Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jimmy23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 3:58 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από jimmy23 »

Υπαρχουν πεδια που τις γουσταρουν τις στρατιωτικες σχολες και κατα την γνωμη μου οσοι πανε μονο για τα λεφτα σηγουρα δεν την βγαζουν την σχολη
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά θα σας δώσω μια συμβουλή και βάλτετην καλά στο μυαλλό σας όποιος έχει θέληση και όρεξη τίποτα δεν είναι δύσκολο με προσπάθεια αρκεί να του αρέσει αυτό που κάνει και να έχει αρχίδια αλλιώς ας κάτσει σπιτάκι του... Όσο για τις γυναίκες που μπαίνουν στρατιωτικές σχολές καλύτερα να μην το συζητήσουμε γιατί είναι μεγάλη μαλακία να ποιάνουν οι περισσότερες τα γραφεία και ένας που κοντεύει να τελιώσει να μην ξέρει τι να κάνει αν δεν είναι ικανές τον πούλοοοοοοοοοοοο γιατί λίγες είναι ικανές οι άλλες πήγαν για τα λευτά και για καμια ***** :P... Εσείς τι λέτε;
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Συμφωνώ με τον ταξίαρχο-Δ. Υ. Κ, πιστεύω πως θα ήταν πολύ πιο καλά στην πυροσβεστική
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Πω πω πω πω πως τα λες! ε βεβαια! αφου οι γυναικες ηταν και θα ειναι αρχηγοιιιιιιιιιι!ΕικόναΕικόνα
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα παω τριτη λυκειου και δεν ξερω τι να σπουδασω νηπιαγωγος η στρατιωτικες σχολες; Τι με συμβουλευεισ;
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Οι στρατιωτικες σχολες εχουν 1000 διαφορετικα αντικειμενα, ενω ο νηπιαγωγος 1 συγκεκριμενο, τι σε ενδιαφερει εσενα; Υπαρχει στρατιωτικη σχολη που μπορεις να γινεις γιατρος η δικηγορος η οικονομολογος υπαρχει σχολη για να γινεις καπετανιος σε πολεμικα πλοια αλλη για να γινεις πιλοτος... Εσυ αποφασιζεις...

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Καμμια σχεση το ενα με το αλλο. Εσυ αποφασιζεις
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
LeeroyJenkins
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 6:23 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από LeeroyJenkins »

Γειά σας παιδιά.

Τελειώνω από τη σχολή μου (Υπολογιστικά συστήματα ΤΕΙ Πειραιά) και σύντομα μπαίνω για το μεταπτυχιακό μου.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν μετά το μεταπτυχιακό μου ενδιαφέρομαι για μόνιμος στον στρατό ποιές θα ήταν οι επιλογές μου;
Δεν ενδιαφέρομαι για ΕΠ. ΟΠ ή κάτι τέτοιο. Θα με ενδιάφερε αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποιο σώμα όπου θα μπορώ να ασχοληθώ πάνω στο αντικειμενό που σπούδασα (μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων).
Μπορείτε να μου πείτε τι επιλογές έχω και να μου δώσετε πληροφορίες πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

LeeroyJenkins έγραψε:Γειά σας παιδιά.

Τελειώνω από τη σχολή μου (Υπολογιστικά συστήματα ΤΕΙ Πειραιά) και σύντομα μπαίνω για το μεταπτυχιακό μου.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν μετά το μεταπτυχιακό μου ενδιαφέρομαι για μόνιμος στον στρατό ποιές θα ήταν οι επιλογές μου;
Δεν ενδιαφέρομαι για ΕΠ. ΟΠ ή κάτι τέτοιο. Θα με ενδιάφερε αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποιο σώμα όπου θα μπορώ να ασχοληθώ πάνω στο αντικειμενό που σπούδασα (μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων).
Μπορείτε να μου πείτε τι επιλογές έχω και να μου δώσετε πληροφορίες πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ.


Δυστυχώς αδερφέ μόνο σαν εποπ μπορείς να σταδιοδρομήσεις πλέον, ο τομέας στον οποίο έχεις σπουδάσει είναι απο τους τελευταία αναπτυσσόμενους στο στρατό, το σώμα έρευνας και πληροφορικής...
LeeroyJenkins
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 6:23 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από LeeroyJenkins »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Να υποθέσω ότι δεν μπορώ αφού τελειώσω τη σχολή μου να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή; Χωρίς να χρειαστεί να ξαναδώσω πανελλαδικές...
(δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο αλλά είμαι μεγαλύτερος από 21 χρονών)
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Ναι, το οριο για τις παραγωγικες σχολες ειναι τα 21 χρονια...
LeeroyJenkins
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 6:23 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από LeeroyJenkins »

Μάλιστα. Κρίμα πάντως που δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος εκτός απο ΕΠ. ΟΠ.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
mariagr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 10:04 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από mariagr »

Γεια σας κι απο μενα! Ειμαι μανουλα ενος 17χρονου που εχει σχεδια να παει μονιμος στο στρατο και φυσικα ειμαι περιφανη! Το προβλημα ειναι οτι για στρατιοτικη σχολη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τον προχωρησω. Με 2 χρονια καθηστεριση τον σεπτεμβρη θα παει λυκειο η τεχνικο η επαλ, απο κει και περα τι κανω; Αν εχετε την καλοσυνη δωστε μου μια συμβουλη. Ευχαριστω. Με εκτιμηση![:^ (] ΥΓ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΔΕΚΑΝΕΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariagr την Πέμ Μάιος 13, 2010 11:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

mariagr έγραψε:Γεια σας κι απο μενα! Ειμαι μανουλα ενος 17χρονου που εχει σχεδια να παει μονιμος στο στρατο και φυσικα ειμαι περιφανη! Το προβλημα ειναι οτι για στρατιοτικη σχολη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τον προχωρησω. Με 2 χρονια καθηστεριση τον σεπτεμβρη θα παει λυκειο η τεχνικο η επαλ, απο κει και περα τι κανω; Αν εχετε την καλοσυνη δωστε μου μια συμβουλη. Ευχαριστω. Με εκτιμηση![:^ (] ΥΓ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΔΕΚΑΝΕΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ!
καλημερα. Το προβλημα εστιαζεται μονο στο οικονομικο απ οτι καταλαβα. Και αληθεια ειναι και το πιο δυσκολο κομματι. Μια παραμετρος του θεματος ειναι αν ο γιος σας μετα απο 2 χρονια θα θελει ακομα να ακολουθησει τις στρατιωτικες σχολες. Εννοω αν στη πορεια δεν αλλαξει γνωμη. Περιμενωντας λοιπον να τελειωσει λυκειο εσεις πρεπει να σκεφτειτε και να βρειτε λυση πως θα τον βοηθησετε. Νομιζω τα 2 χρονια ειναι αρκετα για να κανετε ενα πολυ μικρο κομποδεμα για Το ξεκινημα του γιου σας. Επειτα αν περασει σε στρατιωτικες σσχολες Υπαρχουν ευεργετικες παροχες για τους στρατιωτικους και υπαρχει επισης αμμεσα και ο μισθος τους. Ενα μικρο κομποδεμα μονο χρειαζεται πολυ μικρο για τα πρωτα εξοδα που λενε. Επειτα θα εχει το μισθο του. Για μενα την ιδια βαρυτητα με το οικονομικο εχει και η επιθυμια του να συνεχισει να θελει και μετα απο 2 χρονια τις στρατιωτικες σχολες.

εν κατακλειδι Μεχρι να τελειωσει το λυκειο Καντε καποιες οικονομιες και βαλτε στην ακρη ενα ποσο. Θα ειναι ασχημο για το γιο σας να μην Γινει το ονειρο του πραγματικοτητα και το πιο ασχημο ειναι οτι θα θυμαται οτι η αποτυχια του δεν οφειλοτανε στον ιδιο αλλα στους αλλους. Καλη επιτυχια και σε σας αλλα και στο γιο σας.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Τρί Μάιος 18, 2010 1:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΜΑΡΙΑ

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

Ευχαριστω παρα πολυ! θα κάνω οτι καλήτερο μπορώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες