεί να ήταν και μέρος της εκπαίδευσης) . Εξαρτάται βασικά πως τα βλέπει τα πράγματα ο καθένας... 5) Η πρώτη μέρα λόγο αϋπνίας, έλλειψης φαγητού και όλων όσων έχεις να κάνεις είναι κουραστική, πρωτόγνωρη και έχει ταλαιπωρία (ότι έχεις να δηλώσεις για τυχόν διευκόλυνση κάνε το εκείνη τη μέρα) ! Εκεί πρόσεξε τη διαδικασία των φωτογραφιών, γιατί δε χρειάζεται να δώσεις Ονοματεπώνυμο, Όνομα Πατρός ή Μητέρας μαζί με τηλέφωνό τους για να μπεις μέσα... Οι φωτογραφίες που είναι υποχρεωτικές βγαίνουν στον τοίχο αριστερά με το που μπαίνεις στο συγκεκριμένο χώρο και είναι δωρεάν! Προσοχή ενημέρωσε και τους γονείς σου, αν βγεις τις άλλες με το όπλο, τον μπερέ, κ. Τ. Λ. Σε περίπτωση που δεν τις θέλεις. Στην ένδυση θα σε λένε να κάνεις γρήγορα, αλλά εσύ πάρε το χρόνο σου όσο μπορείς και έλεγξε ότι πήρες όλα όσα γράφει το χαρτί που θα υπογράψεις. Ακόμη θα σας δώσουν ένα χαρτί με τις Μονάδες προτίμησής σας, μήπως και γίνει κάτι... Οπότε να ξέρεις μέχρι 4 επιλογές που θες πάνω κάτω! Εγώ πήρα μετάθεση στο νούμερο 3 που έβαλα... Απ' εκεί και πέρα αν πας μαγειρεία ή καθαριότητα σίγουρα μετά θα χρειαστεί να αλλάξεις στολή. Έχει ειδικά στα μαγειρεία ''βρώμικη'' δουλειά κ είναι 24ωρη υπηρεσία αυτή, αλλά αν έχεις δουλέψει και δε μασάς παλεύεται γιατί είναι και άλλοι μαζί σου. Επίσης δυνατή εμπειρία θα είναι η βολή, αν δεν έχεις κιόλας ξανά ρίξει με όπλο! Μετά οι τελευταίες μέρες από τις πρόβες για την ορκωμοσία είναι κάπως κουραστικές, αλλά είναι λογικό... Το φαγητό σε γενικές γραμμές αν σκεφτείς τον τόσο κόσμο τρώγεται, αλλιώς Στεργίου από το Κ. Ψ. Μ. Μπανάκι η καλύτερη ώρα για να κάνεις είναι από τις 22:00 μέχρι τις 23:00, που έχει ζεστό νερό (άναβαν θερμοσίφωνα από τις 19:00 μέχρι τις 22:00). Η πύλη μέχρι την Επιλαρχία μου ήταν κανά τέταρτο με τα πόδια...
Πάρε οπωσδήποτε: Πέραν των ψώνιων που θα κάνεις κάποια πράγματα για μένα τουλάχιστον είναι must... Sleeping bag, σεντόνι, ταλκ για τα πόδια, μπογιά με βουρτσάκι για τα άρβυλα (πάρε ένα νούμερο μεγαλύτερα απ' ότι φοράς αν μπορείς... Εμένα είναι το ίδιο αλλά παρόλο που ήμουν οκ τα πήγα σε ένα τσαγκάρη να τα ανοίξει) μαζί με ένα βερνίκι Ή σφουγκαράκι γυαλίσματος! Όπως και αντίστοιχους πάτους (αν κ σε δίνουν), κωλόχαρτα (2) ,μωρομάντηλα, γυαλιά οράσεως αν έχεις μυωπία έχοντας τους φακούς για τις εξόδους, λουκέτα (3-4), φακό Και κανά γάντι με λεμουδιέρα (λαδί) μαζί Γιατί χρειάζεται αυτήν εποχή (... συνεχίζεται ...)
Άβαταρ μέλους
niksas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2012 12:42 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από niksas »

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου ειλικρινα... Αν θες να μου επισημανεις κατι αλλο ευχαριστως!
Mitsos13

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Mitsos13 »

Καλημέρα. Έλαβα κι εγώ πρόσκληση να παρουσιαστώ στο ΚΕΤΘ Αυλώνα στις 11/1/17. Λέει επίσης πως έχω επιλεγεί για όπλο Εφοδιασμού Μεταφορών (ΟΠΛ).

1) Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;2) Τι παίζει με τα smartphones σε αυτό το στρατόπεδο; Σας αφήνουν να τα έχετε;

3) Θα μπορούσα μετά την ορκωμοσία, να δηλώσω μετάθεση σε στρατόπεδο της Λέσβου (σπουδάζει ο αδερφός μου εκεί) και μετά τους τελευταίους μήνες, να δηλώσω ξανά Αυλώνα, γιατί έχω σπίτι στην Αθήνα και είμαι γιος πολυτέκνων;

Όσα μπορεί ο καθένας ας απαντήσει... Ευχαριστώ. Εικόνα

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Καλησπέρα. Είμαι απο αναβολύ υγεία και παρουσιάζομαι Αυλωνα στις 10 του μήνα. Είχα καθίσει στο πρώτο ΚΕΝ την μέρα της κατάταξης και μετά την επομένη πήγαμε νοσοκομείο και μου δώααν αναβολή ετήσια για οφθαλμολογικούς λόγους. Ξέρεις κανείς τι παίζει; Τώρα μου ήρθε για τεθωρακισμένα
Θωμάς

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Θωμάς »

Έχεις θέματα με τα ματια σου;
le_λεδόνης

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από le_λεδόνης »

Χαιρετώ κι εγώ, Εφοδιασμού μεταφορών ΚΕΤΘ κι εγώ για 11/1 Εφοδιασμού Μεταφορών.
ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Έχω 6 μυωπια 4 αστιγματισμό και κερατόκωνο στο δεξί μάτι έχω κάνει μια μικροεπέμβαση πριν δυο χρονια στην ουσία για τον κερατόκωνο μου βάλαν μια βιταμίνη στο μάτι. Με τα smartphone τι γίνεται;
Argiris1991
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2017 9:14 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Argiris1991 »

Καλησπέρα σε όλους! Μένω Αθήνα θα μπορούσατε να μου πείτε για την Αυλωνα; Η απορία μου είναι πως πάνε οι υπηρεσίες θα το βλέπω το σπίτι μου;
Kostasqw
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2017 8:28 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Kostasqw »

Ρε παδια αυριο παρουσιαζομαι αυλωνα μπορει να μου πει κανεις τι παιζει με τα κινητα ; Γιατι δεν ξερω και εγω
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από roko »

KΑλησπερα και καλη αρχη. Σε ρωτανε οταν πας αν εχεις κινητο με καμερα. Αν θες το βαζεις κλειστο επανω σου κρυμενο, και οταν μπεις και τακτοποιηθεις στον θαλαμο σου τοτε το χρησιμοποιεις διακριτικα (μακρυα απο αξιωματικους και για ασφαλεια παντα μεσα στον θαλαμο σου). Εαν παρ'ολα αυτα τυχει η στραβη και σε πιασουν τοτε στο κρατανε και στο δινουν οταν θα εχεις εξοδο ή και επισκεπτηριο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης