ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

OΠοιος πει οτι η μια στρατιωτικη σχολη ειναι ανωτερη απο την αλλη ειναι βλακας (συγγνωμη κιολας). Και αυτο γιατι ολα λειτουργουν σαν μια μεγαλη μηχανη. Οι Ευελπιδες, ικαροι κτλ αναλαμβανουν κυριως το πολεμικο κομματι οι σσασιτες (οικονομικο, στρατολογικο κτλ) αναλαμβανουν το θεωρητικο κομματι. Ειναι δουλεια εξισου σημαντικοι και ναι ειναι αντιπαθητικοι στους υπολοιπους στρατιωτικους ως λουφαδοροι (εχω ρωτησει αξιωματικο) αλλα χωρις αυτους ας πανε οι μαγκες να διοικησουν μονοι τους το στρατο, εκει να δεις ποσο αχρηστοι ειναι οι αποφοιτοι σσασ
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Επειδη υπαρχει περιπτωση να περασω σσε η σνδ θελω να μαθω καποια πραγματα. Η αθηνα ειναι ωραια; Εχει ωραια μεροι; Εχει καλη νυχτερινη ζωη; Ειναι αληθεια οτι νοικιαζουν αυτοι που ειναι σε στρατιωτικες σχολες και το σαββατοκυριακο και παρασκευη βγαινουν εξω και κοιμουνται εκει που νοικιαζουν; Γενικα παρεες μεσα στην σχολη κανεις ευκολα; Μπορω να πηγαινω σε φοιτητικα παρτοι αν αυτα γινονται παρασκευη η σαββατο; Γενικα αυτοι που ειναι σε στρατιωτικες εκει κατω βρησκουν καμια κοπελα απο αθηνα αυτα τα 4 χρονια η τους τρωει η αγαμ. Συγκριτικα με την θεσσαλονικη η αθηνα ειναι καλητεροι; Ειμαι φοιτητης 2 χρονια και εχω καλομαθει. Αν περασω σε στρατιωτικες θα αλλαξουν πολλα; Και αν ναι προς το καλητερο η το χειροτερο;
melontikos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 6:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από melontikos »

Χρηστος έγραψε:Επειδη υπαρχει περιπτωση να περασω σσε η σνδ θελω να μαθω καποια πραγματα. Η αθηνα ειναι ωραια; Εχει ωραια μεροι; Εχει καλη νυχτερινη ζωη; Ειναι αληθεια οτι νοικιαζουν αυτοι που ειναι σε στρατιωτικες σχολες και το σαββατοκυριακο και παρασκευη βγαινουν εξω και κοιμουνται εκει που νοικιαζουν; Γενικα παρεες μεσα στην σχολη κανεις ευκολα; Μπορω να πηγαινω σε φοιτητικα παρτοι αν αυτα γινονται παρασκευη η σαββατο; Γενικα αυτοι που ειναι σε στρατιωτικες εκει κατω βρησκουν καμια κοπελα απο αθηνα αυτα τα 4 χρονια η τους τρωει η αγαμ. Συγκριτικα με την θεσσαλονικη η αθηνα ειναι καλητεροι; Ειμαι φοιτητης 2 χρονια και εχω καλομαθει. Αν περασω σε στρατιωτικες θα αλλαξουν πολλα; Και αν ναι προς το καλητερο η το χειροτερο;


H Αθηνα ειναι πολυ ωραια απλα σε τρωνε οι αποστασεις.

Απο ωραια μερη αλλο τιποτα. Ενα οδηγο νυχτας να παρεις απο το παριπτερο, θα βρεις τα παντα...

ετσι γινεται, ή συγκατοικεις με συμφοιτητη, ή μονος αν κ για μονος πολλα τα εξοδα για 2 νυχτες την βδομαδα, κ οχι ολες τις βδομαδες, μερικα π-σ-κ μενεις μεσα επειδη εχεις υπηρεσια ή επειδη σε τημωρησε ανωτερος σου.

στη σχολη δενεσαι πολυ με συμφοιτητες, οχι με ολους, αλλα κανεις καλες παρεες.

Πρεπει να εισαι τυχερος να βρεις κοπελα, θα μειενι μαζι σου μονο αν δεν την πειραζει πουθα σε βλεπει μονο παρασκευη κ σαββατο, βεβαια μπορει καμια φορα να μην σε δει ουτε το σαββατο γιατι οπως ειπα θα εχεις φαει τημωρια, ή θα εχεις υπηρεσια, ή θα εχεις παει 25 μερες στο τελος της χρονιας εκπαιδευτικο ταξιδι στα χιονια ή στα βουνα ή σε καποιες εγκαταστασεις με τη σχολη.

Στην θεσσαλονικη σε 5 λεπτα φτανεις παντου, στην αθηνα θες καμια ωρα με την κινηση... Το καλητερο ειναι οτι πλεον θα εχεις ενα καλο μισθο στην τσεπη οταν αποφοιτησεις κ το κακο οτι μεσα στη σχολη δεν ζεις... Χανεις πραγματα που εχεις τωρα σαν φοιτητης Αραχτος ανετος, δηλαδη ζεις τη ζωη, εκει απλα εκπαιδευεσαι το πρωι κ το επομενο πρωι κ ξανα κ ξανα.

Μονο αν γουσταρεις το στρατο πηγαινε, ή μονο αν σε απασχολει τοοοσο πολυ η επαγγελματικη σου αποκατασταση...

tsifis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2009 2:46 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από tsifis »

Ειμαι 14 χρονων και μολις μπαινω στο λυκειο. Μπορι να μου πει καποιος πως σχετιζονται τα μορια με το βαθμο; Και θελω να μπω στην ΣΣΕ. Και κατι αλλο, ο βαθμος 15 ειναι 15000 μορια;
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας και απο εμενα. μολις τελειωσα το σχολειο με βαθμο πανελλαδικων 17,1 και αν πεσει η βαση των ικαρων-ιπταμενοι σκεφτομαι να παω εκει αλλιως θα παω ευελπιδων οπλα. διαβασα και τις 19 σελιδες της συζητησης και διαβασα κατι για αεροπορια μεσω της ευελπιδων... τι σοι αεροπορια ειναι; τι πιλοταρεις; και γενικα εχει σχεση με τους ικαρους;

σας ευχαριστω για το χρονο.

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Snakeshit »

Είναι η αεροπορία στρατού, δηλαδή πιλότος σε ελικόπτερα.

Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Γεια σας και απο εμενα. μολις τελειωσα το σχολειο με βαθμο πανελλαδικων 17,1 και αν πεσει η βαση των ικαρων-ιπταμενοι σκεφτομαι να παω εκει αλλιως θα παω ευελπιδων οπλα. Διαβασα και τις 19 σελιδες της συζητησης και διαβασα κατι για αεροπορια μεσω της ευελπιδων... Τι σοι αεροπορια ειναι; Τι πιλοταρεις; Και γενικα εχει σχεση με τους ικαρους;

σας ευχαριστω για το χρονο.



Πετάς Huey και Chinook (και ΙΣΩΣ κάποια στιγμή και Apatche) Εικόνα
napster
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2009 9:16 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από napster »

Αρχικά θα ήθελα να πώ πως δεν έγραψα Το κείμενο για να κάνω σύγκριση μετάξυ παραγωγικών σχολών. Ισως βέβαια ο ειρμός Μου να με οδήγησε εκέι και έβγαλες κάποια βεβιασμένα συμπεράσματα. Καταρχήν δεν θέλω να υποβαθμίσω την Ευελπίδων, κάτι τέτοιο θα ήταν αδιανόητο. Δεν θα κάνω δηλαδή αυτό που κάνουν ορισμένοι για τις ΑΣΣΥ και μεταφέρουν την διαφορά στον βαθμό σε πολλά άλλα θέματα, με αρνητικά αποτελέσματα για τους αποφοίτους των ΑΣΣΥ. Άλλωστε και οι αξ/κοι και οι υπ/ξκοι υπηρετούν την πατρίδα και αν γνωρίζεις όλοι τους ορκίζονται μπροστά σε Πολεμική Σημαία, που σημαίνει πολλά. Ακόμη θέλω να τονίσω ότι δεν έκανα πουθένα λόγο για ανυπακόη σε ανώτερο όπως λές, σύμφωνα με τις αερολογίες σου Ότι << Αν ένας Σμηναγός σου πει να κάνεις κάτι και και και... >> Γιατί σε τέτοια περίπτωση θα επρόκειτο για επιορκία, αν γνωρίζεις τον όρκο. Δεν ξέρω από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι εννοόυσα κάτι τέτοιοΕικόνα. Επίσης θέλω να σου πώ ότι το να είσαι στρατιωτικός δεν είναι απλά και μόνο ένα αξίωμα, αλλά είναι ένας γενικότερος τρόπος ζωής και σκέψης. Δεν νομίζω να επιβιώνουν όσοι πηγαίνουν σε μια στρατιωτική σχολή μόνο και μόνο για να απόκτησουν το αξίωμα και κάποια θέση στην κοινωνία. Θα πρέπει αυτό που κάνεις να σε γεμίζει και τότε, πίστεψε με, δεν θα σε απασχολεί τίποτε άλλο πέρα από το έργο που θα επιτελείς, έστω και αν δεν έχεις τις προοπτικές να διοικήσεις μια ΜεραρχίαΕικόνα. Έτσι αν κάνεις σωστά την δουλειά σου κανείς δεν θα μπορεί να σε πειράξει, ούτε να προσβάλλει την προσωπικότητά σου απλά και μόνο επειδή είναι ανώτερος σε βαθμό.
Α και κάτι άλλο: Αρχηγός των Ενόπλων Δυνάμεων είναι σήμερα τυπικά ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας. Η χάραξη της στρατηγικής και των κατευθύνσεων των Ενόπλων Δυνάμεων γίνεται από το Κυβερνητικό Συμβούλιο Εξωτερικών και Άμυνας (ΚΥ. Σ. Ε. Α.), στο οποίο προΐσταται ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας. Πολιτικός (κυβερνητικός) προϊστάμενος των Ενόπλων Δυνάμεων είναι ο εκάστοτε υπουργός Εθνικής Άμυνας. Φυσικός τους προϊστάμενος είναι ο Aρχηγός του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας (A/ΓΕΕΘΑ), ενώ υπάρχουν τρεις ακόμη φυσικοί προϊστάμενοι των Ε. Δ. ένας για κάθε Κλάδο: Ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού (Α/ΓΕΣ), ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού (Α/ΓΕΝ) και ο αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας (Α/ΓΕΑ). Έχεις κάνει, όπως κατάλαβες, ένα λάθος γιατί σαν Α/ΓΕΕΘΑ μπορούν να υπηρετήσουν Ανώτατοι αξ/κοι και από τους τρείς Κλάδους και όχι μόνο όσοι προέρχονται από ΣΣΕ (δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου σ' αυτή). Επίσης θα 'πρεπε να ξέρεις πως ο σημερινός Α/ΓΕΕΘΑ ειναι ο Στρατηγός (και όχι Αντιστράτηγος) Δ. Γράψας. Και αφού αναφέρθηκες στον εγωισμό μου, ρίξε μια ματιά στο κείμενο σου όπου λες: "Και παρεπιπτωντος... Στο ενα θα πας σμηναγος το πολυ (εκτος απο κατι παιδια genius που φτανουν σμηναρχοι) ενω στο αλλο πας αντιστρατηγος... Αρχηγος ενοπλων δυναμεων". Για 'μενα αν κάποιος μπει στην ΣΣΕ μόνο και μόνο για την "θήρευση" ανωτάτων θέσεων, το 'χει χάσει το παιχνίδι εξ'αρχής. Και αυτό γιατί θα προσπαθήσει να τον κάνει για το ατομικό του συμφέρον. Επίσης θέλω να σου πω ότι ένας υπ/ξκος, σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα μπορεί να φτάσει μέχρι και Σμήναρχος (Συνταγματάρχης και Πλοίαρχος στούς άλλους Κλάδους) και δεν ξέρω ποιοί είναι οι genius που λές. Και κάτι τελευταίο: Δεν ξέρω αν έχεις μπει ή αν έχεις βγει από κάποια στρατιωτική σχολή (μάλλον άκυρο) και ποιά είναι αυτή, αλλά λένε πως "όποιος είναι έξω από τον χορό ξέρει να χορεύει πολλά τραγούδια"

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από billaras »

Να στο πω σε βαθμο ξηρας... Πας λοχαγος αντε και ταγματαρχης και πολυ σου ειναι οχι συνταγματαρχη... Αυτο ειναι μονο στα χαρτια
σου φαινεται ο καραμαλης και η παρεα του ετοιμοι να στησουν σχεδιο μαχης...give me a break απλως τιμητικα θετονται απο πανω τα πολιτικα προσωπα γιατι επισης στη θεωρια αρχηγος του κρατους ειναι ο προεδρος δημοκρατιας... Αλλα εμεις πρωθυπουργο ψηφιζουμε
ο στρατηγος δεν υπαρχει σαν βαθμος εκτος απο καιρο πολεμου ολοι οι ανωτατοι βαθμοι... Στρατηγοι βαφτιζονται
τωρα ειναι ενα αξιωμα... Αν εσυ νομιζεις οτι ειναι επαγγελμα εισαι γελασμενος...
εχεις το << Αξιωμα>> Και σε υπακουνε οι κατωτεροι ε προφανως αν δεν εχεις το αξιωμα δεν σε υπακουνε < => Δεν υπαρχει πειθαρχεια, αρα ειναι αξιωμα
ο αρχηγος ενοπλων δυναμεων ειναι με << Βαρδιες>>2 φορες απο ξηρα μια απο ναυτικο μια απο αεροπορια και ξανα απο την αρχη
υποθετω που εσυ που εισαι στη σχολη... Μαθαινεις να το παιζεις μαγκας υποβαθμιζοντας τους αξιωματικους;
γιατι παρατηρησα στροφη 180 μοιρων απο το πρωτο ποστ στο δευτερο
και οσο αναφορα το << Εργο που επιτελεις>> Ειναι και οι στοχοι που βαζεις...
αν σκοπο εχεις να προσεχεις 10 χιλιαδες ψυχες (οι οποιες κοστιζουν κιολας επειδη ειναι οπλισμενες καθως και τα αρματα που πιθανιοτατα θα εχει η μεραρχια και φυσικα το πυροβολικο) οπως ο ταξιαρχος
ή αν εισαι δυοπος του ΕΠΟΠ και κανεις αγγαρειες κατα τη γνωμη σου εχει την ιδια ευσυνειδησια;

ναι οσο να ειναι και οι 2 κανουν το εργο τους... Αρα κοιμουνται το ιδιο ησυχα... Και φυσικα σε περιπτωση ατυχηματος εχουν Τις ιδιες τυψεις
(ο ταξιαρχος σε καιρο πολεμου Μπορει απο λα8ος εκτιμηση να χασει 100 ανδρες παραπανω και ο διοπος να μην σφουγγαρισει καλα αλλα αφου και οι 2 δεν εκπληρωσαν σωστα το << Εργο που επιτελουν>>)

παρεπιπτωντος... Και βεβαια θα κυνηγησουν ανωτατες θεσεις... Τι σκατα αξιωματικοι καριερας πανε αλλιως; Για να μεινουν ταξιαρχοι;
προσωπικα ο παππους μου μηκε ΣΣΕ στον καιρο του εμφυλιου που ηθελαν αξιωματικους αβερτα... Εκανε την ΣΣΕ σε 1.5 χρονια (και μαλιστα ηταν στην φουρνια Α γατι ειχε και ΒΕικόνα)
παρολα αυτα μονο με μια μετεκπαιδευση στην αμερικη λιγο πριν συνταξιοδοτηθει βγηκε ταξιαρχος στη συνταξη... (και ηταν και πεζικαριος... Φαντασου στο πυροβολικο υποστρατηγοι και πανω)
(σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν ειναι αξιολογο το επαγγελμα του υπαξιωματικου ή ΕΠΟΠ)
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

Αυριο ειναι η ορκομωσια των ανθυπολοχαγων.

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από kallitexnis »

Γιαννηςς έγραψε: Αυριο ειναι η ορκομωσια των ανθυπολοχαγων.

Ακριβώς. Η τάξη 2009 "Υπολ/γός (ΠΖ) Διάκου Αλέξανδρος" Πιο κάτω το πρόγραμμα οι όρκοι και το τελετουργικό όπως γίνεται σε κάθε ορκομωσία. http://www.sse.gr/drastiriotites/documents/orkwmosia/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ%20ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ%202009.pdf

Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Αγαπητε billara μη ξεχνας στον πολεμο ποσοι σκοτωθηκαν και πως ο στρατος εχασε τη συνοχη του και φυσικα ηθελε αξιωματικους οσο το δυνατον πιο γρηγορα, θελω ομως να σου πω οτι η ΣΣΕ και η ΣΝΔ θεωρουνταν οι καλυτερες σχολες πριν τον πολεμο του 40 και οι αποφοιτοι της ηταν οι πρωτοι πολιτικοι και τοπογραφοι μηχανικοι πριν δημιουργηθει το πολυτεχνειο και καναν μαστερ και μετεκπαιδευσεις σε πανεπιστημια αγγλιας και γαλλιας που ακομα και σημερα φανταζουν τρελα...

ilias24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 9:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ilias24 »

Παιδια, ειναι 17.5 ετω και θελω να μπω στη ΣΣΕ. Πρωτα ομως θελω να μαθω 2 σημαντικα πραγματα:
1. Ξερω πως κατα την εισαγωγη εξεταζεσαι σε καποια αθληματα. Δε χαρακτηριζω τον εαυτο μου και ιδιαιτερα γυμνασμενο. Απλως ειμαι ενταξει. Μηπως να γραφτω σε καποιον αθλητικο ομιλο και να κανω προπονηση μεχρι τοτε; Αν ξεκινησω τωρα (Σεπτεμβριος 2009) ειναι αρκετο για μεχρι το καλοκαιρι του 2010;

2. Οταν παιρνεις μεταθεσεις, σου βρισκουν και σπιτι και στο πληρωνουν, ή τα κανεις μονος σου; Αν αναλαμβανει ο στρατος ή το κρατος (δεν γνωριζω), και εχεις και οικογενεια που σε ακολουθει, φροντιζουν να σου βρουν σπιτι που θα εχει κοντα σχολειο για τα παιδια σου;

Υ. Γ.: Οι κυριοτερες αποριες μου σχετιζονται με τη ζωη μετα τη σχολη. Η σχολη πιστευω πως ειναι μια φαση που με κουραγιο και δυναμισμο, ξεπερνας χωρις προβλημα. Τα δυσκολα πρεπει να ειναι μετα...
Ευχαριστω προκαταβολικα Εικόνα
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από 19adonis92 »

ilias24 για το πρωτο σου ερωτημα μπορω Να σου πω οτι ο αδερφος μου πηγε σε προπονητη για να ειναι σιγουρος... Αν πιστευεις και εισαι σιγουρος οτι θα τα περασεις ολα χωρις προπονιση μην πας, αλλα αν εχεις αμφηβολιες μην το ρισκαρεις, πηγενε. Ο αδερφος μου δεν πηγε για πολυ καιρο. Νομιζω για 3 μηνες. Εσυ αν θες πηγενε απο τωρα για να εισαι σιγουρος.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από kallitexnis »

Για το 2ο ερώτημά σου θα απαντήσω εγώ. Ανάλογα το βαθμό σου (όταν γίνεις ανώτερος αξιωματικός) μπορεί να διαμένεις Σε ΣΟΑ (στρατιωτικά οικήματα αξιωματικών) τα οποία είναι δωρεάν. Αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις (πχ.3 και άνω τέκνα). Σε κάθε άλλη περίπτωση η υπηρεσία μπορεί να σ'ενημερώσει για τον τόπο μεταθέσεώς σου ώστε να βρείς σπίτι κοντά στα προαπαιτούμενα ζητήματα (σχολείο για παράδειγμα). Τα έξοδα σε αυτή την περίπτωση είναι δικά σου.

ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες