ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από anaktas »

marsupilami έγραψε:

αναλογα με την βαθμολογικη σειρα αποφοιτησης γινεται η κατανομη. Οσο καλυτερα σειρα τοσο πιθανοτερο να παει καποιος εκει που θελει.



εδω θα σε διορθώσω και θα τονίσω ότι είναι περισσότερο θέμα τύχης και λιγότερο σειράς, το τί όπλο ή σώμα θα διαλέξεις. Δεν θα αναφέρω την διαδικασία αλλά θα πώ ότι η σειρά έχει μεν σημασία αλλά αν δεν σε θέλει, εν τέλει θα καρφωθείς!
Amat victoria curam
Pantel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 4:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Pantel »

Καλησπέρα σας! Τελειώνω φέτος την Α λυκείου και μια από τις σχολές που σκέφτομαι είναι και η Ευελπίδων ωστόσο να πω την αλήθεια δεν ξέρω κατά πόσο το θέλω πραγματικά από άποψη πειθαρχίας και στρατιωτικής ζωής καθως όπως ανεφεραν κάποια ατομα σε προηγούμενες σελίδες που κοίταξα δεν μπορείς να ξερεις πραγματικα τις συνθήκες και την καθημερινότητα σε μια στρατιωτικη σχολη παρα μονο από το ότι εχεις ακουσει η διαβασει.

Αρκετες αποριες μπορω να πω ότι μου λυθηκαν διαβαζοντας τις προηγούμενες σελίδες αλλα υπαρχουν μερικα ερωτηματα που παραμενουν αναπαντητα. Θα προτιμουσα να απαντησουν ατομα που σπουδαζουν η εχουν αποφοιτησει από τη σσε και οσο πιο αντικειμενικα γινεται

1) Κατα ποσο είναι ευχατριστημενοι από την σχολη και γενικοτερα από τον στρατο; Καθως γνωρίζω παραδείγματα αξιωμ/κων οι με αυτά που μου εχουν πει με αποθαρυνουν από μια αναλογη επιλογη

2) Κατα ποσο θεωρείται ότι ενας εύελπις μπορει να χει μια προσωπικη ζωη μεσα στο ασφυχτικο από ότι εχω καταλαβει πρόγραμμα της σχολης; Π. Χ. Παρεες, σχεση, κ. Α.

3) Θεωρείται ότι η εκπαιδευση που δινει η σχολη αλλαζει τον ευελπη ως χαρακτηρα και προσωπικότητα. Π. Χ. Οξύθυμος, απότομος κ. Α.(Δεν παραβλεπω όμως και τα θετικα που παρεχει αυτου του είδους η εκπαίδευση)

4) Σε περιπτωση που αποχωρήσω το πρωτο καιρο από τη σχολη θα μπορω να σπουδασω σε καποια άλλη σχολή της επιλογής μου η θα πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες;(Σαφως και κάτι τετοιο είναι το τελευταιο που θα ηθελα)

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρονο σας!
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Φίλε όλες σου οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί παραπάνω. Μην ξεχνάς το γεγονός ότι η Ευελπίδων όπως και οι άλλες ανάλογες σχολές είναι πάνω από όλα στρατιωτικές. Που σημαίνει έξοδο μόνο Σαββατοκύριακα, άδειες όχι πολλές, καψόνια και τα σχετικά.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από psofos »

Αστο φιλε μου. Πρεπει εσυ ο ιδιος να μπεις για να καταλαβεις. Αλλος θα σου πει ετσι, αλλος αλλιως κλπ. Δε βγαζεις ακρη.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Terminator »

Pantel έγραψε:Καλησπέρα σας! Τελειώνω φέτος την Α λυκείου και μια από τις σχολές που σκέφτομαι είναι και η Ευελπίδων ωστόσο να πω την αλήθεια δεν ξέρω κατά πόσο το θέλω πραγματικά από άποψη πειθαρχίας και στρατιωτικής ζωής καθως όπως ανεφεραν κάποια ατομα σε προηγούμενες σελίδες που κοίταξα δεν μπορείς να ξερεις πραγματικα τις συνθήκες και την καθημερινότητα σε μια στρατιωτικη σχολη παρα μονο από το ότι εχεις ακουσει η διαβασει.

Αρκετες αποριες μπορω να πω ότι μου λυθηκαν διαβαζοντας τις προηγούμενες σελίδες αλλα υπαρχουν μερικα ερωτηματα που παραμενουν αναπαντητα. Θα προτιμουσα να απαντησουν ατομα που σπουδαζουν η εχουν αποφοιτησει από τη σσε και οσο πιο αντικειμενικα γινεται

1) Κατα ποσο είναι ευχατριστημενοι από την σχολη και γενικοτερα από τον στρατο; Καθως γνωρίζω παραδείγματα αξιωμ/κων οι με αυτά που μου εχουν πει με αποθαρυνουν από μια αναλογη επιλογη

2) Κατα ποσο θεωρείται ότι ενας εύελπις μπορει να χει μια προσωπικη ζωη μεσα στο ασφυχτικο από ότι εχω καταλαβει πρόγραμμα της σχολης; Π. Χ. Παρεες, σχεση, κ. Α.

3) Θεωρείται ότι η εκπαιδευση που δινει η σχολη αλλαζει τον ευελπη ως χαρακτηρα και προσωπικότητα. Π. Χ. Οξύθυμος, απότομος κ. Α.(Δεν παραβλεπω όμως και τα θετικα που παρεχει αυτου του είδους η εκπαίδευση)

4) Σε περιπτωση που αποχωρήσω το πρωτο καιρο από τη σχολη θα μπορω να σπουδασω σε καποια άλλη σχολή της επιλογής μου η θα πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες;(Σαφως και κάτι τετοιο είναι το τελευταιο που θα ηθελα)


1) Ο στρατός ή σου αρέσει ή δεν σου αρέσει δεν υπάρχει κάτι εναλλάξ και ναι οι συνθήκες μέσα δεν είναι και οι καλύτερες σκέψου οτι περίπου οι μισές υπερωρίες που θα κάνεις δεν θα τις πληρωθείς ποτέ σου. Η ειρωνία είναι οτι το Υπουργείο Εργασίας υποχρεώνει τους ιδιώτες να πληρώνουν κάθε υπερωρία των εργαζομένων τους με τις ανάλογες προσαυξήσεις κάθε φορά ενω ο στρατός (υπουργείο εθνικής άμυνας) πολλές φορές δεν πληρώνει ο ίδιος υπερωρίες

2) φυσικά και μπορεί να έχει ο έυελπις παίρνει άδειες κάθε ΠΣΚ και στις αργίες, πάσχα, χριστούγεννα, καλοκαίρι κτλ

3) αυτό δεν μπορώ να στο πω εγώ οταν μπείς θα το κρίνεις μόνος σου

4) εαν φύγεις πριν την ορκωμοσία τότε μπαίνεις κανονικά στην επόμενη μη στρατιωτική σχολή του μηχανογραφικού σου. Μετά την ορκωμοσία ξαναδίνεις κανονικότατα πανελλήνιες για να μπείς σε άλλη σχολη

Άβαταρ μέλους
GeorgeSm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 5:18 pm
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από GeorgeSm »

Είμαι 16 ετών και θέλω να φοιτήσω στην Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων αλλα έχω αρκετές απορίες που δεν βρήκα απάντηση.
1) Διάβασα οτι στην σχολή υπάρχει στρατιωτική και ακαδημαϊκή εκπαίδευση είναι και οι δυο υποχρεωτικές η μπορώ να ακουλουθήσω μόνο την στρατιωτική;
2) Απο τα προπτυχιακά προγράμματα που υπάρχουν ακολουθώ ενα η περισσότερα;
3) Ακουλουθώ όλα τα μαθήματα που υπάρχουν στο πρόγραμμα η διαλέγω;

geowizard

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από geowizard »

1) Και τα δύο υποχρεωτικά.
2) Ένα είναι το πρόγραμμα σπουδών με διαφορά μόνο σε ελάχιστα μαθήματα που αφορούν την κατεύθυνση που θα επιλέξεις (μαθήματα ροής).3) Όλα υποχρεωτικά (δεν υπάρτχει η δυνατότητα να μην παρακολουθήσεις κάποιο), απλά στο 3ο και 4ο έτος ανάλογα με το εάν είσαι Όπλα ή Σώματα και από την ροή που θα επιλέξεις, θα κάνεις κάποια μαθήματα διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Εάν αυτό το αποκαλείς "μαθήματα επιλογής", τότε ναι.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από marsupilami »

GeorgeSm έγραψε:Είμαι 16 ετών και θέλω να φοιτήσω στην Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων αλλα έχω αρκετές απορίες που δεν βρήκα απάντηση.
1) Διάβασα οτι στην σχολή υπάρχει στρατιωτική και ακαδημαϊκή εκπαίδευση είναι και οι δυο υποχρεωτικές η μπορώ να ακουλουθήσω μόνο την στρατιωτική;
2) Απο τα προπτυχιακά προγράμματα που υπάρχουν ακολουθώ ενα η περισσότερα;
3) Ακουλουθώ όλα τα μαθήματα που υπάρχουν στο πρόγραμμα η διαλέγω;



1) υποχρεωτικα και οι δυο

2) αν εισαι οπλα ειναι αλλο αν εισαι σωματα ειναι αλλο για την ακαδημαικη Εκαποιδευση αυτα. Η σταρτιωτικη εκπαιδευση ειναι ιδια για ολους.

3) ολα τα μαθηματα τα παρακολουθεις καποιες εργαιες θα σ δινονται η να τις κανεις μονος σ η μαζι με αλλους σπουδαστες

Άβαταρ μέλους
GeorgeSm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 5:18 pm
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από GeorgeSm »

Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από marsupilami »

GeorgeSm έγραψε:Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση


να σαι καλα! Ο, τι θελεις και γνωριζω ευχαριστως!

Αντωνης Π

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Αντωνης Π »

Καλησπερα ειμαι 16 ετων παω 2α λυκειου και θελω να φοιτησω στη ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ (ΟΠΛΑ) θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις:1) Διαβασα οτι μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα, ποσο χρονο θελει και σε τι με βοηθανε στην καριερα μου. Επισης εχω δει καποια κολλεγια, πανεπιστημια πολεμου οπως το NDC (Nato Defense College) και το NDU (Nato Defense University) θα ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι πριν την σχολη Ευελπιδων η μετα ;

2) Θα ηθελα να μου πειτε με λιγα λογια την ζωη μεσα στην σχολη

3) Μολις τελειωσω την σχολη πως μπορω να μπω σαν αξιωματικος στις ειδικες δυναμεις;

4) Ακουσα οτι για να γινεις αξιωματικος σε ενα οπλο γινεται με κληρωση. Αυτο οφελει τους εισακτεους που εχουν μπει με πολλα μορια στην σχολη ;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Terminator »

Αντωνης Π έγραψε:Καλησπερα ειμαι 16 ετων παω 2α λυκειου και θελω να φοιτησω στη ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ (ΟΠΛΑ) θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις:1) Διαβασα οτι μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα, ποσο χρονο θελει και σε τι με βοηθανε στην καριερα μου. Επισης εχω δει καποια κολλεγια, πανεπιστημια πολεμου οπως το NDC (Nato Defense College) και το NDU (Nato Defense University) θα ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι πριν την σχολη Ευελπιδων η μετα ;

2) Θα ηθελα να μου πειτε με λιγα λογια την ζωη μεσα στην σχολη

3) Μολις τελειωσω την σχολη πως μπορω να μπω σαν αξιωματικος στις ειδικες δυναμεις;

4) Ακουσα οτι για να γινεις αξιωματικος σε ενα οπλο γινεται με κληρωση. Αυτο οφελει τους εισακτεους που εχουν μπει με πολλα μορια στην σχολη ;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.



1) προπτυχιακά σε ΑΕΙ και μεταπτυχιακά σε βοηθάνε να ανέβεις στην ιεραρχία σε μεγαλύτερο βαθμό.To NDC και NDU γίνονται μετά την σχολή προφανώς Αφού είναι για στρατιωτικούς
2) Θα βρείς ένα σωρό πληροφορίες στα θέματα ''η ζωή μέσα στην σχολή (ΣΣΕ)
4) Οχι ακριβώς κλήρωση αλλά τα όπλα επιλέγονται απο τους υποψήφιους ανάλογα με την βαθμολογία τους μέσα στην σχολή επομένως εάν έχουν επιλέξει το όπλο ή το σώμα αντίστοιχα που θέλεις και δεν υπάρχουν άλλες θέσεις υποχρεωτικά θα πάρεις απο τα ήδη διαθέσιμα.
A?eoo??i

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από A?eoo??i »

Καλημέρα, τα τυπικά της σχολής θα μας τα δείξουν (πχ προσοχες, πως απευθύνεσαι στο 4αρι κλπ) ; Να πάμε άσχετοι ή να ρωτήσουμε;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εννοείται πως θα μάθετε τα πάντα μέσα στην σχολή.

Μην αγχώνεστε άδικα.

ΖητωΗΕλλας

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ΖητωΗΕλλας »

Καλησπερα σας. Εχω διαβασει και τις 37 σελιδες και μου φαινεται πολυ περιεργο το πως περασαν 11 χρονια απο το 2011. Βλεπω πως τις ιδιες ερωτησεις που ειχε καποιος στην ηλικια μου τοτε τις εχω και εγω. Του χρονου αρχιζω την προετοιμασια για σσε οπλα, συγκεκριμενα θα παω 1η λυκειου. Μεσα στην σχολη απο αποψη φυσικης καταστασης ειναι κυριως οι καμψεις, ελξεις και το τρεξιμο; Αν και εχω ακομα 3 χρονια πιστευω πως θα ηταν καλο να αρχισω σιγα-σιγα απο τωρα σκληρη προετοιμασια αν χρειαζεται.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες