ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

1) Ίσως σε επιλέξουν.

2) Δεν φτάνουν τα 300 Ευρώ. Επομένως θα επιβαρύνεις τους γονείς σου. Εκτός και δεν καπνίζεις και μπορείς να κάνεις αυστηρή διαχείρηση χρημάτων.

3) Ναι. Οι 9μηνίτες κάνουν ολόκληρη θητεία στη Κύπρο.

4) Νομίζω ότι σου δίνουν δωρεάν 3 ή 4 αεροπορικά εισητήρια πηγαιν-έλα.

5) Οι Διαβιβαστές περνάνε καλά. Απλά να ξέρεις η Κύπρος είναι "εμπόλεμη ζώνη" με ό, τι αυτό συνεπάγεται σε περίπτωση κρίσης.
CostasP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 5:33 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από CostasP »

Ευχαριστώ Nassos για την γρήγορη απάντησή σου!

Ευτυχώς δεν καπνίζω άρα δεν θα μου φεύγουν λεφτά για αυτό το θέμα. Επίσης πιστεύω ότι είμαι αρκετά καλός στο να διαχειρίζομαι τα λεφτά μου (λέμε τώρα... Εικόνα). Έχω ακούσει βέβαια ότι η Κύπρος είναι ψιλοακριβή...

Θα το σκεφτώ, έχω ακόμα μπροστά μου σχεδόν 1 μήνα.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες, ήταν πολύ χρήσιμες!

Καλή θητεία παιδιά!

Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

το συνταγμα ρε παιδιά τι είναι;

ποια η διαφορά να υπηρετείς εκει απο το τάγμα;

τελικά οι απόψεις διιστανται για το αν ειναι καλά η όχι να υπηρετήσεις στην κύπρο.

μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι να υπηρετείς στο σύνταγμα (και που είναι) γιατί εκεί με στέλνουν

ευχαριστώ

nutty
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 3:11 pm
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από nutty »

Για σε ολους,
μηπως ξερει καποιος ποτε ερχονται οι φανταροι απο την Ελλάδα για ΕΛΔΥΚ εδω στην κυπρο;
vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από vasilis »

Εχω ενα φιλαρακι που υπηρετει τωρα στη 35μκ! οχι δεν ειναι ΕΛΔΥΚ αυτοι ειναι μοιρα καταδρομων και εκει δεν χωριζοντε οπως εδω στην Ελλάδα σε ορεινους, αμφιβιους και τετοια εκει ειναι και τα 2 μαζι χωρις να ειναι βεβαια και αλεξιπτωτιστες! Η μοιρα αυτη ειναι και ''καλα'' κρυφη μοιρα καταδρομων!
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαιρετισματα σε οσουσ υπηρετουν στην 5η εμα και γενικοτερα σε οσουσ βρισκοντα κατω αυτη τη στιγμη. Κανενα νεο απο κατω; Προτρεπω ολουσ οσουσ εχουν την ενδειξη να πανε και να μην το σκεφτουν καθολου.
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

nassos έγραψε:καλύτερα έβρο παρά ελδυκ.

Ήμουν και εγώ τεθωρακισμένα και ξέρω γιατί στο λέω.


Μα γιατι το
Λεσ αυτο; Εγω περασα τελεια 9 μημεσ.
5η εμα για παντα.
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν εχετε περασει ζωαρα ως νεοσυλλεκτοιΕικόνα στην Ελλαδα τοτε ισως θα χτυπησετε αναβολη ή θα φυγετε με Ι3Εικόνα . Ειναι προβλεπε τεντα ομως ειναι πιο χαλαρα απο τοτε υπο διοικηση Βλαχου. Τωρα διοικητης ειναι ενας Καταδρομεας και κανουν αρκετες ασκησεις. Εχει πολους ΑΞκους ΚαταδρομειςΕικόνα και σιγα σιγα Μπαινει στο προγραμμα τρεξιμο. Αν παντως θες να θυμασε κατι απο στρατο σε ΤΘ πηγαινε 5η ΕΜΑ. Εικόνα
vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από vasilis »

Παιδες μου ηρθε μεταθεση για κυπρο φευγω γυρο στις 15 ιανουαριου απο πευκο! Δεν ηθελα να παω αλλα δεν με πειραζει γιατι ξερω ειναι πολυ μαχιμη μοναδα με καλη και σκληρη εκπαιδευση! Παντως αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας αναφερει κατι για να παω πιο προετοιμασμενος!
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Kαλησπερα και χρονια πολλα. Για κακη μου τυχη ειχα ενδειξη για Κυπρο και παροτι δηλωσα στην επιτροπη που ηρθε στο ΚΕΝ οτι δεν ηθελα να παω αυτοι με στειλανε... Αυτα που διαβαζω και αυτα που ακουω απο φιλους ειναι τελειως αντιθετα μεταξυ τους, σε βαθμο να θες να βαρεσεις το κεφαλι σου στον τοιχο! Τελικα τι ισχυει; Μαλλον θα μας στειλουν εκει μεσα Γεναρη.

Να και μερικα δημοσιευματα που βρηκα: blog , Ελευθεροτυπία , Ελευθεροτυπία , Ελευθεροτυπία

Με τα παραπανω δε νομιζω οτι ισχυουν και πολυ τα θετικα που αναφερουν οι φιλοι απο πανω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από yandr »

Έφτιαξα λίγο τα links στο μήνυμά σου.

Καλά κάνεις και καταθέτεις τις αμφιβολίες σου, όμως είναι πολύ καλύτερα να ακούσουμε τι γνώμη σου αφού υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ.

Επομένως μην μας ξεχάσεις, ιδιαίτερα αν η τελική άποψή σου είναι διαφορετική από αυτά που διάβασες.
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Ρε παιδιά μπορώ να ρωτήσω κάτι...
1) ΕΛΔΥΚ είναι μόνο τμήμα πεζικού η ΕΛΔΥΚ σημαίνει όλα τα ελλινικά σώματα που βρίσκονται στην κύπρο;
Και 2) ένας φίλος μου ήταν στον μεγάλο πεύκο και τον πήραν στην μοίρα35(ειδικές δυνάμεις)... Υπάρχει περίπτωση απ το ΚΕΕΔ εδω μετα να σε στείλουν ΕΛΔΥΚ πεζικο;
Ευχαριστω και αν ειπα καμια βλακεία ειναι γιατι δεν γνωρίζω περι αυτου!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε κωστα, ελδυκ ειναι ολα τα ελληνικα σωματα στη Κυπρο. Ημουν στο νησι απο ιανουαριο μεχρι 31 ιουνιου,2ο μ/κ τπ... 1ος λοχος δυναμις ρεεεε, καμμια σειρααα; Οσο για τι 2η ερωτηση σου δν καταλαβα πολυ τι εννοεις... Το κεεδ που ειναι; εγω δηλωσα εθελοντικα να παω, επειδη ετσι μ τη καρφωσε ενα πρωι στο κεντρο στη κοζανη κ ειδικα μετα την ενημερωση... ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΣΤΙΙΙΓΜΗ! Μου λειποθν πολλα, ισα ισα. Ενταξει, η αληθεια ειναι πως τα παντα ειναι 1 κ 2 κλικ πιο ζορικα απο ελλαδα, προβλεπε τερμα, αλλα σε αποζημιωνουν ολα τα αλλα... Φαγητο, διαβιωση, συνθηκες, εξοδοι, υπηρεσιες... Δν ειναι τραγικα. Με λιγα λογια , καταλαβαινεις ΣΤΡΑΤΟ εκει κατω κυριοι...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

301λελε έγραψε:Φιλε κωστα, ελδυκ ειναι ολα τα ελληνικα σωματα στη Κυπρο. Ημουν στο νησι απο ιανουαριο μεχρι 31 ιουνιου,2ο μ/κ τπ... 1ος λοχος δυναμις ρεεεε, καμμια σειρααα; Οσο για τι 2η ερωτηση σου δν καταλαβα πολυ τι εννοεις... Το κεεδ που ειναι; εγω δηλωσα εθελοντικα να παω, επειδη ετσι μ τη καρφωσε ενα πρωι στο κεντρο στη κοζανη κ ειδικα μετα την ενημερωση... ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΣΤΙΙΙΓΜΗ! Μου λειποθν πολλα, ισα ισα. Ενταξει, η αληθεια ειναι πως τα παντα ειναι 1 κ 2 κλικ πιο ζορικα απο ελλαδα, προβλεπε τερμα, αλλα σε αποζημιωνουν ολα τα αλλα... Φαγητο, διαβιωση, συνθηκες, εξοδοι, υπηρεσιες... Δν ειναι τραγικα. Με λιγα λογια , καταλαβαινεις ΣΤΡΑΤΟ εκει κατω κυριοι...


Σε ευχαριστώ με κάλυψες! έμαθα αυτό που με ενδιέφερε!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Τελικα αυτοι που ειναι υποψηφιοι δεκανεις για ΕΛΔΥΚ πανε σε λυβ κι αν ναι που, ποσο κραταει η εκπαιδευση κτλ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες