Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από dn24 »

sabris έγραψε:Δηλαδη χρειαζεται ως απαραιτητη προυποθεση η ιδιοτητα μονιμου κατοικου εξωτερικου, ετσι; Ευχαριστω


Ναι, κι εσύ δεν την έχεις. Εμείς σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Billotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 1:56 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billotos »

Καλησπέρα σε όλους! Η ιστορία μου έχει ως εξής. Έχω διαβατήριο ΗΠΑ και Ελληνική Υπηκοότητα χωρίς να έχω βγάλει ποτέ Ελληνικό διαβατήριο, μόνο ταυτότητα, δίπλωμα οδήγησης κτλ. Πέρασα περιοδεύων και πήρα αναβολή λόγω προπτυχιακού μέχρι το τέλος του 2012. Έζησα Ελλάδα μέχρι το 2009 (24 ετών) που τελείωσα τις σπουδές μου και ήρθα στις ΗΠΑ για μεταπτυχιακό με την ίδια αναβολή (ξέρω πως θα έπρεπε να κόψω του προπτυχιακού και να πάρω αναβολή μεταπτυχιακού). Κατόπιν μετά το μεταπτυχιακό εργάζομαι στις ΗΠΑ εδώ και 1 χρόνο. - Μπορώ να εντοπιστώ εφόσον ταξιδεύω Ελλάδα με αμερικάνικο διαβατήριο; - σκοπεύω να παω στο προξενείο να δηλώσω ανυπότακτος εξωτερικού για να μην με ψαχνουν άδικα στην ελλάδα. Το πρόστιμο και το αυτόφορο ισχύουν σε αυτή την περίπτωση; - έχω σκοπό να επιστρέψω φυσικά ελλάδα και να κάνω την νόμιμη θητεία όταν έρθει η ώρα. Τι άλλο συμβουλεύετε να κάνω; ευχαριστώ πολύ
Billotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 1:56 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billotos »

Επίσης γνωρίζω ότι δεν μπορώ να θεωρηθώ μόνιμος κάτοικος εξωτερικού λόγω μη διαμονής εδώ για 12 τουλάχιστον χρόνια ή 7 χρόνια βιοποριστικής εργασίας. Επίσης γνωρίζω ότι μπορώ να μείνω μόνο 30 μέρες τον χρόνο.
roumposg

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από roumposg »

Αν δεις το Αρθρο 25, παράγραφος 2, υποπαράγραφος η' στη νομοθεσία (δες στο site της στρατολογίας -> Νομοθεσία -> Βασική νομοθεσία -> Κεφάλαιο Δ), λέει ότι το διάστημα φοίτησης σε Ελληνική ανώτατη σχολή μετράει ως παραμονή στο εξωτερικό (υποθέτω αν ήσουν στο εξωτερικό μέχρι τα 18). Οπότε αν ήσουν στις ΗΠΑ μέχρι τα 18, μετά πήγες για σπουδές στην Ελλάδα, και τώρα είσαι πίσω στις ΗΠΑ, τότε είσαι Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού.

Επίσης, υπάρχει μια λεπτομέρεια Στην Αμερικανική νομοθεσία: Αν υπηρετήσεις σε ένοπλες δυνάμεις οποιασδήποτε χώρας (ακόμα και συμμαχικής), τότε χάνεις την Αμερικανική υπηκοότητα! Αυτόν τον νόμο δεν τον έχω δει, αλλά το άκουσα από πολύ αξιόπιστη πηγή. Η μόνη περίπτωση που δεν εφάρμοσαν αυτόν τον νόμο είναι στο Β Παγκόσμιο, όταν Αμερικανοί πολίτες κατατάχθηκαν στο Βρετανικό στρατό (πριν μπουν οι ΗΠΑ στον πόλεμο). Αλλά βέβαια, αν δεν τους πεις ότι πας στο στρατό, δεν μπορούν να ξέρουν.
Billotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 1:56 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billotos »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ευτυχώς ή δυστυχώς είχα την τύχη να μεγαλώσω και να ζήσω στην Ελλάδα μέχρι το 2009. Στην Αμερική πήγα για σπουδές το 2009 και παραμένω μέχρι σήμερα. Ξέρω πάρα πολλούς Ελληνοαμερικάνους που έχουν πάει στρατό και δεν έχω ακούσει να χάνουν την Αμερικάνικη υπηκοότητα για αυτόν τον λόγο, δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο να ισχύει όμως!
roumposg

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από roumposg »

Ανυπότακτος μπορείς να δηλώσεις μόνο αφού παρέλθει η ημερομηνία που είναι να καταταχτείς. Θα σου έρθει χαρτί κάποια στιγμή στην Ελλάδα που θα λέει την ημερομηνία. Νομίζω θα είναι το Μάρτιο του επόμενου έτους από όταν λήγει η αναβολή σου. Δηλαδή αν η αναβολή έληξε 31 Δεκ 2012, θα σε καλέσουν να πας αυτόν το μήνα.

Αφού παρέλθει αυτή η ημερομηνία, τότε μπορείς να δηλώσεις ανυπότακτος εξωτερικού στο κοντινότερο προξενείο, και τότε δεν υπάρχει αυτόφωρο. Μπορείς να πας κανονικά στην Ελλάδα για 30 μέρες. Αλλά το πρόστιμο το πληρώνεις κανονικά. Ακόμα και αν αργότερα πας στο στρατό, το πρόστιμο δε σβήνεται.
Billotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 1:56 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billotos »

Κατάλαβα. Αν κάποια στιγμή πάρω το πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού τότε το πρόστιμο εξακολουθεί να υφίσταται;
roumposg

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από roumposg »

Ναι, εξακολουθεί να υφίσταται, αλλά αίρονται οι υπόλοιποι περιορισμοί (δε θυμάμαι ποιοι ακριβώς είναι).
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σελίδα 9.

Mike έγραψε:

Αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, σου αφαιρειται η ανυποταξια, οποτε δεν εχεις καμμια κυρωση. Αν επιστρεψεις Ελλαδα, θα εχεις να κανεις μονο τη θητεια σου, χωρις κυρωσεις. Ως μονιμος κατοικος εξωτερικου εχεις υποχρεωση 6μηνης θητειας και δικαιωμα τμηματικης (σε 2 τριμηνα) αν το επιθυμεις. Αυτα βεβαια ισχυουν σημερα. Αν μιλαμε για 10 χρονια, δε μπορει κανεις να σου πει τι θα ισχυει. Μπορει να ειναι η θητεια 2 χρονια, μπορει και καθολου. Ειναι λιγο μακρια για να κανεις πλανα

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από greko_27 »

Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησουν οι ελληνες διαμενοντες (εργαζομενοι) του εξωτερικου,που εχουν εκπληρωσει ομως τις στρατιωτικες τους υποχρεωσεις,ωστε να μην τους αποστελλονται επιστρατευτικα εγγραφα στην κατοικια τους στην ελλαδα.
Billotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 1:56 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Billotos »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από greko_27 »

greko_27 έγραψε:Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησουν οι ελληνες διαμενοντες (εργαζομενοι) του εξωτερικου (συνεχης διαμονης περα του 3μηνου),που εχουν εκπληρωσει ομως τις στρατιωτικες τους υποχρεωσεις,ωστε να μην τους αποστελλονται επιστρατευτικα εγγραφα στην κατοικια τους στην ελλαδα.


Εαν γνωριζει καποιος εας απαντησει παρακαλω στην παραπανω ερωτηση. Τakk!

antonis_wrx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 2:52 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από antonis_wrx »

Αν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του με τις ευνοϊκές ρυθμίσεις (6μήνο. Τμηματική κλπ), μπορεί να γυρίσει αμέσως μετά και να εγκατασταθεί Ελλάδα;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Φυσικα. Απο τη στιγμη που υπηρετησες κανονικα, κανεις ο, τι θελεις με τη ζωη σου.
ORIGAMI
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 29, 2013 7:09 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ORIGAMI »

Καλησπέρα. μηπως μπορεις να μου πεις τι δικαιολογητικα προσκόμισες για να παρεις το πιστοποιητικο μονιμου κατοικου εξωτερικου; ευχαριστω πολυ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες