ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Legion »

305 έγραψε:Τελικα αυτοι που ειναι υποψηφιοι δεκανεις για ΕΛΔΥΚ πανε σε λυβ κι αν ναι που, ποσο κραταει η εκπαιδευση κτλ;

Το που γινονται τα ΛΥΒ δεν ειναι στανταρ αλλα ουτε και ο χρονος διαρκειας τους συνηθως 30 μερες.
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαχαχαχα,lol conscript! :] τοστακι mamma's κ χυμο νεροζουμι. Πως τα πινουν οι κυπριοι αυτα, ακομα δν μπορω να καταλαβω. Τα λυβ παιδες γινονται στο στρατοπεδο μεσα κυριως κ διαρκουν 2 εβδομαδες περιπου απο οτι θυμαμαι,30 μερες δν ειναι σιγουρα. Οταν πατε κυπρο θα μαθετε αν εισαστε υποψηφιοι δεκανεις τη πρωτη μερα κιολας.
elmario
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 1:58 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από elmario »

Παιδια με Κυπρο τι παιζει, ξέρει κανεις;
Μιλησα με ενα φιλο μου τις προαλες και μ πε τα καλυτερα...
Οτι δηλ μια φορα το μηνα ερχεται σπιτι του, οτι του πληρωνουν τα εισητιρια,
Οτι περνει συν 300 ευρω. Μονο τον πρωτο μηνα ειναι λιγο δυσκολα.
Ξερει κανεις κατι; Ισχυουν ολα αυτα;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Velerefontis »

Για να ενταχθεις στο τιμημενο σωμα της ΕΛΔΥΚ πρεπει να το δηλωσεις εθελοντικα. Οντως επειδη η Κυπρος θεωρειται εξωτερικο, παιρνεις καποια χρηματα παραπανω. Για τις αδειες δε μπορω να σου απαντησω, αλλα λογικα λογω εξωτερικου θα εχεις καποια παραπανω οδοιπορικα. Για περισσοτερς πληροφοριες καποιος φιλος που να εχει υπηρετησει
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Bελερεφόντης έγραψε: Για να ενταχθεις στο τιμημενο σωμα της ΕΛΔΥΚ πρεπει να το δηλωσεις εθελοντικα.


Δηλαδή ρε παιδια αν δηλώσει καποιος ΚΥΠΡΟ (για ΕΔ θέλω να μάθω συγκεκριμένα) δε τον πέρνουν...
Γιατί αλλοι λενε οτι σε περνουν αμέσως, αλλοι οτι θέλει βίσμα και αλλοι λενε αλλα...
Ας απαντήσει καποιος που ξέρει ρε παιδια... Εικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

305 έγραψε:
Bελερεφόντης έγραψε: Για να ενταχθεις στο τιμημενο σωμα της ΕΛΔΥΚ πρεπει να το δηλωσεις εθελοντικα.
Dhladh emas pou mas feran me to zori,profanws to oneireuthkame.Kalo einai na mh milame me tetoia bebaiothta gia themata pou de gnwrizoume se dhmosia foroum...P/S:Sorry gia ta greeklish alla grafw apo net cafe.


Αυτό είναι το πρόβλημα της ΕΛΔΥΚ αγαπητέ. Επειδή η επάνδρωση, κυρίως στα Τεθωρακισμένα, είναι κάπου 60-70%, τραβάνε κάμποσους από το ΚΕΤΘ και ας αρνούνται να υπηρετήσουν.

Και όσοι πάνε ΕΛΔΥΚ και δεν αντέχουν (ούτε εγώ θα άντεχα), ή αναβολή η Ι3 άοπλο. Αν και μου είπαν ότι από τη 298 σειρά τα πράγματα κάπως άλλαξαν. Η 296 (σειρά αυτοκτονίας) έριξε πολύ κλάμα.

@10κώστας50: Εάν το δηλώσεις, είσαι ψηλά στη λίστα προτεραιότητας για κάλυψη θέσεων.

Βύσμα δεν χρειάζεται. Εκτός και αν θές να πάς σαν Παπάς της ΕΛΔΥΚ. Εκεί θέλεις για βύσμα από Αρχιεπίσκοπο Κύπρου και πάνω. Εικόνα

@elmario: Ναι μπορείς, αλλά δεν ξέρω εάν θα σε πάρουν Κύπρο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από D.Y.K »

Λοιπον εγω που υπηρετησα στην ΕΛΔΥΚ μπορω με σιγουρια να πω οτι ειναι πολυ καλα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Λοιπον εγω που υπηρετησα στην ΕΛΔΥΚ μπορω με σιγουρια να πω οτι ειναι πολυ καλα


Για τους Καταδρομείς ίσως, αλλά για Πεζικό και Τεθωρακισμένα, πλήν των Διαβιβαστών, δεν είναι καθόλου καλά.

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Πω πω ρε παιδια πως κανετε ετσι;1 και 30 λεπτα ειναι το ταξιδι για την κυπρο! Ειστε πολυ πιο κοντα απο τον εβρο! Αυτο το λεω γιατι απο την λαρνακα μεχρι τα σπατα ειναι 1 ωρα και 30 λεπτα μετα Απο 'κει εχει συγκοινωνια για πειραια και απο πειραια για ολη την αττικη! Ολο αυτο το ταξιδι αντε να διαρκεσει 3 ωρες! Ενω απο εβρο θελετε τουλαχιστον 9! Δεν ειναι κατι τραγικο!
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Εικόναμαγκεσ... Κανεις σας μα κανεις ο οποιος ειναι λογικος, ηρεμος, και δεν θελει να τον γ... ουν μην παει στην ΕΛΔΥΚ. Δεν ξερω πως θα γινει αυτο βεβαια, αφου αν εχεις ενδειξη, δυσκολα να μην πας, αλλα... Τωρα εκει ειμαι στη ***** την ΕΛΔΥΚ... Αν θελετε να μαθετε περισσοτερα μη διστασετε να ρωτησετε... Εικόνα

geo_opus
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2009 5:29 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από geo_opus »

Αν κάποιος δηλώσει ΥΕΑ και μετά Κύπρο, με ποιά σειρά πάει; Και δευτερον πόσα λεφτά μπορεί να πάρει το μήνα ένας δόκιμος στην Κύπρο;
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

310 λελε ναι εχω συγγενεις πρωτου βαθμου στη κυπρο! Ξερετε τι προνομια εχουν τα ατομα που ειναι στην ελδυκ;
Anonymous

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε συ πειραιωτη, ρε αδερφε, οχι και 310 ρεεε :[[[[[ 301 το δεχομαι, αλλα οχι κ 310!!! :p τα προνομια τα χουμε γραψει πιο πριν, κ μειονεκτηματα κ πλεονεκτηματα. ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες