Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Ειναι ανηθικο, το ξερω. Υπαρχει μεγαλη διακριση μεταξυ των εμθ, εποπ και μονιμων υπαξ. Αν δεν θελανε εποπ στο στρατο τοτε οι μεγαλοι να μην το προτεινανε και παλι αν δεν θελουνε να μην ξαναπαρουνε εποπ. Εχουμε οικογενειες κυριοι.

laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Inter έγραψε:Καλησπερα.
Διαβαζοντας για τις υπηρεσιες των εποπ διεκρινα καποια πραγματα και θελω να μου πειτε την γνωμη σας.
Λεει σε ενα σημειο οτι οι υπηρεσιες των εποπ θα οριζονται και αναλογα την οικογενειακη τους κατασταση.
Επισης λεει οτι οι υπηρεσιες θα οριζονται απο τους Δκτες των μοναδων αλλα μετα απο εγκριση του προισταμενοι σχηματισμου.

Και τα ερωτηματα μου τωρα.
Εχετε δει πουθενα σε καμια μοναδα καποιον σχηματισμο να εχει ασχοληθει με τις υπηρεσιες των εποπ;
Εχει παρει κανενας Δκτης ποτε εγκριση απο τον προισταμενο σχηματισμο;

Κατα την γνωμη σας θα επρεπε οι εποπ με αυξημενες οικογενειακες υποχρεωσεις να εχουν ελαφρινση στις υπηρεσιες τους;
Εχετε κανενα παραδειγμα εποπ που ευνοηθηκε λογω τις οικογενειακης του καταστασης;
Ποσο ηθικο ειναι πολυτεκνος εποπ να εκτελει διπλασιες υπηρεσιες απο ομοιοβαθμους του ΕΜΘ και μονιμους;
ρε συναδελφε, που υπηρετεις;
Inter

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Inter »

Με συνγχωρεις συναδερφε αλλα δεν μπορω να σου πω για δυο λογους.
1. Ειμαι πολυτεκνος πατερας
2. Υπηρετω σε μερος που εχει μια μοναδα.

Επομενως μιας και δεν υπαρχουν πολλοι πολυτεκνοι ευκολα θα μπορουσα να ταυτοποιηθω.
Μπορω να σου πω ομως οτι υπηρετω σε παραμεθωριο δυσμενη φρουρα.

laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Ενταξει ρε συναδελφε. Σε καταλαβαινω. Και εγω τα ιδια προβληματα ειχα μεχρι που πηγα σε δικηγορο...
Inter

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Inter »

Συναδερφε ξερεις πολλους πολυτεκνους, ειδικα εποπ, που να εχουν την οικονομικη ανεση να εχουν δικηγορο;
Λογικα δεν υπαρχουν.
Εκανα την προσπαθεια να κανω αναφορα και να σταθω στα ποδια μου διεκδικοντας το δικαιωμα να ειμαι αξιος πατερας. Το αποτελεσμα ηταν να μπω στο στοχαστρο του Δκτη μου.

laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Πληρωνεις ενοικιο;
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Και οσο για το δικηγορο, θειος ειναι και του ζητησα να με εξυπηρετησει.
Inter

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Inter »

Ευτυχως η συζηγος ειναι απο το μερος που υπηρετω και δεν πληρωνω ενοικιο προσωρινα.
Δεν εχουμε ομως δικο μας σπιτι. Κοινως περναμε δυσκολα με τις περικοπες που μας εκαναν.

Αρχιζω να πιστευω οτι η πορτα εξοδου ερχεται ολο και πιο κοντα.
Δεν αξιζει να δουλευω πανω απο 40 οκταωρα τον μηνα για αυτα τα χρηματα

laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Εγω συναδελφε παιρνω με το ζορι 1000 ευρω. Κανω 2 υπηρεσιες και 7 στο τμημα που ειμαι. Δηλαδη 9. Πληρωνω νοικι 500 ευρω. Τι μενει; Τιποτα. Και εγω το σκεφτομαι και λεω. Φτωχος στο στρατο και σε μια ξενη πολη, φτωχος και στην πολη μου αλλα πολιτης. Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο. Ειμαι πολυ μπερδεμενος.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Και που λες ρωταμε τον διοικητη για εναν εμθ που κανει υπηρεσια τηλεφωνικου κεντρου. Στην μοναδα μου οσοι κανουν τηλ κεντρο κανουν 3 υπηρεσιες το μηνα, χωρις υπηρεσιες στα τμηματα τους, οι 2 6ωρες και η 1 24ωρη. Ο διοικητης μας απαντησε οτι δεν γινεται να τον βαλουμε στην πυλη, αρχιφυλακας κεντρικης πυλης, γιατι ειναι παντρεμενος και εχει παιδι! Δηλαδη το δικο μου ΤΙ ΕΙΝΑΙ; ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ; Ή ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΝΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ; Ή ΠΕΡΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ;
xristoslamia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 7:19 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από xristoslamia »

φιλαράκι τα πράγματα είναι απλά. Ανάλογα την μονάδα και τον εκάστοτε διοικητή.

Και μιλάμε πάντα για στρατό ξηράς έτσι;

Όχι για "καβατζωμενες" μοδίστρες Η ναυτικό ok;

Λοιπόν Όπως σου είπα είναι ανάλογα την μονάδα. Μπορεί να είσαι κάπου καλά και κάπου όχι. Όσο για τον μισθό δεν υπάρχει αυτό που λες την μια Τόσο και την άλλη τόσο.(μην κοιτάς τώρα που μας τον έχουν πετσοκόψει εκεί στην κυβέρνηση)

Σταθερός μισθός σταθερά πράγματα.

Απλά "αλαλ" είναι που πρέπει να κοιτάξεις στο στρατό. Υπηρεσίες και αλλαγή νοοτροπίας. Και αυτά δεν λέγονται από εδώ μέσα. Καλύτερα να βρείς κάποιον να σου τα πει face 2 face

Αυτά με λίγα λόγια

xristoslamia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 7:19 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από xristoslamia »

Σακης έγραψε:Παιδιά εχω να σας πω οτι ισως οταν μπαινανε οι ΕΠΟΠ να ηταν καλα για αυτους. Ειμαι φανταρος στη Λημνο (δε θελω να πω Μονάδα). Ο τώρα ταξιαρχος κ. Σαμπανης εχει δωσει διαταγη οι ΕΠΟΠ να κανουν το μεγιστο των υπηρεσιων (7 το μήνα) βρεξει -χιονισει. Το καλυτερο (για εμας τους φανταρους) ειναι οτι απο εκει που κανανε οι ΕΠΟΠ και οργανα - θαλαμοφυλακες - περίπολα πλέον κανουν μονο περίπολα και τις αοπλες υπηρεσιες τις κανουμε εμεις. Μετα μου λενε οι χαζοι οτι ειναι δεκανεις και Λοχίες. Ασε που νομιζουν οτι τους θεωρουν και Υπαξιωματικούς! ΜΠΟΥΡΔΕΣ! Εγω πάντως που ειμαι εφεδρος και υποτίθεται νεοτερος και κατωτερος απο τον ΕΠ. ΟΠ Στρ-Δνεα-Λχια μια χαρα του κανω εφοδο σαν Λχιας υπηρεσιας (οργανο) και ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΑΚΟ! Κωλοφαρα ψαχναν στο στρατο και τη βρηκαν! Τους ΕΠΟΠ! Μη μπειτε θα το μετανιωσετε!


Ωπα ρε νέο Κατούρα και λίγο...

laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

xristoslamia έγραψε: φιλαράκι τα πράγματα είναι απλά. Ανάλογα την μονάδα και τον εκάστοτε διοικητή.

Και μιλάμε πάντα για στρατό ξηράς έτσι;

Όχι για "καβατζωμενες" μοδίστρες Η ναυτικό ok;

Λοιπόν Όπως σου είπα είναι ανάλογα την μονάδα. Μπορεί να είσαι κάπου καλά και κάπου όχι. Όσο για τον μισθό δεν υπάρχει αυτό που λες την μια Τόσο και την άλλη τόσο.(μην κοιτάς τώρα που μας τον έχουν πετσοκόψει εκεί στην κυβέρνηση)

Σταθερός μισθός σταθερά πράγματα.

Απλά "αλαλ" είναι που πρέπει να κοιτάξεις στο στρατό. Υπηρεσίες και αλλαγή νοοτροπίας. Και αυτά δεν λέγονται από εδώ μέσα. Καλύτερα να βρείς κάποιον να σου τα πει face 2 face

Αυτά με λίγα λόγια

λοιπον ο μισθος θα ειναι σταθερος απο τον αυγουστο και μετα. Οσο για τις υπηρεσιες, υπαρχουν καποιες μοναδες που εχουν και επιπλεον υπηρεσιες. Σε μια τετοια υπηρετω και εγω. Και οσο για τον διοικητη, επειδη ειμαι σε ειδικη μοναδα, δεν παιζει και ιδιαιτερο Ρολο στις υπηρεσιες, δυστυχος ή ευτυχος. Αυτα γιατι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι ξερουν για ολες τις μοναδες. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για σενα φιλε xristoslamia γιατι τα λες σωστα. ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος laios την Τετ Ιούλ 28, 2010 8:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

Σακης έγραψε:Παιδιά εχω να σας πω οτι ισως οταν μπαινανε οι ΕΠΟΠ να ηταν καλα για αυτους. Ειμαι φανταρος στη Λημνο (δε θελω να πω Μονάδα). Ο τώρα ταξιαρχος κ. Σαμπανης εχει δωσει διαταγη οι ΕΠΟΠ να κανουν το μεγιστο των υπηρεσιων (7 το μήνα) βρεξει -χιονισει. Το καλυτερο (για εμας τους φανταρους) ειναι οτι απο εκει που κανανε οι ΕΠΟΠ και οργανα - θαλαμοφυλακες - περίπολα πλέον κανουν μονο περίπολα και τις αοπλες υπηρεσιες τις κανουμε εμεις. Μετα μου λενε οι χαζοι οτι ειναι δεκανεις και Λοχίες. Ασε που νομιζουν οτι τους θεωρουν και Υπαξιωματικούς! ΜΠΟΥΡΔΕΣ! Εγω πάντως που ειμαι εφεδρος και υποτίθεται νεοτερος και κατωτερος απο τον ΕΠ. ΟΠ Στρ-Δνεα-Λχια μια χαρα του κανω εφοδο σαν Λχιας υπηρεσιας (οργανο) και ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΑΚΟ! Κωλοφαρα ψαχναν στο στρατο και τη βρηκαν! Τους ΕΠΟΠ! Μη μπειτε θα το μετανιωσετε!
προβλημα μας ρε φιλε οι 7 υπηρεσιες, εσυ τι ζορι τραβας; Και πιστευεις οτι εισαι καλυτερος; Ρουφιανακος εισαι. Κωλοφαρα ε; Την οικογενεια μου ρε βλακακο τι γνωριζεις; Ε; Αχρηστε. Ταχα το παιζετε μορφωμενοι πολιτες. Μακαρι να ειχες τα πτυχια μου ρε.
ΕΠΟΠ Δνεας

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΕΠΟΠ Δνεας »

Καποιος εγραψε οτι δεν φτανουν τα ατομα, γι αυτο το λογο δεν μπορουμε να κανουμε τις υπηρεσιες που λεει το πινακακι. Πως γινεται ομως ΕΜΘ και αξιωματικοι να κανουν τοσες και λιγοτερες και οι ΕΠΟΠ με του ΣΤΡ να τις ξεπερνουν κατα πολυ;

Η ουσια ειναι μια "Ο στρατος ειναι φτιαγμενος γι αυτους που βγαίνουν απ τις σχολες, χονεψτε το"

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες