Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
HackyPixelz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 3:40 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από HackyPixelz »

Οκ ευχαριστώ για την απάντηση
ΜΑΚΕΔΩΝ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 1:00 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από ΜΑΚΕΔΩΝ »

Θα βάλω σε μια σειρά τις σκέψεις και θα με βοηθούσε πραγματικά πολύ να με βοηθήσετε απαντώντας διότι δεν μου μένει και πολύς χρόνος. Σε δεκαπέντε μέρες παρουσιάζομαι! Στην αίτηση που μου δόθηκε στην στρατολογία, όταν πήγα να διακόψω την αναβολή, συμπλήρωσα Ειδικές Δυνάμεις αλλά τελικά με βάλανε στα Τεθωρακισμένα. Σκέφτομαι να δηλώσω εκεί στο κλιμάκιο που θα περάσει (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ! Μη γίνει καμιά μαλακία τώρα που άλλαξε το σύστημα με τα ΣΥΠΟ!) ότι θέλω να πάω στις ειδικές διότι από μικρός με έψηνε η ιδέα του ορεινού καταδρομέα. Θέλω μια θητεία μακριά από λούφα κι αραλίκι. Όσο γίνεται πιο μάχιμη. Όχι μόνο αγγαρεία αλλά και εκπαίδευση. Να δοκιμάσω τα όρια μου, να τεστάρω τις αντοχές μου, να βιώσω κάτι δυνατό που θα με συνοδεύει για πάντα, να αποκομίσω εμπειρία για το πώς να σταθώ σε πραγματικό πόλεμο σε περίπτωση που χρειαστεί. Είναι ενα προσωπικό στοίχημα αν μπορώ να υπερβώ τον εαυτό μου αλλά το βλέπω και ιδεαλιστικά/πατριωτικά, ότι είναι μεγάλη τιμή να υπηρετήσω στις Ε. Δ. Εν ολίγοις, θεωρώ σίγουρο πως αν για οποιονδηποτε λογο ΔΕΝ μπω (δεν βγω Ι1, κωλωσω τελευταια στιγμη να το δηλωσω), θα απογοητευτώ τρομερά και θα το μετανιώνω μετά. Άρα, πραγματικά το θέλω. Βγαίνει από μέσα μου. Έρχομαι τώρα σε κάποιες σκέψεις που άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο πάνε να φρενάρουν τη θέλησή μου αυτή. 1) Εκτός της κοπέλας μου, όλος μου ο περίγυρος, φίλοι γνωστοί και οικογένεια, με αντιμετωπίζουν σαν παλαβό. "Δεν το λες σοβαρά; ", "δεν θα την παλέψεις εκεί, να ξέρεις ε! ". Αυτα περισσότερο μου θίγουν τον εγωισμό και ενισχύουν την απόφασή μου να παω παρα μέ κάμπτουν, ωστόσο υπάρχει και μια φωνή μέσα μου που αναρωτιέται αν έχουν δίκιο. Και θα εξηγήσω το γιατί στα επόμενα. 2) Είμαι 26. Μου λένε ότι οι περισσότεροι εκεί μέσα θα 'ναι δεκαοχτάρηδες και θα 'μαι ο παππούς της μονάδας. 3) Είμαι 1,79 και 67 κιλά. Που πάει να πει λεπτός, αρκετά λεπτός. Διάβασα πως σίγουρα χάνεις εκεί μέσα ίσα με πέντε- έξι κιλά! Αληθεύει; Θα τα βγάλω πέρα; Ειδικά στις πορείες που θα 'μαστε φορτωμένοι εικοσιπέντε κιλά στην πλάτη. Τι λέτε; 4) Στην στρατολογία, όπως είπα, δήλωσα ΕΔ. Εκεί ο ένστολος μεσήλικας του γραφείου που είδε την αίτησή μου, απόρησε τι τα θέλω τα μόρια αφού έχω πτυχίο πανεπιστημίου. Του είπα ότι δεν με νοιάζουν καν τα μόρια κι απόρησε λέγοντας "αφου δεν ειναι για τα μόρια, γιατί δεν κάνεις μια κανονική θητεία εκεί πέρα και θες να φας το ζόρι; ". Τρελάθηκα όταν τ' άκουσα. Δεν περίμενα ν' ακούσω κάτι τέτοιο στην στρατολογία! Θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο στις Ε. Δ; Αν είναι να κρύψω ότι είμαι πτυχιούχος; Πραγματικά η απάντησή του ήταν τελείως απροσδόκητη, τόσο που μ' έβαλε σε σκέψεις μήπως επειδή με είδε λεπτό το έθεσε ευγενικά και έμμεσα να μην πάω! Λέτε; 5) Δεν είμαι τρελά γυμνασμένος, ούτε έχω σώμα καταδρομεά-ράμπο (γι' αυτό και μου λένε οι δικοί μου ότι δεν έχω δουλειά εκεί). Αλλά ούτε είμαι και ερείπιο. Μια μέση κατάσταση θα έλεγα. Βγάζω τριάντα+ κοιλιακούς, τριάντα (πλήρεις) κάμψεις χωρίς κλέψιμο και πέντε-εξι έλξεις με ανοιχτή λαβή. Και αντοχές για τρέξιμο έχω μπόλικες. Είμαι εντάξει; 6) Αν μπώ ΕΔ, φαντάζομαι θα βελτιώνομαι συνέχεια και οι τριάντα κάμψεις εν καιρώ θα γίνουν σαράντα κτλ. Διάβασα όμως σε παλιότερες αναρτήσεις παιδιών, που επίσης ψήνονταν για ΛΟΚ, να λένε ότι βγάζουν είκοσι έλξεις, εξήντα κάμψεις! Να με συγχωράτε αν θα φανεί γελοίο αυτό που θα ρωτήσω αλλά.: Αυτοί είναι η εξαίρεση ή ο κανόνας; 7) Για τα αθλήματα, παντού διαβάζω για είκοσι κάμψεις και τέσσερις έλξεις. Τα έχω άνετα. Στην εκπαίδευση όμως μετά υπάρχει περίπτωση να μας πουνε "κάτω για 50 κάμψεις" συεχόμενες; Αν συμβαίνει, τι γίνεται μ' εκείνους που δεν τα καταφέρνουν; Τους βάζουν στο μάτι; Τους διώχνουν; 8) Κάτι άλλο που μου λένε είναι ότι οι περισσότεροι είναι τέρμα στρατόκαυλοι και προετοιμασμένοι απο πριν, και για αναρριχήσεις και για όπλα και στίβο μάχης και για όλα. Εγώ ούτε ορειβασία έχω κάνει ποτέ, ούτε πολεμική τέχνη έχω διδαχτεί, ούτε έχω κρατ (... συνεχίζεται ...)
ΜΑΚΕΔΩΝ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 1:00 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από ΜΑΚΕΔΩΝ »

    8) Κάτι άλλο που μου λένε είναι ότι οι περισσότεροι είναι τέρμα στρατόκαυλοι και προετοιμασμένοι απο πριν, και για αναρριχήσεις και για όπλα και στίβο μάχης και για όλα. Εγώ ούτε ορειβασία έχω κάνει ποτέ, ούτε πολεμική τέχνη έχω διδαχτεί, ούτε έχω κρατήσει όπλο (ούτε σε paintball δεν έχω πάει!) ούτε έχω αναρριχηθεί ακόμα και σέ ένα απλό σχοινί γυμναστηρίου! Εχω όμως διάθεση να τα μάθω όλα αυτα και να γίνομαι καλύτερος μέρα με τη μέρα. Έχω θέληση και πιστεύω στον εαυτό μου. Το ερώτημα είναι, αν όντως οι περισσότεροι είναι ψημένοι απο πριν, εγώ δεν θα 'μαι/φαίνομαι τελείως άμπαλος εκεί μέσα; Δεν θα ρίχνω το επίπεδο; Οι εκπαιδευτές δεν θα τα πάρουν που οι άλλοι θα σκαρφαλώνουν για πλάκα κι εγώ τότε θα το δοκιμάζω πρώτη φορά; Αυτο είναι που με φρενάρει περισσότερο. Ο φόβος να μη φαίνομαι εκεί μέσα σαν πρωτάκι δημοτικού σε περίπτωση που οι άλλοι είναι άρτια προετοιμασμένοι.
Πωω ολόκληρο σεντόνι έγραψα. Ελπίζω κάποιος που έχει πάει ΛΟΚ πρόσφατα, ή απλά ξέρει τί παίζει, να φιλοτιμηθεί να το διαβάσει και να με βοηθήσει έστω και λίγο![:) ]
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από lephleg »

#@^&@! Το σου ειχα γραψει μεγαλη απαντηση αλλα το φορουμ μου την εσβησε λογω παραθεσης.

Το ζουμι:

Πηγα στην ιδια ακριβως φαση με σενα πριν 3 χρονια: Στα 25, ενω ημουν 65 κιλα και 1.75, μυωπας και πτυχιουχος. Βρεθηκα οχι μονο ΕΔ αλλα Κυπρο στη 35ΜΚ εθελοντης. Επαναπατριστηκα 73 κιλα με σωμα δεμενο κι οχι αγορακι (παρα την ηλικια) και με ενα καρο αναμνησεις που δεν θα τις ξεχασω ποτε.

Πηγαινε και μη φοβασαι. Διαβαζοντας σε βλεπω οτι θα το γουσταρεις οπως το γουσταρα κι εγω παρα τι λενε οι αλλοι. Και να θυμασαι στα ζορια: Ολα ειναι στο μυαλο, το σωμα απλα προσαρμοζεται.

Καλη δυναμη! Το'χεις!Εικόνα

ΜΑΚΕΔΩΝ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 1:00 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από ΜΑΚΕΔΩΝ »

lephleg έγραψε: ***** Το σου ειχα γραψει μεγαλη απαντηση αλλα το φορουμ μου την εσβησε λογω παραθεσης.
Πωω κρίμα, και ς' εμένα το ίδιο συνέβη αλλά ευτυχώς είχα κάνει αντιγραφή καλού κακού επειδή το λάπτοπ τα 'χει παίξει και κλείνει απρόοπτα καμιά φορά! Πάντως ς' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο.
lephleg έγραψε: Το ζουμι
Τόσο τυχερός που έπεσα σε ανάλογη περίπτωση! Να 'σαι καλά φίλε. Μου έδωσες θάρρος. Παρεμπιπτόντως, μύωπας κι εγώ (0,5 στο ένα 1 στο άλλο) συν 0 κόμμα κάτι αστιγματισμό στο ένα μάτι. Μη μου πεις ότι είσαι και αριστερόχειρας;Εικόνα (Ελπίζω να είναι εντάξει στις βολές με το αριστερό, διότι διαφορετικά αν σώνει και καλά θέλει με το δεξί, θα φύγει καμιά αδέσποτη και θα μας γράψουν στις ειδήσεις) 35ΜΚ απ' ό, τι διάβασα είναι η πιο μάχιμη και παίρνεις και λεφτά, σωστά;
    Πάντως σχετικά μ' αυτό που είπα για το επίπεδο των υπολοίπων, ποια είναι η άποψή σου από την εμπειρία σου; Οι περισσότεροι είναι έτοιμοι καταδρομείς και λιγότεροι αυτοί που για πρώτη φρά θα κάνουν στίβο/βολες/αναρρίχηση ή το αντίστροφο;
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Laskaris »

Φίλε Μακεδόνα καλησπέρα. Λοιπόν μιας και υπηρέτησα σχετικά πρόσφατα στα ΛΟΚ θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα που έθεσες. Κατ'αρχήν μην σκαλώνεις με ηλικία, μια χαρά μπορείς να ανταπεξέλθεις και αν είσαι λίγο ευπροσάρμοστος θα συνυπάρξεις άνετα με τους μικρότερους κατά βάσιν συστρατιώτες σου.

Όσο για το πτυχίο σε καμμία περιτπωση μην πιστέψεις ότι θα είσαι ο μόνος εκεί μέσα με ένα πτυχίο στα χέρια του. Και εγώ απόφοιτος ΑΕΙ ήμουν όπως και αρκετά παιδιά και σε τίποτα δεν επηρρέασε την θητεία μου. Ίσως κάποιες φορές να σε σέβονται-εμπιστεύονται λίγο περισσότερο οι αξιωματικοί ως πτυχιούχος, μέχρι εκεί τίποτα το σημαντικό. Τώρα όσον αφορς το θέμα της φυσικής κατάστασης. Καταλαβαίνω ότι επειδή είσαι εκτός το έχεις μεγαλοποίησει λίγο το θέμα.

Μην φαντάζεσαι δηλαδή τίποτα τρελά κομμάντο στυλ John Rambo. Κάτα κύριον λόγο απλά καθημερινά άτομα υπηρετούν στις Ε. Δ. Θα πετύχεις και άριστα γυμνασμένα άτομα όπως και "φουσκωτούς" αλλά η πλειοψηφία είναι συνηθισμένοι άνθρωποι που απλά μπορούν να κάνουν την δουλειά τους. Αν έχεις μία στοιχειώδη φυσική κατάσταση μπορείς να ανταπεξέλθεις και εσύ την έχεις πίστεψε με. Το σωματότυπο σου και οι επιδόσεις σου είναι μια χαρά για την δουλειά. Ίσως ζοριστέίς λίγο παραπάνω σε κάποιες φάσεις (π. Χ πορείες) αλλά δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να καταφέρεις αν βάλεις ΨΥΧΗ.

Επιπλέον αν διάθετεις βέβαια και τον ανάλογο ζήλο θα βελτιωθείς πολύ εκεί μέσα. Είναι τέτοια η τριβή με την γυμναστική που θα φτάσεις στο σημείο να χτυπάς 50 κάμψεις πριν το καταλάβεις. Εννοείται πως δεν χρειάζεται να έχεις ασχολήθεί ούτε με ορειβασίες ούτε με όπλα. Ότι χρειάζεται για να γίνεις ένα καλός καταδρομέας θα το μάθεις εκεί και όσο περισσότερο διατεθειμένος είσαι να μάθεις τόσα περισσότερα θα αποκομίσεις από την θητεία σου. Τέλος θέλω πραγματικά να σε συγχαρώ που θες να υπηρετήσεις Ε. Δ για τους σωστούς λόγους. Δυστυχώς τα μόρια προσελκύουν στις Καταδρομές τα λάθος άτομα. Είναι μεγάλη τιμή να φορας τον πράσινο μπερέ ακόμα και αν τον φέρουν άτομα που δεν τον αξίζουν.

Πιστεύω ότι πρέπει να διατηρήσουμε την ιδέα του Έλληνα Λοκατζή σε αυτούς τους καιρούς της διάβρωσης όλων των παλαιών αξιων.

Υστερόγραφο Αν θες κάποια συμβουλή στείλε μου π. Μ
ΜΑΚΕΔΩΝ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 1:00 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από ΜΑΚΕΔΩΝ »

Λάσκαρι, ς' ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση. Να 'σαι καλά.
George

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από George »

Καλησπέρα. Μπαίνω σε δύο εβδομάδες, θα πάω στην Ε'ΜΚΔ. Έχω επιλεγεί σαν ΥΕΑ, η απορία μου είναι, μπορώ να υπηρετήσω κανονικά στις Ε. Δ. χωρις να πάω για δόκιμος; Γιατί δεν το θελω. Να κάνω απλά δλδ το 9μηνο μου στις Ε. Δ.
George

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από George »

Ήθελα να το επιβεβαιώσω. Ευχαριστώ παιδιά
Άβαταρ μέλους
Nazdrago
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2017 10:50 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Nazdrago »

Καλησπερα σας φιλοι,

Προσπαθησα να διαβασω οσα περισσοτερα post μπορουσα πριν ρωτησω εδω. Επειδη όμως η πραγματικοτητα αλλαζει ραγδαια, σας παραθετω καποιες ερωτησεις-αποριες για την θητεια. Τον Σεπτεβρη θα μπω στρατο και ειμαι σχεδον αποφασισμενος να υπηρετησω Ε. Δ στα Λ. Ο. Κ για τους εξης λογους:

Κινητρα:

Τοποθεσια Στρατοπεδου-Οπλα-Φαγητο-Εκπαιδευση. Συγκεκριμενα, ειναι πολυ σημαντικο για μενα να υπηρετησω κοντα στην θεσσαλονικη και απ οσα γνωριζω θα κανω ενα μηνα πευκο και μετα θα με στειλουν Ρεντινα-Ναουσα-Δραμα (βολεύει, ισχυει ομως; ), εκτος αυτου εχω γουστο με τα οπλα και θελω να εχω πολυ τριβη (ασκησεις, βολες, αλλο να πιανεις G3 αλλο Μ4 Η ΑΚ) , συνεχιζω με Φαγητο (ειμαι 1.90 107κιλα εκανα πρωταθλητισμο bodybuilding) μαθαινω πως το φαγητο ειναι πολυ καλης ποιοτητας με γεματες μεριδες, οσο για την εκπαιδευση θελω να ζοριστω σε λογικα πλαισια και να μαθω 10 πραματα παραπανω (επισης σε περιοδο πολεμου ξερω οτι στελνουν πρωτα πεζικο για ανιχνευση αντιπαλων αμυνων και μετα τις Ε. Δ).

Πρωτα πρωτα λοιπον θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας οσον αφορα τα κινητρα μου.

Αποριες:

1) Ισχυει οτι θα υπηρετισω σε μια απο τις 3 μοναδες π ανεφερα παραπανω;

2) Μπορω να διανυκτερευσω σπιτι μου;(καθε ποτε στο περιπου; Δικαιουμαι αναλογα την αποσταση απο την δηλωμενη κατοικια μου μεχρι το στρατοπεδο η αρκει να γυρισω μεχρι συγκεκριμενη ωρα το πρωι;)

3) Εμαθα πως οι ΛΟΚ κοιμουνται περιπου 4 ωρες την ημερα (ισως να αντιστοιχει μονο σε περιοδο εκπαιδευσης), ολη η θητεια ετσι παει;

4) Τι μεγεθους καψωνια να περιμενω; Πως ειναι πλεον τα πραγματα; Ειμαι λιγο οξυθυμος αν και το ελεγχω και καλο ειναι να ειμαι προετοιμασμενος ωστε να συγκρατω τον εαυτο μου.

5) ποια μοναδα ειναι η καλυτερη σαν "μιγμα";

6) Οταν διαλεξω ΛΟΚ, υπαρχει περιπτωση αυθαιρετα να με στειλουνε σε αλλο σωμα πχ αμφιβιους η αλλο;

7) Οι αδειες γνωριζω πως ειναι ιδιες με τα υπολοιπα σωματα, επειδη θελω να παραδωσω διπλωματικη τον οκτωβριο, δικαιουμαι αδεια;

8) ο Δεικτης μαζας σωματος μου ειναι στον θεο λογω αθλητισμου 29.5, τι παιζει εδω; Στις εξετασεις π εδωσα λυκειο παλι ειχα μεγαλο δεικτη αλλα το παραβλεψανε.

Ξεκαθαριζω πως βασικοτατος παραγοντας ειναι να αυξησω τις πιθανοτητες να ερθω κοντα στην πολη μου, επομενως καθε συμβουλη θα πρεπει να λαμβανει υποψην πως πχ δεν μπορω ν παω αμφιβιους με ρισκο να υπηρετισω στην ΚΩ.

Σας ευχαριστω παρα πολυ, αναμενω στο'ι'κα τα reply σας.Εικόνα

vardtrooper
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 10:20 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από vardtrooper »

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν παιρνεις περισσοτερα μορια αν εισαι πχ στην 35 ΜΚ στην ΚΥΠΡΟ απο μια κοινη ειδικη μοναδα της ΕΛΛΑΔΟΣ πχ Ι'MAK στην ΚΩ; Δηλαδη η ερωτηση μου ειναι παιρνεις παραπανω μορια αν υπηρετεις Κυπρο απο οτι Ελλαδα;
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από The Marine »

Δεν παίρνεις παραπάνω μόρια
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από marsupilami »

vardtrooper έγραψε:Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν παιρνεις περισσοτερα μορια αν εισαι πχ στην 35 ΜΚ στην ΚΥΠΡΟ απο μια κοινη ειδικη μοναδα της ΕΛΛΑΔΟΣ πχ Ι'MAK στην ΚΩ; Δηλαδη η ερωτηση μου ειναι παιρνεις παραπανω μορια αν υπηρετεις Κυπρο απο οτι Ελλαδα;


Οχι δεν παιρνεις παραπανω μορια. απλα εχεις το χρηματικο ποσο που παιρνουν οσοι ειναι κυπρο. για παραπανω μορια ΔΕΑ ειδικων δυναμεων

Άβαταρ μέλους
liakosgr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 6:58 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από liakosgr »

Καλησπερα θα ηθελα να ακουσω εμπειριες για εσας τους λοκατζηδες πως περασατε της πρωτες σας μερες;Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες