Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ως μαθήτρια τησ Β Λυκειου προσπαθώ να βρω καποιεσ επαγγελματικέσ διεξοδουσ και να επιλεξω το καταλληλο επαγγελμα που αρμοζει στην προσωπικότητα μου και στισ δυνατοτητεσ μου. Εστι μου περασε και η ιδεα και ο στρατόσ... Ομωσ ασυνειδητα που εχει δημιουργηθεί μια ιδεα και γι αυτό σας γραφω ισωσ για να διαψευστετε μια τυχον αναληθεια... Ποτε δεν θεωρούσα οτι κατι θα ηταν δυνατον να εμποδισει την εισαγωγή μου σε μια σχολή εφοσον πληρώ τισ καταλληλεσ προυποθέσεισ. Ομωσ κατι με αποτρεπει να ελπιζω την εισαγωγή μου σε μια τέτοια σχολή και αυτό ειναι το εξήσ: οτι οσο εκπαιδευμένη και αν ειμαι στα αθλήματα και οσο διανοητικά ισορροπημένο ατομο και αν ειμαι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να λάβει την θέση μου ενα ατομο με διγότερεσ δυνατότητεσ που ομωσ διαθέτει το ΠΡΟΣΟΝ να εχει μέσο, και ειδικά στισ σχολεσ που με ενδιαφερουν ο αριθμόσ των εισαχθέντων ειναι περιορισμένοσ άρα ειναι δυσκολοτερο για μένα. και τώρα το ερωτημα ειναι το εξήσ: Οι φοβοι μου ειναι πραγματικοί; Κυριαρχει διαφθορά και αναξιοκρατια και στον στρατό; Δεν θα επρεπε τουλαχιστον στο στρατό να υπάρχει ωσ αρχή το Δικαιο και η τερηση νομων; τέλοσ πάντων,dum spiro spero, οτι ολα κάποια στιγμή θα βελτιωθούν...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Για να μπεις στις στατιωτικές σχολές δίνεις Πανελλαδικές εξετάσεις και δεν υφίσταται θέμα βύσματος.

Από εκεί και πέρα, οι γιοι των στρατηγών φαντάζομαι ότι θα απολαμβάνουν αρκετά 'προνόμια' έναντι των υπολοίπων.
grof9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 6:10 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από grof9 »

Φίλε yandr,
ώντος κατά τις Πανελλαδικές δεν υφίσταται θέμα βύσματος.
Αλλά κατά τις ΠΚΕ υφίσταται ΜΕΓΑ θέμα βύσματος. Αφού από τους 10 υποψήφιους οι 8 έχουν το γλύψημό τους εκεί μέσα.

@conundrum: η διαφθορά και η αναξιοκρατία έχει φθάσει εδώ και καιρό και στο στρατό...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Δεν ξέρω τι σημαίνει ΠΚΕ και υποψιάζομαι ότι πολλοί ακόμη δεν ξέρουν.

Θα μας βοηθήσεις;

Και κάτι άλλο. Συμφωνώ απόλυτα για την αναξιοκρατία που έχει φθάσει εδώ και πολλά χρόνια στο στρατό (λογικό αφού τρώει τη σάρκα και της υπόλοιπης χώρας. Ήθελα να σε ρωτήσω αν ισχύει ότι οι ειδικότητες δίνονται με κλήρωση, γιατί έτσι είχα ακούσει ότι γινόταν παλιά.

Αν ξέρεις να απαντήσεις βέβαια.
grof9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 6:10 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από grof9 »

ΠΚΕ σημαίνει Προκαταρκτηκές Εξετάσεις. Είναι οι εξετάσεις που περνάει κάθε υποψήφιος των Στρατιωτικών Σχολών για να διαπιστωθεί η ψυχολογική και σωματική του καταλληλότητα. Δηλάδη τα γνωστά αθλήματα, τεστ προσωπικότητας κτλ.

Η κατανομή των σπουδαστών στις διάφορες διευθύνσεις Όπλων-Σωμάτων γίνεται ώντος με κλήρωση. Τώρα απο εκεί και πέρα θα παίζει σίγουρα και γλύψημο.

Παλιά γινόταν χαμός. Αφού όποιος ήθελε έμπαινε Στρατιωτικές Σχολές γιατί τους παρακαλούσαν να έρθουν. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει και οι Ένοπλες Δυνάμεις έχουν την άνεση ή μη να διαλέγουν τους υποψήφιους.
Guest

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Guest »

paidia i katanomi ton spoudaston den ginontai me klirosi kanete lathos.sto telos tis thiteias tous sti sxoli oi anthypoloxagoi analoga me tin vathmologia tous xorizontai se omades ton 20 atomon.o protos kathe seiras dialegei to soma pou thelei.meta o epomenos kai outo kathexis.(soru gia tous latinikous xaraktires alla stelno apo linux kai den exo rithmisei akoma tin glossa).
conundrum

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από conundrum »

"ΠΚΕ σημαίνει Προκαταρκτηκές Εξετάσεις. Είναι οι εξετάσεις που περνάει κάθε υποψήφιος των Στρατιωτικών Σχολών για να διαπιστωθεί η ψυχολογική και σωματική του καταλληλότητα. Δηλάδη τα γνωστά αθλήματα, τεστ προσωπικότητας κτλ." Αυτό εννοω οτι καποιο ατομο με βυσμα θα παρει τη θεση ενοσ αλλου στο ΠΚΕ που ειναι ενα σταδιο για την εισαγωγη. Ειδικά το ψυχολογικό τεστ θεωρω πωσ ειναι αρκετα αναξιοπιστο... Αλλα ειναι πολύ υποκειμενικό αυτο... Και μαλιστα αυτο φοβαμαι περισσοτερο διοτι στα αθληματα δεν εχω προβλημα...

ΥΓ οι διακρισεισ σε πανελληνιουσ αγωνεσ εχουν καμια σημασια στο στρατο για την εισαγωγή;

conundrum

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από conundrum »

"Αλλά κατά τις ΠΚΕ υφίσταται ΜΕΓΑ θέμα βύσματος. Αφού από τους 10 υποψήφιους οι 8 έχουν το γλύψημό τους εκεί μέσα" και φανταζομαι πωσ στο στρτολογικό που οι θεσεισ των εισαχθέντων ειναι 8 οι 6 πανελληνιωσ θα εχουν βυσμα και θα περασουν...

grof9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 6:10 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από grof9 »

"paidia i katanomi ton spoudaston den ginontai me klirosi kanete lathos.sto telos tis thiteias tous sti sxoli oi anthypoloxagoi analoga me tin vathmologia tous xorizontai se omades ton 20 atomon.o protos kathe seiras dialegei to soma pou thelei.meta o epomenos kai outo kathexis.(soru gia tous latinikous xaraktires alla stelno apo linux kai den exo rithmisei akoma tin glossa)."

Έλα όμως που ο Στρατός δεν αποτελείται μόνο από ανθυπολοχαγούς...
Στη ΣΜΥ (Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών) για παράδειγμα η κατανομή γίνεται με κλήρωση. Όχι κλήρωση του τύπου ή όπλα ή σώματα.
Οι σπουδαστές των σωμάτων κληρόνονται για θέσεις των σωμάτων (Εφοδιασμού, Ερευνας/Πληροφορικής κτλ.), ενώ αυτοί των όπλων για θέσεις όπλων (Πεζικό, Ιππικό κτλ)...

Επιτέλους και ένας Linuxσυνάδελφος  ;)
SPEL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2007 3:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από SPEL »

ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ, ΟΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΛΟΠΕΡΝΑΕΙ, ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ "ΜΕΓΑΛΩΝ" Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙΑΚΙ ΧΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΧΟΛΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.
SPEL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2007 3:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από SPEL »

ΓΡΑΨΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΚΕ DON'T WORRY YOU ARE A WOMAN ΤΟ 'ΠΙΑΣΕΣ!!!
ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΛΑ (Δ. Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ)
:)
Anonymous

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

ΓΡΑΨΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΚΕ DON'T WORRY YOU ARE A WOMAN ΤΟ 'ΠΙΑΣΕΣ!!!
ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΛΑ (Δ. Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ)
:)


Εμένα δεν με αφορά το μετά αλλά το τώρα. Και για να εισαχθώ στη στρατολογική σχολή αυτή πρπει να περάσω τισ ΠΚΕ και απο οτι εχω πληροφορηθεί πρεπει να εχω βυσμα για να περάσω, αλλιωσ με την αξια μου δεν προκειται να συμβεί αυτό! Παρ ολα αυτα μηπωσ γνωριζετε αν οι διακρισεισ σε πανελλινιουσ αγωνεσ προσμετρουν στο στρατοη

OoMyGoD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 4:20 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από OoMyGoD »

ειμαι λιγο ασχετος στα περι στρατου...
σκεφτομαι οταν μ ερθει το [χαρτι] να μπω να μινω [μονιμος]
ετσι και αλιος μια ζωη τα πιγενα σκατα στο σχολειο και ακομα τα
παω...
και δεν γουσταρω να δουλεβω [χαμαλις] μια ζωη..
αμα παω μονιμος καμια σιμβουλι για το πως θα διλοσω
μονιμος... και σε πιο [σομα] ειναι καλιτερα; ...
chemical war
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από chemical war »

Για μονιμος παληκαρι μονο μεσω εποπ, εκτος κι αν στρωθεις στο διαβασμα και περασεις σε καμια στρατιωτικη σχολη!Εικόνα
OoMyGoD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 4:20 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από OoMyGoD »

εχω ακουσει οτι για μονομος κανεις κατι σαν συμβολεο πενταετιας και αμα γουσταρεις το ανανεονεις... αλλα 8α φτασεις ως λοχιας... αφτο ενωουσα οταν ελεγα μονιμος... εκτος και οταν λες εποπ ενωεις αφτο Εικόνα ΄
οπως ειπα και στιν αρχη ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες