Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MagyarVag_view
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 8:33 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από MagyarVag_view »

Το θέμα είναι ότι στην Ουγγαρία που θα πάω (έχω και ουγγρική υπηκοότητα ) δεν είναι υποχρεωτικος ο στρατός. Εγώ να σας πω την αλήθεια θέλω να μείνω για πάντα στο εξωτερικό και αν χρειαστεί να γυρίσω στην Ελλάδα να είναι μόνο για λίγες μέρες για να δω την οικογένεια μου. Έχετε μήπως να μου προτείνετε μια άλλη λύση εκτός της αποποιησης της υπηκοότητας; Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Η άλλη λύση είναι να είσαι ανυπότακτος εξωτερικού, να είσαι δηλαδή στο εξωτερικό συνεχόμενα για 7 χρόνια (ή 11 αν σπουδάζεις και δουλεύεις για βιοπορισμό) και να βγείς ως "Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού" (ΜΚΕ).

Ξέρω ότι δεν έχεις και πολύ χρόνο, αξίζει όμως να διαβάσεις το παρακάτω νήμα με συμβουλές από άτομα που είναι ανυπότακτοι και ΜΚΕ

Ανυπότακτοι Εξωτερικού
Στεφανος

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Στεφανος »

Καλημερα

Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου απο το 1978 δλ 40 χρονια και ειμαι 60 ετων. Εφυγα απο την Ελλαδα αμεσως μετά το λυκειο

Εγαζομαι στη Γαλλια απο τοτε και απεκτησα και την Γαλλικη υπηκοοτητα

Εκανα και στρατιωτικη θητεια το Γαλλικο στρατο για ενα χρονο οταν ηταν ακομη υποχρεωτικη η στρατιωτικη θητεια.

Σε λιγο πιστρεφω στην Ελλαδα μονιμα.

Εχω πιστοποιητικο της γαλλικης μου θητειας

Ποιες ειναι οι υποχρεωσεις μου οσο αφορα μια εξαγορα η ενδεχομενο προστιμο για ανυποταξια στον ελληνικο στρατο ;

Σας εθχαριστω για μια οποιαδηποτε πληροφορεια διοτι δεν βρηκα πουθενα κατι το σχετικο στην δικια μου περιπτωση

Κανένας

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Κανένας »

Α) έχετε υπηρετήσει σε συμμαχικό στρατόΒ) Μετά τα 45 δεν έχετε καμία υποχρέωση έναντι του στρατού

Πιο αναλυτικά το λέει και εδώ:

http://el.Wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Δημήτρης

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα σας,

Είμαι κάτοχος περαν της Ελληνικής υπηκοότητας και της Αυστριακής μιας και ένας απο τους δυο γονεις μου είναι Αυστρικός πολίτης. Στην Αυστρία ο στρατός είναι υποχρεωτικός με θητεία 6 μηνών. Με το τέλος των σπουδών μου ήρθα στην Αυστρία για να ξεκινησω να εργάζομαι. Στην Ελλάδα έχω ακόμα αναβολή μέχρι το τέλος του 2018. Στην Αυστρία πέρασα απο περιοδεύον και με έβγαλαν ¨Μη στρατεύσιμο¨ λόγω προβλήματος υγείας.

Θέλω να ρωτήσω πως γίνεται:

1) να πάρω απαλλαγή στράτευσης από τον Ελληνικό Στρατό μιας και πέρασα απο το στρατό της Αυστρίας, διότι δεν ειμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να αφήσω τη δουλειά μου και να κατέβω Ελλάδα να κάνω τη θητεία μου

2) ή να πάρω αναβολή θητείας για 2 χρόνια

Πως μπορώ να θεωρηθώ λιποτάκτης εξωτερικού και αν ναι, πως;

Με εκτίμηση,

Δημήτρης

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Ανυπότακτος εξωτερικού είναι, όχι λιποτάκτης.

Για να πάρεις απαλλαγή θα πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα υγείας, είτε σωματικό είτε ψυχολογικό, αφού πρώτα βέβαια περάσεις απο τη σχετική Επιτροπή.

Αν το πρόβλημα σου είναι μη ιάσιμο, σου δίνουν αναβολή 2 ετών και με το πέρας απαλλαγή.

Η άλλη λύση είναι να βγείς ανυπότακτος εξωτερικού όντας μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, δηλαδή να είσαι στο εξωτερικό συνεχόμενα 7 χρόνια για βιοποριστικούς λόγους ή 11 χρόνια αν σπουδαζεις κι'όλας.

Για περισσότερα διάβασε το παρακάτω νήμα, ειδικά τις απαντήσεις του Monimos Anypotaktos.

Ανυπότακτος Εξωτερικού

Και το αντίστοιχο άρθρο

Ανυπότακτοι
ΓΕΩΡΓΙΑ

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από ΓΕΩΡΓΙΑ »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα παρακαλώ να πάρω μερικές πληροφορίες σχετικά με τη θητεία του γιου μου. Ο γιος μου έχει γεννηθεί στην Ελλάδα αλλά μπορεί να πάρει και κυπριακή υπηκοότητα. Αν πάει να σπουδάσει στην Κύπρο θα πρέπει να υπηρετήσει εκεί και πότε; Θα μπορεί να επιλέξει που θα υπηρετήσει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Καλύτερα να κάνει Ελλάδα τη θητεία και αυτομάτως θα απαλλαγεί από τη θητεία στην Εθνική Φρουρά.

ΔΙΠΛΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

Οι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι γεννήθηκαν είτε στην Κύπρο είτε στο εξωτερικό, έχουν υποχρέωση θητείας ανεξάρτητα από το αν κατέχουν και άλλη από την κυπριακή υπηκοότητα.(Η Κύπρος αποδέχεται τη διπλή υπηκοότητα και οι Κύπριοι απόδημοι μπορούν να έχουν τόσο την κυπριακή υπηκοότητα όσο και την υπηκοότητα της χώρας διαμονής τους).

Διευκρινίζεται ότι εξαιρούνται της πιο πάνω υποχρέωσης όσοι ήταν μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας και έχουν εκπληρώσει την υπηρεσία τους στον Ελληνικό Στρατό όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Πρεσβεία Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα


Νικος Μακεδών

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Νικος Μακεδών »

Ο Γιος μου γεννήθηκε στην Λεμεσό το 2002 οπου και διαμενουμε, η μητερα του ειναι κυπριακης καταγωγης με αποτελεσμα να εχει διπλη υπηκοοτητα και ιθαγενεια μπωρει να επιλεξει να εκπληρωσει την στρατιωτικη του θητεια στην Ελλαδα αντι για την Κυπρο
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι μπορεί, έτσι απαλάσσεται από πρόσθετη θητεία στην Εθνική Φρουρά της Κύπρου.

Οι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι γεννήθηκαν είτε στην Κύπρο είτε στο εξωτερικό, έχουν υποχρέωση θητείας ανεξάρτητα από το αν κατέχουν και άλλη από την κυπριακή υπηκοότητα.(Η Κύπρος αποδέχεται τη διπλή υπηκοότητα και οι Κύπριοι απόδημοι μπορούν να έχουν τόσο την κυπριακή υπηκοότητα όσο και την υπηκοότητα της χώρας διαμονής τους).

Διευκρινίζεται ότι εξαιρούνται της πιο πάνω υποχρέωσης όσοι ήταν μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας και έχουν εκπληρώσει την υπηρεσία τους στον Ελληνικό Στρατό όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Πρεσβεία της Κύπρου στην Αθήνα
Labrosf
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 2:30 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Labrosf »

Γεια σας , είμαι γεννημένος στην Κούβα και έμεινα μέχρι 5 χρόνων εκεί , μετά ήρθα στην Ελλάδα και από τότε μένω μόνιμα εδώ και πάω στην Κούβα για διακοπές. Έχω και τις 2 υπηκοότητες , υπάρχει περίπτωση να κάνω μειωμένη θητεία ;
k0nstantin0s
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2019 3:57 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από k0nstantin0s »

Καλησπερα παιδια εχω ενα μπερδεμα και θα ηθελα βοηθεια παρακαλω.

Εχω γεννηθει Κυπρο το 1992, πατερας Κυπριος μητερα Ελληνιδα, εχω και κυπριακη και ελληνικη ταυτοτητα.

Οταν ημουν 6 ετων ηρθα μονημα Αθηνα μονο με την μητερα μου, εκανα εδω σχολεια κανονικα και πλεων στα 26 μου ακομα σπουδαζω αλλα φετος ειναι η τελευταια μου χρονια απο θεμα αναβολης. ΔΕΝ δικαιουμαι αλλη οποτε αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταταγω στο στρατο σε λιγους μηνες λογικα (δεν εχω καποιο επισημο χαρτι απο τον Στρατο για την ωρα αλλα ξερω μεχρι Πασχα 2019 θα πρεπει να παω).

Εγω εχω το δικαίωμα και αυτο θελω να κανω, δηλαδη να υπηρετησω στον Κυπριακο στρατο για 3 η 6 μηνες δεν ειμαι σιγουρος ακομη ποσο δικαιουμαι επειδη στην Κυπρο αν εισαι Κυπριος κατοικος εξωτερικου απο 10+ χρονια εχεις μειωμένη θητεία, ειναι πολυ μικρες οι αποστασεις εκει, εχω οικογενεια, αδερφο και φιλους οποτε ειναι η επιλογη μου.

Η ερωτηση ειναι, τι νομιμη διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω εγω τωρα για να μην με ψαχνουν εδω να μην θεωρηθω λυποτακτης κτλ και αν απλα φυγω για Κυπρο και ερθω πισω με χαρτι οτι υπηρετησα εκει στρατο αμεσως απαλλάσσομαι απο τον ελληνικο; Και επισης αν υπηρετησω μονο 3μηνες Κυπρο θα πρεπει να υπηρετησω ξανα Ελλαδα τους υπολοιπους 6 αν η θητεια εδω ειναι 9 η δεν γινεται να υπηρετησεις σε 2 διαφορετικους στρατους;

Ο αδερφος μου παρολο που ειναι διαφορετικη περιπτωση, ζουσε Κυπρο απο μικρος μεγαλωσε εκει εκανε 24 μηνες και ηρθε Ελλαδα για σπουδες καποια στιγμη αμεσως του εστειλαν χαρτι απο Ελληνικο στρατο να παρουσιαστει για θυτεια αλλα οταν πηγε με το απολυτηριο των 24 μηνων προφανως δεν χρειαστηκε να υπηρετησει εδω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Αν υπηρετήσεις στην Εθνική Φρουρά απαλλάσσεσαι της υποχρεώσης θητείας στον Ελληνικό Στρατό, όπως έγινε με τον αδερφό σου. Το αυτό και αντίστροφα, δηλ. Θητεία στον Ελληνικό Στρατό και απαλλαγή από την ΕΦ.

Η παρακάτω σελίδα της Πρεσβείας της Κύπρου στην Αθήνα αναφέρει σχετικά για τους κατόχους Ελλαδικής και Κυπριακής ιθαγένειας.

Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα - Στρατιωτικές Υποχρεώσεις
k0nstantin0s
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2019 3:57 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από k0nstantin0s »

Nassos έγραψε:Αν υπηρετήσεις στην Εθνική Φρουρά απαλλάσσεσαι της υποχρεώσης θητείας στον Ελληνικό Στρατό, όπως έγινε με τον αδερφό σου. Το αυτό και αντίστροφα, δηλ. Θητεία στον Ελληνικό Στρατό και απαλλαγή από την ΕΦ.

Η παρακάτω σελίδα της Πρεσβείας της Κύπρου στην Αθήνα αναφέρει σχετικά για τους κατόχους Ελλαδικής και Κυπριακής ιθαγένειας.

Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα - Στρατιωτικές Υποχρεώσεις


Ευχαριστω οποτε επειδη ειμαι 10+ χρονια Ελλαδα πιανομαι στην κατηγορια

(4) Ηλικιας 26 - 50 η οποια ειναι 3 μηνες θητεια, κανω κανονικα το 3μηνο μου στην Ε. Φ. Και μετα ο ελληνικος στρατος οπως ειπες ΔΕΝ μπορει να με βαλει να καλυψω την 9 μηνη θητεια που ειναι εδω με το να μου ζητησει να κανω ακομα 6 μηνες.

Μια αλλη ερωτηση, με καλουν για στρατο εδω τωρα αλλα εγω φευγω για Κυπρο, δεν μπορω να επιστρεψω πισω αν δεν ερθω με απολυτηριο στρατου απο Ε. Φ. Γιατι θα με μπαγλαρώσουν και θα με θεωρουν λιποτάκτη; Και αν ερθω με απολυτηριο Ε. Φ. Και παω στρατολογικα να το δειξω ολα καλα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Ανυπότακτο θα σε χαρακτηρίσουν, όχι λιποτάκτη.

Εννοείται αν τους προσκομίσεις απολυτήριο από Εθνική Φρουρά απαλλάσσεσαι από πρόστιμα και λοιπές ποινικές κυρώσεις.

Καλό θα ήταν να τους ενημερώσεις ότι πρόκειται να υπηρετήσεις ΕΦ, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων πριν φύγεις για Κύπρο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες