Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από jorz »

Δλδ, ρε σις. Τωρα που παρουσιαζομαι στο Πευκο εγω. Δν θα κανω τις ασκησεις (καμψεις, ελξεις και τρεξιμο... ) για να με παρουν στους καταδρομεις;
Chester
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 5:04 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Chester »

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο site σας το οποιο μ εδωσε πολλες και καλες πληροφοριες.
Ειμαι 17 χρονων και περασα περιοδευον και δηλωσα ΛΟΚ.
Δεν αντιμετοπιζω ακομα κανενα προβλημα υγειας απλος θα ηθελα να μαθω σχετικα με τον ψυχολογικο πολεμο που σου ασκουν μεσα διοτι πολλα εχουν ακουσει τα αυτια μου.
Χωρις βεβαια να γνωριζω υπαρχει περιπτωση να σε βαρεσουν εαν κανεις κατι λαθος
Ειμαι προθημος να υποστω τα παντα στον στρατο διοτι πιστευω οτι βγενεις μαχημος απο εκει
ευχαριστω
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από tolios »

Φιλε μου... Μπορει να ακουσεις το οτιδηποτε απ τον οποιονδηποτε... Αν δεν μπεις να δεις εσυ ο ιδιος σου τι συμβαινει...
Chester
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 5:04 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Chester »

Καλα σιγουρα αλλα απο οτι μου εχει πει ο ξαδερφος μου που ειναι στο nato για μετεκπαίδευση δεν ισχυουν ολα
αλλα ειναι ζορικα και καλα κανουν και κατι αλλο θελω να ρωτησω. Ισχυει οτι μετα τον στρατο μπορεις να πας στο iraq
με αμοιβη για καποιο χρονικο διαστημα;
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από -erased- »

Φιλε μετά τον στρατό είσαι πολίτης. Για να μετέχεις σε ειρηνευτικές Αποστολες πρέπει να ενταχθείς ως μόνιμος στο στρατό. Είτε μέσω πανελληνίων εξετάσεων είτε μέσω προκύρηξης Επ. Οπ.
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Γιώργος1986
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Γιώργος1986 »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω 2 ερώτησεις.

1) Πριν από 7 χρόνια είχα κάταγμα στο κνημιαίο κύρτωμα (κάτω από το γόνατο) και έκανα χειρουργείο. Από τότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα αθλούμε κανονικά και αν εξαιρέσουμε κάποιες ενοχλήσεις κυρίως τη χειμερινή περίοδο δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μη με δεχθούν ΛΟΚ;

2) Έχω τελειώσει νοσηλευτική αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να μπω ως νοσοκόμος θα πρέπει να μην το δηλώσω κατά τη διακοπή της αναβολής μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Γιώργος1986 έγραψε:Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω 2 ερώτησεις.

1) Πριν από 7 χρόνια είχα κάταγμα στο κνημιαίο κύρτωμα (κάτω από το γόνατο) και έκανα χειρουργείο. Από τότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα αθλούμε κανονικά και αν εξαιρέσουμε κάποιες ενοχλήσεις κυρίως τη χειμερινή περίοδο δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μη με δεχθούν ΛΟΚ;

2) Έχω τελειώσει νοσηλευτική αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να μπω ως νοσοκόμος θα πρέπει να μην το δηλώσω κατά τη διακοπή της αναβολής μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...


Ρε μη ν0ομίζετε οτι πατε στους SAS ή στα ΟΥΚ
Εφεδροι θα είστε.
Μη φανταζεστε οτι θα είστε rampo και τετοια και πρεπει να ειστε απταιστοι σε υγεία για να σας δεχτούν...
Θα σε δεχτούν κανονικά...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα ήθελα να ρωτήσω τι όραση πρέπει να έχει κάποιος για να περάσει στρατιωτικός (μόνιμος) των ΛΟΚ και τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω (Δηλαδή, πρέπει να περάσω από Σχολή Ευελπίδων πρώτα;) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση...
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια μπορειτε να εξηγησετε ακριβως τις δοκιμασιες που σου ζητουν για να περασεις λοκ; Με λιγες λεπτομερειες παρακαλω (χρονους, καμπσις κτλ) ;

Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Μαγκες καλησπερα. Ορκισμενος πλεον και αδειουχος απο το πευκο ειπα να σας γραψω μερικα πραγματα για οσους προλαβουν να καταταχτουν ειδικες δυναμεις. Γενικα αν κατσω να πω ολα οσα θα ηθελα θελω τετραδιό:-) Καταρχας να ξερετε πως οι ειδικες δυναμεις κοβονται ειτε απο την επομενη ειτε απο την παραεπομενη σειρα. Τουτεστιν τρεχάτε:-) Δεν ειναι επισημη ανακοινωση του υπουργειου αλλα αυτο ξερω απο στελεχη μεσα. Απλα το λεω να το εχετε υποψιν κ οχι για να ξενερωσετε. Δευτερον... Το τι γινετε μεσα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φανταζεστε... Για την ακριβεια οσο μεγαλυτερος εισαι τοσο πιο πολυ κατανοεις τι συμβαινει (με την αρνητικη εννοια) και γιαυτο ενας 18-19 χρονων ''ενοχλειται'' λιγοτερο απ'ολα οσα γινονται γυρο του... Εγω δεν ειμαι 18 δυστηχως και οπως αλλοι βλεπουμε αρκετα διαφοτερικα το ολο σκινηκο. Φυσικα ειμαι νεουδι ακομα οποτε στο μελλον σιγουρα θα εχω πολυ ενδιαφερουσες στιγμες αλλα απ'οσο ειδα και ακουσα θα ειναι λιγες... Ακομη, τα παντα στο στρατο ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ! Δηλαδη μπορει απο ΕΣΣΟ σε ΕΣΣΟ να γινονται εντελοως αλλα πραγματα. Το ιδιο κ στις μοναδες. Οποτε μην τρελενεστε με την ιδεα οτι εκει ειναι καλα ή εκει δεν ειναι. Ενα βασικα στοιχειο ακομη, ειδικα για τους λιγο μεγαλυτερους ηλικιακα, ειναι οτι στο στρατο ξηρας γενικα αλλα ειδικα στις Ε. Δ. Το επιπεδο Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΜΗΛΟ! Δεν φανταζεστε ομως ποσο... :-) φυσικα θα γνωρισετε κ πολυ αξιολογα ατομα ειτε φανταρους ειναι στελεχη. Ν α θυμαστε πως ειδικα στο πευκο Ισχυει ο νομος παλιου νεου. Μεχρι αιαηδιας ομως... Ειλικρινα αν σκεφτω τι ειδα θα πρεπει να δηλωσω παραιτηση. Δεν το κανω ομως...anyway! Γιαυτο να διατηρησεται παντα πολυ low profil ακομα κ την σειρα σασ. Να ξερετε οτι παρολο που ειστε πολλα ατομα, μερα με την μερα φαινονται, ειδικα στους εκπεδευτεσ, ποιοι ειναι ''μαλακεσ'' πιτσιρικαδες κ ποιοι οχι. Το λεω αυτο γιατι πρεπει να κοιταμε κ την καμπουρα μας σαν νεοι κ να τα λεμε οπως ειναι να πραγματα-και η αληθεια λεει οτι πολλοι νεοι εινια για πολλες κλοτσιεσ. Κ φυσικα την πληρονετε ολοι εννοιτε! Ακομη, ποτε μην τσακωθειτε με κανεναν μεσα. Καηκατε ακομα κ να εχετε 100% δικιο! Να κουρευεστε εξω γιατι μεσα εινια για τον που. Ο Χαχαχα:-) den travane zori me tatoo k trypes ktl. Ολα χαλαρα. οσο για σοματικη ικανονητηα απο μυωπια κτλ συνηθως ολοι πανε 401 κ ο γιατρος εκει βγαζει το Ι. Δειχνουν κ εκει μια σχετικη επιικεια. Σχετικη ομος αν εισαι οριακα. κ πολλα αλλα... Πολλα ομως αλλα δεν εινια της παρουσης. Τριτη βραδυ μπαινουμε οποτε οποιος θελει ας ρωτησει οτιδηποτε... Ετυχε να κανω πολλες υπηρεσιες στο ιατριο λογο ειδικοτητας κ ειδα τα πραγματα κ απο αλλη οψη... Το λεω για να μην λετε οτι αυτα ειναι ραδιο-αρβυλα. ΑΑΑΑ, και λουκετα εε... Δεν εχει το ΚΕΕΔ φοριαμους. Κ σλιπινγκ μπανγκ ουτε για αστειο... Απαγορευεται δια ροπαλου γενικος στις ειδικες αλλα οταν παλιοσεις δεν εχεις προβλημα. Στο ΚΕΕΔ με τπτ. Οθτε να κοιμασαι πανω απο σεντονια τωρα το καλοκαιρι. Το ξεστρωνεις κ κοιμασαι :-) Α, κ φυλακες γενικα στις Ε. Δ. Τρως για πλακα οποτε να ειστ εοσο πιο προβλεπωμενοι γινετε. Σωματικα προσοντα δεν χρειζονται πολλα για να βγαλεις τις Ε. Δ... Απλα μην εισαι ερηπειο. Αν δειτε τυποθς ποθ φορανε μπερε να τρελλαθειτε μαγκεσ! Εγω δεν το πιστευα πραγματικα. Κ απο σοματικα προσοντα και ειδικα απο Μυαλο! Αμορφώτου κ ακατοικίτου γωνια! Γενικα, Η πιο ρεαλιστικη προσσεγιση για τα ΛΟΚ ειναι η καυλα να φορας τον μπερε. Τπτ αλλο! Τα υπολοιπα ειναι''αμφιλεγομενα''! Βεββαια μπορει να πεσεις κ σε μοναδα που να κανεις οντως πολλα κομμαντιστικα αλλα αυτο δεν εινια ο κανονας δυστηχωσ! οποτε βγαινω θα σας ενημερωνω. Περιμενω μηνυματα μεχρι τριτη απογευμα! καλα να περνατε μαγκεσ! ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ, ΟΤΑΝ ΜΠΕΡΕ ΜΟΥ ΔΟΣΑΝΕ, ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ Ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ Ο ΠΙΟ ΜΑΧΗΜΟΣ! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ 307 ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΟΡΚΙΣΤΙΚΕ... ΠΕΡΠΑΤΩ ΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ Κ ΑΚΟΥΩ ΓΟΥΤΣΟΥ ΓΟΥΤΣΟΥ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟΛΥΟΜΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΟΥ. ΟΥ; χαχαχαχαχαχα
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Μαγκα καλησπέρα.

Θα σταθω σε 2-3 απ οσα είπες με πρωτο αυτο με το παλιός νέος.

Ενα θα σου πω. Πιστεψέ με δεν εχεις ιδεα τι θα πει παλιος-νέος ακόμα. Στο πευκο δεν υπάρχει τπτ και δεν εχει σχεση με ΕΔ... Ειναι πεζικο... Στη μόναδα ειναι που θα νιώσεις νέος μέχρι αηδείας.

Να ξέρεις οτι η 307 είστε πολυ λίγα ατομα. Εμεις είμασταν 900... (306)

΄Γενικα σύγγνωμη που θα στο πω αλλα σας πέρνει για πολλα ακόμα... Υπομονη θέλει, γενικα σε βλέπω ωραιο τύπο συμφωνα με αυτα που γραφεις θα τα πας μια χαρα!

Τεσπα, πιστευω να μας είδες που πεφταμε την προηγούμενη εβδομάδΑ ε;

Και κατι αλλο... Ποσοι δήλωσαν αλεξιπτωτιστές περίπου.

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Οοχχ... Ακομα δεν καταλαβα; Γαμισετα δλδ... Παντως ειδα πολλα που δεν μπορω να τα πω εδω... Γινανε σκινικα που αν αποδειχτουν σηκωνουν στρατοδικιο. Αλλα εινια πιτσιρικια ολα κ ειναι χεσμενα... Τεσπα... Προσπαθω να μαζεψω δυναμεισ; Εισαι πευκο; Πως σε λενε; Καπου ειδα που τσιμπαγανε αλλα δεν ξερω τι ητανε αυτοι. Περνας ΛΥΒ; Για αλεξιπτωτα νομιζω δηλωσανε περιπου 120 κ θα κοπουν περιπου 30-40 κ θα παρουν περιππου αλλους 90 απο αυτους που θα ερθουν απο πεζικο... Συνολο 170-180!

το ξερω οτι ειμαστε λιγοι κ θα κοστισει αυτο... Αλλα ακουσα απο υπουργικο στομα οτι θα μπουν περιπου 1000 τον αυγουστο. Οποτε ισως αργοτερα εινια καλυτερα λιγο τα πραγματα... ΤΕΣΠΑ ΚΑΛΟ μας κουραγιο!

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

KTM έγραψε:Οοχχ... Ακομα δεν καταλαβα; Γαμισετα δλδ... Παντως ειδα πολλα που δεν μπορω να τα πω εδω... Γινανε σκινικα που αν αποδειχτουν σηκωνουν στρατοδικιο. Αλλα εινια πιτσιρικια ολα κ ειναι χεσμενα... Τεσπα... Προσπαθω να μαζεψω δυναμεισ; Εισαι πευκο; Πως σε λενε; Καπου ειδα που τσιμπαγανε αλλα δεν ξερω τι ητανε αυτοι. Περνας ΛΥΒ; Για αλεξιπτωτα νομιζω δηλωσανε περιπου 120 κ θα κοπουν περιπου 30-40 κ θα παρουν περιππου αλλους 90 απο αυτους που θα ερθουν απο πεζικο... Συνολο 170-180!

το ξερω οτι ειμαστε λιγοι κ θα κοστισει αυτο... Αλλα ακουσα απο υπουργικο στομα οτι θα μπουν περιπου 1000 τον αυγουστο. Οποτε ισως αργοτερα εινια καλυτερα λιγο τα πραγματα... ΤΕΣΠΑ ΚΑΛΟ μας κουραγιο!

Oχι τον αυγουστο θα ερθω για ΛΥΒ.

ΣΧΑΛ ειμαι.

Αυτα που ειδες γινονται παντου και παντα!

Και θα δεις και αλλα!

Καλη θητεία μαγκα και υπομονη!

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοκ και καταδρομεις ειναι το ιδιο 'η ειναι διαφορετικα σωματα
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Όχι δεν είναι το ίδιο.Oι ΛΟΚ (lock) είναι οι στρατιώτες οι οποίοι ειδικεύονται σε παραβιάσεις πορτών, κατεδαφίσεις στρατηγικών στόχων και ξεκλειδώματα ύποπτων αποθηκών και στάβλων.

Οι καταδρομείς είναι αυτοί που παίρνουν μέρος σε αγώνες (Ολυμπιακούς, βαλκανικούς, πανελλήνιους κτλ) και έχουν ως στόχο τη νίκη. Όποιος κάνει το μικρότερο χρόνο είναι ο νικητής και παίρνει το καταδρομόσημο και το πράσινο στεφάνι ελιάς.

Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες