Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
neosstostrato
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:28 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από neosstostrato »

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια και την ελπιδα που δινεις. Εικόνα
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από billaras »

Παιδες εγω θελω ΣΣΕ και γνωριζω οτι αν δεν εχεις μετεκπαιδευση + 2ο πτυχιο δεν πας πουθενα
μενεις στην καλυτερη απο τα οπλα Ταξιαρχος
και εγω θα ηθελα αν πρωτα ο Θεος περασω να γινω αξιωματικος καριερας
απο οτι ξερω τα οπλα παιρνουν τους μεγαλυτερους βαθμους αλλα εθιμοτυπικα οχι τα οπλα υποστηριξης αλλα πεζικο πυροβολικο τεθωρακισμενα
για να ανεβεις ακουσα πρεπει να εχεις πτυχιο ή πολιτικες επιστημες ή νομικης
οποτε ρωταω, θα υπαρχουν κατατακτηριες στο νεο συστημα; Ή θα πρεπει να διαβασω αρχαια;
κατα ποσο μπορω να περασω απο κατατακτηριες;
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από dimitris mak »

Οι μαχιμοι ανεβαινουν καλυτερα βαθμολογικα... !
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από billaras »

Ακυρο τελειως... Δεν ξερω γιατι διαλεξες να αναπαραγεις κατι που μολις ειπα αλλα ειναι μη αποτελεσματικο
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

billaras έγραψε:Παιδες εγω θελω ΣΣΕ και γνωριζω οτι αν δεν εχεις μετεκπαιδευση + 2ο πτυχιο δεν πας πουθενα
μενεις στην καλυτερη απο τα οπλα Ταξιαρχος
και εγω θα ηθελα αν πρωτα ο Θεος περασω να γινω αξιωματικος καριερας
απο οτι ξερω τα οπλα παιρνουν τους μεγαλυτερους βαθμους αλλα εθιμοτυπικα οχι τα οπλα υποστηριξης αλλα πεζικο πυροβολικο τεθωρακισμενα
για να ανεβεις ακουσα πρεπει να εχεις πτυχιο ή πολιτικες επιστημες ή νομικης
οποτε ρωταω, θα υπαρχουν κατατακτηριες στο νεο συστημα; Ή θα πρεπει να διαβασω αρχαια;
κατα ποσο μπορω να περασω απο κατατακτηριες;
φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα στον στρατο Και δη στα οπλα δεν θελουμε αξκους καριερας θελουμε αξκους που να μπορουν να διοικησουν ανθρωποκεντρικα και οχι με βαση τον κανονισμο θελουμε αξκους οι οποιοι να εμπνεουν τους υφισταμενους, αξκους που να τους εμπιστευομαστε ακομη και την ιδια μας την ζωη οταν θα ερθει η ωρα και πιστεψε με οτι σε ολα αυτα δεν μετρανε ουτε τα πτυχια ουτε τα μεταπτυχιακα εαν εισαι τοσο καλος στα μαθηματα καλο θα ηταν να διαλεγες ενα επαγγελμα το οποιο θα σου πληρωνε και τα πτυχια και τα μεταπτυχιακα οποιοα Θα ειναι και χρησιμα σε αυτο το επαγγελμα. Στα λεω φιλικα αυτα διοτι ειμαι μεσα στο συστημα και εχω γνωρισει αρκετους αξκους καριερας οπως λες και εσυ οι οποιοι το μονο που κανουν ειναι να πατανε επι πτωματων και σε βαρος των υφισταμενων προκειμενου να χτισουν καριερα καλο απογευμα ενας υπξκος...
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από billaras »

Περιορισου αν θες σε παρακαλω στην απαντηση στην ερωτηση μου αν ξερεις
ολοι σχεδον που κανουν μετεκπαιδευση ειναι αξιωματικοι καριερας μη λεμε βλακειες
αλλιως στην ωρα της προαγωγης θα ελεγαν "οχι δεν προαγομαι για να ειμαι κοντα στους συναδελφους μου"
και πιος βλαμμενος θα πηγαινε να σπουδασει κατι τελειως ακυρο απο το αντικειμενο του (σσε-> Πολιτικες επιστημες/νομικη) για να παρει 50 ευρω παραπανω οσα ειναι τελος παντων
παντος αν εισαι στοκος δεν πας πουθενα ασχετα μ αυτες τις βλακειες που ακουω κατα καιρους εδω
ο Ρομελ κατω στην Αφρικη αν ηξεραν απο μηχανικη και ετσι οι αντιπαλοι στρατηγοι δεν θα τον περιμεναν 1 μερα οτι και καλα θελει για να παγωσει τα τανκ (τους μηχανες) με νερο ενω τα δικα του ηταν αεροψυκτα και τους εκανε ντου στις 3 ωρες

οποτε θα παρακαλεσω τον καθε επιδοξο εξυπνακια που θελει να εξαγνισει το στρατο απο τους τεμπεληδες να σκεφτεται διπλα πριν μιλησει
εγω ξερω τη θυσιες κανω εδω και 2.5 χρονια για να μπω σε αυτη τη σχολη
και εγω ξερω τι εχει δωσει η οικογενεια μου στο στρατο
μαθαμε τωρα
ναι ο στρατος απαρτιζεται απο 200 χιλιαδες ραμπο
που ειναι ανθρωποκεντρικη οταν βαζουν να κανει αγκαρειες ο αλλος παραπολυ ανθρωποκεντρικη... Τι να σου πω... Οταν ξυριζεις το αγαλμα δηλωνει ανθρωποκεντρισμο
παμε στρατο επειδη αγαπαμε οτι απεμεινε απο την πατριδα και μαθαινουμε καποιες αξιες εκει επειδη μπορει να χρειαστει να πεθανουμε για να διοικησουν μετα ο γιωργακης και ο αντωνακης

εγω λοιπον που γουσταρω εδω και χρονια να μπω ΣΣΕ
δεν θελω να ειμαι αλλος ενας μαλ... Ας που δεν ξερει και να πεθαινουν σε καμια μακρια απο εμας κινηση που πρεπει να ανταποκριθουμε
οι "ανθρωπιστες" εναι αυτοι με το κλιμα του δημοσιου υπαλληλου
δεν θα με πληρωνει το κρατος να ειμαι ενας κεφτες που τρωει τα λεφτα
αλλα για να μετεκπαιδευομαι και να ειμαι αξιος των προσδοκιων του
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Απ οσους τελειωνουν ΣΣΕ οι μισοι ασχολουνται με περαιτερω σπουδες ειτε μεσω του στρατου ειτε απο μονοι τους.

Το να τελειωσει καποιος αξ/κος σχολη επιτελων η σχολη πολεμου η σχολη πεζικου ειναι οπωσδηποτε προσον αλλα πολυ μικρο και οχι ιδιαιτερης σημασιας

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

billaras έγραψε:Περιορισου αν θες σε παρακαλω στην απαντηση στην ερωτηση μου αν ξερεις
ολοι σχεδον που κανουν μετεκπαιδευση ειναι αξιωματικοι καριερας μη λεμε βλακειες
αλλιως στην ωρα της προαγωγης θα ελεγαν "οχι δεν προαγομαι για να ειμαι κοντα στους συναδελφους μου"
και πιος βλαμμενος θα πηγαινε να σπουδασει κατι τελειως ακυρο απο το αντικειμενο του (σσε-> Πολιτικες επιστημες/νομικη) για να παρει 50 ευρω παραπανω οσα ειναι τελος παντων
παντος αν εισαι στοκος δεν πας πουθενα ασχετα μ αυτες τις βλακειες που ακουω κατα καιρους εδω
ο Ρομελ κατω στην Αφρικη αν ηξεραν απο μηχανικη και ετσι οι αντιπαλοι στρατηγοι δεν θα τον περιμεναν 1 μερα οτι και καλα θελει για να παγωσει τα τανκ (τους μηχανες) με νερο ενω τα δικα του ηταν αεροψυκτα και τους εκανε ντου στις 3 ωρες

οποτε θα παρακαλεσω τον καθε επιδοξο εξυπνακια που θελει να εξαγνισει το στρατο απο τους τεμπεληδες να σκεφτεται διπλα πριν μιλησει
εγω ξερω τη θυσιες κανω εδω και 2.5 χρονια για να μπω σε αυτη τη σχολη
και εγω ξερω τι εχει δωσει η οικογενεια μου στο στρατο
μαθαμε τωρα
ναι ο στρατος απαρτιζεται απο 200 χιλιαδες ραμπο
που ειναι ανθρωποκεντρικη οταν βαζουν να κανει αγκαρειες ο αλλος παραπολυ ανθρωποκεντρικη... Τι να σου πω... Οταν ξυριζεις το αγαλμα δηλωνει ανθρωποκεντρισμο
παμε στρατο επειδη αγαπαμε οτι απεμεινε απο την πατριδα και μαθαινουμε καποιες αξιες εκει επειδη μπορει να χρειαστει να πεθανουμε για να διοικησουν μετα ο γιωργακης και ο αντωνακης

εγω λοιπον που γουσταρω εδω και χρονια να μπω ΣΣΕ
δεν θελω να ειμαι αλλος ενας μαλ... Ας που δεν ξερει και να πεθαινουν σε καμια μακρια απο εμας κινηση που πρεπει να ανταποκριθουμε
οι "ανθρωπιστες" εναι αυτοι με το κλιμα του δημοσιου υπαλληλου
δεν θα με πληρωνει το κρατος να ειμαι ενας κεφτες που τρωει τα λεφτα
αλλα για να μετεκπαιδευομαι και να ειμαι αξιος των προσδοκιων του
το οτι καποιος Αξκος δεν κανει μεταπτυχιακο η Δεν παιρνει 2 πτυχιο δεν Σημαινει Οτι ειναι στοκος η δημοσιος υπαλληλος και κεφτες οπως λες. Επειδη εγω εχω δει ποιοι αξκοι στον στρατο κανουν μεταπτυχιακα και εχουν 3,4 ξενες γλωσσες ετσι ωστε να τα χρησιμοποιησουν για να γινουν στρατηγοι ξερεις ποιοι ειναι; Ειναι αυτοι που υπηρετουν σε βυσματικες θεσεις βλεπε ΣΣΑΣ ΒΛΕΠΕ ΤΑΞΧΙΕΣ ΣΩΜΑΤΑ ΠΡΕΣΒΕΙΕΣ KA οι οποιοι λογω της ευκολιας και του απεριοριστου χρονου που εχουν καθως οι θεσεις που υπηρετουν δεν εχουν σκοινακια ασκησεις απογευματινες νυχτερινες ατελειωτες ωρες μεσα στην μοναδα για να βγει το προγραμμα μπορουν να κατσουν να διαβασουν και να αφοσιωθουν σε ολα αυτα. Αληθεια για ρωτα εναν λγο ειδικων δυναμεων ο οποιος 170 -190 ημερες τον χρονο ειναι σε ασκησεις εαν εχει δυνατοτητα να κανει μεταπτυχιακο η να παρει δευτερο πτυχιο που και αυτος το θελει. Φυσικα οι αξκοι που υπηρετουν σε βυσματικες θεσεις εχουν γλειψει καθε κατουρημενη ποδια πολιτικου και στρκου προκειμενου να υπηρετησουν εκει και αφου παρουν τα πτυχιακια τους οταν γινουν Δκτες αφου εχουν ξεχασει τι θα πει ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ταλαιπωρουν ολον τον κοσμο ΑΞΚΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΞΚΟΥΣ με τις δηθεν προτοποριακες ιδεες τους τις οποιες τι εμαθαν στο πανεπιστημιο. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν δινονται ισες ευκαιριες σε ολους για να παρουν πτυχια. Δεν λεω εννοειται οτι θελουμε μορφωμενους αξκους με επιπεδο και γνωση αλλα στο πζ και στις ειδικες δυναμεις θελουμε ευελεικτους και εξυπνους αξκους οι οποιοι την δυσκολη στιγμη να μπορουν να αντιδρασουν. Σου ευχομαι ολοψυχα να περασεις στην ΣΣΕ να βγεις ΑΞΚΟΣ Αλλα να θυμασαι οτι απο κατω εχεις προσωπικο το οποιο ειναι διαφορετικο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικη προσωπικοτητα και θελει αλλη αντιμετωπιση απο τον διπλανο του ο συγχρονος αξκος πρεπει να ειναι καλος manager και να μανατζαρει το προσωπικο που εχει απο κατω ετσι ωστε να βγαινει το προγραμμα οσο καλυτερα γινεται και το προσωπικο να εχει ηθικο και ορεξη. Οταν δουλεψεις με επαγγελματιες θα καταλαβεις... Αυτη ειναι η αποψη οταν θα βγεις απο την σχολη και πας σε μοναδα ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Αυτοι απο ειδικες δυναμεις ειναι που κανουν πιο πολυ μεταπτυχιακα κ δευτερα πτυχια για να διεκδικησουν αρχηγια και ΑΣΣ μη λες οτι να ναι

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

roverr24 έγραψε: Αυτοι απο ειδικες δυναμεις ειναι που κανουν πιο πολυ μεταπτυχιακα κ δευτερα πτυχια για να διεκδικησουν αρχηγια και ΑΣΣ μη λες οτι να ναι

Αληθεια; Για πες μου; Εκτος και εαν εννοεις ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ Κατι τυπους που βγαζουν αλεξιπτωτα και καταδρομων σαν Υπλγοι και μετα κανουν αναφορα να αποδοθουν στο οπλο τους δηλδη εκτος ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ για να κανουν το κομματι τους. Πιστεψε με οτι οι Αξκοι που μενουν ειδικες δυναμεις περα απο τα βασικα ΑΔΙΣΠΟ ΣΔΙΕΠ ΣΕΘΑ μεχρι και το βαθμο του ΤΧΗ εφ οσων ειναι σε μαχιμες μοναδες-σχηματισμους δεν εχουν χρονο οχι για Δευτερο πτυχιο αλλα Ουτε για 2 Ξενη Γλωσσα και ξαναλεω ενας λγος για να μην πω υπλγος που τρεχει περισσοτερο Που ειναι το μισο χρονο εξω εχει χρονο για δευτερο πτυχιο;
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από billaras »

Αυτα ειναι οι βλακειες που λεμε
για αυτο πανε οι αλλοι καταδρομεις και αλεξηπτωτιστες να παρουν τη χρυση πουλαδα και παιρνουν τελικα αλλη πουλαδα γιατι για να διοικεις θες διοικητικες γνωσεις
και για πες μου ρε παλικαρι που εισαι φωστηρας
αν δεν κανεις μια ανθρωπιστικη σχολη πως θα διευρηνεις οριζοντες; Ενα στρατιωτικος πρεπει να ξερει απο πειθαρχια νομους ψυχολογια διπλωματια
για το πως θα διαπραγματευτεις με τους υπολοιπους πως θα πεισεις τον αλλον χωρις να τον απειλεις συνεχεια για φυλακη θες ανθρωπιστικη παιδεια για να μη λες μετα "Δεν ηξερα δεν ερανα" αλλα "ηξερα το συνταγμα και τους νομους και το εκανα"
και δεν χρειαζονται ολοι 2ο πτυχιο γιατι πολυ απλα δεν παμε ολοι να γινουμε διπλωματες και αρχηγοι στρατου

οσο για το κεφτες-δημοσιος υπαλληλος
εμεις σα μαθηματικα κανουμε περι λογικης
αλλο η συνεπαγωγη αλλο η ισοδυναμια και αλλο το αντιστροφο... Ο νοων νοειτω
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

billaras έγραψε:Αυτα ειναι οι βλακειες που λεμε
για αυτο πανε οι αλλοι καταδρομεις και αλεξηπτωτιστες να παρουν τη χρυση πουλαδα και παιρνουν τελικα αλλη πουλαδα A) γιατι για να διοικεις θες διοικητικες γνωσεις
και για πες μου ρε παλικαρι β) που εισαι φωστηρας
αν δεν κανεις μια ανθρωπιστικη σχολη πως θα διευρηνεις οριζοντες; γ) Ενα στρατιωτικος πρεπει να ξερει απο πειθαρχια νομους ψυχολογια διπλωματια
για το πως θα διαπραγματευτεις με τους υπολοιπους πως θα πεισεις τον αλλον χωρις να τον απειλεις συνεχεια για φυλακη θες ανθρωπιστικη παιδεια για να μη λες μετα "Δεν ηξερα δεν ερανα" αλλα "ηξερα το συνταγμα και τους νομους και το εκανα"
και δεν χρειαζονται ολοι 2ο πτυχιο γιατι πολυ απλα δεν παμε ολοι να γινουμε διπλωματες και αρχηγοι στρατου

οσο για το κεφτες-δημοσιος υπαλληλος
εμεις σα μαθηματικα κανουμε περι λογικης
αλλο η συνεπαγωγη αλλο η ισοδυναμια και αλλο το αντιστροφο... Ο νοων νοειτω
A) τις διοικητικες γνωσεις δεν σου τις δινει κανενα πτυχιο η διοικηση ερχεται μεσα απο την καθημερινοτητα απο την επαφη του αξκου με το προσωπικο του Οτι μαθαινει ο αξξκος μεσα στην σχολη περι διοικησης ειναι πιστευω αρκετο Τα υπολοιπα με Τα πτυχια ειναι για αλλο επιπεδο που λιγοι το φτανουν.

β) δεν ειπα οτι ειμαι φωστηρας αν κατι τετοιο καταλαβες κανεις μεγαλο λαθος ειμαι απλα μεσα στο συστημα 9 χρονια και εχω γνωρισει πολλους αξκους καθως επισης προσφατα ειχα και επαφη με πολλους ευελπιδες σε εκπαιδευτικη δραστηριοτητα οι οποιοιεχουν αντιληφθει οτι η καραμελα που τους πασαρουν οτι δηλαδη ο καλος αξκος πρεπει να εχει 50 πτυχια και ακαδημαικη εκπαιδευση Δεν εχει θεση μεσα στις μοναδες απο εκει και περα εσυ εαν δεν κανω λαθος αν και Πας ακομη σχολειο και Δεν εχεις καμια επαφη με τον στρατο παρα μονο οτι σου λενε οι γυρω σου εκφραζεσαι με τοση σιγουρια που δεν δικαιολογηται διοτι οπως ειπα δεν εχεις ιδεα απο στρατο αλλο τι μας λενε οι γυρω μας και αλλο να το ζουμε εμεις καθημερινα.

γ) οπως σου ειπα και εχθες σου ευχομαι ολοψυχα να πας στην ΣΣΕ και να βγεις αλλα ποτε μα ποτε σαν αξκος μην εισαι απολυτος και να εισαι ευελεικτος οι κανονισμοι εχουν γραφτει πριν 50 χρονια και τωρα εχουμε 2011 εαν συνεχισεις να τους ακολουθεις θα γινεις ακομη ενας οπισθοδρομικος ευθυνοφοβος αξκος καριερας.

αυτα απο εναν υπξκο που ειναι μεσα στο συστημα και ολη του οι συγγενεις ειναι αξκοι καλο απογευμα

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από alexissak »

Συγγνωμη που επεμβένω κ εγω στην συζητηση σας αλλα πρεπει να κανω μια επισημανση γιατι νομιζω οτι ολα αυτα κουβεντιαζοντε αδικα. Πολλοι εχουν λανθασμένη αποψη για τις προαγωγες κ τις επιπλεον γνωσεις που πρεπει να εχει ένας αξ/κος κ αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουν ιδεα τι ειναι ο στρατος. Απ'έξω τα βλεπουν πολυ Διαφορετικα τα πραγματα. Επειδη κ εγω οταν ημουν 16 ετσι τα εβλεπα απλα λοιπον θα τους ελεγα να μην κανουν απο τωρα κουβεντα για ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΙΕΡΑ κ για αρχηγιες. Καλο ειναι πρωτα να περασουν κ μετα απο 35 χρονια που θα κριθουν για ταξιαρχοι τα ξαναλέμε. Οσο για τις προαγωγες καποιοι προφανως δεν γνωριζουν οτι το συστημα ειναι τετοιο στην Ελλαδα ωστε κ ο τελευταιος απο ΣΣΕ θα φτασει Συνταγματαρχης. Καταλάβετε παιδια οτι δεν μετρανε τα πτυχια μεχρι τους ανωτατους βαθμους στις κρισεις-προαγωγες. Μην σου πω οτι ακομα κ τοτε κατι ''αλλο'' μετραει περισσοτερο απο τα πτυχια καθως μην ξεχνιομαστε οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα...
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

SREK έγραψε:Συγγνωμη που επεμβένω κ εγω στην συζητηση σας αλλα πρεπει να κανω μια επισημανση γιατι νομιζω οτι ολα αυτα κουβεντιαζοντε αδικα. Πολλοι εχουν λανθασμένη αποψη για τις προαγωγες κ τις επιπλεον γνωσεις που πρεπει να εχει ένας αξ/κος κ αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουν ιδεα τι ειναι ο στρατος. Απ'έξω τα βλεπουν πολυ Διαφορετικα τα πραγματα. Επειδη κ εγω οταν ημουν 16 ετσι τα εβλεπα απλα λοιπον θα τους ελεγα να μην κανουν απο τωρα κουβεντα για ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΙΕΡΑ κ για αρχηγιες. Καλο ειναι πρωτα να περασουν κ μετα απο 35 χρονια που θα κριθουν για ταξιαρχοι τα ξαναλέμε. Οσο για τις προαγωγες καποιοι προφανως δεν γνωριζουν οτι το συστημα ειναι τετοιο στην Ελλαδα ωστε κ ο τελευταιος απο ΣΣΕ θα φτασει Συνταγματαρχης. Καταλάβετε παιδια οτι δεν μετρανε τα πτυχια μεχρι τους ανωτατους βαθμους στις κρισεις-προαγωγες. Μην σου πω οτι ακομα κ τοτε κατι ''αλλο'' μετραει περισσοτερο απο τα πτυχια καθως μην ξεχνιομαστε οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα...
αυτο ακριβως προσπαθω να εξηγησω srek στο φιλο ο οποιος δικαιολογημενα αφου παει ακομη σχολειο δεν εχει την εμπειρια και τις γνωσεις σε σχεση με καποιον που ειναι μεσα Στον στρατο. Εχει σχηματισει μια εντυπωση που κατα την γνωμη μου ειναι λαθος. Ο συγχρονος αξκος ετσι οπως τον θελω εγω που ειμαι υπξκος πρεπει να ευελικτος ευστροφος και γενικοτερα να μπορει να προσαρμοζεται και να προσαρμοζει το προσωπικο στις συνεχως μεταβαλομενες καταστασεις της καθημερινοτητας μας οσο πιο ΄΄αναιμακτα ΄΄γινεται και για αυτον και για τους υφισταμενους. Οσο για τις προαγωγες στους ανωτερους βαθμους ολοι ξερουμε οτι ρολο παιζουν αλλα πραγματα και οχι η μορφωση και τα πτυχια καλο βραδυ...
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από billaras »

Η ευελιξια δεν ειναι προιον ασχετιλας αλλα γνωσης και τριβης
για αυτο στην Αμερικη που αν και ηλιθιοι εχουν στρατο ειναι ολοι μορφωμενοι και το WESTPOINT ειναι μεσα στη γλαμουρια του πολυτεχνειου
και δεν με νοιαζει πως ειναι ο ΕΛΛ στρατος και πως το ελληνικο κρατος γιατι απο οτι εδειξε η ιστορια της μεταπολιτευσης τα κανατε... Σαν τα μουτρα της μαιμους οποτε καντε πισω για να σας ξελασπωσουμε εμεις που βγαινουμε τωρα
δεν προκειται να απαντησω σε κανενα αλλο μηνυμα πριν καποιος μου απαντησει την ερωτηση που εκανα
"για να ανεβεις ακουσα πρεπει να εχεις πτυχιο ή πολιτικες επιστημες ή νομικης
οποτε ρωταω, θα υπαρχουν κατατακτηριες στο νεο συστημα; Ή θα πρεπει να διαβασω αρχαια;
κατα ποσο μπορω να περασω απο κατατακτηριες; "
τα υπολοιμα ειναι σαλτες και μπουρδες
αν δεν ξερεις να απαντας σε μια ερωτηση μην σπαμμαρεις... Καποιος μπορει να ξερει
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης