Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jorjo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από jorjo »

Καλησπερα στην παρεα.

Γεννημενος τον Ιουλιο του 1967 και στρατιωτικα τακτοποιημενος ως μονιμος κατοικος εξωτερικου (διαμενω στο εξωτερικο 41 χρονια).

Θελω τον ερχομενο Αυγουστο (2012) να τακτοποιησω την υποθεση και να τελειωνω με τον στρατο μιας και εκλεισα πριν λιγες μερες τα 45.
Μπορει καποιο μελος του φορουμ να μου πει:

1. Τι δικαιολογητικα θα χρειαστει να καταθεσω στο στρατολογικο γραφειο της πολης μου στην Ελλαδα;
2. Μπορω να τακτοποιησω την υποθεση φετος η του χρονου; Ποτε εγινα 45 για τον στρατο;

Σας ευχαριστω.

Γιωργος

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Χωρις να το γνωριζω, υποθετω πως μια ληξιαρχικη πραξη γεννησεως, θα αποδεικνυει οτι εισαι 45. Ισως και η ταυτοτητα σου μονο. Βεβαια υποθετω πως ο στρατος τα γνωριζει αυτα, οποτε δεν βρισκω γιατι πρεπει να καταθεσεις δικαιολογητικα.

Αληθεια, γιατι θες να 'τακτοποιησεις' το θεμα; Αφου οσο αφορα τον στρατο, δεν εχεις αλλη υποχρεωση. Χρειαζεσαι πιστοποιητικο; Σε καθε περιπτωση θα ελεγα να μιλησεις με το στρατολογικο σου γραφειο

jorjo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από jorjo »

Σε περιπτωση επαναπατρισης πιστευω πως καπου μπορει να μου ζητησουν απολυτηριο στρατου...

Τωρα θα μου πεις... *επαναπατριση* στην εποχη μας...
εεε... Δεν ξερεις καμμια φορα τι γινετε.

Παντως ευχαριστω για την απαντηση!
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Ποιος να στο ζητησει; Εννοεις για εργασια; Φανταζομαι οτι θα ειναι σχετικα ευκολο να βγαλεις το πιστοποιητικο οταν σου χρειαστει. Εκτος αν προκειται να πας ετσι κι αλλως ελλαδα για διακοπες πχ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

jorjo έγραψε:Καλησπερα στην παρεα.

Γεννημενος τον Ιουλιο του 1967 και στρατιωτικα τακτοποιημενος ως μονιμος κατοικος εξωτερικου (διαμενω στο εξωτερικο 41 χρονια).

Θελω τον ερχομενο Αυγουστο (2012) να τακτοποιησω την υποθεση και να τελειωνω με τον στρατο μιας και εκλεισα πριν λιγες μερες τα 45.
Μπορει καποιο μελος του φορουμ να μου πει:

1. Τι δικαιολογητικα θα χρειαστει να καταθεσω στο στρατολογικο γραφειο της πολης μου στην Ελλαδα;
2. Μπορω να τακτοποιησω την υποθεση φετος η του χρονου; Ποτε εγινα 45 για τον στρατο;

Σας ευχαριστω.

Γιωργος



1. Πιστοποιητικό μόνιμου κάτοικου εξωτερικού, δεν νομίζω να χρειαστείς κάτι άλλο, τηλεφώνησε στο στρατολογικό γραφείο της πόλης σου, σίγουρα θα σε εξυπηρετήσουν

2. Πως μετράει την ηλικία ο στρατός;

Κωνσταντινος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

Γεια σας, ειμαι και εγω ΜΚΕ και γνωριζω οτι δικαιουμαι μειωμενη θητεια. Ομως ο προξενος που μου εβγαλε το πιστοποιητικο ΜΚΕ μου ειχε πει οτι εφωσον ειμαι ανω των 35 δικαιουμαι 3μηνη και οχι 6μηνη θητεια. Γνωριζετε αν ισχυει κατι τετοιο γιατι στο link που δωσατε για τους μονιμους κατοικους εξωτερικου δεν αναφερει τιποτα για τους ανω των 35?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για την μειωμένη θητεία ισχύει ότι γράφει το άρθρο
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Ψαξε και το νομο 3421/ 2005. Αλλα πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες. Οι μονιμοι κατοικοι εξωτερικου εχουν 6μηνη θητεια και δικαιωμα τμηματικης θητειας (σε 2 τριμηνα). Μετα τα 35, δεν μειωνεται η υποχρεωση θητειας, απλα εχεις δικαιωμα εξαγορας της θητειας περα των 40 ημερων. Αυτα ξερω εγω.
Θωμάς

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Θωμάς »

Γεια σας παιδιά, μια ερώτηση σε κάτι που δεν είναι σαφές ούτε στην νομοθεσία ούτε στις συζητήσεις που έχω διαβάσει:

Από ποια διάταξη - νόμο προκύπτει η επιστροφή του προστίμου των 6000 για ανυπότακτους που μετά γίνονται ΜΚΕ; Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;

Χρηστος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Χρηστος »

Απο την στρατολογια μου ειπαν οτι για να θεωρησε μονιμος κατοικος εξωτερικου θα πρεπει να εχεις μεινει 11 χρονια εκτος ελλαδας για να το επιβεβαιωσει αυτο ο στρατος χρειαζετε να βγαλεις απο την πρεσβεια πιστοποιητικο μονιμου κατοικου εξωτερικου (δεν ρωτησα ακομα την πρεσβεια τι χαρτια θελει για να μου το βγαλουν αυτο) σε αυτην την περιπτωση ή περνεις αναβολη επ αοριστο το οποιο σημαινει οτι δεν μπορεις να καθησεις στην Ελλαδα περισοτερο απο 6 μηνες συνεχομενους ή αν θελεις να πας υπηρετεις 6 μηνες
ΑΝΤΩΝΗΣ

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ »

Γεια σας, θελω να σας κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος μ' αυτα που διαβασα... Ο γιος μου γεννηθηκε στην Αμερικη το 1994, ηρθαμε στην Ελλαδα για προσωπικους λογους τον Αυγουστο του 2007 μεχρι τον Ιανουαριο του 2010 (αυτο το διαστημα ηταν μαθητης σε Αμερικανικο γυμνασιο-λυκειο στην Ελλαδα) και μετα παλι πισω στην Αμερικη οπου τελειωσε το λυκειο και τωρα ειναι φοιτητης. Θεωρειται μονιμος κατοικος εξωτερικου για την στρατολογια;Eυχαριστω...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν κάτσεις και διαβάσεις προηγούμενες αναρτήσεις θα σου λυθεί η απορία, δεν γίνεται να γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα.
sabris

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από sabris »

Γεια σας παιδια, συγχαρητηρια για το Φορουμ! Ηθελα να κανω μια ερωτηση για τη μειωμενη θητεια 6μηνου γιατι κατα τη γνωμη καποιων ειναι δυνατη στην περπτωση μου ενω κατ'αλλους οχι.

Εχω συμπληρωσει 11 χρονια παραμονης στο εξωτερικο (Γερμανια) απο το 1989 μεχρι το 2000 (απο 1 χρονου μεχρι 12 χρονων, ανηλικος δλδ). Στη συνεχεια εχω εγκατασταθει με την οικογενεια μου στην Ελλαδα (6 χρονια γυμνασιο-λυκειο και αλλα 6 πανεπιστημιο).

Συμφωνα με τις πληροφοριες στην ιστοσελιδα του προξενειου Μοναχου:

span style=":rgb 255,255,255 ;color:rgb 51,51,51 ; Geneva,Arial,Helvetica,sans-serif;line-height:normal; ">Το πέραν του εξαμήνου χρονικό διάστημα παραμονής του ανηλίκου τέκνου για οποιοδήποτε λόγο στην Ελλάδα, ανεξάρτητα από την κατοικία των γονέων, δεν υπολογίζεται για την απόκτηση της ιδιότητας του μονίμου κατοίκου εξωτερικού.>

Ετσι δικαιολογουνται τα 6 χρονια γυνασιου-λυκειου; Και τα υπολοιπα 6 χρονια πανεπιστημιου δικαιολογουνται ως σπουδες;

Αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγο θ χαιρομουνα πολυ γιατι αποψεις διαφερουν... Ευχαριστω!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από dn24 »

sabris έγραψε:Γεια σας παιδια, συγχαρητηρια για το Φορουμ! Ηθελα να κανω μια ερωτηση για τη μειωμενη θητεια 6μηνου γιατι κατα τη γνωμη καποιων ειναι δυνατη στην περπτωση μου ενω κατ'αλλους οχι.



Γειά σου κ εσένα. Απο την στιγμή που επέστρεψες στην Ελλάδα χάνεις την ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού, οπότε υπηρετείς πλήρη θητεία.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
sabris

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από sabris »

Δηλαδη χρειαζεται ως απαραιτητη προυποθεση η ιδιοτητα μονιμου κατοικου εξωτερικου, ετσι; Ευχαριστω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες