Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΝΕΟΣ

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

φιλε OoMyGoD, αυτο που θες πας για μονιμος, πιστευω να ξερεις οτι ειναι αποφαση ζωης. μ'αυτο εννοω οτι αν πας ΕΠ. ΟΠ. και μια περιπτωση τα βρεις σκουρα και θελησεις να φυγεις μετα θα σαι << ξεκρεμαστος>> δεν θα χεις που να δουλεψεις(εκτος αν εχεις καμια οικογενειακη επιχειρηση). η γνωμη μου ειναι να κατσεις να διαβασεις λιγο περισσοτερο, να σπουδασεις ειτε σε κανα τ. ε. ι. η σε ι. ε. κ. και μετα αν θες πανε και ΕΠ. ΟΠ. σε καταλαβαινω γιατι και γω δεν πολυ διαβαζα ακομη και περυσι που εδινα παννελλαδικες αλλα πρεπει να σκεφτεις και μελλοντικα. Επισης μια τελευταια συμβουλη: οτι αποφαση και αν παιρνεις στη ζωη σου θα πρεπει να σου αρεσει εσενα αυτο που πας να κανεις γιατι αν απο αναγκη την παιρνεις αυτη την αποφαση δεν θα εισαι επιτυχημενος.(φιλικα)
Rojoblanco
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 10, 2008 9:57 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Rojoblanco »

φιλε για μονιμος στον στρατο πρεπει να δωσεις πανελληνιες + αθληματα κ να δηλωσεις σε καποια απο τις στρατιωτικες σχολες... πχ Ευελπίδων, ΣΜΥ, ΣΣΑΣ, Ικαρων, ΣΑΝ κλπ...

εκτος κι αν μπεις εποπ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

OoMyGoD έγραψε:ειμαι λιγο ασχετος στα περι στρατου...
σκεφτομαι οταν μ ερθει το [χαρτι] να μπω να μινω [μονιμος]
ετσι και αλιος μια ζωη τα πιγενα σκατα στο σχολειο και ακομα τα
παω...
και δεν γουσταρω να δουλεβω [χαμαλις] μια ζωη..
αμα παω μονιμος καμια σιμβουλι για το πως θα διλοσω
μονιμος... και σε πιο [σομα] ειναι καλιτερα; ...


Δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά με αυτή την ορθογραφία μόνο ως ΕΠΟΠ μπορείς να μπεις και αυτό μάλλον δύσκολα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

OoMyGoD έγραψε:εχω ακουσει οτι για μονομος κανεις κατι σαν συμβολεο πενταετιας και αμα γουσταρεις το ανανεονεις... αλλα 8α φτασεις ως λοχιας... αφτο ενωουσα οταν ελεγα μονιμος... εκτος και οταν λες εποπ ενωεις αφτο Εικόνα ΄

Όντως, στους ΕΠΟΠ αναφέρεσαι.

Υπάρχει σχετικό, αναλυτικό άρθρο στο site για περισσότερες πληροφορίες.

Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια φετος τελιωσα το σχολειο με μονο αριθμο στις πανελληνιες... Μου αρεσει ο στρατος και σκεφτομαι να μπω μονιμος στο στρατο---> Μπορειτε να μου πειτε τα θετικα του και τα αρνητικα που εχει; Ξερω οτι στην αρχη πρεπει να παω σε καπιο απομακρισμενο νησι για να παρω μορια και να εχω μετα απο 3χρονια το δικαιομα να μεταφερθω Αθηνα... Ειμαι ασχετος σε αυτον το χορο και καθε συμβουλη σας 8α ειναι χρησιμη! Ευχαριστω!
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Μη μπαινετε σε στρατιωτικες σχολες! Μονο αποκατασταση εχουν! Τιποτα αλλο! Εγω προειδοποιησα...
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Dargal »

Ειμαι 17 χρονων (Β'Λυκ.) και ηρθε η ωρα να κοιταξω το μελλον μου, πιστευω. Θα ηθελα αν μπορουσατε, να μου δωσετε καποιες συμβουλες. Γενικα εγω ενδιαφερομαι, να μπω στα σωματα ασφαλειας. Οποτε σας παρουσιαζω τις επιλογες μου.

1) Ικαρων (Απατηλο ονειρο)
2) Ευελπιδων (Θα περασω εκει μονο αν στρωσω κωλο κατω, κατι το οποιο δεν βλεπω να γινεται)
3) Πυροσβεστικο Σωμα (Σε περιπτωση που πατωσω στις πανελληνιες, θα προσπαθησω για εκει, μιας και με ενδιαφερει αρκετα, συν το γεγονος οτι εχω θειο μεσα στην πυροσβεστικη)
4) ΣΜΥ (Πιστευω μπορω να πιασω την βαση, αλλα... Δεν μπορω να πω πως με ενδιαφερει για υπαξιωματικος)
5) Ιστορικο (Δεν εχει καμια σχεση με τα προαναφερθεντα. Μπορω ανετα να μπω εκει, αλλα υπαρχει κορεσμος και δεν... )
6) ΕΠ. ΟΠ (Χλωμο το κοβω, μιας και βλεπω απο εσας τι περνατε και προσωπικα δεν εχω βυσμα, οποτε το εχω υστατη επιλογη.)

Τα εβαλα με σειρα προτιμησης.
Παρακαλω να μην αρχισετε τα ''Αν στρωθεις, θα πετυχεις''μιας και αυτα, τα ξερω ηδη. Το θεμα ειναι εαν εχετε να συμπληρωσετε κατι, να προτεινετε και μεσα απο τις δικες σας εμπειριες να κρινετε.
Ευχαριστω.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Ο σχολιασμός στο 4) , σχεδόν αυτοαναιρεί το 6).

κοιτα λιγο και προς ΣΥΔ, ΣΤΥΑ
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Dargal »

Ανθλχος έγραψε:Ο σχολιασμός στο 4) , σχεδόν αυτοαναιρεί το 6).

κοιτα λιγο και προς ΣΥΔ, ΣΤΥΑ

Για αυτο το λογο το εβαλα και τελευταιο.

ΣΥΔ κ ΣΤΥΑ τα εχω ψαξει, απλα αφου με τα ιδια μορια (σχεδον) περνας Ευελπιδων, δεν τιθεται θεμα το τι διαλεγω
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Τώρα, για να "ανάψω τα αίματα" και να παρασύρω κι άλλους στο να σε συμβουλέψουν, θα προσθέσω:

i. Πέτα εντελώς έξω το 6)
ii. Μην υποτιμάς καθόλου το ιστορικό!
εύκολη σχολή -αν αντεχεις το διάβασμα- χαρτί ΑΕΙ και προοπτικές να διδάσκεις σε σχολείο!
(για σύγκρινε ωράριο καθηγητή vs ωράριο στρατιωτικού !!)
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Dargal »

Ανθλχος έγραψε:Τώρα, για να "ανάψω τα αίματα" και να παρασύρω κι άλλους στο να σε συμβουλέψουν, θα προσθέσω:

i. Πέτα εντελώς έξω το 6)
ii. Μην υποτιμάς καθόλου το ιστορικό!
εύκολη σχολή -αν αντεχεις το διάβασμα- χαρτί ΑΕΙ και προοπτικές να διδάσκεις σε σχολείο!
(για σύγκρινε ωράριο καθηγητή vs ωράριο στρατιωτικού !)

Και μολις τελειωσω τη σχολη, να πρεπει να περιμενω ποσο, για να δωσω ΑΣΕΠ, και μετα αν... ;

Θα ηθελα να προσθεσω στο αρχικο ποστ κιολας, πως απο αποψη οικονομικης καταστασης, δεν ειμαστε και στην καλυτερη και σιγουρα δεν θα βοηθουσε την κατασταση, αλλα 4-5 περαιτερω χρονια συντηρησης.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Άμα βάλεις κάτι σκοπό και το θες πραγματικά, αυτό δεν είναι πρόβλημα.
κοίτα γύρω σου: Ή μήπως νομίζεις οτι ολλες οι χιλιάδες των φοιτητών είναι εύποροι; Σκέψου. Πόσο καλός μαθητής είσαι, πόσο μπορείς -και αν θες- να βελτιωθείς, πόσο σε παίρνει να σπουδάσεις -από μαθητική πάντα άποψη, μα κυρίως,
ΠΟΥ θα' θελες να βλέπεις τον εαυτό σου 5-6 χρόνια μετά.
(τι σου λέω τώρα ε!)

Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Dargal »

Ανθλχος έγραψε:Άμα βάλεις κάτι σκοπό και το θες πραγματικά, αυτό δεν είναι πρόβλημα.
κοίτα γύρω σου: Ή μήπως νομίζεις οτι ολλες οι χιλιάδες των φοιτητών είναι εύποροι; Σκέψου. Πόσο καλός μαθητής είσαι, πόσο μπορείς -και αν θες- να βελτιωθείς, πόσο σε παίρνει να σπουδάσεις -από μαθητική πάντα άποψη, μα κυρίως,
ΠΟΥ θα' θελες να βλέπεις τον εαυτό σου 5-6 χρόνια μετά.
(τι σου λέω τώρα ε!)


Για μενα ειναι σχετικα ευκολη αυτη η ερωτηση.
Μολις να εχω βγει απο την Ευελπιδων ή απο την Ικαρων.

Αλλα το θεμα ειναι ποια απο ολες τις επιλογες, θα ειναι καλυτερη για μενα και την οικογενεια μου. Μηπως αν βοηθουσα στην οικονομικη κατασταση, με το να διαλεγα την δουλεια με τα πιο σιγουρα λεφτα και την πιο γρηγορη αποκατασταση;(Μη σας περασει απο το μυαλο, οτι διαλεξα κατ' αυτο τον τροπο, εξαιτιας της καταστασης. Παντα ηθελα προς εκει να πορευτω. Απλα ψαχνω την καλυτερη απο αυτη τη λιστα). Απλα δεν μου αρεσει να εθελοτυφλω στις δυσκολιες και να κανω αυτο που θα ωφελησει μονο εμενα.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Ε πάνε εποπ να εξασφαλιστείς.
μη Μου πεις όμως οτι αυτο ηταν το ονειρο σου!
ή οτι θα είσαι ευτυχισμένος!

εγώ δεν είμαι υπερμαχος του στρατου, ειναι γνωστο κ το εχω δηλωσει
(ασχετα αν γουσταρα το αστερι και τι πηρα)
ΑΝ όμως είναι να ασχοληθεις με το στρατό -οχι για λεφτα αλλα γιατι γουσταρεις[γουστα ειναι αυτα]- τοτε γιατι να συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο απο παραγωγική σχολη;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης