Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νέος
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2009 8:14 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Νέος »

Γεία σας παιδία, είμαι 17 και σε 2 χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα πάω ε. Δ. πριν πάω για σπουδές στην Αγγλία. Πως και πως περιμένω αυτή τη μέρα για να μπώ λ. Ο. Κ. Οι φίλοι μου γενικά δεν έχουν και καμία θετική άποψη για το όλο θέμα, κακό του κεφαλίου τους. Εις ορινός άριστος:)
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας, θελω να σας κανω 3 ερωτησεις.
1) οι λοκ χρησιμοποιούν αλεξιπτωτα;(αυτο το λεω επειδη εχω δει καπια βιντεο και λεει οτι αυτοι ειναι λοκ)
2) αν πας λοκ σε πιες περιοχες θα εισαι περιπου;
3) ανορθοδοξος πολεμος τι σημαινει;
Ομαδάρχης
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 14, 2009 1:42 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Ομαδάρχης »

Νέος έγραψε:Γεία σας παιδία, είμαι 17 και σε 2 χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα πάω ε. Δ. Πριν πάω για σπουδές στην Αγγλία. Πως και πως περιμένω αυτή τη μέρα για να μπώ λ. Ο. Κ. Οι φίλοι μου γενικά δεν έχουν και καμία θετική άποψη για το όλο θέμα, κακό του κεφαλίου τους. Εις ορινός άριστος:)

Να πας και καλά θα κάνεις!
Άσε τους φίλους σου να λένε, εσύ κάνε αυτό που σου αρέσει!

Γιώργος έγραψε:Καλησπερα σας, θελω να σας κανω 3 ερωτησεις.
1) οι λοκ χρησιμοποιούν αλεξιπτωτα;(αυτο το λεω επειδη εχω δει καπια βιντεο και λεει οτι αυτοι ειναι λοκ)
2) αν πας λοκ σε πιες περιοχες θα εισαι περιπου;
3) ανορθοδοξος πολεμος τι σημαινει;

1) Όχι!
2) Βόρεια Ελλάδα (περίπου)
3) "Ο ανορθόδοξος πόλεμος ορίζεται το είδος μάχης με μη συμβατικά μέσα και τακτική σε αντίθεση με τον ορθό ή ορθόδοξο πόλεμο που διεξάγεται από τις τακτικές ένοπλες δυνάμεις ενός κράτους."
Δες εδώ http://el.Wikipedia.org/wiki/Ανορθόδοξος_πόλεμος

Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι 17 χρονςν κ θα Ιθελα να 3ερω τα παντα για τις ειδικες δυναμεις καταδρωμων μπορει καποιος να μ πει
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:Ειμαι 17 χρονςν κ θα Ιθελα να 3ερω τα παντα για τις ειδικες δυναμεις καταδρωμων μπορει καποιος να μ πει
Αν γουστάρεις να πας πήγαινε ειναι καλη εμπειρία. Και θα δεις πως εχουν τα πραγματα. Αν περίμένεις να σου πει ο αλλος τι παιζει την πάτησες γιατι αλλο θα σου πουν και αλλο θα περιμένεις...

Το μόνο που θα σου πω ειναι οτι οπου και να πας δεν θα δεις αυτα που ειδε ο ΄καταδρομέας σειράς 290 και κάτω... Περίπου

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Jrhellas »

10κωστας50 έγραψε:
odycsd έγραψε:Γνωρίζει κανείς αν πληρώνονται και πόσο οι καταδρομείς;(όχι στην Κύπρο). Ένας φίλος που ήταν αλεξιπτωτιστής μου είπε οτι παιρναν 1.000 euro/πτώση αλλα δεν ήξερε για καταδρομείς.
Πες σε αυτον που στο είπε οτι λεει μαλακίες...

Τουλάχιστον τώρα δεν είναι ετσι...

Ο αλεξιπτωτιστής πέρνει 1270 την συντήρηση...

Συντηρίσεις πέρνεις 2 ή 3...

2 πέρνουν οι μονές σειρές δηλαδή πχ 301 303 305 κλπ...

3 πέρνουν οι ζυγές σειρές δηλαδή πχ 302 304 306...

Οι απλοι καταδρομείς που υπηρετούν στην ελλαδα και ΟΧΙ στην ΕΛΔΥΚ πέρνουν το συνταρακτικό ποσο των 8,60ευρώ... Εικόνα

Πες τα βρε Κωστα γιατι σε καποιο αλλο "θεμα" που ειπα οτι ΟΛΟΙ οι αλεξιπτωτιστες ανεξαρτητα αν ειναι απλοι καταδρομεις/υπαξιωματικοι η Δοκιμοι περνουν χρηματα και οτι το μονο που αλλαζει ειναι οτι διαφερουν τα ποσα, κατηγορηθηκα οτι δεν ξερω τι λεω!

Πες τα λοιπον και εσυ μια και εγω σαν ασχετος απο Ειδικες Δυναμεις λεω ανοησιες.

Επισης χαιρομαι που τονιζεις οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν πληρωνεται ανα αλμα αλλα ανα συντηρηση (δηλαδη περιπου ανα εξαμηνο).

Πραγμα που σημαινει οτι μεσα στη συγκεκριμενη περιοδο ειτε 2 αλματα κανεις (που ειναι το ελαχιστο) ειτε 102 το ποσον ειναι το ιδιο!

Αλλοιμονο αν για καθε αλμα υπηρχε "αμοιβη".

Σκεφτομαι καποια παιδια "στα αρχαια χρονια" Εικόνα Που περναγαν σχολειο ανιχνευτων με 30-40 αλματα (αστερι στην πουλαδα και ολα τα σχετικα) ΅η καποιους "αλλους" στο ΕΤΑ (με ακομα περισσοτερα) , θα "πλουτιζαν" αν ειχαν καθε αλμα και μισθοΕικόνα

Επιβεβαιωσε με σε παρακαλω μια και εγω σαν πρωην σμηνιτης δεν ξερω τοσο καλα ποια ειναι η πραγματικοτητα στις Ειδικες ΔυναμειςΕικόνα

Α και να συμπληρωσω κατι: ΠΟΤΕ δεν επερναν χρηματα οι καταδρομεις σε καμια αλλη Μοιρα πλην των αλεξιπτωτιστων!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Nassos »

Και εμένα μου έλεγαν ότι τα περίπου 1200 Ευρώ τα λάμβανες στα άλματα συντηρήσεως. Αλλίμονο αν για κάθε άλμα πληρωνόσουν τόσα!

Αυτό που ξέρω για τους άλλους Καταδρομείς, και ας μου το επιβεβαιώσουν, είναι ότι στη Κύπρο (35 ΜΚ), εάν βγείς πρώτος στις επιδόσεις/ασκήσεις κλπ, παίρνεις κάπου 600 Ευρώ. Ο δεύτερος παίρνει λίγο λιγότερα κλπ. Γενικά, αν είσαι στους 5 πρώτους παίρνεις λίγα παραπάνω.
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια, ειμαι 20 χρονων και θελω να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για τα Λ. Ο. Κ.
εχω περασει περιοδευων και πηρα αναβολη λογω σπουδων, εχω παρει και το χαρτι, αλλα τοτε δεν ειχα δηλωσει Λ. Ο. Κ παρα μονο στρατο ξηρας, γιατι και απο τα τρια,(ναυτικο, αεροπορια, ξηρα) το προτιμω. Υστερα πηγε ο αδερφος μου στρατο ξηρας και ειδα οτι τα πραγματα δεν ηταν ετσι οπως τα φανταζομουν. Μου ελεγε οτι δεν εκπαιδευοντουσαν τοσο οσο καναν αγγαρειες. Αυτο εμενα με ξενερωσε και πριν λιγες μερες εμαθα οτι υπαρχουν τα Λ. Ο. Κ Πωρωθηκα με τη μια και αρχισα να μαζευω πληροφοριες και ετσι επεσα στο site σας.
αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν μπορω να μπω στα Λ. Ο. Κ! Ταιριαζω γαντι με τη φιλοσοφια τους και θελω να μπω ΜΟΝΟ εκει πλεον, ποιες ειναι οι προυποθεσεις; Τι μπορω να κανω τωρα και αν θα με παρουνε. Εχω 2-2 μυωπια,1.74 υψος και 81 κιλα (αλλα φαινομαι πολυ λεπτος) αρκουν αυτα; Τι αλλο χρειαζετε;
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπόν,

ας τα πάρουμε απο την αρχή :

35ΜΚ/41ΛΚ Ήμουνα 301 σειρά, ΛΥΠ και ο πιο ψηλός που υήρχε στο στρατόπεδο.Εικόνα

KTM,κι εγώ νόμιζα πως μια πορεία θα με έπιανε αλλά τελικά κάναμε δύο. Μία το Φλεβάρη και μία το Μάιο. Για τα γυαλιά δε γνωρίζω σίγουρα για να σου απαντήσω οπότε καλύτερα να ρωτήσεις όταν παρουσιαστείς, μη σου πώ κάτι που δεν θα ισχύει. Το 7αρι νομίζω πως γίνεται μόνο στην 35ΜΚ.

Nikolakis,για μένα αυτά που λές ισχύουν. Το τρέξιμο και τις αγαρείες θα τα κάνεις για κάποιο καιρό όπου κι αν πας. Οι υπηρεσίες πάνε αρκετά καλά - σκέψου μόνο οτι η μονάδα έχει δύναμη γύρω στα 400 άτομα. Το τί αντιμετώπιση θα βρείς, εξαρτάται από τις παλιές σειρές που θα βρείς εκεί.
Γενικά όταν ήμουνα εγώ επικρατούσε καλό κλίμα και οι παλιοί - οχι όλοι φυσικά - μας βοήθησαν. Εννοείτε οτι θα βρείς και άτομα που θα το παίζουν "στρατηγοί". Προσωπικά πιστεύω οτι σε μεγάλο βαθμό η αντιμετώπιση που θα έχεις εξαρτάται από τη δική σου συμπεριφορά.

gijoe, το μόνο που θα χάσεις, είναι η ορκομωσία στο Πεύκο. Μετά εφ' όσων το δηλώσεις, θα σε στείλουν στο Πεύκο ή σε όποιο άλλο κέντρο εκπαίδευσης ΕΔ είναι κοντά σου.

Nassos,δε γνωρίζω αν αυτό που λές για την 35ΜΚ σχετικά με την χρηματική αμοιβή και τις επιδόσεις ίσχυε κάποτε, αλλά πλέον δεν ισχύει. Ποτέ δε μας ανέφεραν κάτι τέτοιο. Αυτό που ισχύει είναι ότι ο καταδρομέας παίρνει σχεδόν 280 ? το μήνα και ο Δνέας 380 ?.

ΠαμεΠεύκο,μην ανησυχείς για τη σωματική σου διάπλαση. Είδα άτομα που ήτανε 1.90 και γυμνασμένοι αλλά ήτανε "κρέατα" και είδα άτομα που ήτανε 1.50 και ήτανε άριστοι καταδρομείς. Αυτό που μετράει έιναι η ψυχή.

Τέλος, να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι οι αλεξιπτωτιστές παίρνουν χρήματα για τις συντηρήσεις και όχι για κάθε άλμα
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Velerefontis »

Χρησιμες οι απαντησεις φιλε μου, ευχαριστουμε
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Οκ ολα αυτα, αλλα εγω καποιες αποριες που οποιος μπορει και ξερει ας μου τις λυσει. Ξερω οτι πρεπει να εισαι Ι1 για να πας στα Λ. Ο. Κ. Αλλα δεν ξερω πια ειναι τα κριτηρια για να βγεις Ι1!
επισης ακουσα απο γνωστους μου οτι τα Λ. Ο. Κ. Περνουν ΜΕΧΡΙ και καποια συγκεκριμενη ηλικια, δηλαδη οτι τους θελουνε μικρους, αυτο ισχυει; Ή μπορω να παω οποτε θελω; Αλλιως να κοψω τη σχολη τωρα και να παω. Και με το χαρτι που μου δωσανε, να παρουσιαστω στο στρατο ξηρας τι θα κανω; Μπορω να παω απο τωρα καπου (σε κανα ρουφ δηλαδη) και να δηλωσω τα Λ. Ο. Κ. ή πιο μετα;(ξερω οτι εχω πολλες αποριες, απλα το θελω παρα πολυ να παω στα λοκ, αν μπορειτε απαντηστε μου, ευχαριστω)
Άβαταρ μέλους
m.p.
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:39 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από m.p. »

KΑλησπέρα παιδιά! Επειδή έχω κοιτάξει σε πολλά θέματα που αφορούν τις ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ στο forum και έχω βρει διαφορετικές απαντήσεις ας μου απαντήσει κάποιος ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ οτι ισχύουν όντως τα εξής:

1. Εάν σου έρθει το χαρτί για Μ. Πεύκο απλά παρουσιάζεσαι και δεν πέρνας αθλήματα. Σε διαφορετική περίπτωση όταν είσαι πεζικό και έρχονται για να σε επιλέξουν, εκεί περνάς: Τρέξιμο 1000μ. Σε 5',4 έλξεις,20 κάμψεις (οι έλξεις είναι μέσα στο πρόγραμμα σίγουρα δλδ)

2. Παίρνουν ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΣΣΟ για τις ειδικές δυνάμεις.(Και ειδικότερα για Δυνάμεις Καταδρομών που ενδιαφέρει εμένα.)

3. Οι εξοδούχοι φορούν ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ πλέον.

Εάν όντως ισχύουν αυτά ας μου απαντήσει κάποιος που ΞΕΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ με ενα απλο ΟΚ. Κανείς που ναχει υπηρετήσει πρόσφατα στα ΛΟΚ για να μου πει;
Ευχαριστώ!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

306 σειρά... Οτι πιο πρόσφατο...

1----> Ναι ειναι έτσι ακριβώς.
2----> Ναι εννοείται οτι περνουν απο όλες τις ΕΣΣΟ και απο οπου και να παρουσιαστείς...
3----> Οι εξοδούχοι βγαίνουν και με πολιτικά και με στολή εξόδου (αναλόγως τι επιθυμούν) , με την προυπόθεση οτι αν βγουν με στολη να είναι γυαλισμενοι και ξυρισμένοι... (πληροφορία που ειναι ασήμαντη για εναν που ζητάει πληροφορίες για τις ΕΔ)
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Άβαταρ μέλους
m.p.
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:39 pm
Επικοινωνία:

Ορεινοί Καταδρομείς (ΛΟΚ)

Δημοσίευση από m.p. »

YΠάρχει σχετικό άρθρο '' σωματική ικανότητα'' στο site εκεί αναφέρει για τα κριτήρια σωματικής ικανότητας όπως επίσης υπάρχει και η εφημερίς της κυβερνήσεως (μέσα στο site) οπου έχει πλήρη και εκτενή αναφορά για το ζήτημα. Για το όριο ηλικίας δεν ξέρω να σου απαντήσω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες