Αυτοκτονίες στο στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Και κατι ακομα. Αν δειτε στο συναδελφο σας κατι που δεν συνηθιζε να κανει τις προηγουμενες μερες να νιωθει η να αισθανεται αλλα και να μιλα καπως διαφορετικα απο τις προηγουμενες μερες ενημερωστε. και προς θεου μην προσπαθησετε να κανετε εσεις τον ψυχολογο. Απλα εσεις ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ. θα τον σωσετε. Μην αδιαφορειτε. Η αδιαφορια σας πρωτα θα τον σκοτωσει. Να ειστε πιο πολυ υποψιασμενοι. Μετα θα εχετε τυψεις που κατι σας ειπε και δεν το δωσατε σημασια. Αλλα θα ειναι πολυ αργα. Μην περιπαιζεται κανενα προβλημα κανενος συναδελφου σας. Απλα ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ.εεε

...
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από GenerX »

Γιατί δεν αυτοκτονούν τα στελέχη; Όποιος δει απότομη αλλαγή συμπεριφοράς τους, ας σιωπήσει για πάντα.
DasBoot
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 5:14 pm
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από DasBoot »

Απ`οσο θυμαμαι ΕΠΟΠ εχουν αυτοκτονησει. Τα στελεχη που
εχουν και καποιο βαθμο επελεξαν να`ναι στο στρατο, δεν
τους κραταει κανεις με το ζορι μεσα...

Τι εννοεις να σιωπησει για παντα; Να μην ενημερωσει και
να αφησει τον αλλο να αυτοκτονησει; Δεν περιμενα τετοια ανοησια
να ακουσω εδω μεσα. Απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινεις
στο στρατο ειναι η αλλυλεγγυη και η στηριξη προς τον
στρατιωτη διπλα σου.Its a team game.
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από asimike »

GenerX έγραψε:Γιατί δεν αυτοκτονούν τα στελέχη; Όποιος δει απότομη αλλαγή συμπεριφοράς τους, ας σιωπήσει για πάντα.
γιατι μιλας ετσι για τους μονιμους επειδη σου εσταξαν το κορμακι;
ΕΛΛΑΣ
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από asimike »

DasBoot έγραψε:Απ`οσο θυμαμαι ΕΠΟΠ εχουν αυτοκτονησει. Τα στελεχη που
εχουν και καποιο βαθμο επελεξαν να`ναι στο στρατο, δεν
τους κραταει κανεις με το ζορι μεσα...

Τι εννοεις να σιωπησει για παντα; Να μην ενημερωσει και
να αφησει τον αλλο να αυτοκτονησει; Δεν περιμενα τετοια ανοησια
να ακουσω εδω μεσα. Απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινεις
στο στρατο ειναι η αλλυλεγγυη και η στηριξη προς τον
στρατιωτη διπλα σου.Its a team game.
καλα μιλας τωρα και εσυ σε ανθρωπο που θα καταλαβει απο στρατο...
ΕΛΛΑΣ
DasBoot
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 5:14 pm
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από DasBoot »

Δεν σε επιασα ρε Asimike αλλα οκ.

Γενικα να προσεχουμε, η ζωη του οποιουδηποτε στο
στρατο ειναι σημαντικη και πανω απ`ολους και ολα...
...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Τι αποψεις ειναι αυτες βρε τζενερεξ. τι θα πεςι γιατι δεν αυτοκτονουν τα στελεχη; Τι ειναι αυτα μωρε; Αντε και τα σκεφτεσαι μ αρεσει που τα ποσταρεις κιολας. Ο πληρης εξεφτελισμος της ανθρωπινης ζωης. Πως να προχωρησει Τουτος ο τοπος με τετοιες αποψεις; DasBoot μ αρεσει που διευκρινιζεις κιολας οτι και εποπ εχουν αυτοκτονησει.Εικόναγιατι εχει σημασια αν εισαι στρατιωτης η εποπ μπροστα στην ανθρωπινη ζωη; Μπροστα στην αυτοκτονια; Υπαρχουν ατομα που διαβαζουν συνεχεια το θεμα ας μην περναμε τετοια μηνυματα. Ημαρτον!
DasBoot
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 5:14 pm
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από DasBoot »

Οχι παρεξηγηθηκα, λεω οτι η αυτοκτονια ειναι μια τραγωδια που χτυπαει
και στελεχη οπως ΕΠΟΠ και στρατιωτες. Η ζωη καθε ανθρωπου ειναι
μοναδικη και παρα πολυ σημαντικη. Αλοιμονο...

Απλα το ανεφερα παραπανω λεγωντας οτι ενα στελεχος εχει την δυνατοτητα
παραιτησης αν η στρατιωτικη ζωη ειναι δυσκολη γι`αυτον, ο φανταρος θελει
δεν θελει ειναι μεσα.
...
ninos

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από ninos »

εχω κανει 10 μηνες στρατο εχω και στα 2 γονατα χιαστους εχς κανει και στα 2 επενβαση 6 μερες πριν απολυθω παθενω εκτος στρατοπαιδου ξανα χιαστους με βαζουν στο χειρουργιο μου λενε να μην παρω αναβολη μου λενε να παρω αναροτικη 2 μηνες την περνω παω για επανεξεταση στο 401 και μου λενε να μου δωσουν αλλους 2 μηνες συνολο 4 μηνες υπιρετισιμους τους τρελανα να μην μου τιν δωσουν και να με αφισουν να γιατι θα με βοηθουσαν στιν μοναδα μου να μην σας πριζω κατεβενω στο τιεθ 95 ροδος που ηταν και η μοναδα μου και μ λεει ο ορθοπαιδικος οτι να ξανα παω 401 με της πατεριτσες.

Πονουσα οποιος ξερει απο χιαστους καταλαβενει να κανω ολοκλιρο ταξιδι για να παρω κι αλλη αναρωτικη 2μηνεσ+2μηνες +10 που ειχα κανει =14 μηνες ενω ηθελα 6 μερες ας μου λεγανε να επερνα αναβολη με τιην μια αυτην τη στιγμη εχω χρεος 20000 χιλιαρικα ειμαι ανεργος λογο στρατου δεν με περνει κανενας τι δουλεια για 2 μηνες ετσι κι αλλιως τα πραγματα ειναι δυσκολα ατον εργασιακο χωρο αρχιζει η σεζον στο νησι οταν θα αποληθω τελος ιουλιου διλαδη ολες οι θεσεις θα εχουν εξαντλιθη η οικογενια μου περναει δυσκολα με εχουν απλιροτο απο την προιγουμενη δουλεια μ 2 χιλιαρικα οικογενια μ δουλευει δεν πληρονοντε λογο της γαμιμενης κρισης...

που θελω να καταλιξω οτι οταν τα πω ολα αυτα ςτον ψυχολογο θα μ πει ναι ναι ο δοικιτης θα πει να προςεχες οπως εχει ξανα γινει ολοι οι κομπλεκικει τυρανει αξιοματικοι οχι ολοι αλλα οι περιςοτεροι θα ςε τρεχουν χωρις λογο ςτην προκιμενι περιπτοςι την δικια μ με 2 γονατα ςκατα θα κατηομαι ολι μερα να μαλακιζομε να ςκευτομαι τα προβλιματα μ ναι θα μου περαςη απο το μυαλο να αυτοκτονιςω αλλα λογο χαρακτιρα δεν θα το κανω ενας ομος αδυνατος χαρακτιρας θα το κανει φιλοι μου.

νιωθω αδικιμενος οταν πιγενω ςτο περιπτερο εξω απο ενα ςτρατοπαιδο και να βλεπω καμερες χαμος πανικος και να ρωταω τι εγινε ρε παιδια; Α τιποτα μ λενε απολιετε ο νινοοοοοοο που τον ιδα μια φορα ςτα αφαντου να λεει ςτον τοτε ιατρο του τιεθ ςειρα μ ο ανθρωπος να του λεει οτι δεν μπορει να ειναι μεςα ςτο ςτρατοπαιδο γιατι χρειαζετε μαςκα οξυγονου! Και μετα απο 2 μηνες ητανε ςε γνωςτο κεντρο της αθηνας και τραγουδουςε λυπων ο ςτρατος ειναι εναι αδικος κοπος τζαπα πραγμα ποθ κανει διακριςεις που τρωει τα λευτα του κοςμακι εχς δει κατι φυντανια μονιμους που μονο αγκυρα για καραβια κανουν ζωα ςκετα και τα πληρονουμε και εμεις το κανουμε τζαπα.

REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από REPAINER »

Σωστα ολα αυτα. Και ναι ορισμενες φορες ο στρατος και οι παραγοντες του δε σκυβουν ευκολα στο προβλημα του φανταρου οποιο και αν ειναι αυτο.

ομως αν θελει καποιος να αυτοκτονησει, θα αυτοκτονησει και εξω απο το στρατοπαιδο και στο σπιτι του και οπου λαχει. Στην ελλαδα πλεον εχουμε σχεδον 2 αυτοκτονιες τη μερα (500 περιπου το χρονο)

αναλογικα να το παρεις ακομα σε σχεση με το ανθρωπινο δυναμικο του στρατου, τοτε εχουμε ενα πηλικο που δικαιολογει 5 αυτοκτονιες για τις 100.000 προσωπικου

θελω να πω οτι απλα ο στρατος εινια μια μικρογραφια της κοινωνιας, οτι συμβαινει στη χωρα, συμβαινει και στο κομματι του στρατου, παντου υπαρχουν προβληματα, και οι ευκαιριες να γινει κανεις αυτοχειρας, δεν περιοριζονται στη χρηση του οπλου

καλο κουραγιο στα φανταρια που υπηρετουν και να μη δισταζουν να μιλανε για οτι τους απασχολει στη γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης και στους ανωτερους τους. Δεν ειναι ολοι τερατα, υπαρχουν και ανθρωποι ως επι το πλειστον
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Ευτυχώς όχ θάνατος, αλλά αυτοτραυματισμός:

Από το Γενικό Επιτελείο Στρατού ανακοινώνεται ότι, την 27 Μαΐου 2011, στις 03:43, οπλίτης που υπηρετεί σε Μονάδα στη περιοχή Θεσσαλονίκης, αυτοτραυματίστηκε στην θωρακική χώρα με το ατομικό του τυφέκιο, κατά την διάρκεια εκτέλεσης της υπηρεσίας του.

Ο οπλίτης μεταφέρθηκε στο 424 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης όπου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση. Η κατάσταση της υγείας του είναι κρίσιμη αλλά σταθερή.

Για τα αίτια του αυτοτραυματισμού διατάχθηκε η διενέργεια προανάκρισης από τις αρμόδιες εισαγγελικές αρχές.

ΓΕΣ

Άβαταρ μέλους
Sarge
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 3:55 pm
Τοποθεσία: Λοχίας
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Sarge »

Συμφωνώ απολύτως. Είμαι ψυχολόγος και μπορώ να πω υπεύθυνα ότι για να καταλάβεις την ψυχόσυνθεση ενός ανθρώπου χρειάζονται πολλές συνεδρίες και όχι 5 λεπτά κουβεντούλα...
....

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από .... »

Αυτοκτονία 24χρονου Εύζωνα στον Προαστιακό

Στις γραμμές του Προαστιακού, στη στάση Νερατζιώτισσα, έπεσε το μεσημέρι της Παρασκευής ένας 24χρονος άνδρας που υπηρετούσε τη θητεία του στην Προεδρική Φρουρά.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο νεαρός ζούσε επί χρόνια στην Αγγλία, όπου εργαζόταν ως DJ, και επέστρεψε για να καταταγεί στον στρατό.

Η κηδεία του 24χρονου θα γίνει σήμερα στις 18:00 στο νεκροταφείο της Παλλήνης.

Zougla.gr

Sotirist8

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Sotirist8 »

OΤαν υπηρετουσα το 2006 στο ΚΕΤΘ, ειχε ερθει εφοδο στην σκοπια ο ΒΑΕΑΣ, με ρωτησε αν εχω κινητο (μας επιτρεπανε να εχουμε κινητο, μονο για να καλεσουμε το ΚΕΠΙΚ αν δεν δουλευει το τηλ της σκοπιας)
Μου ειπε οτι οταν υπηρετουσε μοναδα σε νησι, εχει αυτοκτονησει ενας στρατιωτης στην σκοπια, βρηκανε 3 μυνηματα στο κινητο απο την κοπελα
Το πρωτο ελεγε -Ειμαι εγκυος
Το δευτερο -Απο τον Αδερφο
Το τριτο (δεν το ειδε ειχε αυτοκτονησει οπως καταλαβανε), χαχαχαχαχ σου κανω πλακα
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Πως γινετε τα 2 πιο προσφατα περιστατικα να ειναι σε μεγαλουπολης και οχι παραμεθωριο δεν το καταλαβαινω, οχι οτι δεν ειναι και παλι τραγικο το γεγονος...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης